Справа № 420/36518/24
15 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 пенсії під час її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі №420/16572/24 шляхом зменшення з 01.02.2021 основного розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення, а також припинення нарахування та виплати з 01.09.2024 щомісячної доплати до розміру пенсії в сумі 2000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, та індексацій пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 і постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії, перерахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24, з 01.02.2021 виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення, та з урахуванням у складі перерахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24 пенсії з 01.09.2024 щомісячної доплати до розміру пенсії в сумі 2000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, і індексацій пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 та постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168, з виплатою перерахованої пенсії без обмеження розміром.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача зазначає, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24, яким було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.03.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2023, з та з 01.06.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, 29.08.2024 року проведено перерахунок пенсії позивача, про підтверджується наданими перерахунками пенсії з 01.02.2021, з 01.02.2022, з з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.06.2024, з 01.09.2024 (засвідчені ГУПФУ 12.09.2024). При цьому, при проведенні даного перерахунку відповідачем було протиправно з 01.02.2021 зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% врахованого грошового забезпечення, безпідставно з 01.09.2024 припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до розміру пенсії в сумі 2000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, а також нарахування та виплату індексацій пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», а також не врахував їх розміри під час обчислення перерахунку пенсії починаючи з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідно. Позивач вважає такі дії ГУ ПФУ в Одеській області протиправними і такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки порушують його право на отримання в повному обсязі пенсії.
17.12.2024 р. судом зареєстровано від відповідача відзив на позов, яким заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивачу відповідно до Постанови № 713 був проведений перерахунок пенсії з 01.07.2021.Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік"(далі - Закон) з 1 січня 2024 р. встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (далі - прожитковий мінімум), на рівні 2 361 грн. (збільшено з 2 093 гривень порівняно з 2023 роком). При цьому пунктом 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму на 1 січня 2024 р. проводиться з 1 березня 2024 р. разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24 Позивачу 29.08.2024 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії Позивача з 01.09.2024 становить 45969,41 грн. 21.09.2024 набув чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони" яким видатки на потреби Міністерство оборони України збільшено на 373 662 933,2 грн. Всі наявні в державі ресурси направляються в першу чергу на фінансування відбиття військової агресії російської федерації проти України. При цьому, у разі зупинення фінансування бюджету за рахунок зовнішніх запозичень держава може втратити здатніст|і гарантувати право на соціальне забезпечення для всіх категорій пенсіонерів та інших соціальне незахищених верств населення. Позивачу виплачується пенсія у розмірі 45969,41 грн., що становить максимальний розмір пенсії для інших категорій пенсіонерів та є більшою за середню заробітну плату (дохід в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Законних підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст.. 2 Закону № 3668.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 29.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що підтверджується Перерахунками його пенсії за пенсійною справою №ЮО082012-Міноборони.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року по справі №420/16572/24, яке набрало законної сили 30.07.2024 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 р., з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р., з 01.02.2023 р., з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 р. та з 01.06.2024 р. максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 р., з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р., з 01.02.2023 р., з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 р. та з 01.06.2024 р. без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
13.09.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області листом №1500-0310-8/140968 на адвокатський запит від 07.09.2024 № 526 щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , повідомив, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24 ОСОБА_1 29.08.2024 р. проведено перерахунок пенсії (належним чином завірені копії перерахунків та розрахунку на доплату пенсії додаються). Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 становить 45 969,41 грн. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.02.2021 по 31.08.2024 в сумі 238786.30 грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості я пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
Згідно сформованих пенсійним органом 29.08.2024 р перерахунків пенсії позивача за пенсійною справою ОСОБА_1 № ЮО082012-Міноборони, здійснених на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24
- з 01.02.2021 року основний розмір пенсії розрахований в розмірі 70% грошового забезпечення (34 років вислуги).
- з 01.09.2024 р . основний розмір пенсії з урахуванням 70 % грошового забезпечення. ( 34 років вислуги) та індексації складає 44536,42 грн., у т.ч. індексація базового ОСНП 2024 в сумі 1500,00 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового показника грошового забезпечення з 90% на 70%, а також припинення нарахування та виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, та індексацій пенсії, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 і постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168, звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ), чинний на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. ( частина перша статті 1 цього Закону).
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ)
Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій, врегульовані статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.
При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ( частина перша статті 51 Закону № 2262-ХІІ)
Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. ( частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), яким визначено, що:
- пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45 в редакції постанови КМ № 103 від 21.02.2018).
- довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку № 45 в редакції постанови КМ № 1372 від 23.12.2009).
- перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. (пункт 4 Порядку № 45 із змінами, внесеними згідно з постановою КМ № 847 від 28.10.2015);
- під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. (пункт 5 Порядку № 45).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема,
- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (пункт 23 цього Порядку).
VI. Оцінка т висновок суду.
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19 та від 03.09.2020 у справі 553/3619/16-а.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою звернення до суду з даним позовом стали наслідки здійснених ГУ ПФУ перерахунків пенсії позивача на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року по справі №420/16572/24.
Так, одним із спірних питань у даній справі є правомірність дій ГУ ПФУ щодо зменшення відсоткового показника основного розміру пенсії позивача з 90 % на 70 % сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку його пенсії з 01 лютого 2021 року.
Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Як вбачається з формованого ГУ ПФУ 29.08.2024 р перерахунку пенсії позивача за пенсійною справою ОСОБА_1 № ЮО082012-Міноборони, з 01.02.2021 року основний розмір його пенсії розрахований враховуючи 70 % грошового забезпечення при 34 роках вислуги.
Тобто, відповідачем не заперечується, що на момент звільнення з органів ЗСУ позивач мав вислугу 34 роки та відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII, в редакції чинній на момент призначення пенсії, відсотковий показник основного розміру пенсії від розміру грошового забезпечення становив 90 %, що також підтверджується перерахунками пенсії позивача за пенсійною справою ОСОБА_1 № ЮО082012-Міноборони.
Вирішуючи дане спірне питання, суд вказує про таке.
Так, відповідно до редакції пункту "а" частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ із змінами, внесеними згідно із Законом N 3946-12 від 04.02.94 пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону № 3591-ГУ від 04.04.2006), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII від 27 березня 2014 року, який набрав чинності з 01.04.2014 р., пунктом 23 цього Закону у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінено цифрами "70", тобто максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
На момент здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2021, редакція частини другої статі 13 Закону № 2262-XII передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, на момент здійснення відповідачем спірного перерахунку пенсії позивача положення частини 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ дійсно передбачали максимальний розмір пенсії у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, суд відмічає, що приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна розміру пенсії, що відбулася у частині 2 статті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час подальших її перерахунків.
Зазначена позиція суду узгоджується із сталою позицію Верховного Суду, з означеного питання.
Так, Верховний Суд у постанові від 28.01.2021 у справі №420/40/20 зазначив, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, містить дві обставини: при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку «при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення». Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: «у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону 2262-ХІІ пенсії Пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку».
На момент розгляду даної справи зазначені висновки Верховного Суду є незмінними.
Крім того, суд зазначає, що Постанова КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок № 45) і Постанова КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Отже, враховуючи те, що при призначенні пенсії позивачу її розмір був розрахований з 90 % його грошового забезпечення, то в подальшому при перерахунку пенсії позивача відсотковий показник основного розміру пенсії є незмінним.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення з 01.02.2021 року основного розміру пенсії позивача за вислугу років позивача з 90 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % від відповідних сум грошового забезпечення та з метою відновлення порушеного права позивача зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.02.2021 р. перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % суми грошового забезпечення та із врахуванням раніше виплачених сум.
Щодо спірного питання, яке полягає у правомірності дій щодо не нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати 2000 грн. відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 та індексації пенсії за 2022-2023 відповідно до постанов КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, під час перерахунку його пенсії на підставі рішення суду.
14 липня 2021 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 (далі - Постанова № 713), пунктом 1 якої установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 (пункт 1 Постанови № 713)
16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - постанова КМУ № 118), якою установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14 ( абзац другий пункту 1 постанови КМУ № 118);
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році ( далі постанова КМУ № 168), абзацом першим пункту 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Як зазначалось вище, спірні перерахунки пенсії позивача з 01 вересня 2024 року, проведені на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/16572/24.
З програми «ДСС» судом встановлено, вказаним рішенням Одеського окружного адміністративного суду 27 червня 2024 року зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 р., з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р., з 01.02.2023 р., з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 р. та з 01.06.2024 р. без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, яке вмотивовано тим, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 р. у справі № 420/427/24 позивачу 03.05.2024 р. проведено перерахунок пенсії з 01.02.2021 р. на підставі довідки від 03.11.2023 р. № ЮО82012 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 р., з 01.02.2022 р. на підставі довідки від 03.11.2023 р. № ЮО82012 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 р., з 01.02.2023 р. на підставі довідки від 03.11.2023 р. № ЮО82012 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р., однак протиправно застосовано обмеження виплати пенсії максимальним розміром з 01.02.2021 р., з 01.02.2022 р., з 01.03.2022 р., з 01.02.2023 р., з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 р. та з 01.06.2024 р., оскільки обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.
В свою чергу, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 року у справі № 420/9208/23 за адміністративним позовом позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на боці відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, було визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, на 01.01.2022та на 01.01.2023 з встановленням у довідках посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням інших щомісячних видів грошового забезпечення в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії відповідно з 01.02.2021, з 01.02.2022та з 01.02.2023 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021, на 01.01.2022та на 01.01.2023 з встановленням у довідках посадового окладу і окладу за і військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з зазначенням інших щомісячних видів грошового забезпечення в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії відповідно з 01.02 2021, 01.02 2022 та з 01.02.2023.
Тобто, перерахунки пенсії позивача за спірний період здійснені на підставі рішення суду з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення на відповідну дату, згідно яким розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 року по зразковій справі № 400/6254/24 дійшла висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації за 2022, 2023 роки.
Суд звертає увагу, що перерахунки пенсії позивача з 01 лютого 2022 року та 01.02.2023 року, здійснені після 01 березня 2018 року на виконання рішень суду, призвели до встановлення розміру пенсії, обчисленого з урахуванням актуального (підвищеного порівняно з 2018 роком) розміру грошового забезпечення, визначеного через прожитковий мінімум станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року. Таким чином, відбулася актуалізація розміру пенсії, що відповідає меті постанови КМУ № 713 щодо подолання диспропорцій. Тому, відповідно до правових висновків Верховного Суду (зразкова справа №400/6254/24), підстави для виплати (або продовження виплати) щомісячної доплати в розмірі 2000 грн (повністю або частково, залежно від суми збільшення пенсії) відсутні.
Враховуючи вказані висновки Великої Палати Верховного Суду та встановлені судом обставини щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням підвищеного його розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2022 - 01.01.2023 згідно довідок про розмір грошового забезпечення, виданих на виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог.
Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України, то суд вважає їх необґрунтованими.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписи абзацу 1 частини 2 статті 122 КАС України визначають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначалось вище, підставою звернення до суду даним позовом стали наслідки здійснених ГУ ПФУ перерахунків пенсії позивача на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2024 року по справі №420/16572/24, сформовані після виконання судового рішення 29.08.2024 р., а відтак звернувшись до суду з даними вимогами 25.11.2024 р. позивач не пропустив строк звернення до суду.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, б. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 пенсії під час її перерахунку на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі №420/16572/24 шляхом зменшення з 01.02.2021 основного розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії, перерахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 по справі № 420/16572/24, з 01.02.2021 виходячи з основного розміру пенсії 90 % грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна