16 січня 2026 рокусправа № 380/13421/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні відомостей щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 шляхом зазначення статусу військового обліку «Виключений з військового обліку».
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до Довідки № 758, яка була видана ІНФОРМАЦІЯ_3 06.09.2006, призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку згідно з гр.1 ст.2 «а» наказу МО України. На зворотному боці вказаної Довідки проставлена печатка «Невійськовозобов'язний, ІНФОРМАЦІЯ_5 від 30.05.2007 року» та печатка із записом «Знятий з обліку 30.08.2006».
Не зважаючи на наявність у позивача вищевказаного документу та відповідного статусу, за результатом формування електронного військово-облікового документа в мобільному додатку «Резерв+» позивачем було встановлено, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 за номером в системі оберіг №160520239340663500806. Відповідно вважає, що відображена в мобільному додатку «Резерв+» інформація щодо позивача суперечить записам у Довідці №758 та свідчить про те, що ІНФОРМАЦІЯ_6 було взято позивача на військовий облік безпідставно (з огляду на наявність в позивача статусу «невійськовозобов'язаний»).
Повідомляє, що 07.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 було скеровано заяву про внесення змін до реєстру Оберіг в інтересах позивача, а саме в частині виключення останнього з військового обліку згідно гр.1 ст.2 «а» наказу МОЗ України №2 від 1994 року, на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки від 06.09.2006 №758.
25.10.2024 відповідач надав відповідь №13802, якою повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 скеровано запит у ІНФОРМАЦІЯ_7 для отримання інформації щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Окрім цього, у відповідь на адвокатський запит представника позивача, 16.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 надав лист № 6116, яким повідомив, що згідно відповіді, наданої ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин ОСОБА_1 11.02.2005 призовною комісією визнаний непридатним до військової служби за гр. І ст. 2 «а» наказу МОУ №2 від 1994 року і №207 від 1999 року. У наказі МОУ №2 від 04.01.1994 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» ст. 2 «а» передбачає зняття з військового обліку, а не виключення.
Для виключення з військового обліку по стану здоров'я відповідно до наказу МОУ №402 від 14.08.2008 ОСОБА_1 потрібно пройти військово-лікарську комісію».
Із вказаною відмовою на заяву щодо внесення змін до реєстру Оберіг позивач не погоджується та вважає бездіяльність відповідача щодо невнесення змін про його виключення з військового обліку протиправною, а тому позовну заяву просить задовольнити.
Ухвалою судді від 07.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що громадянин ОСОБА_1 згідно даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 в картотеці вільних залишків.
ІНФОРМАЦІЯ_6 скеровано запит до ІНФОРМАЦІЯ_9 для отримання інформації щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 . Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_10 громадянин ОСОБА_1 11.02.2005 призовною комісією визнаний непридатним до військової служби з виключенням згідно гр.1 ст. 2 а наказу МО України №2-1994 і № 207-99. Відомості щодо виключення з військового-обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не внесено.
У позовній заяві позивач зазначає, що був виключений з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до ст.2А наказу МО України №2 від 1994 і №207 від 1999, про що свідчить довідка видана рядовому запасу ОСОБА_1 1988 н.р., в тім що він призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військової служби в мирний час з виключенням згідно гр. 1 ст.2 а наказу МО України №2 -1994.
Вважає, що дана довідка свідчить про непридатність до військової служби ОСОБА_1 у мирний час.
В ході проведення перевірки та мобілізаційних заходів стосовно позивача ОСОБА_1 встановлено, що станом на 15.05.2023 у відповідності до інформації Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів він не був виключений з військового обліку. Внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 суперечить діючим нормативно-правовим актам. Повідомляє, що ОСОБА_1 не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_10 для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів для внесення відомостей стосовно нього, відповідно такі відомості не внесено.
Відтак станом на 15.05.2023 не існувало визначених законодавством України обмежень щодо постановлення на військовий облік позивача ОСОБА_1 . Відтак, просить відмовити в задоволенні позову. Окрім цього, просить розглянути дану справу в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій підтримано позовні вимоги.
Вирішуючи питання про наявність підстав для розгляду зазначеної адміністративної справи у судовому засіданні із викликом сторін, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 КАС України; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи зміст поданого позову та предмет доказування, на думку суду, дана справа є справою незначної складності та не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін, а відтак відсутні підстави для прийняття рішення про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі її фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи, що підтверджується витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №56/255/534/В від 17.04.2025.
Згідно з довідкою №758 від 06.09.2006, яка була видана позивачу ІНФОРМАЦІЯ_3 (документ був виданий у зв'язку з відсутністю бланків військових квитків), ОСОБА_1 , 1988 року народження, визнаний призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 непридатним до військової служби в мирний час з виключенням згідно з гр.1 ст.2 «а» наказу Міністерства оборони України №2 від 1994. Підстава видачі: витяг з книги протоколів №28 від 11.02.2005.
Водночас, відповідно до Витягу з книги протоколів комісії по призову №28 від 11.02.2005, ОСОБА_1 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_11 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно зі ст. 2а гр. 1 наказів Міністерства оборони України №2 від 1994 і №207 від 1999.
На зворотному боці вказаної вище довідки №758 від 06.09.2006, виданої взамін військово-облікового документа, проставлені відмітки ІНФОРМАЦІЯ_4 про прийняття та зняття ОСОБА_1 з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 від 28.08.2006 та 30.08.2006 відповідно. Окрім цього, міститься відмітка ІНФОРМАЦІЯ_13 від 30.05.2007 про те, що ОСОБА_1 є «Невійськовозобов'язний».
За результатом формування електронного військово-облікового документа в мобільному додатку «Резерв+» позивачем було виявлено, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Так, згідно з електронним військово-обліковим документом позивача, сформованим у системі «Резерв+» 30.06.2025, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 за номером запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів №160520239340663500806, категорія обліку « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
07.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 був скерований адвокатський запит з метою отримання інформації щодо підстав взяття ОСОБА_1 на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Також 07.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 представником позивача в інтересах ОСОБА_1 було скеровано заяву про внесення змін до реєстру Оберіг в частині виключення позивача з військового обліку згідно з гр.1 ст.2а наказу МО України №2 від 1994 року, на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки від 06.09.2006 №758.
17.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_6 надав відповідь №13430 на адвокатський запит від 07.10.2024. У відповіді зазначено, що згідно відомостей ЄДРПВР «Оберіг» здійснено актуалізацію даних щодо військовозобов'язаного ОСОБА_2 за місцем реєстрації у Галицькому і Франківському районі.
Також 25.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_6 надав лист №13802 на заяву від 07.10.2024. Вказаною відповіддю позивача було повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 скеровано запит у ІНФОРМАЦІЯ_7 для отримання інформації щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
В подальшому листом №6116 від 16.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 представника позивача було повідомлено, що за результатом отримання заяви від 07.10.2024 скеровано запит до ІНФОРМАЦІЯ_10 для отримання інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 . Згідно відповіді, наданої ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин ОСОБА_1 11.02.2005 призовною комісією визнаний непридатним до військової служби за гр. І ст. 2 «а» наказу МО України №2 від 1994 року і №207 від 1999 року. У наказі МО України №2 від 04.01.1994 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» ст. 2 «а» передбачає зняття з військового обліку, а не виключення.
Повідомлено, що для виключення з військового обліку по стану здоров'я відповідно до наказу МО України №402 від 14.08.2008, ОСОБА_1 потрібно пройти військово-лікарську комісію.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача, яка полягає у невнесенні відомостей щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.202264/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє до тепер.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Частиною 10 ст. 1 Закону № 2232-XII визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Пунктом 11 ст. 38 Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зокрема, правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, ч. 1 ст. 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до п. 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Як встановлено судом вище, згідно з електронним військово-облікового документа позивача, сформованим у системі «Резерв+» 30.06.2025, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 за номером запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів №160520239340663500806, категорія обліку «Військовозобов'язаний».
Водночас, позивач вважає, що такі відомості внесено до Реєстру протиправно, з огляду та , що він виключений з військового обліку та є невійськовозобов'язаним, про що свідчить відмітка у довідці, виданій взамін військово-облікового документа.
Надаючи оцінку вказаним обставинам суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ч. 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ загальний військовий обов'язок включає:
підготовку громадян до військової служби;
взяття громадян на військовий облік;
прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
проходження військової служби;
виконання військового обов'язку в запасі;
проходження служби у військовому резерві;
дотримання правил військового обліку.
Відповідно до положень ч. 9 статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо загального військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Порядок взяття на військовий облік і зняття, виключення з нього, регламентовано положеннями статті 37 Закону №2232-ХІІ.
Зокрема, частиною 4 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції, чинній на час визнання позивача непридатним до військової служби - 11.02.2005) було встановлено, що зняттю з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни:
а) які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України на постійне або тимчасове проживання на строк більше трьох місяців (відрядження, навчання, відпустка, лікування тощо);
б) які після проходження строкової військової служби прийняті на службу рядового і начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, а також взяті на військовий облік Служби безпеки України, Управління державної охорони України та інших військових формувань;
в) які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
г) в інших випадках, визначених Міністром оборони України.
Частиною 5 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції, чинній на час визнання позивача непридатним до військової служби - 18.12.2007) було встановлено, що виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни:
а) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
б) які досягли граничного віку перебування в запасі;
в) які припинили громадянство України;
г) які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів;
д) які не отримали до 36-річного віку військово-облікової спеціальності або спорідненої з нею;
е) які померли.
На час визнання позивача непридатним до військової служби, організацію військово-лікарської експертизи на мирний та воєнний час у Збройних Силах України і військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства України (у подальшому - Збройні Сили України) визначало «Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України», затверджене Наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року №2 (далі - Положення №2, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.п. 88, 96 Положення №2 організація медичного огляду допризовників і призовників для визначення їх придатності або непридатності для використання на військовій службі покладається на районні (міські) комісії по приписці і районні (міські) призовні комісії. Безпосередньо керує роботою медичного персоналу для медичного огляду призовників лікар - член призовної комісії.
Лікар виносить одну з таких постанов про придатність (тимчасову або повну непридатність) до строкової військової служби:
а) «придатний до військової служби. Ступінь обмеження 1 (2, 3, 4)»;
б) «тимчасово непридатний до військової служби. Ступінь обмеження 5»;
в) «непридатний до військової служби у мирний час, обмежено здатний у воєнний час. Ступінь обмеження 6»;
г) «непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку. Ступінь обмеження 7».
За діагнозом, передбаченим ст.2а Розкладу хвороб Положення №2 графа 1 передбачала непридатність до військової служби зі зняттям з військового обліку.
Суд зауважує, що ч.3 ст.14 Закону №2232-ХІІ, передбачала, що до призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними (міськими) військовими комісаріатами за місцем проживання.
Пунктом 18 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.1995 № 1 (далі - Положення №1, в редакції, чинній на час визнання позивача непридатним до військової служби - 11.02.2005) визначалось, що громадяни, визнані непридатними за станом здоров'я до військової служби із зняттям з військового обліку, при проходженні приписки до призовних дільниць на військовий облік призовників не ставляться і на підставі рішення комісії по приписці їм видається військовий квиток, в якому робляться відповідні відмітки. Одночасно в їх паспортах проставляється відмітка штампом (додаток №11) про те, що ці особи не є військовозобов'язаними.
Оформлення військових квитків цим особам проводиться начальником четвертого відділення районного військового комісаріату. Підставою для оформлення і видачі військового квитка є виписка із книги протоколів комісії по приписці (додаток №12).
Особові справи на осіб, визнаних непридатними за станом здоров'я до військової служби із зняттям з військового обліку, разом з одержаними на них довідками і характеристиками зберігаються протягом 10 років в архіві військового комісаріату.
За змістом пункту 31 Положення №1 з військового обліку призовників знімаються, зокрема особи: визнані призовними комісіями непридатними до військової служби із зняттям з військового обліку.
Згідно з пунктом 81 Положення №1 на осіб, які визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено здатними у воєнний час, а також непридатними до військової служби із зняттям з військового обліку, заповнюються виписки із книг протоколів призовної комісії.
Також, на час визнання позивача непридатним до військової служби діяла постанова Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу (далі - Положення №352).
Пунктом 17 Положення №352 було встановлено, що приписка громадян до призовних дільниць проводиться відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», вимог цього Положення, наказів та директив Міністра оборони і начальника Генерального штабу Збройних Сил.
Приписка до призовних дільниць проводиться з метою взяття громадян на облік, визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення рівня освітньої підготовки, здобутої спеціальності і рівня фізичної підготовки. Крім того, у період приписки вивчаються ділові і моральні якості допризовників.
На підставі даних про приписку громадян до призовних дільниць районними військовими комісаріатами проводиться попередній розподіл призовників за видами (родами військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями, виявляються кандидати для направлення до вступу у вищі військові і вищі навчальні заклади, які мають військові навчальні підрозділи, здійснюється направлення призовників для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей у навчальні заклади ТСО і професійно-технічні навчальні заклади та вирішуються інші питання, пов'язані з підготовкою юнаків до військової служби.
До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються громадяни, яким у рік приписки виповнюється 17 років.
Пунктом 77 Положення №352 було встановлено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової карти призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про:
придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину;
тимчасову непридатність до військової служби і надання відстрочки за станом здоров'я;
надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» ( 2232-12 );
непридатність за станом здоров'я до військової служби в мирний час, обмежену здатність до військової служби у воєнний час і зарахування в запас;
непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
зняття з військового обліку у зв'язку з утратою громадянства України.
Аналогічні висновки на підставі пункту 26 Положення №352 приймала Комісія з питань приписки.
Згідно з пунктом 29 Положення №352 громадяни, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час або непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, на військовий облік призовників не беруться і на підставі рішення комісії з питань приписки одержують військовий квиток, у якому робиться відповідна відмітка. Оформлення військових квитків цим громадянам здійснюється на підставі витягу з книги протоколів засідань комісії з питань приписки (додаток 9).
Відповідно до пункту 42 Положення №352 виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають:
визнані призовними комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Пунктом 90 Положення №352 передбачено, що згідно з рішенням районної призовної комісії начальник другого відділення районного військового комісаріату повинен провести оформлення документів у такому порядку:
на осіб, яких визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено здатними у воєнний час, а також непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, оформлюються витяги з книг протоколів засідань призовної комісії.
Аналізуючи вищенаведені положення нормативно-правових актів, суд зауважує, що хоча в Положеннях №2 та №1, затверджених Міністерством оборони України в редакції станом на 11.02.2005 не фігурувало такого поняття як «непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку», можливість постановлення комісією по призову такого висновку була прямо передбачена Положенням №352, яке затверджено Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, згідно з Положенням №352 визнання військово-лікарською комісією не придатним до військової служби було підставою для виключення з військового обліку.
Так, як видно з Витягу з книги протоколів комісії по призову №28 від 11.02.2005 (підписаного начальником другого відділення МВК), ОСОБА_1 11.02.2005 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_11 був визнаний саме непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно зі ст. 2а гр. 1 наказу Міністерства оборони України №2 від 1994 (в редакції Наказу №207 від 1999).
На зворотному боці довідки №758 від 06.09.2006, яка була видана позивачу ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з відсутністю бланків військових квитків, проставлена відмітка ІНФОРМАЦІЯ_13 від 30.05.2007 про те, що ОСОБА_1 є «Невійськовозобов'язний».
Як вже йшлося вище, статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Водночас, зважаючи на те, що позивач був визнаний таким, що непридатний за станом здоров'я до військової служби із виключенням з військового обліку та не є військовозобов'язаним, то він: не належав до призовників (не підлягав поставленню на військовий облік призовників); не належав до осіб, що можуть проходити військову службу (визнаний комісією непридатним до військової служби); не належав до військовозобов'язаних та резервістів, що виключало зарахування його в запас та постановку на військовий облік військовозобов'язаних.
Положеннями Закону №2232-ХІІ (в редакцій чинній станом на 18.12.2007) визначено розмежування між «зняття з військового обліку» та виключенням з «військового обліку».
Суд враховує правову позицію, викладену у пунктах 37-39 постанови Верховного Суду від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24, відповідно до якої законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.
Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
Відтак, у зв'язку з визнанням позивача непридатним до військової служби за рішенням ВЛК, без визнання підробленими відповідних документів чи переогляду зі встановленням іншого медичного діагнозу, що в свою чергу в редакції Закону №2232-ХІІ (на момент виникнення спірних правовідносин) є правовою підставою для виключення позивача з військового обліку, відповідач не мав правових та фактичних підстав взяти його на військовий облік військовозобов'язаних.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_16 не внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 враховуючи вище наведене військовозобов'язаного ОСОБА_1 автоматично взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_6 за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, адже саме ІНФОРМАЦІЯ_5 30.05.2007 у військово-обліковому документів позивача було проставлено штамп про те, що він « ОСОБА_3 ».
З огляду на наведене, відповідач повинен був володіти даними щодо виключення позивача з військового обліку. Більше того, на запит ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 було надіслано витяг з книги протоколів комісії по призову №28 від 11.02.2005, з якого чітко видно, що ОСОБА_1 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_11 визнаний непридатним до військової служби саме з виключенням з військового обліку згідно зі ст. 2а гр. 1 наказів Міністерства оборони України №2 від 1994 і №207 від 1999, однак відповідач безпідставно не врахував такого.
Враховуючи вищевказане, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні відомостей щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку та зобов'язати відповідача виключити ОСОБА_1 з військового обліку як військовозобов'язаного, про що внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку що позовні вимоги необхідно задовольнити.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.
Керуючисьст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні відомостей щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) виключити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з військового обліку як військовозобов'язаного, про що внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_17 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна