Ухвала від 15.01.2026 по справі 380/24226/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/24226/24

УХВАЛА

15 січня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючої судді Крутько О.В.,

за участі секретаря судового засідання Пунейко Р.Р.,

представників позивача Назарко В.Г., Волянського О.Р.,

представника відповідача Кулик А.,

представників третіх осіб: Полійчук С., Трофимчук О.В., Цуняк Г.Б., Сороки Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження клопотання Львівської міської ради про призначення експертизи в адміністративній справі

за позовом Західного офісу Держаудитслужби

до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради,

третіх осіб на стороні відповідача: Львівської міської ради, ЛКП "Львівсвітло", ЛМКП «Львівводоканал», ЛМКП «Львівтеплоенерго»

про стягнення коштів

встановив:

Західний офіс Держаудитслужби звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, в якому просить стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради в дохід загального фонду бюджету Львівської міської територіальної громади за кодом бюджетної класифікації доходів 24060300 "Інші надходження" кошти в сумі 137340111,74 грн.

Третя особа - Львівська міська рада подала клопотання про призначення судово-економічної експертизи, просила призначити у справі №380/24226/24 судово-економічну експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання: Чи підтверджуються документально відомості, що зазначені Західним офісом Держаудитслужби в Акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за період з 01.02.2021 по 31.03.2024 від 12.07.2024 № 131306-24/5 та вимозі «Про усунення виявлених порушень» від 09.08.2024 року № 131306-14/6244-2024 про те, що в порушення вимог ч.4 ст. 20 Бюджетного кодексу України, п.2 п.20, п.29 Порядку № 228, п.п.3.3 Програми здійснення Львівською міською радою внесків до статутних капіталів комунальних підприємств, установ та організацій у 2017 - 2025 роках, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 26.12.2016 № 1356, зі змінами, внесеними ухвалою Львівської міської ради від 23.12.2021 № 1801, недотриманням принципів бюджетної системи, визначених п.5,6 ч. 1 ст. 7 БКУ призвело до завдання збитків (матеріальної шкоди) бюджету Львівської міської територіальної громади на загальну суму 137 340 111,74 гривень зокрема: ЛКП «Львівтеплоенерго» на загальну суму 95 105 980,5 грн (в т.ч. в 2021 році на суму 2 140 000,0 грн, в 2022 році на суму 91 054 075,5 грн та в 2023 році на суму 1 911 905,00грн); ЛКП «Залізничнетеплоенерго» на загальну суму 24 828 326,0 грн (в т.ч. за 2022 рік - 11 830 491,82 грн та за 2023 рік - 12 997 834,48 гривень)- - ЛМКП «Львівводоканал» на суму 11 032 010,0 гривень; ЛКП «Львівсвітло» на загальну суму 6 373 820,94 гривень».

Клопотання мотивоване тим, що без спеціальних економічних знань неможливо встановити правильність обрахунку сум, які позивач просить стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

Представниця Львівської міської ради в судовому засіданні клопотання підтримала, просила його задовольнити.

Представники позивача просили суд відмовити в задоволенні клопотання з підстав, викладених у заяві.

Представник відповідача підтримав клопотання, просив суд призначити експертизу.

При вирішені клопотання суд враховує наступне.

За правилами ч. 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до ст. 108 КАС України визначено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.

Суд встановив, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року задоволено клопотання Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про призначення експертизи й постановлено призначити у справі №380/24226/24 судово-економічну експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

На виконання ухвали 04 серпня 2025 року до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз скеровано супровідний лист для проведення судово-економічної експертизи разом з матеріалами адміністративної справи №380/24226/24.

10 вересня 2025 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду від Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшло повідомлення №3748-Е про неможливість надання висновку експерта в адміністративній справі. Згідно повідомлення експерта, поставлені на вирішення питання виходить за межі компетенції судового експерта з економічного виду досліджень відповідно до вимог ст.68 КАС України та п.2.1, 2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень.

Враховуючи повідомлення судового експерта про неможливість надання висновку у вказаній адміністративній справі, клопотання Львівської міської ради про призначення експертизи задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 9, 72, 102, 103, 114, 117, 136, 236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання Львівської міської ради про призначення судово-економічної експертизи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (проголошення) та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 16.01.2026.

Суддя Крутько О.В.