16 січня 2026 року Справа 160/8356/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у справі №160/8356/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/8356/25.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №160/8356/25 адміністративний позов задоволено.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправною, щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3/2445 від 24.09.2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки № 3/2445 від 24.09.2024 року Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427).
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровській окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року по справі №160/8356/25 - повернуто заявнику.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2025 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року по справі №160/8356/25.
Таким чином, рішення набрало законної сили.
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення судового контролю у справі №160/8356/25, в якій просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суд від 23.04.2025 у справі № 160/8356/25;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ - 21910427) подати до суду у 15-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду, звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 року у справі № 160/8356/25.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/8356/25 - задоволено.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №160/8356/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №160/8356/25 протягом 3 (трьох) місяців з дня постановлення даної ухвали.
На виконання ухвали суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/8356/25.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до частин першої-другої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в заяві про прийняття звіту про виконання рішення суду зазначило, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 у справі № 160/8356/25 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 в розмірі 70% від грошового забезпечення 14652,00 грн, яке зазначено у довідці від 24.09.2024 за № 3/2445, наданій Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України. Доплата пенсії після проведення перерахунку за період з 01.02.2023 по 31.12.2025 становила 58478,60 грн. В межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду ОСОБА_1 у жовтні 2025 року та листопаді 2025 року виплачено 7345,27 грн. Залишок пенсійних коштів у розмірі 51133,33 грн обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та їх виплата буде проводитись згідно вищезазначеного Порядку № 821 після надходження відповідного фінансування.
Відповідач зазначив, що невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління до отримання фінансування не має можливості виконати судове рішення в частині виплати нарахованих коштів.
Суд також зазначає, що 12.01.2026 від позивача надійшла заява, в якій позивач не погоджується з поданим відповідачем відзивом та зазначає, що розмір пенсії пенсії позивача не змінився та складає 10539,01 гривень. Однак, у особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду України та згідно розрахунку пенсії на 01.11.2025, долученого до звіту від 06.01.2026 року, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає що розмір пенсії складає 12346,18 гривень. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 року по справі № 160/8356/25 на теперішній час відповідачем в частині перерахунку пенсії виконане, а в частині виплати перерахованої пенсії не виконане та пенсія продовжує виплачуватись у старому розмірі.
Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Дніпропетровській області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України.
Частиною третьою статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до звіту відповідача про виконання рішення суду, органом пенсійного фонду проведено на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 у справі №160/8356/25 Головним управлінням нараховано доплату за період з 01.02.2023 по 31.12.2025 - 58478,60 грн.
На підставі наданих сторонами у справі доказів, суд дійшов висновок про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Разом з тим, суд зазначає про невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів.
При цьому, суд враховує, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин (Постанови Верховного Суду від 07.11.2019 року по справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 24.01.2018 року по справі №405/3663/13-а).
Зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати ОСОБА_1 доплати на виконання рішення суду, суд дійшов висновку, що рішення у повному обсязі не виконано, а, отже поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.
Разом з тим, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24.02.2022 року та з метою недопущення порушення прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду по справі №160/8356/25.
Разом з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати пояснення та відповідні докази (протоколи, розрахунки, довідки тощо) щодо складових пенсії фактично виплаченої позивачу у жовтні - грудні 2025 року та січні 2026 року, що складає 10 539,01 грн із зазначенням всіх надбавок, що виплачувались та пояснень щодо невідповідності пенсійної виплати сумі 12 346,18 грн, яка зазначено в розрахунку пенсії станом на 01.11.2025.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №160/8356/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк - три місяці з дня отримання даної ухвали для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №160/8356/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати пояснення та відповідні докази (протоколи, розрахунки, довідки тощо) щодо складових пенсії фактично виплаченої позивачу у жовтні - грудні 2025 року та січні 2026 року, що складає 10 539,01 грн із зазначенням всіх надбавок, що виплачувались та пояснень щодо невідповідності пенсійної виплати сумі 12 346,18 грн, яка зазначено в розрахунку пенсії станом на 01.11.2025.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена у строки, встановлені статті 295 КАС України.
Суддя Н.Є. Калугіна