Рішення від 16.01.2026 по справі 420/23555/25

Справа № 420/23555/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання статусу, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати статус ОСОБА_1 , як «Учасника бойових дій» тотожним зі статусом учасників АТО та підпадающими під дію пункту другого постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» щодо виплати пенсії без встановлення коефіцієнтів;

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними щодо застосування коефіцієнтів до пенсії ОСОБА_1 , відповідно до пункту другого постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області забезпечити виплату ОСОБА_1 , нарахованої пенсії без застосування коефіцієнтів встановлених п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», виплативши відповідну заборгованість з 01 січня 2025 року.

Стислий виклад позиції позивача.

У позовній заяві вказано, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі № 420/30687/23, яке вступило в законну силу на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 18 жовтня 2023 року здійснити переведення моєї пенсії з пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 05.11.1991 року Закону України № 1789-ХІІ до пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII в розмірі 80% грошового забезпечення шляхом проведення перерахунку пенсії, виходячи із останнього перерахунку пенсії та розміру складових грошового забезпечення, здійсненого на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2019 у справі №420/5553/19 без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 18.10.2023 року з урахуванням здійснених виплат.

Окремою ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року, яка залишена без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування при обчисленні пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 року у справі №420/30687/23, положення п. 4 пункту 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та не обчислення пенсії, виходячи з 80% грошового забезпечення, яке складає 251170,99 гривень, без будь-яких обмежень.

Рішенням Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 06 серпня 2024 року та 10 грудня 2024 року у цій справі підтвердженні висновки судів першої та апеляційної інстанції.

Дійсно, з 01 жовтня 2024 року позивачу нараховувалося та виплачувалося пенсія відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі № 420/30687/23 (з урахуванням окремої ухвали) у розмірі 251 170,99 гривень, без будь-яких обмежень.

Як зазначає позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01 січня 2025 року встало на шлях протиправних дій шляхом застосування обмежувальних коефіцієнтів та обмеження виплати пенсії позивача, як учасника бойових дії,

Так, Уряд 03 січня 2025 року ухвалив постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», якою визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій.

Згідно цієї постанови, з 1 січня 2025 року і на період дії воєнного стану пенсії, які призначені за окремим законодавством і перевищують 10 прожиткових мінімумів, будуть виплачуватися із застосуванням понижувальних коефіцієнтів.

Водночас, у постанові уточнюється, що обмеження не застосовуватимуться до пенсій осіб, які брали безпосередню участь в АТО та забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

При цьому, Урядом у постанові № 1 від 03 січня 2025 року не вказано, згідно до якої норми закону відносяться перерахована категорія таких осіб, а по суті вибірково без делегування таких повноважень Верховною Радою України урядовці в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відокремили цю підкатегорію в окрему групу.

З червня 2012 року позивач має статус «інваліда війни 2 групи». Цей статус він отримав у зв'язку з захистом Батьківщини. Водночас, позивач з 2011 року має статус «Учасника бойових дій», який позивач отримав в ІНФОРМАЦІЯ_1 (нині - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у зв'язку із участю у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів та інших формуваннях в мирний час.

Посвідчення та статус «Інваліда війни 2 групи у зв'язку з захистом Батьківщини» позивач отримав в Управлінні соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради (нині - Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради).

Однак, на підставі пункту 12-1 постанови Кабінету Міністрів № 302 від 12 травня 1994 року Департаментом посвідчення «Учасника бойових дій» у позивач вилучено (знаходиться на зберіганні) у зв'язку з встановленням іншого правового статусу.

Отже, на переконання позивача, статус позивача «Учасника бойових дій» та права, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є тотожними з учасниками бойових дій, маючих довідку про участь в АТО.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відповідач надав відзив на позов, у якому зазначив, що безпідставною є вимога Позивача стосовно виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, оскільки згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668) максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався.

Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 по справі № 420/30687/23, з урахуванням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2024 та окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 23.07.2024 та 04.09.2024 проведено переведення та перерахунки пенсії ОСОБА_1 з 18.10.2023 року, з пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 05.11.1991 року Закону України № 1789-ХІІ до пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в розмірі 80% грошового забезпечення шляхом проведення перерахунку пенсії, виходячи із останнього перерахунку пенсії та розміру складових грошового забезпечення, здійсненого на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2019 року у справі № 420/5553/19, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 18.10.2023 року з урахуванням здійснених виплат.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024 становив 251170,99 грн.

Відтак, законних підстав для виплати пенсії позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства.

Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено застосування у 2025 році у період дії воєнного стану обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів (ПМ), установлених для осіб, які втратили працездатність (2 361), тобто є більшим від максимального розміру пенсії (23 610 грн).

Уряд 3 січня 2025 року ухвалив постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», якою визначив розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій.

У відзиві вказано, що п.2 означеної Постанови КМУ установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.

У березні 2025 року, відповідно до вимог пункту 2 Постанови КМУ від 25 лютого 2025 р. № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", Головним управлінням Пенсійного фонду України у Одеській області проведено перерахунок з 1 березня 2025 року встановлено та нараховано індексацію у розмірі 1500 грн.

Як вказує відповідач, доводи позивача про порушення його прав є необґрунтованими, оскільки:

позивачу здійснили нарахування пенсії в розмірі, який обчислений на виконання рішення суду, із застосуванням до нарахованого розміру пенсії коефіцієнтів при її виплаті відповідно до вимог статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», а саме - у 2025 році у період дії воєнного стану;

законних підстав очікувати застосування до позивача іншого регулювання, ніж передбачено вищезазначеними актами, та у спосіб, відмінний від передбаченого статтею 19 Конституції України, не було, відтак докази порушення прав позивача, які мають бути захищені (поновлені) у судовому порядку, відсутні.

Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

З огляду на вказане, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 задоволено самовідвід судді Білостоцького О.В. в адміністративній справі №420/23555/25. Адміністративну справу №420/23555/25 передано до відділу суду для визначення головуючого судді у справі в порядку, встановленому ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.07.2025, головуючим суддею призначено Бабенка Д.А.

Суд ухвалою від 01.08.2025 відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Ухвалою суду від 01.08.2025 клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково. Витребувано у Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради: належним чином засвідчену копію посвідчення «Учасника бойових дій», яке видано громадянину України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області: належним чином засвідчену копію або копію електронної пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зокрема, копії перерахунків пенсії з 01.01.2025 року.

Ухвалою від 15.01.2026 суд відмовив у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі №420/23555/25 до набрання законної сили рішенням суду по справі №240/1202/25, а також відмовив у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 18.10.2023 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).

Матеріалами справи також підтверджено, що позивач отримав статус учасника бойових дій 20.10.2011, що підтверджується належним чином засвідченою копією посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 .

В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, позивачу, на підставі ч.1 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснено заміну посвідчення учасника бойових дій на посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_3 від 21.02.2019.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі №420/30687/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 18 жовтня 2023 року здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 05.11.1991 року Закону України № 1789-ХІІ до пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в розмірі 80% грошового забезпечення шляхом проведення перерахунку пенсії, виходячи із останнього перерахунку пенсії та розміру складових грошового забезпечення, здійсненого на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2019 року у справі № 420/5553/19, без обмеження пенсії максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії, починаючи з 18.10.2023 року з урахуванням здійснених виплат.

Відповідно до розрахунку пенсії з 01.10.2024 за пенсійною справою ОСОБА_1 №1501034507 (проведеного 04.09.2024 на підставі рішення суду) підсумок пенсії з надбавками складає 253153,19 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн.

Суд встановив, що станом на 16.01.2025 підсумок пенсії з надбавками складає 253153,19 грн, з урахуванням максимального розміру 251170,99 грн.

Водночас, із вказаного розрахунку вбачається проведення пенсійним органом пониження суми 251170,99 грн згідно постанови КМУ №1 від 03.01.2025, після якого підсумок пенсії складає 51560,30 грн.

Обмеження пенсії позивача максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою КМУ №1 від 03.01.2025, відповідач підтверджує у відзиві.

Згідно з даним КП «Діловодство спеціалізованого суду» та Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №420/3100/25, яке набрало законної сили 09.09.2025:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті пенсії;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року - залишено без задоволення. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін.

Як вбачається з перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025, який виконаний на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №420/3100/25, підсумок пенсії (з надбавками) складає 253153,19 грн, остаточний - 253153,19 грн.

Вважаючи, що на пенсію позивача не мають розповсюджуватись коефіцієнти пониження пенсії у зв'язку з наявністю статусу інваліда війни (учасника бойових дій), останній звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Спірним у цій справі є обмеження пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області максимальним розміром та застосування обмежуючих коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025» та п. 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1) установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. №379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.

Як вже зазначено судом, згідно з даним КП «Діловодство спеціалізованого суду» та Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №420/3100/25, яке набрало законної сили 09.09.2025:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті пенсії;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, у зазначеному рішенні, суд дійшов висновку, що Законом №2262-ХІІ і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Повертаючись до обставин цієї справи, суд зазначає, що з перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025, який виконаний на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №420/3100/25, підсумок пенсії (з надбавками) складає 253153,19 грн, остаточний - 253153,19 грн.

Отже, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів.

Щодо визнання статусу ОСОБА_1 як «Учасника бойових дій» тотожним зі статусом учасників АТО та підпадающими під дію пункту другого постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» щодо виплати пенсії без встановлення коефіцієнтів, суд зазначає таке.

Так, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманими Пенсійним фондом України у порядку інформаційної взаємодії з Міністерством у справах ветеранів.

Аналіз пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» свідчить про те, що Кабінет Міністрів України виокремив окрему категорію осіб, на яких не поширюються коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, а саме:

осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

осіб, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

осіб, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) вищеозначених осіб.

Тобто, з метою застосування п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», особа має відповідати визначеним критеріям, а не лише мати статус учасника бойових дій (інваліда війни).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримав статус учасника бойових дій 20.10.2011, що підтверджується належним чином засвідченою копією посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 .

В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, позивачу, на підставі ч.1 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснено заміну посвідчення учасника бойових дій на посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_3 від 21.02.2019.

Разом з цим, матеріали справи не містять доказів, що позивач відповідає умовам, визначеним п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», зокрема щодо:

участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

участі позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За таких підстав, позивач дійшов помилкового висновку щодо розповсюдження на нього п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану».

Водночас, суд не надає оцінку правомірності п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», оскільки це не є предметом розгляду цієї справи.

При цьому, позивач, якщо вважає протиправним п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», він не позбавлений можливості оскаржити його у визначеному законом порядку.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, розглянувши позов в межах позовних вимог, позовна заява не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у справі не здійснюється.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання статусу, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Одеській області, код ЄДРПОУ 40108740, місцезнаходження: вул. Єврейська, буд. 12, м. Одеса, Одеська обл., 65014.

Суддя Дмитро БАБЕНКО

.