Рішення від 15.01.2026 по справі 340/8080/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8080/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м. Кропивницький,25009

про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження розміру пенсії, гарантованого ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при перерахунку пенсії;

2) визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Кіровоградській області щодо не проведення йому розрахунку розміру пенсії, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 09.07.2025;

3) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №914110176698 від 10.07.2025, яким позивачу призначено пенсію з 01.08.2025 в розмірі 34448,38 грн. /80 % від 43060,48 грн. заробітної плати розрахованої відповідно до ст. 40 Закону України №1058/ відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та розмір пенсії обмежено максимальним розміром 23610,00 грн.

4) зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області повторно розглянути його заяву про перерахунок пенсії;

5) зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без обмеження пенсії максимальним розміром / 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність/ з 09.07.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 15.12.2025 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі посилаючись на їх необґрунтованість, не підтвердження доказами, та зазначив про відсутність підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.

01.08.2025 ОСОБА_1 , відповідно до поданої заяви від 07.08.2025 № 3335, взято на облік до Головного управляння пенсійного фонду України в Кіровоградській області від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідно до листа від 11.07.2025 № 0200-0305-9/78076 направлено електронну пенсійну справу).

Обчислення розміру пенсії, станом на 01.08.2025 за матеріалами електронної пенсійної справи проведено виходячи із страхового стажу (з урахуванням кратності + додаткові роки за Списком № 1) 47 років 11 місяців 13 днів - з них страхового стажу 30 років 11 місяців 13 днів, додаткові роки за Списком № 1 - 17 років (стаж пораховано по 30.09.2013).

Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону, становить 0,47917 розрахованого у відповідності до статті 25 Закону № 1058.

Заробітна плата взята за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 30.09.2003, відповідно до статті 40 Закону, становить 43060,48 грн. (8913,83 х 4,83074, де: 8913,83 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 х 1,17 х 1,00 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115); 4,83075 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсії з 01.08.2025 становить: 28407,66 грн, де:

20633,29 грн - розмір пенсії за віком (43060,48 грн x 0,47917);

519,42 грн - доплата за 22 роки понаднормового стажу (2361,00 грн x 22 %, де 2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024);

13295,67 грн - доплата до 80 % заробітної плати шахтарям згідно зі статтею 28 Закону (сума пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80 % від 43060,48 грн) -34448,38 грн);

-3509,82 грн - обмеження в індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168;

-777,95 грн - обмеження в індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185;

-2052,95,95 грн - обмеження в індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209;

23610,00 - максимальний розмір пенсії з урахуванням пункту 3 статті 27 Закону.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомлено позивача про те, що пенсія виплачується в максимальному розмірі (а.с.9).

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує доплату до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Отже, в цій справі визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI (далі Закон № 345-VI) визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" основний розмір пенсії.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії. Запровадження Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі Закон № 2148-VIII) єдиної формули для обчислення всіх пенсій стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та не підлягає застосуванню для нарахування позивачу нового розміру пенсії.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці") така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26.10.2022 року у справі №200/591/19-а (провадження №К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

У постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року по справі №205/8712/16-а, зазначено: - « 43. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону України "Про підвищення шахтарської праці" передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17».

Слід зазначити, що відповідач при обрахунку пенсії позивача має встановити чи відноситься він до осіб на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як зокрема 15 років для чоловіків за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Встановивши, що позивач має необхідний стаж за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України на якого поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", відповідач має обрахувати його пенсію з урахуванням приписів абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України №1058-ІV та ст. 8 Закону України №345-VI.

Суд зауважує, що на даний час, підтверджений пільговий стаж позивача за Списком №1 складає 17 років, що підтверджено матеріалами справи, при необхідних 15 роках, передбачених статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Виходячи з положень норм, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, що також кореспондується з нормою, викладеною у частині 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При прийнятті даного рішення суд також виходить з того, що відповідачем не заперечується наявність у позивача необхідного пільгового стажу для обчислення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Відтак, суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області щодо обмеження основного розміру пенсії позивача, гарантованого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" є протиправними.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 09.07.2025, у відповідності до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211 грн. 20коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО