про заміну сторони виконавчого провадження
16 січня 2026 року м. Ужгород№ 260/1108/22
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Відділу примусового виконання рішень УЗПВР у Закарпатській області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради, в якому просила: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо припинення надання позивачу житлової субсидії та зобов'язання позивача повернути переплачені суму субсидії у розмірі 5474,24 грн. за період 01.05.2018 року по 31.12.2020 року та суму субсидії у розмірі 20577,78 грн. за період з 01.05.2018 року по 31.12.2020 року; 2) скасувати рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні житлової субсидії та зобов'язати відповідача призначити житлову субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
06 червня 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27 код ЄДРПОУ 25448871) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради від 28 липня 2021 року про припинення виплати ОСОБА_1 житлової субсидії з 01 травня 2021 року, оформлене Повідомленням про припинення надання житлової субсидії.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради відновити з 01.05.2021 року виплату ОСОБА_1 житлової субсидії.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
05 січня 2025 року представником Відділу примусового виконання рішень УЗПВР у Закарпатській області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України подано заяву про заміну сторони боржника Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Хустської міської ради на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у виконавчому провадженні ВП №74632086, заведеному на примусове виконання виконавчого листа №260/1108/22, виданого 27.02.2024 Закарпатським окружним адміністративним судом.
У судове засідання сторони не з'явилися, від заявника надійшла заява про розгляд поданої заяви за його відсутності.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області 15.01.2026 надійшла заява, в якій просить відмовити в задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження. Зазначає, що зі змісту рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/1108/22 випливає, що спірні правовідносини виникли між сторонам вказаної справи з 01.05.2021 року. Рішення ухвалене 06 червня 2022 року та набрало законної сили 06 липня 2022 року.
Відповідач вказує, що передача повноважень щодо призначення та виплати житлових субсидій органам Пенсійного фонду України була здійснена пізніше, а саме з 1 грудня 2022 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг», якою змінено порядок адміністрування відповідних соціальних виплат та визначено Пенсійний фонд України як орган, уповноважений здійснювати призначення житлових субсидій за зверненнями громадян, поданими після зазначеної дати.
При цьому зазначена постанова не містить положень про правонаступництво органів Пенсійного фонду України щодо зобов'язань органів соціального захисту населення, а також не встановлює зворотної дії щодо правовідносин, які виникли до набрання нею чинності.
Відповідач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не є правонаступником Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради у спірних правовідносинах, що виникли у 2021- 2022 роках. Відсутні будь-які норми закону, які б дозволяли заміну боржника у виконавчому провадженні лише з підстав подальшої передачі повноважень.
Дослідивши подану заяву та матеріали справи суд дійшов висновку про її задоволення з огляду на такі обставини.
Судом встановлено, що 06 червня 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27 код ЄДРПОУ 25448871) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради від 28 липня 2021 року про припинення виплати ОСОБА_1 житлової субсидії з 01 травня 2021 року, оформлене Повідомленням про припинення надання житлової субсидії.
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради відновити з 01.05.2021 року виплату ОСОБА_1 житлової субсидії.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Відповідно до частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з частиною 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Кабінетом Міністрів України 16.09.2022 року прийнято постанову №1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України", пунктом 3 якої постановлено Пенсійному фонду України, зокрема, забезпечити з 1 жовтня 2022 року виплату та з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Водночас, пунктом 2 Постанови №1041 зобов'язано обласні та Київську міську державні адміністрації (військові адміністрації) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі, зокрема, пакетів документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 року - до 1 січня 2023 року.
Згідно пункту 3 Постанови №1041 зобов'язано Пенсійний фонд України продовжувати утримання надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій.
Окрім того, Постановою №1041 внесено зміни до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року N 373, а саме пунктом 3 Порядку встановлено, що для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (Реєстр), або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком, до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі починаючи з 1 грудня 2022 - до органів Пенсійного фонду України.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості. Зазначені розрахунки проводяться: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа; органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.
Відповідно до пункту 3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) виконують передбачені цим пунктом функції до 30 листопада 2022 р. включно, органи Пенсійного фонду України - з 1 грудня 2022 року.
Таким чином, вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України встановлено факт переходу адміністративної компетенції підрозділів з питань соціального захисту населення щодо призначення житлових субсидій та надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу до органів Пенсійного фонду України, тобто публічне правонаступництво.
В контексті зазначеного Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 08.12.2021 у справі №9901/348/19 сформувала висновок про наступне.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому виділяють дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
Тобто, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.
Отже, Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради припинило свої повноваження щодо виплати та призначення (з 01.12.2022) житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, тому відповідно не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язаннями, які на нього покладені, в тому числі й зобов'язаннями за судовими рішеннями, оскільки такі повноваження передано для виконання завдань і функцій Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Отже, з цього моменту відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від районних державних адміністрацій до органів Пенсійного фонду.
Суд зауважує, що Верховний Суд у постанові від 30.01.2025 у справі № 380/13832/21 сформулював правову позицію про те, що заміна боржника (Управління соціального захисту населення) у виконавчому провадженні на територіальний орган Пенсійного фонду України зумовлена наслідками прийняття Урядом Постанови № 1041, згідно із якою пенсійний орган компетенційно набув статусу правонаступника у правовідносинах, які раніше законодавчо були закріплені за Управлінням соціального захисту населення Львівської РДА в частині прав та обов'язків щодо призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена в ухвалі Верховного Суду від 19 березня 2025 року по справі №560/19193/21.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність заміни боржника, а саме: Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Керуючись статтями 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву представника Відділу примусового виконання рішень УЗПВР у Закарпатській області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Замінити сторону (боржника) у виконавчому провадженні ВП №74632086 з виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.06.2022 року у справі №260/1108/22 з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, 27 код ЄДРПОУ 25448871) на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
СуддяЮ.Ю.Дору