Ухвала від 15.01.2026 по справі 240/21395/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про прийняття звіту про виконання судового рішення)

15 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/21395/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Ухвалою від 18.11.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення прийнятого у даній справі задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 240/21395/24 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії цієї ухвали.

19.12.2025 на виконання ухвали суду представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подав звіт про виконання рішення суду.

Розгляд питання про прийняття звіту судом відкладався у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Єфіменко О.В. у період з 25.11.2025 по 09.01.2026.

Поданий звіт, відповідно до ч.1 ст.382-1 КАС України розглядається судом у порядку письмового провадження,

Вивчивши матеріали справи та оцінивши звіт відповідача, суд при вирішенні питання про його прийняття керується такими мотивами.

Обґрунтовуючи правомірність вчинених Управлінням дій представник відповідача пояснив, що на виконання прийнятого у даній справі рішення боржником здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії передбаченої статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про державний бюджет України на відповідний рік" щомісячно з урахуванням раніше виплачених коштів з 01 травня 2024 року. У результаті перерахунку розмір пенсії становить:

- з 01.05.2024 - 20 392,82 грн, в тому числі 14 166,00 грн - розмір пенсії на виконання рішення № 240/21395/24 (2361,00 грн х 6);

- з 01.01.2025 - 14 336,82 грн., в тому числі 14 166,00 грн - розмір пенсії на виконання рішення № 240/21395/24 (2361,00 грн х 6);

- з 01.03.2025 - 14 336,82 грн, в тому числі 14 166,00 грн - розмір пенсії на виконання рішення № 240/21395/24 (2361,00 грн х 6).

Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок).

Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Згідно з пунктом 4 Порядку видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/ перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили.

Перерахована пенсія за рішенням суду прийнятим у даній справі визначена як різниця між розміром перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним розміром відповідно до нормативно-правових актів з 01.05.2024 становить 8 715,16 грн (20 392,82 грн - 11 677,66 грн), з 01.01.2025 - 8715,16 грн (14 336,82 грн - 5 621,66 грн), з 01.03.2025 - 8 088,31 грн (14 336,82 грн - 6 248,51 грн).

Визначена відповідно до Порядку заборгованість за період з 01.05.2024 по 31.12.2025 становить 168 034,70 грн, в тому числі за минулий час з 01.05.2024 до 17.10.2025 (дата набрання чинності за рішенням суду) - 147 944,38 грн, поточна заборгованість з 17.10.2025 по 31.12.2025 - 20 090,32 грн та включена Управлінням до переліку рішень суду, за якими здійснюється виплата згідно з Порядком, про що свідчить скрін з підсистеми "Реєстр судових рішень".

Крім того, до переліку рішень суду, за яким здійснюється виплата ОСОБА_1 , включена заборгованість за минулий час, яка виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/25055/22 від 21.03.2023 в сумі 74 555,00 грн.

Загальна сума заборгованості за минулий час за рішеннями прийнятими у справах № 240/25055/22 та № 240/21395/24 становить 242 589,70 грн.

Оскільки Головним управлінням на виконання рішення прийнятого у справі №240/21395/24 перерахунок пенсії проведений у листопаді місяці 2025 року, тому за змістом п. 8 Порядку, виплата нарахованих сум на виконання рішення суду здійснюється в наступному бюджетному періоді (в грудні 2025 року) в межах встановлених бюджетних асигнувань.

На час формування звіту фінансування виплати нарахованих коштів у вищезазначених розмірах для виплати нарахованої поточної заборгованості в сумі 20090,32 грн. не проведено.

На виконання пункту 7 Порядку сума для виплати заборгованості за минулий час, яка виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, сформована Пенсійним фондом України та доведена до Головного управління, а саме:

на жовтень 2025 року - 187,35 грн.;

на листопад 2025 року - 187,35 грн.;

Отже ОСОБА_1 виплачено в жовтні та листопаді 2025 року заборгованість за минулий час в загальній сумі, доведеній Пенсійним фондом України, 374,70 грн.

Залишок заборгованості за минулий час за Рішеннями № 240/25055/22 та № 240/21395/24 становить 242215,00 грн. (242589,70 грн. - 374,70 грн. виплачена заборгованість за рішеннями судів за минулий час в жовтні та листопаді 2025 року).

Виплата перерахованої пенсії, поточної заборгованості та заборгованості за минулий час буде здійснюватися згідно з Порядком в межах встановлених бюджетних асигнувань.

Отже, Управлінням проведений, в межах наданої компетенції комплекс заходів, для повного та неухильного виконання рішення суду прийнятого у даній справі, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням буде проведена Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне наголосити, що Управлінням на виконання вищевказаних судових рішень здійснено перерахунок пенсійного забезпечення позивача у належному розмірі, у межах зобов'язальної частини судового рішення, яке в частині нарахування виконано у повному обсязі.

Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

У контексті викладеного слідує висновок, що фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.05.2022 у справі № 360/940/20.

З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що в матеріалах справи містяться усі необхідні докази, які свідчать про відсутності належного фінансування для виконання рішення суду, що у свою чергу не може вважатися невиконанням рішення суду, в частині виплати, без поважних на то підстав.

Частиною 1-2 статті 382 КАС України передбачено, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ст.382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Тобто, з встановлених обставин справи відслідковується, що рішення суду не виконане лише в частині виплати донарахованих коштів, однак залишок доплати буде виплачений в межах наданих асигнувань.

Разом з тим, суд визнає, що невиконання рішення суду в частині виплати позивачу нарахованої заборгованості з пенсії, відбулося через відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, але керівником Головного управління ПФУ вжито всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, і ці заходи, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Враховуючи зазначену обставину, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення прийнятого у даній справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -

ухвалив:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі № 240/21395/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя О.В. Єфіменко