Ухвала від 16.01.2026 по справі 560/21945/25

Справа № 560/21945/25

УХВАЛА

іменем України

16 січня 2026 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Ковальчук О.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2025 індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (10846,37), у розмірі 1,115(з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796) та провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025, з врахуванням виплачених сум.

Ухвалою від 24.12.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав строк для усунення недоліків, шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для його поновлення.

На виконання ухвали суду від 24.12.2025 позивачка подала заяву, у якій стверджує, що виконуючи рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №560/3727/25 відповідач протиправно скасував індексацію пенсії з 01.03.2025, яка здійснена згідно з розпорядження від 26.02.2025, виплату індексації врахував на погашення заборгованості. Пенсійний орган пояснив, що рішенням суду не зобов'язано проводити перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту 1,115, тому підстави для перерахунку пенсії на виконання Постанови №209 у головного управління відсутні. Вказує. що саме в листопаді 2025 року стало відомо про допущені порушення при призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області. А отже, строк звернення до суду не порушений, адже дане порушення здійснене відповідачем в листопаді 2025 року.

Надаючи правову оцінку доводам позивачки, суд враховує таке.

Згідно з частинами першою, другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

При цьому, обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2011 № 17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема статі 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо не обмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії), підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

У позовній заяві позивачка заявила вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнту збільшення пенсії у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2025.

З урахуванням положень вказаних нормативно-правових актів індексація у 2025 році є щомісячним платежем. Тому, про її не нарахування позивачка повинна була дізнатися з березня 2025 року.

У постанові від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 Верховний Суд встановив, що до спірних правовідносин слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.

Лист Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.11.2025, наданий у відповідь на заяву позивачки від 11.08.2025, 02.10.2025 щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації, свідчить лише про час подачі заяви, а не про момент, із якого позивачка дізналася про порушення свого права.

Посилання позивачки на результат виконання судового рішення у справі №5603727/25 як підстава для поновлення строку суд не бере до уваги, враховуючи, що у вказаній справі не заявлялись аналогічні цій справі вимоги.

Позов подала до Хмельницького окружного адміністративного суду 23.12.2025.

При зверненні до суду у позовній заяві, а також після залишення її судом без руху позивачка не довела той факт, що вона не могла дізнатися про порушення свого, зокрема (але не виключно) позбавлений був можливості звернутись до відповідача з заявою до грудня 2025 року, в тому числі і можливості звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з відповідним запитом щодо перерахунку пенсії із врахуванням індексації пенсії з 01.03.2025.

Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до суду відсутні.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України.

Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, позовну заяву в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (10846,37) у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 по 22.06.2025, слід повернути позивачеві.

Керуючись пунктом 9 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовними вимогами щодо перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (10846,37) у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 по 22.06.2025

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині позовних вимог щодо перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (10846,37) у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 по 22.06.2025 повернути позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддяО.К. Ковальчук