Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
16 січня 2026 року справа №520/8863/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Начальника сьомого управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина Олександра Олександровича
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Начальника сьомого управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина Олександра Олександровича (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
- визнати бездіяльність відповідача, який не організував видачу позивачу довідки про прийняття і реєстрацію повідомлення позивача від 03.04.2025 у сьомому управлінні Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України такою, що порушили права позивача, гарантовані пунктом третім частини другої статті 53-3 Закону України "Про запобігання корупції";
- визнати бездіяльність начальника відповідача, який не організував роз'яснення позивачу прав та обов'язків викривача при прийнятті повідомлення від позивача від 03.04.2025, у сьомому управлінні Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України такою, що порушили права позивача, гарантовані пунктом першим частини другої статті 53-3 Закону України "Про запобігання корупції";
- визнати бездіяльність відповідача, яка полягає у неорганізації внесення у Єдиний портал повідомлень викривачів інформації про повідомлення позивача від 03.04.2025, сьомим управлінням Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України такою, що порушили права позивача гарантовані частиною другою статті 53-3 Закону України "Про запобігання корупції";
- визнати дії відповідача, які полягають у наданні позивачу недіючого ідентифікатору для входження позивача у Єдиний портал повідомлень викривачів, такими що порушили права позивача, гарантовані третім частини другої статті 53-3 Закону України "Про запобігання корупції" та свідомим введенням позивача в оману;
- визнати дії відповідача, щодо відмови розгляду повідомлення позивача про порушення антикорупційного законодавства на підставі того, що відповідач визнав повідомлення позивача таким, що не відповідає вимогам статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" неправомірними;
- визнати дії відповідача, щодо надання відповіді позивачу про попередній розгляд повідомлення позивача про порушення антикорупційного законодавства від 07.04.2025 №41828-2025 такими, що не свідчать про надання позивачу детальної інформації про проведення попередньої перевірки за повідомленням позивача про порушення антикорупційного законодавства;
- зобов'язати відповідача вирішити питання, про видачу позивачу довідки про прийняття і реєстрацію повідомлення позивача від 03.04.2025, як то визначено пунктом третім частини другої статті 53-3 Закону України "Про запобігання корупції";
- зобов'язати відповідача вирішити питання, про роз'яснення позивачу прав і обов'язків викривача, як то визначено пунктом першим частини другої статті 53-3 Закону України "Про запобігання корупції";
- зобов'язати відповідача організувати внесення відомостей про повідомлення позивача від 03.04.2025 до Єдиного порталу повідомлень викривачів, про що повідомити позивача наданням відповідного ідентифікатора;
- зобов'язати відповідача організувати повторний розгляд повідомлення позивача про порушення антикорупційного законодавства, на вимогах Закону України "Про запобігання корупції";
- зобов'язати начальника відповідача, надати детальну позивачу інформацію про попередній розгляд повідомлення позивача про порушення антикорупційного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неорганізації видачі ОСОБА_1 довідки про прийняття і реєстрацію повідомлення ОСОБА_1 від 03.04.2025 року, у 7 - му управлінні ДСР НП України такою, що порушили права ОСОБА_1 гарантовані п.3 ч. 2 ст. 53-3 ЗУ «Про запобігання корупції», щодо не організації роз'яснення ОСОБА_1 прав та обов'язків викривача при прийнятті повідомлення ОСОБА_1 від 03.04.2025 року, у 7 - му управлінні ДСР НП України такою, що порушили права ОСОБА_1 гарантовані п.1 ч. 2 ст. 53-3 ЗУ «Про запобігання корупції», щодо не організації внесення у Єдиний портал повідомлень викривачів інформації про повідомлення ОСОБА_1 від 03.04.2025 року, 7-м управлінням ДСР НП України такою, що порушили права ОСОБА_1 гарантовані ч. 2 ст. 53-3 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинено протиправні дії щодо відмови розгляду повідомлення ОСОБА_1 про порушення антикорупційного законодавства на підставі того, що ОСОБА_2 визнав повідомлення ОСОБА_1 таким що не відповідає вимогам ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» неправомірними і щодо надання відповіді ОСОБА_1 про попередній розгляд повідомлення ОСОБА_1 про порушення антикорупційного законодавства №41828-2025 від 07.04.2025 року такою що не свідчить про надання ОСОБА_1 детальної інформації про проведення попередньої перевірки за повідомленням ОСОБА_1 про порушення антикорупційного законодавства.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі №520/8863/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Начальника сьомого управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина Олександра Олександровича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 апеляційну скаргу позивача задоволено, ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 про відмову у відкритті провадження - скасовано, справу направлено до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи. Однак у встановлений судом строк відповідач відзиву не подав, про причини не подання відзиву суд не повідомив, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Як встановлено судом, позивач звернувся до 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України із повідомленням про порушення антикорупційного законодавства, в якому зазначив, що за рішенням засідання ради ХРХОГО «Споживач» від 22.12.2023 року ухвалено: доручити голові ХРХОГО «Споживач» ОСОБА_3 здійснювати моніторинг декларацій посадових осіб на сайті НАЗК і при виявлені порушень корупційного законодавства оформлювати та подавати самому, чи за його дорученням, іншому члену організації, відповідне звернення, до правоохоронного органу. Зазначено, що 31.03.2025 закінчився термін подання декларацій за 2024 рік посадовими особами та депутатами Височанської селищної ради тому мною було здійснено вибіркове ознайомлення з деклараціями посадових осіб та депутатів Височанської селищної ради. На підставі означеного ознайомлення виявлено, що депутат Височанської селищної ради Благовестов М. О. не відобразив у декларації за 2024 рік інформацію щодо взяття в оренду його дружиною ОСОБА_4 будівлі що розташована у сел. Високий, вул. Кооперативна, 2 та здійснення нею витрат на поліпшення стану будівлі. ОСОБА_5 09.01.2024 уклала договір з Височанською селищною радою на користування вказаною будівлею, а 25.04.2024 отримала дозвіл Височанської селищної ради на невід'ємне поліпшення майна, яке вона взяла в оренду, на 2 491 325,00 грн. та протягом 2024 року здійснювала витрати на поліпшення вказаного майна, користувалась земельною ділянкою розміром 0,1 га. Проте зазначені фінансові витрати депутат ОСОБА_6 у своїй декларації за 2024 рік не відобразив.
На думку позивача, таке подання декларації депутатом Благовестовим М.О. свідчить про порушення ОСОБА_6 вимог фінансового контролю, що є адміністративним правопорушенням визначеним ст. 172-6 КУпАП. Означений факт порушення вимог фінансового контролю можна перевірити на сайті НАЗК, ознайомившись з декларацією депутата Височанської селищної ради ОСОБА_6 та рішенням сесії ради від 25.04.2024.
На підставі викладеного позивач звернувся до відповідача щодо вирішення питання про притягнення депутата Височанської селищної ради ОСОБА_6 до передбаченої законом відповідальності за порушення ним вимог фінансового контролю.
Листом №41828-2025 від 07.04.2025 року 7-м управлінням Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за підписом начальника Олександра Сухини повідомлено позивача, що 7-м управлінням (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відповідно до вимог статті 53-1 Закону України «Про запобігання корупції» вказано, що за результатами їх попереднього розгляду встановлено, що повідомлення не відповідають вимогам статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» та їх подальший розгляд буде здійснюватися в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини другої статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом першим статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 від № 1700-VII (далі - Закон України № 1700-VII) викривач - фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв'язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов'язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Відповідно до частини першої, частини другої, частини третьої статті 53-1 Закону України № 1700-VII державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, юридичні особи публічного права та юридичні особи, зазначені в частині другій статті 62 цього Закону, зобов'язані забезпечити функціонування внутрішніх каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону.
Органи прокуратури, Національна поліція, Національне антикорупційне бюро України, Державне бюро розслідувань та Національне агентство зобов'язані забезпечити функціонування внутрішніх і регулярних каналів повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону.
Подання повідомлень (у тому числі анонімних) через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону здійснюється через відкритий для цілодобового доступу Єдиний портал повідомлень викривачів та спеціальні телефонні лінії.
Інформація про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, отримана через регулярні канали повідомлення такої інформації, вноситься до Єдиного порталу повідомлень викривачів уповноваженими на це особами відповідних суб'єктів.
При використанні особами будь-яких інших способів здійснення повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону (направлення повідомлення, у тому числі анонімного, у паперовій або електронній формі чи здійснення повідомлення на особистому прийомі, через спеціальну телефонну лінію тощо) їм гарантуються дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також внесення цієї інформації до Єдиного порталу повідомлень викривачів уповноваженими на це особами відповідних суб'єктів не пізніше наступного робочого дня з моменту її отримання.
При використанні особою зовнішніх каналів здійснення повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону внесення інформації до Єдиного порталу повідомлень викривачів здійснюється не пізніше наступного робочого дня з моменту її виявлення уповноваженою особою суб'єкта, до повноважень якого належить здійснення розгляду чи розслідування фактів, викладених у повідомленні.
Єдиний портал повідомлень викривачів - це інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", що забезпечує обмін даними з викривачем за допомогою мережі Інтернет, збирання, зберігання, використання, захист, облік, пошук, узагальнення повідомлень викривачів, а також іншої інформації, в тому числі про статус викривачів, стан та результати розгляду повідомлень викривачів.
Функціонування Єдиного порталу повідомлень викривачів передбачає обробку персональних даних, якщо вони повідомлені викривачем, а також персональних даних осіб, які мають доступ до Єдиного порталу повідомлень викривачів, у цілях забезпечення захисту викривачів, проведення належної перевірки за повідомленнями викривачів та виконання функції адміністратора. Обробка зазначених даних здійснюється на підставі цього Закону та не потребує згоди суб'єктів персональних даних.
Єдиний портал повідомлень викривачів гарантує викривачам дотримання умов конфіденційності та анонімності, а також забезпечує доступ викривачів до інформації про стан та результати розгляду їх повідомлень і є офіційним внутрішнім джерелом інформації про осіб, які мають статус викривачів.
Доступ до Єдиного порталу повідомлень викривачів мають викривачі в частині здійснення ними повідомлень та отримання інформації про стан і результати їх розгляду, Голова та службовці Національного агентства відповідно до їх повноважень, визначених цим Законом, керівники та уповноважені особи відповідних суб'єктів у частині повідомлень викривачів, розгляд яких віднесено до їх повноважень відповідно до цього Закону, інші уповноважені особи в частині інформації про статус викривачів у разі звернення викривача для отримання безоплатної правничої чи психологічної допомоги, визначеної цим Законом.
Держателем та відповідальним за адміністрування Єдиного порталу повідомлень викривачів є Національне агентство, яке встановлює порядок його ведення.
У порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів визначаються його складові та функціональні можливості, права та обов'язки осіб, які мають доступ до Єдиного порталу повідомлень викривачів, а також інші питання його функціонування.
Захист інформації, що міститься в Єдиному порталі повідомлень викривачів, відповідно до вимог законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах та про захист персональних даних і доступ до інформації з обмеженим доступом здійснює Національне агентство.
За порушення захисту, несанкціонований доступ або зловживання доступом чи порушення цілісності Єдиного порталу повідомлень викривачів, а також за спотворення, незаконне знищення, копіювання, використання, поширення інформації Єдиного порталу повідомлень викривачів настає юридична відповідальність в установленому законом порядку.
Відповідно до частин другої, третьої статті 53-2 Закону України № 1700-VІІ вимоги до повідомлень (у тому числі анонімних) про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону та порядок їх розгляду визначаються цим Законом.
Повідомлення підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація містить фактичні дані, що вказують на можливе вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень цього Закону, які можуть бути перевірені.
Повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, здійснене через зовнішні або внутрішні канали повідомлення такої інформації, підлягає попередньому розгляду уповноваженою особою у строк не більше десяти робочих днів з дня внесення цієї інформації до Єдиного порталу повідомлень викривачів.
У разі якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не відповідає вимогам цього Закону, його подальший розгляд здійснюється у порядку, визначеному для розгляду звернень громадян, про що інформується особа, яка здійснила повідомлення.
У разі якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не належить до компетенції органу або юридичної особи, до якого (якої) воно надійшло, подальший розгляд такого повідомлення припиняється, про що інформується особа, яка здійснила повідомлення, з одночасним роз'ясненням щодо компетенції органу або юридичної особи, уповноважених на здійснення розгляду чи розслідування фактів, викладених у повідомленні.
У разі якщо наведена у повідомленні інформація стосується уповноваженої особи органу або юридичної особи, до якого (якої) надійшло таке повідомлення, порядок розгляду такого повідомлення визначається керівником відповідного органу або юридичної особи.
У разі якщо наведена у повідомленні інформація стосується керівника органу або юридичної особи, до якого (якої) воно надійшло, таке повідомлення у триденний строк надсилається суб'єкту, уповноваженому здійснювати розгляд чи розслідування фактів, викладених у повідомленні, про що інформується особа, яка здійснила повідомлення.
У разі якщо за результатами попереднього розгляду повідомлення викладена у ньому інформація підтверджується, винні особи притягаються до дисциплінарної відповідальності уповноваженим на це суб'єктом відповідного органу або юридичної особи.
У разі якщо в ході проведення попереднього розгляду виявляються ознаки корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, матеріали передаються відповідному спеціально уповноваженому суб'єкту у сфері протидії корупції або Державному бюро розслідувань.
Дисциплінарне провадження за повідомленням проводиться у строк не більше 30 днів з дня завершення попереднього розгляду. Якщо в зазначений строк перевірити повідомлену інформацію неможливо, строк дисциплінарного провадження може бути продовжено до 45 днів. Повторне продовження строку внутрішньої перевірки не допускається.
Особі, яка здійснила повідомлення, надається детальна інформація про результати попереднього розгляду, а також дисциплінарного провадження (якщо воно проводилося) у триденний строк з дня завершення відповідного розгляду чи провадження.
Інформація про можливі факти кримінальних правопорушень, одержана органами досудового розслідування, розглядається в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Інформація про можливі факти адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, одержана органами, уповноважені особи яких мають право складати протоколи про відповідні адміністративні правопорушення, розглядається в порядку, визначеному законом.
Згідно приписів частини третьої статті 53-2 Закону України № 1700-VII у разі якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не відповідає вимогам цього Закону, його подальший розгляд здійснюється у порядку, визначеному для розгляду звернень громадян, про що інформується особа, яка здійснила повідомлення.
Відповідно до частини першої, частини другої статті 53-3 Закону України № 1700-VII права викривача виникають з моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону.
Викривач має право: 1) бути повідомленим про свої права та обов'язки, передбачені цим Законом; 2) подавати докази на підтвердження своєї заяви; 3) отримувати від уповноваженого органу, до якого він подав повідомлення, підтвердження його прийняття і реєстрації; 4) давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати; 5) на безоплатну правничу допомогу у зв'язку із захистом прав викривача; 6) на конфіденційність; 7) повідомляти про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону без зазначення відомостей про себе (анонімно); 8) у разі загрози життю і здоров'ю на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб, майна та житла або на відмову від таких заходів; 9) на відшкодування витрат у зв'язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката у зв'язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір; 10) на винагороду у визначених законом випадках; 11) на отримання психологічної допомоги; 12) на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законом випадках; 13) отримувати інформацію про стан та результати розгляду, перевірки та/або розслідування за фактом повідомлення ним інформації.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо упорядкування окремих питань захисту викривачів» 01.06.2021 № 1502-IX до початку роботи Єдиного порталу повідомлень викривачів відповідно до цього Закону: повідомлення приймаються через канали та розглядаються в порядку, які діяли до прийняття цього Закону; підтвердження або непідтвердження статусу викривача здійснюється суб'єктом розгляду повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" протягом не більше десяти робочих днів з дня надходження обґрунтованої письмової вимоги особи, яка подала таке повідомлення.
Судом встановлено, що позивач, вважаючи себе викривачем, звернувся до 7-го управління ДСР НП України із заявою від 03.04.2025, в якій повідомив про вчинення порушень вимог фінансового контролю відповідно до ст. 172-6 КУпАП.
Листом №41828-2025 від 07.04.2025 7-м управлінням Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за підписом начальника Олександра Сухини повідомлено позивача, що 7-м управлінням (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відповідно до вимог статті 53-1 Закону України «Про запобігання корупції» інформацію про вчинені корупційні правопорушення, яка зазначена у повідомленнях, внесено до Єдиного порталу повідомлень викривачів за унікальними ідентифікаторами АСВ43693901249, ВАВ43691976612, ВАА43694119111, САА43694211192, АВВ43694368957, ВАС43692549361, ВСВ43694722643, АСВ43690962518, ССА43690633336, АВВ43689973756, АСА43689110148, ВСА43693608618, ВСА3691459595. Вказано, що за результатами їх попереднього розгляду встановлено, що повідомлення не відповідають вимогам статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» та їх подальший розгляд буде здійснюватися в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».
Суд зазначає, що вказана відповідь 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань НП України не містила, як жодної оцінки доводам позивача, викладеним у заяві від 03.04.2025, так і належної відповіді на його звернення.
Позивач посилався у позовній заяві на те, що зазначений у листі від 07.04.2025 наданий відповідачем ідентифікатор доступу до Єдиного порталу повідомлень викривачів є недіючим, оскільки при його введенні на порталі надається інформація "Повідомлення за таким ідентифікатором не знайдено".
Разом з тим, відповідачем з приводу даних обставин пояснень до суду не надано.
Суд зазначає, що відсутність належним чином обґрунтованої відповіді 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань НП України за результатами розгляду заяви позивача від 03.04.2025 вказує на невчинення суб'єктом владних повноважень необхідних дій, які він повинен був вчинити, відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, про вчинення відповідачем бездіяльності щодо належного розгляду заяви позивача від 03.04.2025.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на те, що заяву позивача розглянуто неналежним чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог у цій частині шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 03.04.2025 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 03.04.2025 та надати детальну інформацію про результати попереднього розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.04.2025, з урахуванням висновків суду.
Щодо посилань позивача про наявність у нього статусу викривача, що є підставою для попереднього внесення відповідачем інформації про розгляд його заяви до Єдиного порталу повідомлень викривачів, суд зазначає наступне.
Розділом VIII Закону України № 1700-VII визначено вимоги щодо віднесення особи до викривача корупції, гарантії захисту викривачів, забезпечення умов для здійснення повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень чи інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до пункту п'ятнадцятого частини першої статті 11 Закону України № 1700-VII до повноважень Національного агентства належать, зокрема, надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.
Відповідні роз'яснення НАЗК розміщені за адресою в мережі Інтернет (https://wiki.nazk.gov.ua/category/vykryvachi-koruptsiyi/), в яких, зокрема, визначено відмінності між викривачем і заявником, вимоги та порядок надання інформації пов'язаної з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, які розділяються на такі ознаки:
- Закон України № 1700-VII встановлює вимоги до джерела, з якого викривачу стала відома інформація про корупцію. Джерелом інформації може бути: трудова і професійна діяльність - тобто, коли про корупційні правопорушення дізнаються під час роботи, господарська діяльність, громадська діяльність, наукова діяльність, проходженням служби чи навчання, участь у передбачених законодавством процедурах, які є обов'язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
- викривач володіє фактичними даними про обставини правопорушення: місце вчинення правопорушення, час його вчинення, особу, яка вчинила корупцію. Ця інформація може бути перевірена і підтверджує можливе вчинення корупції. Також можна надавати документи, які підтверджують вчинення злочину.
- викривач повідомляє про корупцію, використовуючи передбачені Законом № 1700-VII способи, а саме: внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону - способи захищеного (у тому числі анонімного) повідомлення інформації викривачем керівнику або уповноваженому підрозділу (особі) органу, юридичної особи, у яких викривач працює, проходить службу чи навчання або на замовлення яких виконує роботу, а так само до органу вищого рівня, уповноважена особа якого здійснює контроль за дотриманням антикорупційного законодавства на підвідомчих підприємствах, в установах та організаціях; зовнішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону - шляхи повідомлення інформації викривачем через фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об'єднання, професійні спілки тощо; регулярні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень - способи захищеного (у тому числі анонімного) повідомлення інформації викривачем органам прокуратури. Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань. Національному агентству з питань запобігання корупції.
Таким чином, якщо особа, що повідомила про корупційне порушення, дотрималася трьох умов, вона вважається викривачем. Якщо ж хоча б один з пунктів не врахований під час повідомлення про корупцію - особа є заявником.
При цьому, повинно бути повідомлено про порушення саме Закону України «Про запобігання корупції», а не іншого закону і саме тих вимог, які ним визначені, у тому числі встановлені ним заборони і обмеження.
Також в роз'ясненнях НАЗК зазначається, що наявність статусу викривача може підтверджуватись документами про здійснення ним повідомлення.
Такими документами можуть бути копія:
1) відповіді органу, юридичної особи публічного права, юридичної особи, зазначеної в ч. 2 ст. 62 Закону на повідомлення (заяву, скаргу тощо) викривача;
2) листа органу, юридичної особи публічного права, (юридичної особи, зазначеної в ч. 2 ст. 62 Закону) про результати попередньої перевірки повідомлення;
3) повідомлення Національному агентству про початок досудового розслідування за участю викривача (відповідно до вимог частини дев'ятої статті 214 КПК України);
4) повідомлення Національному агентству про участь викривача у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (відповідно до вимог частини п'ятої статті 257 КУпАП).
Наведений перелік не є вичерпним, наявність статусу викривача в особи у зв'язку із здійсненим нею повідомленням можуть підтверджуватися й іншими документами, виданими уповноваженими органами.
Враховуючи ненадання позивачем документа про наявність статусу викривача в особи, у зв'язку із здійсненим ним повідомленням, виданого уповноваженими органами, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено набуття ним такого статусу та відсутності підстав для зобов'язання відповідача в порядку Закону України "Про запобігання корупції": видати позивачу довідку про прийняття і реєстрацію його повідомлення від 03.04.2025; роз'яснити позивачу права та обов'язки викривача; внести відомості про розгляд заяви ОСОБА_1 до Єдиного порталу повідомлень викривачів.
Згідно частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Начальника сьомого управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухина Олександра Олександровича (вул. Весніна, буд.14, під.1, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61023) визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність начальника 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухини Олександра Олександровича щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.04.2025.
Зобов'язати начальника 7-го управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сухини Олександра Олександровича повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.04.2025 та надати детальну інформацію про результати попереднього розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.04.2025, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ольга НІКОЛАЄВА