Ухвала від 15.01.2026 по справі 826/14885/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

без проведення судового засідання

15 січня 2026 року справа № 826/14885/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2018 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо припинення виплати з 01.04.2017 по 31.03.2018 пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області, ЄДРПОУ - 41248571 відновити виплату пенсії ОСОБА_1 , нарахованої за період з 01.04.2017 по 31.03.2018.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва (суддя Мазур А.С.) від 17.09.2018 адміністративну справу №826/14885/18 за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

28.11.2018 матеріали адміністративної справи №826/14885/18 із супровідним листом від 22.11.2018 №826/14885/18 надійшли на адресу Київського окружного адміністративного суду та за результатами автоматизованого розподілу були передані судді Кушновій А.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 адміністративну справу №826/14885/18 повернуто Окружному адміністративному суду міста Києва адміністративну справу №826/14885/18 для доопрацювання, оскільки справа не містить доказів надіслання копії ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2018 позивачу. Крім того, ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2018 у справі №826/14885/18 не містила інформації про дату складення судового рішення, що унеможливлює з'ясування питання про те, з якої дати слід відраховувати строк на оскарження даної ухвали суду, яка постановлена у порядку письмового провадження.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

07.11.2025 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 05.02.2024 №03-19/3850/24 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №826/14885/18, та відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 07.11.2025 адміністративну справу № 826/14885/18 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позивачем до позову додано клопотання про звільнення від сплати судового збору з огляду на скрутний майновий стан, похилий вік, статус внутрішньо-переміщеної особи, відсутності єдиного джерела для існування - пенсії, просить звільнити її від сплати судового збору, з приводу чого суд зазначає таке.

Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.

Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

За змістом ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. У ч. 1 цієї статті зазначено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов, зокрема: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.

З адміністративного позову, додатків до нього, вбачається, що основним джерелом існування позивача є пенсія, позбавлення отримання якої і є предметом спору у справі. Позивач є особою похилого віку (1934 року народження). Отже сплата судового збору буде становити значний тягар для ОСОБА_1 , впливати на рівень її життя. Вказані факти, у сукупності, надають суду можливість задовольнити вказане клопотання та звільнити позивача від сплати судового збору.

Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем у позовній заяві (станом на день подання вказаної позовної заяви 11.09.2018) зазначено Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571; місцезнаходження: 08132, м. Вишневе, вул. Святошинська, буд. 50).

Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 22.08.2018 №628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України", згідно з якою реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком до цієї постанови.

Зокрема, визначено, що Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області реорганізовується шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області припинено 17.07.2019; номер запису: 13391120008014870, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, адреса місцезнаходження: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071).

Частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Отже, враховуючи реорганізацію Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, суд дійшов висновку, що належним відповідачем у даній справі є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області як правонаступник Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Беручи до уваги викладене, для повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи є необхідність витребувати від відповідача докази у справі.

Керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Клопотання позивача про звільнення позивача від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у справі № 810/3918/17.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі.

Справа буде розглядатися одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

3. Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

4. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

5. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

6. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

7. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.