15 січня 2026 рокум. Ужгород№ 260/8756/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши у письмову провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Тур'є - Реметівської сільської ради (89221, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Тур'є - Ремети, вул. Народна, буд. 1, код ЄДРПОУ 04351280) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
30 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Тур'є - Реметівської сільської ради, якою просить: 1) визнати протиправними дії відповідача Тур'є -Реметівської сільської ради з відмови у складенні та видачі ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_2 , що виданий Перечинським РВ УМВС в Закарпатський області 02.08.2007 року, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , акту про встановлення факту здійснення догляду за батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою проживання - АДРЕСА_3 , згідно заяви ОСОБА_1 від 29.09.2025 р.№ М-190; 2) зобов'язати відповідача Тур'є-Реметівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № М-190 від 29.09.2025 р. про складення та видачу акту про встановлення факту здійснення догляду за батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою проживання - АДРЕСА_3 . згідно його заяви від 29.09.2025 p. № М- 190.
04 листопада 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
03 грудня 2025 року ухвалою суду витребувано із ініціативи суду від Тур'є - Реметівської сільської ради заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2025 року № М-190 з додатками до неї.
25 грудня 2025 року відповідачем надано до суду заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2025 року № М-190 з додатками до неї.
1. Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Ужгородська міська рада не є уповноваженим на розгляд є заяви органом в розумінь, п. 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, відповідачем, Тур'є-Реметівською сільською радою, було необґрунтовано й незаконно відмовлено у складенні та видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), а саме про встановлення факту здійснення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійного догляду за батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за формою згідно Додатку 8 до Постанови KM України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 в редакції Постанови KM України № 930 від 16.08.2024 ), що входить, відповідно до вказаного Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, до переліку документів, які є підставою для надання відстрочки від призову на військову службу з підстави необхідності здійснювати постійний догляд за батьком- ОСОБА_2 . Натомість, відповідачем здійснено відвідування місця проживання батька ОСОБА_2 , як особою за якою здійснюється постійний догляд, за зареєстрованою адресою його проживання - АДРЕСА_2 , де він та батько - ОСОБА_2 вже тривалий час не проживають.
20 листопада 2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що заяву гр.. ОСОБА_1 від 29.09.2025р. №М-190 про складання та видачу Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) комісією Тур'є-Реметівської сільської ради була розглянута. За результатами розгляду заявника було повідомляємо наступне: відповідно до Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року пункту 61. «військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. Відповідно до поданих документів а саме: - рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі видане Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради від 15.09.2025р. в якому зазначено адресу проживання гр. ОСОБА_1 - АДРЕСА_3 ; - акту проведення обстеження сім'ї №736/1 від 11. 09.2025р в якому обстеження проведено за адресою: АДРЕСА_3 та вказано що особа якій надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі проживає разом із фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. - довідки про неотримання допомоги видана Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради про те що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований/проживає за адресою: АДРЕСА_3 . Також враховано довідку старости Тур'я Бистянського старостинського округу від 07.10.2025 року №191 гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 тривалий час не проживає за адресою реєстрації. Під час відвідування за місцем реєстрації заявника встановлено, що такий не проживає за вказаною адресою. Факт не проживання за адресою реєстрації визнає і сам позивач у позовній заяві. Враховуючи вище вказане, комісією Тур'є- Реметівської сільської ради не був підтверджений факт здійснення особою ОСОБА_1 догляду (постійного догляду) за місцем задекларованого (фактичного) проживання за гр.. ОСОБА_2 (батьком), про що заявника було поінформовано листом від 09.10.2025 року № М-190.
24 листопада 2025 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідачем здійснено відвідування місця проживання батька ОСОБА_2 , як особою за якою здійснюється постійний догляд, за зареєстрованою адресою його проживання - АДРЕСА_2 , де він та батько- ОСОБА_2 вже тривалий час не проживаємо, що призвело до безпідставної відмови у видачі мені Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою згідно Додатку 8 до Постанови КМ України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 в редакції Постанови КМ України № 930 від 16.08.2024 ) за адресою де такий догляд фактично здійснюється - АДРЕСА_3 . згідно заяви від 29.09.2025 р. про складання та видачу Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) поданою до Тур'є-Реметівської сільської ради.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 29 вересня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Тур'є - Реметівської сільської ради із заявою про складання та видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), (а.с. 76-97).
09 жовтня 2025 року Тур'є - Реметівська сільська рада листом № М-190 повідомила ОСОБА_1 , що відповідно до довідки старости Тур'я Бистянського старостинського округу від 07.10.2025 року № 191 гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , але тривалий час не проживає за адресою реєстрації. Враховуючи вищевказане, Тур'є-Реметівська сільська рада пропонує звернутися для отримання Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за місцем задекларованого (фактичного) проживання, (а.с. 38-39).
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Правовідносини, які пов'язані з процедурою надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення регулюються Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок №560).
Відповідно до пункту 9 додатку 5 Порядку №560 документами, що підтверджують право на відстрочку відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію є:
для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Згідно з пунктом 61 Порядку №560 військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Отже, заява про встановлення факту здійснення постійного догляду подається до відповідного виконавчого органу місцевої ради, до якої належить село Свалявка, за адресою заделкарованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, у даному випадку- батька), оскільки батько зареєстрований у селі Свалявка Ужгородського району.
З огляду на вимоги пункту 61 Порядку №560, Тур'є-Реметівська сільська рада під час розгляду заяви про встановлення факту здійснення постійного догляду була зобов'язана перевірити фактичні обставини саме за місцем проживання, де, згідно з поданими заявником документами, нібито здійснювався догляд.
Судом встановлено, що до заяви від 29 вересня 2025 року ОСОБА_1 надав, в тому числі, витяг з реєстру територіальної громади, відповідно до якого ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 та акт проведення обстеження сім'ї від 11 вересня 2025 року № 736/1, відповідно до якого ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають разом за адресою: АДРЕСА_3 , (а.с. 78, 91).
Відтак, Тур'є-Реметівська сільська рада мала здійснити виїзд та перевірку обставин за адресою: м. Ужгород, вул. Журавлина, 8А, а невчинення таких дій свідчить про недотримання встановленої Порядком №560 процедури щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у складанні та видачі акту встановлення факту здійснення особою постійного догляду з підстав необхідності звернутися за місцем задекларованого (фактичного) проживання.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи протиправну відмову відповідача у складанні та видачі акту щодо встановлення факту здійснення особою постійного догляду, суд вважає за доцільне, для належного захисту прав позивача зобов'язати Тур'є - Реметівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 із доданими документами від 29 вересня 2025 року щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду, з врахуванням висновків суду.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1211, 20 грн, що підтверджується квитанцією від 28 жовтня 2025 року № 37, (а.с. 11).
Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до Тур'є - Реметівської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Тур'є - Реметівської сільської ради у складанні та видачі ОСОБА_1 акту встановлення факту здійснення особою постійного догляду, оформлену листом №М-190 від 09 жовтня 2025 року.
3. Зобов'язати Тур'є - Реметівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29 вересня 2025 року та додані документи щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду, з врахуванням висновків суду та з дотриманням строків визначених п.61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Тур'є - Реметівської сільської ради (89221, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Тур'є - Ремети, вул. Народна, буд. 1, код ЄДРПОУ 04351280) судові витрати у вигляду сплаченого судового збору в розмірі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15 січня 2026 року.
СуддяТ.В.Скраль