Рішення від 12.01.2026 по справі 500/6969/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6969/25

12 січня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив :

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач на виконання вимог закону 10.07.2024 через застосунок Резерв+ оновив свої військово-облікові дані із зазначенням свого місця реєстрації, місця фактичного проживання, номера телефону та інших запитуваних відомостей.

Під час оновлення облікових даних, шляхом формування електронного військово-облікового документа, ОСОБА_1 дізнався, що ним нібито було порушено правила військового обліку, а саме що він не прибув за мобілізаційним розпорядженням і його з 16.08.2025 розшукує ТЦК та СП. Ця інформація відображена в його електронному військово-обліковому документі Резерв +, який сформовано 24.11.2025.

Таким чином, позивач дізнався із застосунку Резерв+ про те, що його розшукує ТЦК та СП за порушення правил військового обліку, проте, жодної повістки для уточнення військово-облікових даних чи для проходження медогляду ОСОБА_1 не отримував, а також жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складено не було, з матеріалами адміністративного правопорушення його не ознайомлювали, про дату справи про адміністративне правопорушення його не повідомлено, з протоколом про адміністративне правопорушення його не ознайомлювали.

З електронного військово-облікового документу Резерв +, який сформовано 24.11.2025 вбачається, що ОСОБА_1 на медичний огляд з метою визначення його придатності до військової служби на військово-лікарську комісію не направлявся, постанова ВЛК відсутня.

За таких підстав, мобілізаційне розпорядження в установленому порядку, ОСОБА_1 не могло бути врученим.

Таким чином, позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, згідно з Конституцією України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Ухвалою суду від 12.12.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Вказану ухвалу суду відповідач отримав 12.12.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, однак у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується витягом з електронного військово-облікового документа Резерв +, сформованого 24.11.2025.

Під час оновлення облікових даних, шляхом формування електронного військово-облікового документа, ОСОБА_1 дізнався, що ним нібито було порушено правила військового обліку, а саме що він не прибув за мобілізаційним розпорядженням і його з 16.08.2025 розшукує ТЦК та СП. Ця інформація відображена в його електронному військово-обліковому документі Резерв +, який сформовано 24.11.2025.

01 жовтня 2025 року Позивачем було сформовано письмову заяву на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з тим, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності (відповідно до 279-9 КУпАП), хоча повістку за адресою реєстрації та проживання Позивач не отримував. Заява про не оспорення правопорушення була надіслана з метою зняття з розшуку та можливістю забронюватися, так як Позивач працює на підприємстві, яке має статус критичності. Заява була написана особисто, підписана та надіслана за допомогою поштового зв'язку ДП «Укрпошта».

В подальшому представник позивача надіслала адвокатський запит №118 від 09.10.2025 року про те чи розглянута заява від 01.10.2025 року про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності.

15.10.2025 року надійшла відповідь від Відповідача №6869 в якій було зазначено, що постанова про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не виносилась.

25 листопада 2025 року представник позивача надіслала адвокатський запит №139 на ім'я начальника ГУНП в Тернопільській області для надання наступної інформації: чи наявна інформація в інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» відносно ОСОБА_1 стосовно адміністративних правопорушень? чи перебуває громадянин ОСОБА_1 в «адміністративному розшуку»? чи надходило звернення від ТЦК та СП за вчинення адміністративних правопорушень за ст. ст. 210, 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 ? чи надходило повідомлення ТЦК та СП, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для здійснення досудового розслідування за статтями 335, 336, 337 ККУ відносно ОСОБА_1 ? чи наявна постанова про відкриття кримінального провадження за статтею 336 ККУ відносно ОСОБА_1 ? якщо повідомлення надходило, то від якого саме ТЦК та СП?

Запит було розглянуто та надано відповідь № 167817-2025 від 01.12.2025 року про те, що станом на 01.12.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо порушення ОСОБА_1 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення ТЦК та СП від 16.08.2025 № Е 3237938, зареєстроване до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Тернопільського РУ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (далі - Тернопільське РУ поліції) від 16.08.2025 за № 43590. Водночас було наголошено, що інформація відносно ОСОБА_1 , надійшла до ІПНП ВП Тернопільського РУ поліції в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Положення шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. Також представника позивача проінформували, що згідно з даними бази даних «Розшук» системи ІПНП, ОСОБА_1 , у державному розшуку не перебував та станом на 01.12.2025 не перебуває. Інформація про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності станом на 01.12.2025 в ІПНП відсутня. Також у відповіді, що відповідно до даних ЄРДР ОСОБА_1 , про підозру у вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 335, 336, 337 КК України, слідчими слідчих підрозділів ГУНП в Тернопільській області не повідомлялося.

25 листопада 2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 представником позивача був направлений адвокатський запит №140 стосовно надання інформації: Чи вручалися уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 будь-які повістки громадянину ОСОБА_1 ? Якщо будь-які повістки вручалися, то вказати які саме повістки та надати копії цих повісток з підтвердженням про вручення їх громадянину ОСОБА_1 ? Чи отримував ОСОБА_1 під розпис повістку щодо призову на військову службу під час мобілізації (мобілізаційне розпорядження) та відправлення до місць проходження військової служби? Якщо так - прошу надати належним чином завірену копію даної повістки. Чи складалось керівником ТЦК та СП Електронне звернення за встановленою формою відносно громадянина ОСОБА_1 з накладенням на нього КЕП (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»)? Чи проходив медичний огляд громадянин ОСОБА_1 . Якщо так, прошу надати належним чином завірені медичні документи (довідку (постанову) ВЛК, картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 . Якщо зазначеного медичного огляду ОСОБА_1 не проходив - надати належним чином завірену копію акту відмови від проходження ВЛК. Чи наявна постанова про відкриття кримінального провадження за статтею 336 ККУ відносно ОСОБА_1 ? Повідомити чи складався протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ? У разі, якщо протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 складався - надати його належним чином завірену копію. Повідомити чи виносилась постанова по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 ? У разі, якщо постанова по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 виносилась - надати її належним чином завірену копію. Повідомити на підставі чого було подано повідомлення/звернення стосовно ОСОБА_1 до Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області. Чи відомо про наявність ухвали слідчого судді про оголошення в розшук ОСОБА_1 (згідно чинного КПК України та чи внесені відомості до ЄРДР за фактом неприбуття ним за мобілізаційним розпорядженням чи відмови від отримання такого?

ІНФОРМАЦІЯ_6 була надіслана відповідь №8286 від 28 листопада 2025 року, в якому вказали, що «…громадянину ОСОБА_1 була направлена повістка №271/1387 по розпорядженню міської ради для прибуття з метою уточнення військово-облікових даних та проходження медичного огляду. ОСОБА_1 на визначену та повідомлену належним чином дату, час та місце прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з'явився. Інформація щодо надання будь-яких підтверджуючих документів, які б засвідчували поважність неприбуття у визначений строк відсутня. Громадянину ОСОБА_1 необхідно особисто прибути в ІНФОРМАЦІЯ_6 для розгляду справи про адміністративне правопорушення та проходження медичного огляду ..». Представник позивача зазначила, що на більшість запитань, які були вказані в адвокатському запиті від 25.11.2025 року - відповідь не надана.

Позивач до дня звернення до суду на адресу, яка вказана у застосунку Резерв + не отримував жодної повістки ні для уточнення даних, ні для проходження ВЛК, ні мобілізаційне розпорядження. Повістку №271/1387, яка була надіслана ІНФОРМАЦІЯ_6 ним не отримана і не відомо на яку адресу Відповідач надіслав дану повістку, доказів до відповіді на адвокатський запит від 25.11.2025 року не долучено.

Також посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 не складались адміністративні матеріали відносно Позивача, в тому числі постанови про вчинення ним адміністративних правопорушень. У ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні складені протоколи чи винесені постанови про вчинення адміністративних правопорушень на громадянина ОСОБА_1 .

За таких підстав, мобілізаційне розпорядження в установленому порядку, позивачу не могло бути врученим.

Не погодившись із протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних. До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувався, адміністративні матеріали щодо нього не складались, постанова про адміністративне правопорушення не виносилась, а тому відомості про порушення ним правил військового обліку до Реєстру внесені безпідставно.

У постанові від 31.03.2021 у справі №676/752/17 Верховний Суд зазначив, що закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.

Оскільки за приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав ОСОБА_1 належить здійснити шляхом зобов'язання саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , як орган ведення Реєстру, вчинити певні дії.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2, ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на орган державної влади, в даному випадку на Відповідачів.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).

Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1211.20 грн. згідно квитанції від 08.12.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений судовий збір в розмірі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять) 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 12 листопада 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 ).

Головуючий суддя Подлісна І.М.