Рішення від 16.01.2026 по справі 400/9925/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2026 р. справа № 400/9925/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівНачальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , Начальника 4 (четвертого) відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 1), начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 (далі - відповідач 2), в якому просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність відповідача 1 з незаконного поміщення ним в інтернеті від 13.08.25 р. о 06:15 год. персональні дані позивача, віднесені до конфіденційної інформації про позивача без його згоди та відмови у видачі копії ВЛК проведеного під конвоєм до 01.03.25 р. для проходження контрольної військово-лікарської комісії при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- визнати неправомірною бездіяльністю відповідача 2 за заявою позивача від 28.08.25 р. щодо зобов'язання відповідача 1, який перебуває в його підпорядкуванні зняти оголошення поміщене до Інтернету від 13.08.25 р. о 06:15 год. персональні дані позивача, віднесені до конфіденційної інформації про позивача без його згоди та зобов'язати видати позивачу копію ВЛК проведеного під конвоєм до 01.03.25 р. для проходження контрольної ВЛК при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- зобов'язати відповідачів поновити позивачу порушені права та зняти інформацію з Інтернету від 13.08.25 р. о 06:15 год., видати позивачу копію ВЛК, проведеного під конвоєм до 01.03.25 р. для проходження контрольної ВЛК при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що має відстрочку від мобілізації, однак відповідачами було розміщено інформацію щодо нього в Інтернеті, складено протокол про неприбуття за повісткою до ТЦК.

Від відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивач отримавши повістку під особистий підпис не прибув для проходження ВЛК, хоча позивач, як військовозобов'язаний зобов'язаний з'являтись до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів, зокрема для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Так як, позивач вчинив адміністративне правопорушення відповідачем було направлено до поліції звернення щодо необхідності складанні протоколу, дані також відображені в «Резерв +». Також, зазначили, що згода позивача на обробку його даних не вимагається, а обмін інформацією здійснюється виключно засобами Реєстру.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Позивач перебуває на військовому обліку з 19.07.22 р. в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

До позову додано фото копії з мобільного застосунку «Резерв+», в якому зазначено «ТЦК та СП 11.03.25 р. звернулось до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не прибули за повісткою до ТЦК та СП».

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває на теперішній час.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 р. № 3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до постанови КМУ № 560 від 16.05.24 р. «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:

п. 15. керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:

звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;

27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

В матеріалах справи наявна повістка на ім'я ОСОБА_1 , в якій зазначено про необхідність позивачу з'явитись до РТЦК на 05.03.25 р. о 9-00 годині. Повістка вручена позивачу під підпис 04.03.25 р.

Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка вручена позивачу під підпис вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до норм постанови КМУ № 560, які в спірних правовідносинах є спеціальними.

Відповідно до ч. 10 статті 1 Закону № 2232-XII, ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитись до ТЦК.

Неприбуття позивача до ТЦК стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210, 201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тому звернення ТЦК до органів національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також внесення інформації в Резерв+ щодо неприбуття за повісткою до ТЦК є правомірним.

Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач доказів порушення його прав та законних інтересів суду не надав, не надав суду доказів на спростування доводів відповідача щодо порушення ним правил військового обліку, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 242-246, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до начальника 4 (четвертого) відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз