ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"16" січня 2026 р. Справа № 300/140/26
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Сметаніков Андрій Васильович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Долинського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківського міжрегіонального управління юстиції, про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчий документ та скасування постанови державного виконавця,-
Сметаніков А.В., як адвокат, від імені ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Долинського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківського міжрегіонального управління юстиції, про визнання таким, що не підлягає до виконання виконавчий документ - постанова ІНФОРМАЦІЯ_1 №646 від 14.05.2025 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 04.11.2025.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у даній справі за позовною вимогою до Долинського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківського міжрегіонального управління юстиції про скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 04.11.2025, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
У частині 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів (пункт 1 частини 2 статті 287 Кодексу).
Під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності та неостаточності у відносинах.
При цьому, припис «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення високої вірогідності того, що особа могла дізнатися про порушення своїх прав, зокрема, якщо особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Отже, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеною вище позовною вимогою є десятиденний строк. При визначенні початку перебігу строку звернення до суду законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факт порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
Оскаржуючи постанову державного виконавця Долинського відділу державної виконавчої служби в Калуському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 04.11.2025 про відкриття виконавчого провадження №79498986, позивач із даним позовом звернувся 12.01.2026.
Представник позивача у позові зазначає про те, що про порушення права позивач дізнався в другій половині листопада 2025 року. При цьому, вважає, що позов подано в межах передбаченого законом строку звернення до суду - шестимісячного строку, який обчислюється з моменту коли позивач дізнався про порушення своїх прав.
Закон України «Про виконавче провадження» зобов'язує виконавця надсилати кожну з прийнятих постанов стороні виконавчого провадження, в тому числі боржнику, задля ефективного виконання рішень.
Частиною 1 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Як вбачається з копій документів долучених до позовної заяви орган ДВС 04.11.2025 заадресував позивачу постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.11.2025 №79498986. Між тим, позивач не заперечує виконання вимог законодавства органом ДВС щодо направлення на його адресу спірної постанови.
З огляду на зазначене, позивач звернувся до суду з вимогою про скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 04.11.2025 з пропуском десятиденного строку звернення до суду. Заяви про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску не надав.
Варто зазначити, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджується належними доказами.
За приписами частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (частина 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
У підсумку позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Сметаніков Андрій Васильович, до Долинського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківського міжрегіонального управління юстиції про скасування постанови державного виконавця від 04.11.2025 про відкриття виконавчого провадження - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням у ній підстав для поновлення такого строку та доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.