Рішення від 16.01.2026 по справі 380/13383/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2026 рокусправа № 380/13383/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (вул. Героїв Майдану. 176, м. Чернівці, Чернівецька обл., код ЄДРПОУ 44161525) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, що полягала у невключенні позивача ОСОБА_1 до списків учасників бойових дій та ненаданні відповідної інформації до управління соціального захисту населення для виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня 2022 року;

- зобов'язати Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як особі, яка має статус учасника бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має статус учасника бойових дій, проте, їй не було нараховано і не було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2022 рік. На звернення позивача щодо виплати разової грошової допомоги, Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації повідомив про відсутність позивача у списках осіб, які мають право на отримання такої допомоги, що були надані військовими формуваннями, підприємствами, установами та організаціями. Запропонував позивачу звернутись до керівництва ДПСУ за місцем проходження служби, щоб з'ясувати до якого управління соціального захисту населення були надані списки для здійснення виплати до 5 травня за 2022 рік. У відповідь на звернення позивача, відповідач-1 повідомив, що списки військовослужбовців НОМЕР_3 прикордонного загону надавались до Чернівецької міської ради, через перебування цього загону на фінансовому забезпеченні в ІНФОРМАЦІЯ_1 . Списки формувались за наявності підтверджуючих документів про статус учасника бойових дій військовослужбовців. Водночас, відповідач-1 не має інформації стосовно включення позивача до списку військовослужбовців - учасників бойових дій, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня.

Вказане стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 04.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач-1, Військова частина НОМЕР_2 щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що в посадових осіб військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 прикордонного загону) були відсутні підтверджуючі документи, а саме копії посвідчення учасника бойових дій позивача на час формування та подання списків осіб, які мають право на отримання разової грошової виплати до 05 травня 2022 року і у зв'язку з чим позивач не був включений до списків військовослужбовців НОМЕР_3 прикордонного загону - учасників бойових дій. Просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідач-2, Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що за 2022 рік Військова частина НОМЕР_2 не подавала відомості (списки) на виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році шляхом включення у відомості ОСОБА_1 до департаменту.

Зауважує, що виплати допомоги до 5 травня є періодичним платежем, який виплачується щорічно, отже, особа отримуючи їх є обізнаною щодо їх розміру, оскільки позивачу надано 03.05.2019 р. статус учасника бойових дій і в разі незгоди мала можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта влади, які на її думку, стали підставою для невиплати даної допомоги. Крім цього, щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2022 учасникам бойових дій виплачується за рахунок коштів державного бюджету, а не за рахунок коштів Департаменту. Розмір грошової допомоги до 5 травня не нараховується, а встановлюється Законом № 3551, а тому рішення, яким Департамент може бути зобов'язано здійснити перерахунок та нарахувати і виплатити вказану грошову допомогу не може бути виконано, оскільки відсутній механізм нарахування. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою №1318-7000304630 від 05.04.2022.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 від 03.05.2019.

Позивачу, як учаснику бойових дій, не було нараховано та виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік.

Листом від 03.02.2025 №П-0106-50-1.8-186, наданим у відповідь на звернення позивача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги, Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації повідомив, що позивач не значиться в списках осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році, наданих військовими формуваннями, підприємствами, установами та організаціями. Запропонував позивачу звернутись до керівництва ДПСУ за місцем проходження служби, для з'ясування питання до якого управління соціального захисту населення був наданий перелік осіб, які мають право на отримання такої грошової допомоги, для подальшого звернення до відповідного управління соціального захисту населення.

Листом від 27.03.2025 №09/П-715/728, наданим у відповідь на звернення позивача, відповідач-1 повідомив, що на виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540, списки військовослужбовців НОМЕР_3 прикордонного загону - учасників бойових дій, які мають право на отримання разової грошової виплати, у 2022 році надавались до Чернівецької міської ради у зв'язку з перебуванням НОМЕР_3 прикордонного загону на фінансовому забезпеченні в ІНФОРМАЦІЯ_2 (з 01.04.2022 по 30.09.2022). Списки формувались за наявності підтверджуючих документів про статус учасника бойових дій військовослужбовців. У відділі кадрів НОМЕР_3 прикордонного загону відсутня інформація стосовно включення у 2022 році ОСОБА_1 до списків військовослужбовців НОМЕР_3 прикордонного загону - учасників бойових дій, які мають право на отримання разової грошової виплати.

Вважаючи, що позивачу протиправно не було нараховано та виплачено вказану допомогу, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей. Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» основними завданнями даного Закону є: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

Законом України від 01.01.1999 № 367-XIV внесено до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» такі зміни:

1. Статтю 12 доповнити частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком».

2. Статтю 13 доповнити частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком».

3. Статтю 14 доповнити частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком».

4. Статтю 15 доповнити частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружились вдруге, щорічна разова грошова допомога виплачується в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком».

5. Пункт 1 статті 16 доповнити словами «разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, яка виплачується щорічно до 5 травня».

II. Порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540 (далі - Порядок № 540) «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.

Відповідно до Порядку № 540 виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється:

органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій;

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.

Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Національній гвардії, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державній податковій службі, Державній митній службі, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Державному бюро розслідувань, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Службі судової охорони, Міністерству юстиції, Управлінню державної охорони, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісу Генерального прокурора, Державній судовій адміністрації, Державній спеціальній службі транспорту, іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням, підприємствам, установам, організаціям забезпечити подання до 31 травня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги та не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України.

Підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 7 травня 2022 року № 540 (далі - Постанова № 540) установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється, зокрема, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.

Згідно п. 3. Постанови № 540 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Національній гвардії, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державній податковій службі, Державній митній службі, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Державному бюро розслідувань, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Службі судової охорони, Міністерству юстиції, Управлінню державної охорони, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісу Генерального прокурора, Державній судовій адміністрації, Державній спеціальній службі транспорту, іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням, підприємствам, установам, організаціям забезпечити подання до 31 травня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги та не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України. У разі неможливості забезпечити подання органами, визначеними в абзаці першому цього пункту, до 31 травня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, такі органи можуть подати до 30 вересня поточного року інформацію в розрізі категорій та чисельності осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, а також сум для виплати грошової допомоги.

Відповідно до п. 2 Порядку №540 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Положеннями абзацу 5 пункту 5 Порядку №540), визначено, що виплата грошової допомоги здійснюється у розмірах, згідно з додатком.

Додатком до Порядку № 540 Розміри виплати у 2022 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань» передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується, зокрема, учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.

Відповідно до п.6. Порядку №540 отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу, які проходять службу (крім осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку), виплата грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.

Як встановив суд, НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) не включив позивача до списків на виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.

Сторонами не заперечується той факт, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 від 03.05.2019.

Відтак, позивач має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2022 рік.

Суд встановив, що позивач проходила військову службу у НОМЕР_3 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) з грудня 2018 року, що підтверджується відомостями військового квитка серії НОМЕР_6 від 11.01.2018 та витягом з наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 01.03.2025 №240-ОС про виключення позивача зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення у зв'язку із звільненням з військової служби.

Суд враховує доводи відповідача-1, викладені у відзиві, про те, що персонал НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 залучений до виконання першочергових завдань з відбиття вторгнення та нападу на територію України збройних сил російської федерації, а також виконання заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного стану; зазначені заходи з відбиття вторгнення та нападу збройних сил російської федерації, військова частина НОМЕР_2 виконувала безпосередньо в АДРЕСА_2 та його прилеглих територіях (зокрема на ПрАТ «Металургійний комбінат «АЗОВСТАЛЬ»» та ПрАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча»); знаходячись в оточенні, з метою недопущення отримання та використання невстановленими особами інформації про особовий склад НОМЕР_3 прикордонного загону, визначеними посадовими особами в АДРЕСА_2 було знищено (спалено) документи, які містили персональні дані військовослужбовців НОМЕР_3 прикордонного загону, в тому числі інформацію про осіб, які мають статус учасників бойових дій.

Суд наголошує на тому, що посвідчення учасника бойових дій позивача було у відповідача-1, проте, на час формування та подання списків осіб, які мають право на отримання разової грошової виплати до 05 травня 2022 року, вказане посвідчення було знищене.

Таким чином, право позивача, хоч і з поважних причин, проте було порушене відповідачем-1, оскільки за 2022 рік відповідач-1 не подавав відомості (списки) на виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році шляхом включення у відомості позивача до департаменту.

За наведених обставин суд визнає протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо невключення позивача до списків учасників бойових дій та ненаданні відповідної інформації до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради для виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

Водночас, суд звертає увагу на те, що до моменту отримання вказаної інформації та вказаних списків у Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради відсутній обов'язок здійснювати нарахування та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2022 рік.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог, заявлених до відповідача-2, слід відмовити повністю у зв'язку з їх передчасністю. Передчасними також є позовні вимоги щодо розміру такої виплати, оскільки на момент розгляду справи така допомога не нарахована та не виплачена.

Зважаючи на викладене, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача включити позивача до списків учасників бойових дій та надати відповідну інформацію до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради для виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову частково.

Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_3 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо невключення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до списків учасників бойових дій та ненаданні відповідної інформації до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради для виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

3. Зобов'язати НОМЕР_3 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) включити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до списків учасників бойових дій та надати відповідну інформацію до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради для виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 16.01.2026 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович