Ухвала від 15.01.2026 по справі 200/4788/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

15 січня 2026 року Справа №200/4788/20-а

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення, що ухвалено в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року (з урахуванням ухвали суду від 26.11.2025 року про виправлення описок в ньому), яке набрало законної сили 25.05.2021 року, позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнані протиправними і скасовані рішення Маріупольського об'єд наного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13.02.2020 року № 815 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років» та від 20.03.2020 року № 815-1 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років», прийняті щодо ОСОБА_1 ; зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 13.12.2019 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми його місячної заробітної плати без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням довідки Прокуратури Донецької області від 02.01.2020 року № 18-85-1 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено; здійснено розподіл судових витрат.

За заявою стягувача в даній справі судом оформлені та видані виконавчі листи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчих листах задоволено частково: замінено боржника у виконавчих листах, що видані для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року, ухваленого в даній справі, його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області; в задоволенні решти заяви відмовлено.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 07.05.2025 року відкрито виконавче провадження ВП № 78016763 з примусового виконання виконавчого листа № 200/4788/20-а, що виданий 17.03.2025 року Донецьким окружним адміністративним судом на виконання рішення цього ж суду (з урахуванням ухвали цього ж суду від 24.03.2025 року про заміну боржника у виконавчих листах Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області), про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задоволено: встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а протягом одного місяця з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.

Ухвалою цього ж суду від 27.11.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; звільнено керівника зазначеного суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у даній справі, від сплати штрафу; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а протягом десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.

Ухвалою цього ж суду від 10.12.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; звільнено керівника зазначеного суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у даній справі, від сплати штрафу; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а протягом десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.

Ухвалою цього ж суду від 23.12.2025 року за клопотанням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначений строк продовжено на чотирнадцять календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.

Згідно з вказаними ухвали останній день подання звіту - 06.01.2026 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у встановлений строк подало звіт про виконання судового рішення (документ сформований в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 03.01.2026 року), в якому просило прийняти звіт про виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі, та завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення суду.

У звіті зазначало наступне.

Головним управлінням рішення суду (з урахуванням ухвали суду від 10.12.2025 року, якою, фактично, роз'яснено спосіб і порядок виконання рішення суду) виконано в повному обсязі, а саме:

1) скасовані рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області: від 13.02.2020 року № 815 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років»; від 20.03.2020 року № 815-1 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років»;

2) проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 року відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми середньомісячного заробітку, на підставі довідок Прокуратури Донецької області від 02.01.2020 року № 18-85-1 та № 18-85-2 та заяви від 21.01.2020 року, а саме:

- середньомісячний заробіток для обчислення становив - 47 584,68 грн. (2 855 081,08 грн. / 60 місяців);

- загальний процент розрахунку пенсії - 90 %;

- загальний розмір пенсії - 43 275,71 грн., у тому числі: основний розмір пенсії - 42 826,21 грн. (47 584,68 х 90%); цільова допомога учасникам бойових дій - 40 грн.; підвищення учасникам бойових дій 1 категорії - 409,50 грн. (25% від 1 638 грн.);

- розмір пенсії після проведеного перерахунку (починаючи з 13.12.2019 року) становив 43 275,71 грн.;

3) з 13.12.2019 року по 31.12.2025 року позивачу нараховано заборгованість з пенсії, виходячи з розміру нарахованої на виконання суду суми пенсії (за період починаючи із зазначеної дати) та відняття виплаченої суми пенсії, - зобов'язання за рішенням суду в сумі становило 577 813,58 грн.

Пояснив, що ця сума заборгованості облікована в переліку сум боргових зобов'язань, нарахованих за рішеннями судів, - в системі органів Пенсійного фонду України (у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, на обліку у якого перебуває ОСОБА_1 як отримувач пенсії).

Також, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначило, що є обставини, які ускладнюють повне виконання судового рішення в частині проведення виплати, оскільки згідно з п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, пенсійна справа ОСОБА_1 знаходиться за місцем його фактичного проживання, тому зобов'язання щодо її адміністрування в межах законодавчо визначених правових повноважень належать територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання - Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області.

У зв'язку з цим ним для забезпечення виконання рішення суду в повному обсязі, а саме для прискорення виконання рішення суду в частині виплати пенсії, направлено звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (лист від 17.12.2025 року № 0500-0404-9/147527, лист від 20.12.2025 року № 0500-0304-9/150449, лист від 01.01.2026 року № 0500-0404-9/63. Відповідно до відповідей Головного управління у Київській області (листи від 31.12.2025 року № 1000-0904-9/164024 та від 02.01.2026 року №1000-0904-9/616) установою вжито всі передбачені законодавством заходів щодо повного виконання судового рішення.

Також пояснив, що зважаючи на те, що пенсійні виплати за минулий період, проводяться отримувачам, яких включено до Переліку станом на 1 січня відповідного року за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік, то виплата розподілена відповідно до наступних нормативно-правових актів:

- нараховані кошти за період з 13.12.2019 року по 09.12.2025 року в сумі 572 109,22 грн. обліковані в Переліку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області та будуть виплачуватись на умовах окремого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 року № 1165;

- нараховані кошти за період з 10.12.2025 року по 31.12.2025 року в сумі 5 704,36 грн. обліковані в електронній пенсійній справі та підлягають виплаті відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.01.2026 року № 1000-0904-9/616 пенсійні виплати ОСОБА_1 будуть здійснюватися відповідно до вимог Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821.

Зі свого боку Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з метою прискорення виконання рішення суду в повному обсязі направило звернення до Пенсійного фонду України з проханням про виділення повного обсягу коштів для виплати суми, що нарахована за рішенням суду (лист до Пенсійного фонду України від 31.12.2025 року №1000-0904-5/163772).

До звіту суб'єкт владних повноважень додав, зокрема:

- рішення (з відображенням органу, в якому ОСОБА_1 перебуває на обліку, - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (Ірпінський відділ)) від 23.12.2025 року № 914120174495 про перерахунок пенсії на виконання рішення суду з 13.12.2019 року, в якому зазначено, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії, у зв'язку з чим пенсію призначено:

з 13.12.2019 року по 31.12.2019 року - у розмірі 43 275,71 грн.;

з 01.01.2020 року по 30.04.2020 року - у розмірі 43 275,71 грн.;

з 01.05.2020 року по 30.06.2020 року - у розмірі 43 275,71 грн.;

з 01.07.2020 року по 31.08.2020 року - у розмірі 43 294,21 грн.;

з 01.09.2020 року по 30.11.2020 року - у розмірі 43 294,21 грн.;

з 01.12.2020 року по 31.12.2020 року - у розмірі 43 308,46 грн.;

з 01.01.2021 року по 28.02.2021 року - у розмірі 43 308,46 грн.;

з 01.03.2021 року по 30.06.2021 року - у розмірі 43 308,46 грн.;

з 01.07.2021 року по 30.11.2021 року - у розмірі 43 329,71 грн.;

з 01.12.2021 року по 31.12.2021 року - у розмірі 43 349,71 грн.;

з 01.01.2022 року по 30.06.2022 року - у розмірі 43 349,71 грн.;

з 01.07.2022 року по 30.09.2022 року - у розмірі 43 372,96 грн.;

з 01.10.2022 року по 30.11.2022 року - у розмірі 43 372,96 грн.;

з 01.12.2022 року по 31.12.2022 року - у розмірі 43 389,46 грн.;

з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року - у розмірі 43 389,46 грн.;

з 01.01.2024 року по 29.02.2024 року - у розмірі 43 389,46 грн.;

з 01.03.2024 року по 01.03.2024 року - у розмірі 43 456,46 грн.;

з 02.03.2024 року по 31.03.2024 року - у розмірі 43 456,46 грн.;

з 01.04.2024 року по 31.12.2024 року - у розмірі 43 456,46 грн.;

з 01.01.2025 року по 28.02.2025 року - у розмірі 43 456,46 грн.;

з 01.03.2025 року по 31.12.2025 року - у розмірі 43 456,46 грн.;

з 01.01.2026 року по 28.02.2026 року - у розмірі 43 514,96 грн.;

з 01.03.2026 року довічно - у розмірі 43 514,96 грн.;

- рішення від 23.12.2025 року № 914120174495 про перерахунок пенсії на виконання рішення суду з 13.12.2019 року, в якому зазначено, що на виконання рішення суду проведено перерахунок пенсії, у зв'язку з чим пенсію призначено:

з 10.12.2025 року 31.12.2025 року - у розмірі 43 456,46 грн.;

з 01.01.2026 року по 28.02.2026 року у розмірі 43 514,96 грн.;

з 01.03.2026 року довічно - у розмірі 43 514,96 грн.;

- лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.12.2025 року № 0500-0404-9/147527 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому міститься прохання про вжиття невідкладних заходів щодо направлення запиту до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виконання рішення суду;

- лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.12.2025 року № 0500-0304-9/150449 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому міститься прохання невідкладно надати підтвердження виконання рішення суду в частині нарахування та виплати належних сум пенсійних коштів ОСОБА_1 (розрахунок заборгованості із зазначенням помісячного розміру пенсійних виплат та періоду; витяг з виплатних відомостей) відповідно ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України. До листа додані: розпорядження (рішення з відображенням органу, в якому ОСОБА_1 перебуває на обліку, - Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (Ірпінський відділ)) від 17.12.2025 року № 914120174495 про перерахунок пенсії на виконання рішення суду з 13.12.2019 року, ; лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17.12.2025 року № 0500-0306-9/147528, в якому міститься прохання в найкоротші терміни провести перевірку виконання рішення суду по електронній пенсійній справі ОСОБА_1 № 914120174495 головним спеціалістом з контролюючими функціями та завершити опрацювання пенсійної справи по повному виплатному циклу; лист Головного управління від 17.12.2025 року № 0500-0404-9/147527, в якому міститься прохання про вжиття невідкладних заходів щодо направлення запиту до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виконання рішення суду, з метою передачі його до суду;

- лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.01.2026 року № 0500-0404-9/63 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому міститься прохання терміново надати інформацію про факт виплати в січні 2026 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсійних коштів у новому розмірі, відповідно до розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 23.12.2025 року;

- листи Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області:

від 31.12.2025 року № 1000-0904-5/163772 до Пенсійного фонду України, Департаменту пенсійного забезпечення страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, в якому повідомлено, що невиплачена сума, нарахована на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а за період з 13.12.2019 року по 09.12.2025 року становить 572 109,22 грн.; нараховані кошти за період з 10.12.2025 року по 31.12.2025 року в сумі 5704,36 грн. обліковані в електронній пенсійній справі та підлягають виплаті відповідно до положень Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821. З посиланням на заборгованість перед ОСОБА_1 по рішенню суду, що ухвалено в даній справі, міститься прохання вирішити питання щодо виділення коштів на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а;

від 31.12.2025 року № 1000-0904-9/164024 до боржника, в якому щодо виконання рішення суду в даній справі повідомлено, що нараховані кошти за період з 13.12.2019 року по 09.12.2025 року в сумі 572 109,22 грн. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області обліковані в Переліку та будуть виплачуватись на умовах окремого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 року №1165. Нараховані кошти за період з 10.12.2025 року по 31.12.2025 року в сумі 5704,36 грн. обліковані в електронній пенсійній справі та підлягають виплаті відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821;

від 02.01.2026 року № 1000-0904-9/616 до боржника, в якому щодо виконання рішення суду в даній справі повідомлено, що пенсійні виплати ОСОБА_1 будуть здійснюватися відповідно до вимог Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821. Сума перерахованої пенсії за рішенням суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а обліковується в електронній пенсійній справі та сформованому на її підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень; зазначена сума підлягає виплаті з урахуванням п.п. 4,6 вказаного Порядку.

Стягувач ( ОСОБА_1 ) подав заяву (документ сформований в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 08.012026 року), в якій зазначав наступне:

- сума боргу, розрахованого с 13.12.2019 року, вказана лише у звіті про виконання. Ніяким документом це не підтверджено, даних про заборгованість та яким чином вона буде погашатися, також немає в його особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України;

- виходячи з даних, які вказані в звіті та є в його електронному кабінеті, за листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Ірпінським об'єднаним управлінням Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області 23.12.2025 року прийнято рішення № 914120174495 про перерахунок пенсії. При цьому не враховано те, що рішення суду від 03.03.2021 року набрало законної сили ще 25.05.2021 року (а не 10.12.2025 року - дата винесення ухвали суду);

- до нього застосований Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821. Проте у абз. 2 п.1 вказаного Порядку йдеться про те, що дія його не поширюється на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, що набрали законної сили до набрання чинності цим Порядком, а також внутрішньо переміщеним особам (до яких він належить).

Вважав, що оскільки рішення суду набрало законної сили майже за 4 роки до прийняття цього Порядку, і він є внутрішньо переміщеною особою (дані про це є також в його електронній пенсійній справі), тому він повинен отримувати щомісячні пенсійні виплати у визначеному в перерахунку розмірі в повному об'ємі - 43 514,96 грн. (в місяць). Також цей Порядок не повинен застосовуватися при погашенні заборгованості, яка виникла з 13.12.2019 року з вини боржника, який 4,5 роки не виконував судове рішення.

Судом також встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 року у справі № 0540/6919/18-а, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суд від 06.02.2019 року та набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неповної виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 35418,50 грн. щомісячно; зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) без обмеження максимального розміру - у сумі 35 418,50 грн. щомісячно.

Судом також встановлено, що відповідно до матеріалів пенсійної справи з 01.04.2024 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду суд виходить з наступного.

Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.

Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в ст. 370 цього Кодексу, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, які врегульовані розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України (ст.ст. 370 - 383).

Відповідно до ст. 3811 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 3823 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 зазначеного Кодексу суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 1291 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 1 ст. 3823 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.

Відповідно до ч. 2 ст. 3823 вказаного Кодексу суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 3822 цього Кодексу.

Звіт подано без додержання встановлених процесуальних вимог.

Так, в порушення вимог ч. 2 ст. 3822 Кодексу адміністративного судочинства України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, не містить перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому (п. 7 ч. 2).

А саме, до звіту не додано докази суми заборгованості з пенсії ОСОБА_1 , яка виникла під час проведення перерахунку його пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року в справі № 200/4788/20-а (з урахуванням ухвали суду від 26.11.2025 року про виправлення описок в ньому), яке набрало законної сили 25.05.2021 року, за період з 13.12.2019 року по 31.12.2025 року в сумі 577 813,58 грн.

Доданий до звіту лист Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 31.12.2025 року № 1000-0904-9/164024 (в якому щодо виконання рішення суду в даній справі повідомлено наступне: «Нараховані кошти за період з 13.12.2019 по 09.12.2025 в сумі 572 109,22 грн. обліковані в Переліку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області та будуть виплачуватись на умовах окремого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165. Нараховані кошти за період з 10.12.2025 по 31.12.2025 в сумі 5704,36 грн обліковані в електронній пенсійній справі та підлягають виплаті відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.») є лише листом-перепискою між органами Пенсійного фонду України. Проте він не є доказом суми заборгованості в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, звіт подано без додержання встановлених процесуальних вимог, а саме ч. 2 ст. 3822 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для відмови в прийнятті звіту.

Відповідно до ч. 3 ст. 3823 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 3823 Кодексу половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Згідно з ч. 7 ст. 3823 вказаного Кодексу з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Статтею 3823 Кодексу адміністративного судочинства України також передбачена можливість зменшення судом розміру штрафу або звільнення від його сплати, що здійснюється за клопотанням суб'єкта владних повноважень на підставі відповідних доказів.

Так, ч. 5 ст. 3823 Кодексу визначено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Отже, накладення штрафу у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту, неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, - є обов'язком суду. Це направлено на забезпечення повної реалізації відповідного судового рішення.

Специфіка штрафної санкції в даному випадку полягає в тому, що штраф накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, що відповідальний за виконання рішення суду, яким не забезпечено виконання судового рішення та який відповідальний за діяльність очолюваного ним державного органу. Накладення на такого керівника штрафу є мірою покарання, а тому обов'язок суду накласти штраф може бути реалізований лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про невиконання судового рішення без поважних причин, умисне його невиконання, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, яка свідчить про його ухилення від виконання рішення суду.

З поданого до суду звіту, з урахуванням доданих до нього матеріалів, вбачається, що у органу Пенсійного фонду України існують труднощі з отримання від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області доказів суми заборгованості, яка нарахована на виконання рішення суду, оскільки електронна пенсійна справа перебуває саме у зазначеному органі Пенсійного фонду України.

У зв'язку з цим суд за клопотанням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребовував докази у зазначеного органу Пенсійного фонду України. Проте такі докази подані не були.

Разом з цим у суду закінчується встановлений ч. 1 ст. 3822 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальний строк для розгляду поданого звіту, і продовження такого строку законодавством не передбачено.

Також не передбачено продовження строку для подання доказів, що підтверджують відомості, викладені у звіті про виконання рішення суду, про що просив боржник. Адже такі докази мають бути подані разом зі звітом. У зв'язку з чим відповідне клопотання боржника задоволенню не підлягає.

З огляду на наведене накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, що відповідальний за виконання рішення суду у даній справі, штрафу було би неправильним.

Це є підставою для звільнення керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у даній справі, від накладення штрафу (на даному етапі).

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту, і доказів виконання судового рішення в повному обсязі матеріали справи не містять, тому, виходячи з наведених вимог законодавства, суд також дійшов висновку про необхідність встановлення суб'єкту владних повноважень нового строку подання звіту про виконання судового рішення.

Встановлення строку подання звіту про виконання судового рішення належить до адміністративного розсуду суду, який застосовується судом з урахуванням положень ч. 3 ст. 3821 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 3822, 3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Звільнити керівника зазначеного суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду у даній справі, від сплати штрафу.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 року у справі № 200/4788/20-а протягом десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.

Ухвала в частині відмови у прийнятті звіту набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

В решті - ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 15 січня 2026 року.

Суддя Т.В. Логойда