Рішення від 15.01.2026 по справі 440/16631/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 15 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/16631/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021, з 01.02.2023, з 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФП76809/11103/1,2,3 від 07.08.2025;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2021, з 01.02.2023, з 01.02.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-XII та з врахуванням положень Постанови № 704, згідно оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФП76809/11103/1,2,3 від 07.08.2025 з урахування раніше виплачених сум;

скасувати рішення про відмову від 19.10.2025 № 1600-0212-10/214 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в переведенні з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності та призначенні пенсії по інвалідності позивачу у відповідності до пункту а частини 1 статті 20 Закону України № 2262-ХІІ у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до пункту а частини 1 статті 21 Закону України № 2262-ХІІ та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України № 3551-ХІІ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести позивача з 01.10.2025 з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності та призначити пенсію у відповідності до частини 1 пункту а статті 20 Закону України № 2262-ХІІ у розмірі 80% грошового забезпечення, визначеного довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 №ФП76809/11103/3 від 07.08.2025 відповідно до пункту а частини 1 статті 21 Закону України № 2262-ХІІ та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України № 3551-ХІІ, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на ім'я позивача видано оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023. За результатами подання зазначених документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача на його підставі з тих мотивів, що правові підстави для цього відсутні. Крім того, вказує на протиправну відмову у переведенні позивача з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності. Вказує, що як інвалід ІІ групи, відповідно до норм чинного законодавства має право на призначення пенсії по інвалідності, виходячи з 80% сум грошового забезпечення. По підрахункам позивача, по довідці про його грошове забезпечення станом на 01.01.2023, розмір пенсії без доплат та надбавок складатиме 21784,81 грн, що є більшою за чинний розмір пенсії. Переконання позивача у протиправності такої відмови зумовила звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників у порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

29.12.2025 до суду надійшов відзив відповідача на позов, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що за результатом розгляду документів для призначення даного виду пенсії встановлено, що пенсія по інвалідності згідно Закону N?2262 з урахуванням довідкиN?ФП76809 від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р N?103 станом на 01.03.2018 становитиме 13822.22 грн, тоді як отримувана пенсія позивачем за вислугу років згідно Закону України N?262 на даний час становить 18120,20 грн. (після виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі 44/10876/22 від 31.03.2023). Оскільки розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_1 буде нижчий за розмір пенсії за вислугу років, який він отримує в даний час.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером, якому призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що відповідачем не заперечується.

ІНФОРМАЦІЯ_3 на ім'я позивача видано оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, які містять відомості про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Зазначені довідки направлялась на адресу відповідача.

За результатами розгляду отриманих документів Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом повідомило про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок.

09.10.2025 позивач звернувся до органів ПФУ із заявою разом з оригіналами всіх необхідних документів про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за інвалідністю у зв?язку з встановленням позивачу інвалідності війни ІІ групи на підставі витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ від 27.02.2024 р N?1305 та вимогою повідомити позивача про прийняте рішення щодо перерахунку пенсії за вислугу років з 01.02.2021 р., з 01.02.2022 р., з 01.02.2023 р. згідно довідок про розмір грошового забезпечення N?ФП 76809/11103 /1, N?ФП 76809/11103 /2, N?ФП 76809/11103 /3, направленої на адресу відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07 серпня 2025 року за вих. N? 9/1/11103/фп76809.

Розпорядженням від 19.10.2025 р. N?1600-0212-10/214 позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з тим, що розмір пенсії по інвалідності буде нижчий за розмір пенсії за вислугою років, яку він отримує на даний час.

Позивач не погодився з такою позицією відповідача у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд зауважує, що виготовлені на ім'я позивача оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 складені за формою, передбаченою Порядком № 45, підписана уповноваженою особою державного органу та скріплена гербовою печаткою, а відтак зазначені довідки є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023.

Щодо позовних вимог позивача про скасування рішення відповідача від 19.10.2025 №1600-0212-10/214 про відмову у призначенні пенсії за віком, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов?язків військової служби (службових обов?язків) чи пов?язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з?єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 7 цього ж Закону до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов?язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.

Статтею 20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що Залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов?язків військової служби (службових обов?язків) чи пов?язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з?єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов?язків), або внаслідок захворювання, пов?язаного з проходженням служби.

Відповідно до ст. 21 Закону пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни І групи - 100 процентів, ІІ групи - 80 процентів, ІІІ групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю І групи - 70 процентів, ІІ групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Аналіз вказаних вище правових норм дає підстави для висновку, що встановлення особі статусу інваліда війни згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" вказує на наявність у неї права на призначення пенсії у відповідності до норм статті 20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30.11.2020 у справі N? 363/420/17.

Стаття 10 ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"» гарантує особам, які мають право одночасно на різні види пенсії, можливість вибору однієї із них.

Приписи ст. 18 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначають, що ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Згідно п. 2 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.05.1994 N? 302 "Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни" (далі Положення N?302) посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.

В абз. 2 п. 7 Положення N?302 закріплено, що, зокрема, Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.

Пунктом 10 Положення N?302 передбачено, що Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.

Системний аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що основним документом, що підтверджує статус особи з інвалідністю внаслідок війни та надає право користування пільгами, встановленими Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зокрема, призначення пенсії у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, є посвідчення Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, в якому зазначається передбачена ст. 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту підстава встановлення особі відповідного статусу.

Як встановлено з матеріалів справи, на час звернення позивача до ГУ ПФ у Полтавській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі ст. ст. 20, 21 Закону набув статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням особи з інвалідністю ІІ групи серії НОМЕР_1 від 30.07.2024.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем до заяви про перехід на пенсії по інвалідності було додано копію довідки МСЕК про встановлення інвалідності.

Відтак, суд приходить до висновку, що позивач має право на перехід з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності в межах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ у розмірі встановленому для осіб з інвалідністю ІІ групи - 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд також установив, що при розгляді заяви позивача про перехід на пенсію по інвалідності відповідач безпідставно застосував показники грошового забезпечення станом на 01.01.2018, тоді як у матеріалах справи наявна актуальна довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 №ФП76809/11103/3 від 07.08.2025, видана ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно з якою сума грошового забезпечення позивача становить 27 231,01 грн.

Такий підхід відповідача суперечить правовій природі пенсійного забезпечення за Законом №2262-ХІІ, оскільки пенсія по інвалідності має обчислюватися з фактичного та актуального розміру грошового забезпечення, яке підлягає врахуванню на момент виникнення права на відповідний вид пенсії.

Верховний Суд у постановах від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а та від 16.06.2022 у справі №520/12632/19 наголосив, що застосування застарілих довідок про грошове забезпечення при призначенні або перерахунку пенсій є неправомірним, оскільки призводить до необґрунтованого заниження розміру пенсійних виплат та порушує принцип справедливості соціального забезпечення.

Посилання відповідача на те, що прогнозований розмір пенсії по інвалідності є меншим, ніж фактичний розмір пенсії за вислугу років, суд визнає необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.

З урахуванням довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, розмір пенсії по інвалідності для особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи має становити: 27 231,01 грн ? 80 % = 21 784,81 грн, що перевищує розмір пенсії за вислугу років, яку позивач отримує на даний час, навіть з урахуванням усіх доплат та надбавок.

Таким чином, твердження відповідача про відсутність доцільності чи правових підстав для переходу на пенсію по інвалідності не ґрунтуються на нормах чинного законодавства та фактичних даних пенсійної справи.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що для ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в цій частині шляхом визнання протиправним та скасування розпорядження ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.10.2025 №1600-0212-10/24 про відмову у призначенні позивачу пенсії по інвалідності та зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області перевести позивача з 09.10.2025 (дати звернення до пенсійного органу) з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності відповідно до пункту а частини 1 статті 20 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 80 % грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, визначеного довідкою ІНФОРМАЦІЯ_6 №ФП76809/11103/3 від 07.08.2025.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивача ОСОБА_1 з 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_7 від 07.08.2025 ФП76809/11103/1, № ФП76809/11103/2, № ФП76809/11103/3 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_7 від 07.08.2025 ФП76809/11103/1, № ФП76809/11103/2, № ФП76809/11103/3 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнати протиправним та скасування розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.10.2025 №1600-0212-10/24 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 з 09.10.2025 з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності відповідно до пункту а частини 1 статті 20 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 80 % грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, визначеного довідкою ІНФОРМАЦІЯ_7 №ФП76809/11103/3 від 07.08.2025 та здійснити її виплату з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова