14 січня 2026 рокум. Ужгород№ 260/8456/25
09:11 год
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Колушкіна Ю.В.,
за участю сторін:
позивач: Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник не з'явився,
відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - не з'явився,
представник позивача: адвокат Гайович Костянтин Петрович - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, -
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 14 січня 2026 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 16 січня 2026 року.
15 жовтня 2025 року Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , якою просить стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 324 269,71 грн, у т.ч. пеня в розмірі 36 256,18 грн за платежами: 50 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» у розмірі 308 508,46 грн, у т.ч. пеня в розмірі 34 503,93 грн; 50 18050400 «Єдиний податок з фізичних осіб» у розмірі 15 761,25 грн, у т.ч. пеня в розмірі 1 761,25 грн.
20 жовтня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
27 листопада 2025 року позивачем подано до суду заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути із Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг у розмірі 298 508,46 грн, у т.ч. пеня в розмірі 34 503,92 грн за платежем: 50 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб».
02 грудня 2025 року ухвалою суду прийнято до розгляду заяву позивача про зменшення позовних вимог 27 листопада 2025 року (вх. №37702/25).
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у Відповідача наявний податковий борг у розмірі 324 269,71 грн, у т.ч. пеня в розмірі 36 256,18 грн за платежами: 50 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб» у розмірі 308 508,46 грн, у т.ч. пеня в розмірі 34 503,93 грн; 50 18050400 «Єдиний податок з фізичних осіб» у розмірі 15 761,25 грн, у т.ч. пеня в розмірі 1 761,25 грн.
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Ухвалу суду про відкриття провадження отримано відповідачем засобами поштового зв'язку 27 жовтня 2025 року, (а.с. 46).
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Сторони у судове засідання не з'явилися, однак про час і дату судового засідання повідомлені належним чином.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснює підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, (а.с. 6-7).
04 листопада 2020 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за три квартали 2020 року із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 6 909,00 грн, (а.с. 28).
26 січня 2021 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2020 рік із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 2 768,00 грн, (а.с. 29).
29 квітня 2021 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 1 квартал 2021 року із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 2 663,45 грн, (а.с. 30).
24 липня 2021 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за півріччя 2021 року із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 1 733,00 грн, (а.с. 31).
17 лютого 2023 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію з плати за землю за 2023 рік, якою визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 88 031,38 грн, (а.с. 18-19).
15 лютого 2024 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік, якою визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 92 521,85 грн, (а.с. 22-23).
06 червня 2024 року ОСОБА_1 подав уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2023 рік, якою збільшено суму податкового зобов'язання в розмірі 32 092,16 грн, (а.с. 20-21).
06 червня 2024 року ОСОБА_1 подав уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2023 рік, якою збільшено суму податкового зобов'язання в розмірі 33 775,04 грн, (а.с. 24-25).
05 лютого 2025 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію з плати за землю, якою визначено суму податкового зобов'язання за березень - вересень 2025 року в розмірі 41 240,29 грн, (а.с. 26-27).
Крім того, у відповідності до статті 129 ПК України, відповідачу нараховано пеню у розмірі 34 503,93 грн.
Відповідачем частково сплачено суму податку у розмірі 23 656,19 грн, у зв'язку з чим, залишок до сплати по такому складає 298 508,46 грн, (а.с. 57).
ГУ ДПС у Закарпатській області надіслано відповідачу податкову вимогу від 19 лютого 2019 року форми «Ф» № 3099-52 про сплату боргу на загальну суму 10 978,75 грн, яка повернулася до контролюючого органу з відміткою «за закінчення терміну зберігання», (а.с. 32).
Заборгованість відповідача підтверджується розрахунком податкового боргу ОСОБА_1 станом на 21 листопада 2025 року та обліковою карткою, (а.с. 57-59).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Судом встановлено, що 04 листопада 2020 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за три квартали 2020 року із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 6 909,00 грн, (а.с. 28).
26 січня 2021 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2020 рік із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 2 768,00 грн, (а.с. 29).
29 квітня 2021 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 1 квартал 2021 року із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 2 663,45 грн, (а.с. 30).
24 липня 2021 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за півріччя 2021 року із самостійно задекларованою сумою єдиного податку, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 1 733,00 грн, (а.с. 31).
17 лютого 2023 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію з плати за землю за 2023 рік, якою визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 88 031,38 грн, (а.с. 18-19).
15 лютого 2024 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік, якою визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 92 521,85 грн, (а.с. 22-23).
06 червня 2024 року ОСОБА_1 подав уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2023 рік, якою збільшено суму податкового зобов'язання в розмірі 32 092,16 грн, (а.с. 20-21).
06 червня 2024 року ОСОБА_1 подав уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2023 рік, якою збільшено суму податкового зобов'язання в розмірі 33 775,04 грн, (а.с. 24-25).
05 лютого 2025 року ОСОБА_1 подав податкову декларацію з плати за землю, якою визначено суму податкового зобов'язання за березень - вересень 2025 року в розмірі 41 240,29 грн, (а.с. 26-27).
Відповідачем частково сплачено суму податку у розмірі 23 656,19 грн, у зв'язку з чим, залишок до сплати по такому складає 298 508,46 грн, (а.с. 57).
Проте самостійно задекларована суми єдиного податку залишаються несплаченими в повному обсязі.
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу Головним управлінням ДПС у Закарпатській області надіслано відповідачу податкову вимогу від 19 лютого 2019 року форми «Ф» № 3099-52 про сплату боргу на загальну суму 10 978,75 грн, яка повернулася до контролюючого органу з відміткою «за закінчення терміну зберігання», (а.с. 32).
Заперечень щодо суми податкового боргу або доказів його сплати відповідачем суду не надано.
Відповідно до статті 129 пункту 129.1 підпункту 129.1.1 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відповідно до статті 129 пункту 129.1 підпункту 129.1.2 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до статті 129 пункту 129.4 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
У відповідності до статті 129 ПК України, відповідачу проведено нарахування пені у розмірі 34 503,93 грн.
Однак, вказана сума пені залишається несплаченою в повному обсязі відповідачем.
Положенням пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно достатті 77 частини 1 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Матеріалами справи та письмовими доказами, наданими позивачем доведено податковий борг відповідача у сумі 298 508,46 грн, безперервність податкового боргу та правомірність звернення ГУ ДПС в Закарпатській області до суду із зазначеним позовом, в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 132, 139, 229, 242-246, 252 КАС України, -
1. Позов із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог Головного управління ДПС у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
2. Стягнути із Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 податковий борг у розмірі 298 508,46 грн (двісті дев'яносто вісім тисяч п'ятсот вісім гривень, 46 коп.), у т.ч. пеню в розмірі 34 503,93 грн за платежем: 50 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В.Скраль