Ухвала від 16.01.2026 по справі 280/9804/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ

16 січня 2026 рокуСправа № 280/9804/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративним суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» про забезпечення позову у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (вул. Штабна, буд. 13, приміщення 19, м. Запоріжжя, 69000) до Тернопільської митниці (вул. Текстильна, буд. 38, м. Тернопіль, 46400) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

07.11.2025 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (далі - позивач, ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ») до Тернопільської митниці (далі - відповідач, Митниця), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про коригування митної вартості товару № UA403070/2025/000339/2 від 24.10.2025.

Крім того, просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по даній справі, призначити справу за цим позовом до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України).

Ухвалою від 12.11.2025 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судовий розгляд призначений без повідомлення (виклику) учасників справи.

29.11.2025 засобами системи «Електронний суд» від відповідача до суду надійшов відзив на позов, а також клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 02.12.2025 відмовлено у задоволенні клопотання митниці про розгляд з викликом сторін справи №280/9804/25.

16.01.2026 засобами системи «Електронний суд» до суду надійшла заява позивача про забезпечення позову, в якій позивач просить:

вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії Рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000339/2 від 24.10.2025 року до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/9804/25;

вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Тернопільській митниці вчиняти будь-які дії, спрямовані на стягнення (витребування, списання) коштів за індивідуальною гарантією №25UA120012003F1Q3 від 24.10.2025 року, виданою ПрАТ «УКРАЇНСЬКА ПОЖЕЖНО-СТРАХОВА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ 20602681), до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/9804/25;

заборонити іншим особам вчиняти дії, що спрямовані на сплату митних платежів за гарантією №25UA120012003F1Q3 від 24.10.2025 року, виданою ПрАТ «УКРАЇНСЬКА ПОЖЕЖНО-СТРАХОВА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ 20602681) до набрання законної сили рішенням суду у справі №280/9804/25.

В обґрунтування заяви про забезпечення позову позивач зазначає, що на забезпечення сплати митних платежів, нарахованих оскаржуваним рішенням, ПрАТ «УКРАЇНСЬКА ПОЖЕЖНО-СТРАХОВА КОМПАНІЯ» було видано ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» індивідуальну гарантію №25UA120012003F1Q3 від 24.10.2025 року із загальним лімітом відповідальності 135 000,00 грн, строк дії якої встановлено до 24.10.2026 року включно.

Оформлення вказаної гарантії за процедурою UA04 у поєднанні з відомостями графи 48 «Відстрочення платежу» ЕМД №25UA403070009601U0 від 24.10.2025 року, де граничним терміном сплати визначено 24.10.2026 року, засвідчує тимчасовий характер фінансового забезпечення та підтверджує узгоджений статус донарахованих сум як спірних на період судового розгляду. Прийнявши декларацію із зазначеним терміном відстрочення, митний орган фактично визнав допустимість перебування коштів у розмірі 134 486,02 грн у статусі незатребуваних до вирішення публічно-правового спору по суті, що робить дану гарантію виключно інструментом захисту інтересів держави на час тривання справи №280/9804/25.

Зазначає, що незважаючи на те, що на момент звернення із цією заявою вимога Тернопільської митниці про сплату митних платежів за вказаною гарантією підприємством не отримувалась, нормативно-правове регулювання процедури гарантування передбачає можливість пред'явлення митним органом такої вимоги до виконання у будь-який момент упродовж судового розгляду справи.

Відповідно ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи та керуючись законом.

Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Тобто, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Суд зазначає, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.151 КАС України позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем оскаржується рішення відповідача про коригування митної вартості товару № UA403070/2025/000339/2 від 24.10.2025. В межах даного позовного провадження позивачем не оскаржується ані вимога відповідача про сплату митних платежів, ані дії відповідача чи будь-якої іншої особи.

При вирішенні заяви суддя виходить з того, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (частина 4 статті 150 КАС України).

При розгляді заяви про забезпечення, суд не може надавати оцінку правомірності дій, рішень чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на які посилається заявник, які не є предметом оскарження в даній справі та які не настали станом на дату розгляду заяви позивача.

Суд зазначає, що з урахуванням обставини даної справи єдиним можливим заходом забезпечення даного позову є зупинення дії оскаржуваного рішення.

Суд також наголошує, що будь-яке забезпечення позову в адміністративній справі є наданням тимчасового захисту до вирішення справи по суті, який застосовується у виключних випадках за наявності об'єктивних обставин, які дозволяють зробити обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.

Позивачем в обґрунтування заяви наведено та надано докази у підтвердження того, що невжиття заходів забезпечення позову в частині зупинення дії оскаржуваного рішення може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Враховуючи обставини справи, суд вважає, що належним та достатнім заходом забезпечення даного позову буде зупинення дії оскаржуваного рішення відповідача, а тому заяву про забезпечення адміністративного позову позивача суд вважає частково обґрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 150, 151, 154 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» про забезпечення позову у справі №280/9804/25 - задовольнити частково.

Зупинити, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №280/8661/25, дію рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товару №UA403070/2025/000339/2 від 24.10.2025.

У задоволенні іншої частини заяви відмовити.

Копію ухвали надіслати до виконання до Тернопільської митниці.

Роз'яснити, що відповідно до ч.1 ст.156 КАС України ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи (ч.8 ст.154 КАС України).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала складена та підписана 16.01.2026.

Суддя Р.В. Кисіль