Рішення від 16.01.2026 по справі 360/2198/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 січня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2198/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Ільїної Вікторії Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.11.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Ільїної Вікторії Юріївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №262140016094 від 17.06.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву від 10 червня 2025 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду, зарахувавши до страхового стажу період трудової діяльності згідно військового квитка НОМЕР_2 та трудової книжки від 01.11.1988р. за наступні періоди роботи:- з 10.10.1988 року по 30.11.1988 року - прийнятий електрослюсарем кондитерського цеху №3 по 4 розряду «Лисичанская пищевая фабрика», що становить 1 місяць 2 днів;- з 10.12.1988 року по 27.11.1990 року - проходження військової служби у лавах радянської армії, що становить 1 рік 11 місяців;- з 26.02.1991 року по 17.05.1991 року - прийнятий електрослюсарем кондитерського цеху №3 по 4 розряду «Лисичанская пищевая фабрика», що становить 2 місяці 21 день;- з 28.05.1991 року по 15.11.1993 року - прийнятий електрослюсарем по ремонту і налаштуванню електромонтажного обладнання цеху зовнішнього водопостачання по 5 розряду Сіверськодонецького ПО «Азов», що становить 2 роки 5 місяців 18 днів;- з 03.01.1994 року по 31.12.1998 року - прийнятий до цеху оздоровлення трудящих цех №80 слюсарем-ремонтником 4 розряду Лисичанського нафтопереробного заводу, що становить 3 роки 11 місяців 28 днів.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач за час своєї трудової діяльності набув право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р, оскільки має пільговий стаж за Списком №2 - 15 років 07 місяців 18 днів та загальний трудовий стаж 37 років 2 місяці. 10 червня 2025 року позивач звернувся через сервісний центр Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону 1058-IV. Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №262140016094 від 17.06.2025р. було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років. У оскаржуваному рішенні відповідачем зазначено, що: Необхідний вік: 55 років. Вік заявника (позивача): становить 55 років. Необхідний страховий стаж становить: не менше 30 років. Страховий стаж заявника (позивача) становить: 28 років 05 місяців 03 дні. Необхідний пільговий стаж становить: 12 років 6 місяців. Пільговий стаж за списком №2: 15 років 07 місяців 18 днів. За результатами розгляду документів доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_2 , оскільки дата народження не відповідає паспортним даним. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення №262140016094 від 17.06.2025р. про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 30 років. Такі твердження відповідача не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки відповідачем було незаконно не зараховано у загальний трудовий стаж позивача 8 років 8 місяців 27 днів по наступним періодам роботи, відповідно до трудової книжки від 01.11.1988 року:- з 10.10.1988 року по 30.11.1988 року - прийнятий електрослюсарем кондитерського цеху №3 по 4 розряду «Лисичанская пищевая фабрика», що становить 1 міся ежах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абзац перший). ?na[???? індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац шостий). лягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абзац перший). и і[?? ????z?xrBz?xUzxU?r?thrUxU®xxnztrU?xxrjzj??nUB?zjtjj?BBUbxx?xr?xUzxxxzBrU?jjjxj??n

Ухвалою суду від 18.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 10.06.2025 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону №1058. За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж ОСОБА_1 склав 28 років 05 місяців 03 дні, в тому числі стаж за Списком №2 - 15 років 07 місяців 18 днів. За результатами розгляду документів доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_2 , оскільки дата народження не відповідає паспортним даним. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення № 262140016094 від 16.06.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 30 років. Вказав, що встановлення факту належності правовстановлюючих документів та перебування у трудових відносинах здійснюється в окремому порядку за правилами цивільного судочинства. Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. Зазначив, що відповідачем всебічно і повно з'ясовані всі фактичні обставини справи. Іншими документами додаткові періоди стажу на пільгових роботах не можливо підтвердити. У задоволенні позовної заяви просив відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 10 червня 2025 року звернувся через сервісний центр Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону 1058-IV.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.06.2025 № 262140016094 відмовлено заявнику в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного трудового стажу 30 років, з таким обґрунтуванням:

«..Дата народження- ІНФОРМАЦІЯ_2

РНОКПП НОМЕР_1 .

Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України- 10.06.2025.

Вік 55 років.

За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж склав 28 років 05 місяців 03 дні, в тому числі стаж за Списком №2 - 15 років 07 місяців 18 днів.

За результатами доданих документів доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_2 , оскільки дата народження не відповідає паспортним даним.

Заявник працює…».

Відповідно до витягу з ІКС ПФУ: форма РС-право страховий стаж ОСОБА_1 становить 28 років 5 місяців 3 дні, а саме:

-01.09.1985 - 02.07.1988 навчання у вищих/середн. НЗ 2 роки 10 місяців 2 дні;

-01.01.1999 - 30.11.2000 1 рік 11 місяців 0 днів;

-01.12.2000 - 19.12.2000 Список №2 - 0 років 0 місяців 19 днів;

-20.12.2000 - 31.12.2000 0 років 0 місяців 12 днів;

-01.01.2001 - 31.07.2003 Список №2 - 2 роки 7 місяців 0 днів;

-01.08.2003 - 31.12.2003 Список №2 - 0 років 5 місяців 0 днів;

-01.01.2004 - 31.10.2004 0 років 10 місяців 0 днів;

-01.11.2004 - 29.12.2004 Список №2 - 0 років 2 місяці 0 днів;

-30.12.2004 - 31.12.2004 0 років 1 місяць 0 днів;

-01.01.2005 - 31.12.2005 Список №2 - 1 рік 0 місяців 0 днів;

-01.01.2006 - 31.05.2007 Список №2 - 11 років 5 місяців 0 днів;

-01.06.2017 - 31.01.2022 4 роки 7 місяців 0 днів;

-03.10.2022 - 30.04.2025 2 роки 7 місяців 0 днів.

Трудова книжка ОСОБА_1 від 01.11.1988, в межах спірних правовідносин, містить наступні записи:

1. 01.12.1985 yавчання ПТУ-98 м.Сєвєродонецьк по 02.07.1988;

2.10.10.1988 «Лисичанская пищевая фабрика» прийнятий електрослюсарем кондитерського цеху №3 по 4 розряду. Звільнений за ст.38 КЗЗП УРСР за власним бажанням 30.11.1988 у зв'язку з призовом до лав Радянської армії.

3.26.02.1991 «Лисичанская пищевая фабрика» прийнятий електрослюсарем 4 розряду цеха №3 м.Сєвєродонецька.

4.17.05.1991 звільнений згідно ст.38 КЗЗП УРСР за власним бажанням.

5.28.05.1991 Сєвєродонецьке ПО «Азов» прийнятий електрослюсарем по ремонту і налаштуванню електромонтажного обладнання цеху зовнішнього водопостачання по 5 розряду.

6.27.09.1991 переведений електромонтажником по ремонту електро обладнання по 5 розряду цього ж цеха.

7.15.11.1993 звільнений за власним бажанням за ст.38 КЗЗП.

8.03.01.1994 прийнятий до цеху оздоровлення трудящих в цех №80 слюсарем-ремонтником 4 розряду Лисичанського нафтопереробного заводу.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За приписами частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною другою статті 114 Закону № 1058-1V на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);

- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно із частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Підпунктами 1, 2, 4, 5 пункту 2.1 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового чи пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Як встановлено судом з матеріалів справи, відповідно до інформації з форми РС-право та змісту оскаржуваного рішення, відповідачем відмовлено в призначенні пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 30 років, та зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 склав 28 років 05 місяців 03 дні, в тому числі стаж за Списком №2 - 15 років 07 місяців 18 днів. За результатами розгляду документів доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_2 , оскільки дата народження не відповідає паспортним даним.

Щодо періоду проходження строкової служби з 10.12.1988 по 27.11.1990 суд зазначає.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відмова у зарахуванні до страхового стажу періоду проходження строкової служби з 10.12.1988 по 27.11.1990 обумовлена виявленими розбіжностями у даті народження позивача, а саме: у військовому квитку зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що не відповідає паспортним даним «6 червня 1970 року».

Суд звертає увагу, що трудова книжка від 01.11.1988 містить записи, зокрема:

№2 - 30.11.1988 звільнений з « ОСОБА_2 пищевая фабрика» за ст.38 КЗЗП УРСР за власним бажанням у зв'язку з призовом до лав Радянської армії.

Проходження служби в рядах Радянської армії (військовий квиток).

№3 - 26.02.1991 прийнятий на роботу до «Лисичанская пищевая фабрика».

До заяви про призначення пенсії також додано військовий квиток НОМЕР_2 , що підтверджує відомості проходження служби у період з 10.12.1988 по 27.11.1990.

Разом з цим, військовий квиток видано 10.12.1988 на ім'я « ОСОБА_1 » (мова оригіналу), число, місяць та рік народження « ІНФОРМАЦІЯ_4 », однак у паспорті, який видано ІНФОРМАЦІЯ_5 , дата народження визначена як « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Суд зазначає, що позивач не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів, зокрема військового квитка, оскільки не виписує їх та не завіряє підписом та печаткою суб'єкта, а неналежний порядок їх заповнення з вини осіб, що відповідальні за таке заповнення, не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань про призначення пенсії.

Враховуючи те, що у трудовій книжці наявні записи про проходження позивачем служби, при цьому такий період проходження служби підтверджується відомостями військового квитка НОМЕР_2 , суд дійшов висновку, що відмова у зарахуванні періоду з 10.12.1988 по 27.11.1990 до страхового стажу з підстав виявленого відхилення (а саме даті народження позивача у військовому квитку у порівнянні із паспортними даними) є протиправною.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди його роботи з 10.10.1988 по 30.11.1988; з 10.12.1988 по 27.11.1990; з 26.02.1991 по 17.05.1991; з 28.05.1991 по 15.11.1993; з 03.01.1994 по 31.12.1998, суд зазначає.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що у оскаржуваному рішенні зазначено, що за наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж склав 28 років 05 місяців 03 дні, в тому числі стаж за Списком №2 - 15 років 07 місяців 18 днів. За результатами доданих документів доданих до заяви, до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_2 , оскільки дата народження не відповідає паспортним даним.

Відповідне рішення відповідача не містить відомостей щодо зарахування чи не зарахування до страхового стажу позивача певних періодів його трудової діяльностіі.

При цьому, відомостями з форми РС-Право та трудової книжки позивача підтверджується, що дійсно періоди роботи з 10.10.1988 по 30.11.1988; з 10.12.1988 по 27.11.1990; з 26.02.1991 по 17.05.1991; з 28.05.1991 по 15.11.1993; з 03.01.1994 по 31.12.1998 до страхового стажу не зараховано без обґрунтування підстав такого незарахування.

Таким чином, наведене свідчить про невідповідність оскаржуваного рішення критеріям, визначеним пунктами 2-6 частини другої статті 2 КАС України, що є підставою для його скасування.

Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки, як зазначено вище, оскаржуване рішення не містить відомостей щодо незарахування періодів роботи позивача з 10.10.1988 по 30.11.1988; з 10.12.1988 по 27.11.1990; з 26.02.1991 по 17.05.1991; з 28.05.1991 по 15.11.1993; з 03.01.1994 по 31.12.1998 до страхового стажу, як не містить і підстав такого незарахування і зазначене питання взагалі не досліджено відповідачем, то вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу відповідні періоди роботи є передчасними.

Належним способом захисту порушеного права позивача, який відповідає його об'єкту, є:

-визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 262140016094 від 17.06.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

-зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періоду проходження строкової служби з 10.12.1988 по 27.11.1990 та з вирішенням питання про зарахування до страхового стажу періодів роботи з 10.10.1988 по 30.11.1988; з 10.12.1988 по 27.11.1990; з 26.02.1991 по 17.05.1991; з 28.05.1991 по 15.11.1993; з 03.01.1994 по 31.12.1998.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Згідно із частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 968,96 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Ільїної Вікторії Юріївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 262140016094 від 17.06.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періоду проходження строкової служби з 10.12.1988 по 27.11.1990 та з вирішенням питання про зарахування до страхового стажу періодів роботи з 10.10.1988 по 30.11.1988; з 10.12.1988 по 27.11.1990; з 26.02.1991 по 17.05.1991; з 28.05.1991 по 15.11.1993; з 03.01.1994 по 31.12.1998.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В. Тихонов