Справа № 420/18627/25
14 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року по справі № 420/18627/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.
02 грудня 2025 року від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України (вхід. № 127450/25), в якій заявник просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року № 420/18627/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року № 420/18627/25 у 5-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що судове рішення набрало законної сили 30.09.2025 року, 22 жовтня 2025 року на виконання рішення суду видано виконавчий лист. Виконавче провадження відкрито 11.11.2025 року постановою про відкриття виконавчого провадження ВП №79550152. Рішення суду відповідач не виконав, що підтверджується відповідями відповідача на звернення позивача з приводу виконання рішення суду за № 1500-0203-8/193490 від 27.11.2025 року, за № 1500-0203-8/191178 від 21.11.2025 року, за № 1500-0203-8/189975 від 19.11.2025 року, за № 1500-0203-8/189969 від 19.11.2025 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року по справі № 420/18627/25.
30 грудня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року по справі № 420/18627/25.
В звіті відповідачем зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 420/18627/25, здійснено 04.12.2025 перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.
Розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення суду складає 94473,35 грн. (копії перерахунків пенсії додані до звіту). При цьому, заборгованість після виконання вищезазначеного рішення суду - відсутня.
Таким чином, відповідач вважає, що покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.
01 січня 2026 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява (вхід. № ЕС/40/26), в якій позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області продовжує практику не виплати позивачу фактично нарахованої пенсії в розмірі 94473,35 грн., розмір отриманої пенсії за грудень 2025 року склав 33199,49 грн. Позивач 30.12.2025 р. через diia.gov.ua отримав довідку про доходи пенсіонера з якої слідує що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області продовжує практику не виплати позивачу пенсії в фактично нарахованому розмірі. Виплати по пенсійні справі позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області продовжує проводити грудні 2025 року в розмірі 33199,49 грн. За вказаних обставин позивач просить суд відмовити в прийняті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду (на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року по справі № 420/18627/25.
06 січня 2026 року від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про долучення доказів (вхід. № ЕС/2178/26), до якого в якості доказів надано скріншот з https://portal.pfu.gov.ua/ про розмір пенсії та складові станом на 06.01.2026 року та фотокопію про зарахування пенсії 05.01.2026 року на картковий рахунок ОСОБА_1 .
Розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 420/18627/25, суд зазначає наступне.
Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами України та є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Обов'язковість судових рішень закріплено також і статтею 370 КАС України.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст. 382 КАС України.
Так, відповідно до частини 1 вказаної статті Кодексу суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Статтею 382-3 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 382-3 КАС України якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами статті 382-3 КАС України. А тому, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень (боржника), суд має встановити факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Зокрема, суд повинен з'ясувати чи вживалися суб'єктом владних повноважень (зокрема в особі його керівника) всі необхідні та вичерпні заходи для своєчасного і повного виконання судового рішення, та які саме заходи; чи діяв зазначений керівник при вжитті тих чи інших заходів добросовісно, пропорційно, своєчасно та обґрунтовано; чи існували документально підтверджені поважні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення. Необхідність встановлення судом цих обставин під час розгляду звіту про виконання судового рішення, ухваленого у справі, яка стосується здійснення пенсійних (соціальних та ін.) виплат, випливає безпосередньо зі змісту частин другої і п'ятої статті 382-3 КАС України.
В поданому до суду звіті про виконання судового рішення по справі №420/18627/25 ГУ ПФУ в Одеській області зазначило, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 420/18627/25, здійснено 04.12.2025 перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.
Розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення суду складає 94473,35 грн. (копії перерахунків пенсії додані до звіту). При цьому, заборгованість після виконання вищезазначеного рішення суду - відсутня.
Проаналізувавши доводи ГУ ПФУ в Одеській області, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, суд встановив, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 по справі № 420/18627/25 в частині здійснення з 01.05.2025 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум, виконано, але в частині виплати позивачу фактично нарахованої пенсії в розмірі 94473,35 грн. станом на день подання цього звіту таке рішення залишається не виконаним, що підтверджується, зокрема, скріншотом з https://portal.pfu.gov.ua/ про розмір пенсії та складові станом на 06.01.2026 року та фотокопією про зарахування пенсії 05.01.2026 року на картковий рахунок ОСОБА_1 у розмірі 33199,49 грн.
Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018р. у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018р. у справі №757/29541/14-а, від 21.08.2019р. у справі №754/3105/17, від 21.05.2020р. у справі №310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Отже, не можна вважати фактично виконаним рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі № 420/18627/25 шляхом здійснення виключно перерахунку пенсії позивача та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Відтак, ГУ ПФУ в Одеській області не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 фактично нарахованої пенсії в розмірі 94473,35 грн.
Прийняття судом такого звіту, як належного виконання судового рішення, суперечить статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтям 14, 370 КАС України.
При цьому, суд погоджується з позицією відповідача, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати пов'язане з об'єктивними причинами, які не залежать від волі відповідача, оскільки виділення коштів відбувається за відповідними бюджетними асигнуваннями з Пенсійного фонду України.
Таким чином, аналізуючи причинно-наслідковий зв'язок невиконання в повному обсязі рішення суду, колегія суддів вважає відсутніми ознаки вини та умислу у діях ГУ ПФУ в Херсонській області та, відповідно, робить висновок про недоцільність застосування до нього штрафних санкцій.
Накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області в порядку ст.382 КАС України жодним чином не прискорить виділення бюджетних коштів Пенсійному фонду України, які, в свою чергу, могли би бути спрямовані на виплату заборгованості з пенсії за минулий період, зокрема позивачу.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту в частині, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі частково вжиті боржником, що підтверджується наданими доказами.
Висновки колегії суддів узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 13.11.2025р. по справі №640/16655/21.
Згідно ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Оскільки відповідачем виконане рішення суду не у повному обсязі (не надано доказів виплати ОСОБА_1 фактично нарахованої пенсії в розмірі 94473,35 грн.), тому, на думку суду наявні підстави для встановлення відповідачу нового строку для подання відзиву про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі № 420/18627/25 - протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі № 420/18627/25 (вхід. № 138002/25 від 30.12.2025 року) в частині здійснення з 01.05.2025 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі № 420/18627/25 в частині виплати на користь ОСОБА_1 фактично нарахованої пенсії в розмірі 94473,35 грн. протягом тридцяти днів з дня отримання копії даної ухвали Одеського окружного адміністративного суду.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 року по справі № 420/18627/25 має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов