Рішення від 13.01.2026 по справі 380/20360/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 року справа №380/20360/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Тварковської Я.А.,

з участю представника позивача Костюка В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» про стягнення адміністративних штрафів та інших санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» (далі - відповідач, ТзОВ «Кастум»), в якому просить стягнути з відповідача 1 824 169 грн 86 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Позовні вимоги обґрунтовані такими обставинами. Постановою № 826 на ТзОВ «КАСТУМ» за недотримання нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, накладено штраф у сумі 1 700 000 грн. несплата відповідачем штрафу у встановлений Законом про НКРЕКП строк, нарахована пеня в розмірі 124 169 грн 86 копійок. Несплата штрафу в добровільному порядку, зумовила звернення позивача до суду з цим позовом.

Ухвалою від 13.10.2025 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі. Підготовче засідання призначено на 11 листопада 2025 року.

Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу ухвала про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі та судова повістка на 11.11.2025 повернулася на вказану у позовній заяві адресу, яка відповідає відомостям з єдиного державного реєстру, повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «за закінченням терміну зберігання».

На виконання вимог частини сьомої статті 171 КАС України виклик відповідача здійснено у відповідності до частини першої статті 130 КАС України через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до положень статті 126 КАС України відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.

Суд у підготовчому засіданні 11.11.2025 оголосив перерву до 25.11.2025 для подання додаткових пояснень.

Ухвалою від 25.11.2025 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду по суті на 16.12.2025.

Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу судова повістка на 16.12.2025, повернулася на вказану у позовній заяві адресу, яка відповідає відомостям з єдиного державного реєстру, повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «за закінченням терміну зберігання».

Суд у судовому засіданні 16.12.2026 заслухав вступну промову представника позивача та оголосив перерву до 13.01.2026 перед стадією дослідження доказів.

Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу судова повістка на 13.01.2026, повернулася на вказану у позовній заяві адресу, яка відповідає відомостям з єдиного державного реєстру, повернулася з відміткою поштового відділення на конверті «за закінченням терміну зберігання».

Суд, заслухавши позивача та з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТзОВ «Кастум» зареєстроване як юридична особа та внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань із присвоєнням коду ЄДРПОУ41087491.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 03 червня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки, складеного за результатами проведення планової перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу від 09 травня 2025 року № 94, що мала бути проведена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, та посвідчення на проведення планової перевірки від 14 квітня 2025 року №155, установлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Кастум» (код ЄДРПОУ 41087491) не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201.

За недотримання нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято Постанову №826 від 03.06.2025 про накладення на ТзОВ «Кастум» штрафу в розмірі 1 700 000 грн.

Зазначена сума штрафу повинна бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови.

Відповідно до трекінгу з офіційного сайту АТ «УКРПОШТА» за номером відправлення 0601155300950 Постанова №826 від 03.06.2025 вручена відповідачу 30.06.2025.

За несплату у встановлений Законом про НКРЕКП строк, ТзОВ «Кастум» нарахована пеня , загальний розмір якої становить 124 169 грн 86 коп.:

з 17.07.2025 по 10.10.2025 - 86 днів Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000% Пеня = 1 700 000,00 грн (сума боргу) * 31,000% (розрахункова ставка) / 100% * 86 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 124 169,86 грн.

Таким чином, загальна сума до стягнення підлягає сума 1 824 169 грн 86 к., з яких штраф - 1 700 000 грн. пеня -124 169 грн 86 к.

Докази на підтвердження оскарження ТзОВ «Кастум» Постанови №826 від 03.06.2025 у справі відсутні.

Предметом позову у справі є стягнення з відповідача 1 824 169 грн 86 к.

При вирішення справи суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 5 КАС України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Згідно до статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:

1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;

2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;

3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;

4) державного контролю та застосування заходів впливу;

5) використання інших засобів, передбачених законом.

Відповідно до частини 3 статті 5 Закону №1540-VIII Рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.

За змістом пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1540 Регулятор має право звертатися до суду з підстав, передбачених законом, та здійснювати захист своїх прав та законних інтересів у суді.

Отже, НКРЕКП Законом № 1540 наділений повноваженнями на звернення до суду та вправі представляти інтереси НКРЕКП за її дорученням під час розгляду справ у судах.

Згідно з частиною 1 статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Згідно з частиною 5 статті Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту, щодо якого здійснювалася перевірка, або уповноваженій ним особі.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб'єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

Згідно до частини 5 статті 22 Закону №1540-VIII суб'єкти, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня, крім випадків накладення штрафів, передбачених пунктами 5-1, 5-2 і 53 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» та пунктами 5-1, 5-2 і 5-3 частини четвертої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу». Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт, на якого рішенням Регулятора накладено штраф, зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Як встановлено судом з матеріалів справи, НКРЕКП за результатами розгляду 03 червня 2025 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, Акта про відмову ліцензіата у проведенні перевірки, складеного за результатами проведення планової перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу від 09 травня 2025 року № 94, що мала бути проведена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13 листопада 2024 року № 1940, та посвідчення на проведення планової перевірки від 14 квітня 2025 року №155, установлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Кастум» (код ЄДРПОУ 41087491) не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201.

За недотримання нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу НКРЕКП прийнято Постанову №826 від 03.06.2025 про накладення на ТзОВ «Кастум» штрафу в розмірі 1 700 000 грн.

Штраф до ТзОВ «Кастум» застосовано за порушення:

- абзаців другого та третього пункту 9.2 глави 9 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428 (далі - Порядок), у частині зобов?язання уповноваженої особи суб?єкта, щодо якого здійснюється перевірка допускати членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за умови

- дотримання вимог Порядку, забезпечувати умови для проведення перевірки та надавати всі необхідні документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час перевірки, у вигляді, наведеному в запиті комісії з перевірки, відповідно до закону у терміни/строки, що відповідають обсягу запитуваної інформації;

- підпункт 10 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині забезпечення (за відсутності передбачених законодавством підстав для відмови у проведенні перевірки) допуску членів комісії з перевірки до її здійснення та присутності керівника ліцензіата, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення НКРЕКП перевірки дотримання ліцензіатом вимог Ліцензійних умов та нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу.

Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (далі - Порядок № 428), рішення НКРЕКП про застереження, накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, припинення дії (анулювання) ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб'єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття.

Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або п'ятий календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Позивач направив на адресу відповідача Постанову №826 від 03.06.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення із штрих кодом №0601155300950 та списком згрупованих повідомлень АТ «УКРПОШТА» №07.10.2025-1.

Відповідно до трекінгу з офіційного сайту АТ «УКРПОШТА» за номером відправлення 0601155300950 Постанова №826 від 03.06.2025 вручена відповідачу 30.06.2025.

Протягом визначеного частиною 5 статті 22 Закону №1540-VIII тридцятиденного строку, ТзОВ «Кастум» не сплатив адміністративного штрафу в розмірі 1 700 000 грн.

У відповідності до частини 5 статті 22 Закону №1540-VIII у зв'язку із несплатою адміністративного штрафу у визначений строк нарахована пеня з 17.07.2025 по 10.10.2025 - 86 днів Розрахункова ставка = 15,500% (облікова ставка НБУ) * 2 = 31,000% Пеня = 1 700 000,00 грн (сума боргу) * 31,000% (розрахункова ставка) / 100% * 86 (кількість днів) / 365 (днів у році) = 124 169,86 грн.

Таким чином, загальна сума до стягнення становить 1 824 169 грн 86 к.: 1 700 000 грн + 124 169 грн 86 к.

Докази вжиття ТзОВ «Кастум» заходів щодо сплати адміністративного штрафу та оскарження Постанови №826 від 03.06.2025 в матеріалах справи відсутні.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог НКРЕКП, тому позов підлягає до задоволення.

Відповідно до положень частини другої статті 139 КАС України відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування позивачу судових витрат у вигляді судового збору.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. сім'ї Бродських буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» (просп. Чорновола, буд. 63, м. Львів, 79047, код ЄДРПОУ 41087491) про стягнення адміністративних штрафів та інших санкцій, - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кастум» (просп. Чорновола, буд. 63, м. Львів, 79047, код ЄДРПОУ 41087491)1 824 169 (один мільйон вісімсот двадцять чотири тисячі сто шістдесят дев'ять) грн 86 копійок в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 16 січня 2026 року.

Суддя Хома О. П.