Справа № 420/5373/20
15 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні у справі 420/5373/20, суд -
До Одеського окружного адміністративного суду 09.12.2025 року від Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області надійшла заява про заміну сторони у виконавчому провадженні ВП № 73646066 у справі № 420/5373/20 боржник - Овідіопольський відділ Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
В заяві від 09.12.2025 року, з посиланням на ст. 379 КАС України та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 зазначено, що заміна боржника у виконавчому провадженні зумовлена наслідками прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 16.09.2022 №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», згідно із якою пенсійний орган компетенційно набув статусу правонаступника у правовідносинах, які раніше законодавчо були закріплені за Управлінням соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області в частині прав та обов'язків щодо призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг. За наведених обставин та вказаного правового регулювання, є наявними ознаки публічного правонаступництва, оскільки одночасно із передачею пенсійним органам функцій щодо призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг відбулось передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) та прийняття такої компетенції іншим органом. Спірне питання заміни сторони виконавчого провадження постало на стадії виконання судового рішення, а тому виходячи із компетенції, саме пенсійний орган має повноваження виконати рішення суду згідно виданого виконавчого листа. Виконання судового рішення не призводить до будь-яких порушень прав та інтересів Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, оскільки в цих правовідносинах він реалізує свою компетенцію і не повинен ставити під сумнів акт правосуддя, який набрав законної сили.
Відповідно до ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником (ч.1). Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (ч.2).
В судові засідання призначені на 05.01.2026 року 0 10:00 та 14.01.2026 року о 10:00 учасники справи не з'явилися, сповіщені належним чином про дату, час і місце розгляду справи.
З огляду на вищезазначені приписи ст. 379 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо припинення раніше призначеної ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з грудня 2019 року по березень 2020 року (включно). Зобов'язано Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року (включно). В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/5373/20 набрало законної сили 29 грудня 2020 року.
16.01.2021 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 420/5373/20 про зобов'язання Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року (включно).
Ухвалою суду від 14 червня 2022 року замінено боржника у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/5373/20 з Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області на Овідіопольський відділ Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області. Встановлено Овідіопольському відділу Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 у справі № 420/5373/20. Зобов'язано Овідіопольський відділ Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області у 30-денний строк з дня отримання цієї ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 25.11.2020 у справі № 420/5373/20.
Ухвала від 14 червня 2022 року набрала законної сили 14.06.2022 року та не оскаржувалася.
Отже з 14 червня 2022 року боржником у виконавчому листі №420/5373/20 визначено Овідіопольський відділ Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області
Ухвала суду від 14 червня 2022 року направлена Овідіопольському відділу Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області (т.3 а.с. 201).
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VIІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VІІІ).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Положеннями ст. 15 Закону № 1404-VIII визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачом є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
20 грудня 2023 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження в АСВП № 73646066, по виконанню рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/5373/20.
При цьому 20 грудня 2023 року державним виконавцем при прийняті постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 73646066 помилково зазначено боржником Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, оскільки останній був замінений у виконавчому листі Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/5373/20
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, а тому заміна сторони у виконавчому провадженні можлива лише у відкритому виконавчому провадженні або при наявності виданого зацікавленій особі виконавчого листа.
Судом встановлено, що станом на 14.01.2026 року у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 45862901) на виконанні з 20.12.2023 року знаходиться виконавчий лист по справі №420/5373/20 (АСВП № 73646066).
При вирішенні питання щодо заміни сторони виконавчого провадження у справі №420/5373/20, судом встановлено такі обставини, що мають значення для вирішення цієї заяви.
Боржником у виконавчому листі №420/5373/20, згідно ухвали суду від 14 червня 2022 року визначено Овідіопольський відділ Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області.
Станом на дату розгляду заяви про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні, рішення суду у справі №420/5373/20 Овідіопольським відділом Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області не виконано, при цьому судом встановлено, що боржник не є юридичною особою, не є відокремленим структурним підрозділом та не має власного рахунку.
Приписами ст. 52 КАС України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
В ч. 5 ст. 15 Закону № 1404-VІІІ зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від права попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує, та розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили і завершується з настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 Закону № 1404-VIII.
Відповідно до приписів Закону№ 1404-VІІІ на стадії виконавчого провадження можлива заміна однієї сторони провадження іншою. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво.
При цьому, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником (процесуальне правонаступництво) відбувається виключно за відповідним рішенням суду.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від права попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13.03.2019 року (справа № 524/4478/17), від 20.02.2019 року (справа № 826/16659/15), від 30.11.2020 року (справа № 260/453/19).
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 09.11.2020 по справі № 826/14670/16.
Для вирішення питання щодо наявності/відсутності підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні по даній справі слід з'ясувати кому на даний час належать повноваження щодо призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням її правового статусу.
16 вересня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України»
В п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 Пенсійний фонд України забезпечує з 1 жовтня 2022 року виплату та з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; продовжує утримувати суми надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міський, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій.
Отже територіальні органи Пенсійного фонду України компетенційно набули статусу правонаступника прав і обов'язків Управлінь соціального захисту населення щодо призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області компетенційно набуло статусу правонаступника у правовідносинах, які раніше законодавчо були закріплені зокрема і за Овідіопольським відділом Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області - в частині прав та обов'язків щодо призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Зазначені зміни в законодавстві в частині відсутності в Овідіопольського відділу Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області повноважень щодо призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг свідчить про необхідність заміни судом сторони виконавчого провадження по даній справі з Овідіопольського відділу Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, як орган виконавчої влади, до повноважень якого належать вищевказані функції.
Питання заміни сторони виконавчого провадження постало на стадії виконання судового рішення, при цьому таке виконання судового рішення не призводить до будь-яких порушень прав та інтересів Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, оскільки в цих правовідносинах він реалізує свою компетенцію і не повинен ставити під сумнів акт правосуддя, який набрав законної сили.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 379 КАС України, суд, -
Заяву Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону (боржника) виконавчого провадження №73646066 по виконанню виконавчого листа від 16 січня 2021 року, виданого Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/5373/20 Овідіопольський відділ Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області (згідно ухвали від 14 червня 2022 року) на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області (65012, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385).
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали
Суддя О.А.Вовченко