. 15 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/10499/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Чеснокової А.О., знайомившись із звітом Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду у справі №440/10499/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі № 440/10499/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану за час його перебування на лікуванні, за періоди: з 12.12.2022 по 11.01.2023, з 12.01.2023 по 02.02.2023, з 04.02.2023 по 15.02.2023, з 21.02.2023 по 28.03.2023, з 06.04.2023 по 15.06.2023, з 11.08.2023 по 01.09.2023, з 08.09.2023 по 25.09.2023. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 гривень додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану за час його перебування на лікуванні, а саме: з 12.12.2022 по 11.01.2023, з 12.01.2023 по 02.02.2023, з 04.02.2023 по 15.02.2023, з 21.02.2023 по 28.03.2023, з 06.04.2023 по 15.06.2023, з 11.08.2023 по 01.09.2023, з 08.09.2023 по 25.09.2023. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану за час його перебування на лікуванні, за періоди: з 10.01.2024 по 09.02.2024, з 12.02.2024 по 14.03.2024. Зобов'язано Військ компенсації вартості за неотримане позивачем речове майно та її невиплати ОСОБА_2 . Зобов'язано Військову частину НОМЕР_3 , Військову частину, НОМЕР_4 провести ОСОБА_2 розрахунок розміру грошової компенсації вартості за неотримане позивачем речове майно та виплатити її.
ќР•лП лПС1 0 U UA-43005393-05221
0 U UA1 0 U РљРёС-РІ1 0 U a NTRUA-43005393 ?Є'€5ЋА *†H†ч 1‚ f0‚ b *†H†ч ‚ S0‚ O 1 0 *†$ 0l
*†H†ч ] [0Y *† Зазначене судове рішення набрало законної сили 17.04.2025.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 виправлено описку в третьому абзаці резолютивної частини судового рішення від 09 грудня 2024 року в адміністративній справі № 440/10499/24 шляхом зазначення порядку виконання судового рішення, та викласти третій абзац резолютивної частини в наступній редакції:
"Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 гривень додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану за час його перебування на лікуванні, а саме: з 12.12.2022 по 11.01.2023, з 12.01.2023 по 02.02.2023, з 04.02.2023 по 15.02.2023, з 21.02.2023 по 28.03.2023, з 06.04.2023 по 15.06.2023, з 11.08.2023 по 01.09.2023, з 08.09.2023 по 25.09.2023".
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 заяву представника позивача про роз'яснення судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Роз'яснено представнику позивача, що на виконання рішення суду в цій справі необхідно:
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 гривень додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії військового стану за час його перебування на лікуванні, а саме: з 12.12.2022 по 11.01.2023, з 12.01.2023 по 02.02.2023, з 04.02.2023 по 15.02.2023, з 21.02.2023 по 28.03.2023, з 06.04.2023 по 15.06.2023, з 11.08.2023 по 01.09.2023, з 08.09.2023 по 25.09.2023.
До суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі, в якій заявник просить встановити судовий контроль за виконанням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі № 440/10499/24 шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 подати до звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі, в якій заявник просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі № 440/10499/24 шляхом зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 подати до звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк, задоволено. Зобов'язано відповідача подати звіт до 15.01.2026.
15.01.2026 до суду надійшов звіт Військової частини НОМЕР_1 про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/10499/24, в якому просив суд прийняти звіт про виконання вищевказаного рішення.
Згідно з частиною першою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Перевіривши матеріали справи, звіту про виконання рішення в порядку письмового провадження, суд зважає на таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зі змісту приєднаних до звіту документів випливає, що відповідачем на виконання судового рішення у справі № 440/10499/24 позивачу було здійснено перерахунок додаткової винагороди з урахуванням раніше виплачених сум та нараховано до виплати кошти в сумі 206093,99грн.,що підтверджується розрахунком.
Відповідач зазначив, що Військова частина НОМЕР_1 , як розпорядник бюджетних коштів третього рівня,
фінансується забезпечувальним органом - розпорядником коштів вищого рівня. Отримання коштів відбувається за результатами розгляду заявок на фінансування. Військова частина НОМЕР_1 щомісячно робить заявку на отримання коштів по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».
Відповідно до пункту 1.3. Правил організації фінансового забезпечення військових частини, установ, організації Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, які затверджені наказом Міністерства оборони України від 25.05.2016 №280 зі мінами, далі - Порядок №280, розпорядниками бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України є: - Міністр оборони України - головний розпорядник; командувачі (начальники) видів Збройних Сил України, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, інших органів військового управління (крім військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки)), Голова Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, які включені до мережі головного розпорядника коштів, - розпорядники коштів нижчого рівня (далі - розпорядники коштів другого рівня); - командири військових частин, які включені до мережі головного розпорядника коштів або розпорядника коштів другого рівня, - розпорядники коштів нижчого рівня (далі - розпорядники коштів третього рівня).
Відповідно до пункту 1.3. Порядок №280 військова частина НОМЕР_1 є розпорядником бюджетних коштів третього рівня.
Відповідно до пункту 1.2. Правил №280 забезпечувальний фінансовий орган - фінансовий орган головного розпорядника коштів або розпорядника коштів другого рівня, до мережі якого належать розпорядники коштів третього рівня.
Виконання судових рішень, які набрали законної сили, та потребують видатків за напрямком грошового забезпечення фінансуються з бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України з КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».
З листів Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України «Щодо фінансування видатків для виконання судових рішень по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки»» від 04.11.2024 №220/13/9088, від 02.10.2025 №220/13/ ВихЗІП/744 вбачається: «До Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі - Департамент) з військових частин та органів військового управління надходять численні листи щодо виділення бюджетних призначень для виконання рішень судів з окремих питань виплати грошового забезпечення та індексації військовослужбовцям Збройних Сил України.
У зв'язку з цим повідомляється, що у Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано.
Міністерством оборони України, з метою своєчасного забезпечення у 2024 році належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, порушено питання перед Міністерством фінансів України, зокрема, щодо збільшення видатків на виконання судових рішень.
Міністерство фінансів України листами від 19.06.2024 № 10010-27- 5/18577 та від 18.07.2024 № 10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців (доручення від 10.07.2024 № 16515/0/2-24).
Генеральним штабом Збройних Сил України, за пропозиціями Центрального управління оборонних ресурсів Генерального штабу Збройних Сил України та Департаменту, поінформовано Міністра оборони України щодо зазначених проблемних питань (вих. № 300/1/С/30031 від 08.10.2024) та відповідно до доручення Міністра оборони України від 08.10.2024 № 34679/з в Міноборони вживаються заходи щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення вищезгаданої потреби.
Після збільшення бюджетних асигнувань Міністерству оборони України будуть відкриті відповідні бюджетні призначення для повного забезпечення потреби, відповідно до наданих заявок» (додаток 4).
Водночас Міністерство оборони України через Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України повідомляло, що у 2024 році видатки Міноборони на виконання рішень судів становили лише 30 % від заявленої потреби, станом на 01 лютого 2025 року наявна заборгованість для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки» в сумі 1,1 млрд. гривень, а станом на 01.04.2025 року наявна заборгованість щодо виконання судових рішень становить 1,4 млрд гривень (додаток 4).
Окрім цього, Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України листом від 08.01.2026 вих.№220/13/ВихЗПІ/21 у відповідь на запит на публічну інформацію представника військової частини НОМЕР_1 повідомив: «У 2025 році видатки Міноборони на виконання рішень судів за напрямом соціального забезпечення за бюджетною підпрограмою 2101020/1 “Виплата грошового забезпечення та заробітної плати; переміщення особового складу, одноразова допомога у разі загибелі або інвалідності; видатки, пов'язані з виконанням судових рішень, які стосуються надання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей» становили лише 17 % від заявленої потреби» (додаток 5).
Частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на національну оборону (крім заходів та робіт з мобілізаційної підготовки місцевого значення).
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11, Правил №280, головним розпорядником бюджетної програми за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», є Міністерство оборони України.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на наведене, саме Міністерство оборони України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері грошового забезпечення військовослужбовців та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника військової частини ІІ та ІІІ рівня розпорядника бюджетних коштів.
На даний час залишок коштів на рахунку військової частини НОМЕР_1 за бюджетною програмою за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» становить 0 грн (додатки 3).
Таким чином, військова частина НОМЕР_1 через викладені об'єктивні причини не має змоги оплатити позивачу нараховану заборгованості на виконання рішення суду. Заборгованість буде виплачений позивачу невідкладно після виділення коштів на відповідні цілі та зарахування коштів на рахунок військової частини НОМЕР_1 . Отже, вже нараховані суми не виплачені позивачу у повному обсязі у зв'язку з відсутністю бюджетного асигнування.
Відтак, суд погоджується з доводами Військової частини НОМЕР_1 , що рішення суду виконане в межах покладених на Військову частину НОМЕР_1 зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства.
За правилами частин першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Дослідивши подані Військовою частиною НОМЕР_1 документи, суд дійшов висновку про необхідність прийняття звіту від 15.01.2026 з огляду на те, що рішення виконано в межах повноважень Військової частини НОМЕР_1 .
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 від 15.01.2026 про виконання рішення в адміністративній справі №440/10499/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова