Рішення від 15.01.2026 по справі 280/10122/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 січня 2026 року Справа № 280/10122/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 заробітної плати, зазначеної в довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118 про складові заробітної плати, протиправною;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 11.12.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04- 14/117 та № 04-14/118.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2025 № 280/415/25 позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію відповідно до Закону № 3723. Згідно із матеріалами електронної пенсійної справи Позивача, після виконання судового рішення розмір її пенсії становить 60 коп., до якого доплачують 2360,40 грн до мінімального розміру - 2361 грн. З огляду на зміст пенсійної справи Позивача Відповідачем не враховано її заробітну плату згідно із довідками про складові заробітної плати, виданих районною адміністрацією Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04- 14/117 та № 04-14/118, у зв'язку із чим розмір її пенсії обчислено із заробітку 1,00 грн. Разом з тим рішення про відмову в зарахуванні заробітної плати, вказаної в довідках про складові заробітної плати, виданих районною адміністрацією Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118, Відповідачем не приймалося, тобто ним вчинено протиправну бездіяльність. Позивач вважає, що відповідач повинен був при обчисленні розміру пенсії державного службовця, призначеної позивачу на виконання рішення суду, врахувати заробітну плату, зазначену у довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04- 14/117 та №04-14/118, однак протиправно не зробив цього, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 24 листопада 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що рішення суду по справі №280/415/25 виконано в межах встановлених судом зобов'язань. Позивачу проведено перерахунок пенсії, переведено з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.12.2024. Оскільки електронна пенсійна справа сформована за місцем реєстрації, для отримання додаткової інформації щодо порядку розрахунку пенсії, позивач має право звернутися до ГУ ПФУ в Запорізькій області за місцем знаходження електронної пенсійної справи. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року по справі №280/415/25, яке набрало законної сили 30 липня 2025 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.11.2024 №084050013500 про відмову ОСОБА_1 в переході з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», з 11.12.2024.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року по справі №280/415/25, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 на пенсію відповідно до Закону «Про державну службу» №3723, з 11.12.2024.

Відповідно до пенсійної справи позивача, відповідачем не враховано її заробітну плату згідно із довідками про складові заробітної плати, виданих районною адміністрацією Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118, у зв'язку із чим розмір її пенсії обчислено із заробітку 1,00 грн.

На відповідне звернення представника позивача, відповідач листом від 04.09.2025 повідомив, що рішення суду по справі №280/415/25 виконано в межах встановлених судом зобов'язань. Позивачу проведено перерахунок пенсії, переведено з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 11.12.2024. Оскільки електронна пенсійна справа сформована за місцем реєстрації, для отримання додаткової інформації щодо порядку розрахунку пенсії, позивач має право звернутися до ГУ ПФУ в Запорізькій області за місцем знаходження електронної пенсійної справи.

Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо не врахування при обчисленні розміру її пенсії заробітної плати, зазначеної в довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118 про складові заробітної плати, звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 (далі - Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, ч. 1 ст. 37 Закону №3723 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином законодавством чітко визначено механізм обчислення пенсії держслужбовця, а саме: в розмірі 60 % заробітку, вказаного в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Порядку № 622.

Довідка Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 №04-14/118 про складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідає формі довідки згідно із Додатком № 5 до Порядку № 622 та містить дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, інші виплати, що нараховані за період, що перевищує календарний місяць). На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка Районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 №04-14/117 відповідає формі довідки згідно із Додатком № 4 до Порядку № 622 про складові заробітної плати для державного службовця.

Вказані довідки знаходяться в матеріалах пенсійної справи позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач повинен був при обчисленні розміру пенсії державного службовця, призначеної позивачу на виконання рішення суду з 11.12.2024, врахувати заробітну плату, зазначену у довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118.

Суд зазначає, що в даному випадку повноваження щодо призначення пенсії позивача були делеговані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, проте обов'язок виплати пенсії залишається у територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонера, тобто у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Зважаючи на природу та підстави даного спору та, оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення, - суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 11.12.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04- 14/117 та № 04-14/118.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 заробітної плати, зазначеної в довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118 про складові заробітної плати.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати з 11.12.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідках районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району від 06.11.2024 № 04-14/117 та № 04-14/118.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова