14 січня 2026 року Справа №160/36616/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) заяву Міністерства освіти і науки України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у справі №160/36616/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, які полягають у внесенні відомостей в Єдину державну електронну базу з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII - вказано "Ні, порушує";
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII - вказати "Так, не порушує".
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Так, 05.01.2026 від відповідача до суду надійшла заява про залучення до участі у справі третьої особи - Державного підприємства «Інфоресурс».
Суд, дослідивши матеріали справи та подана заява, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Частиною 4 статті 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Із зазначених вище положень слідує, що особа, яка заявляє клопотання повинна обґрунтувати його та чітко вказати як осіб так і права, інтереси або обов'язки таких осіб на які може вплинути рішення у справі.
Суд зауважує, що згідно з статтею 74 Закону України «Про освіту» держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: 1) здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; 2) відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; 3) забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; 4) проводить навчання для роботи з Електронною базою; 5) здійснює інші заходи, передбачені законом.
Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
За змістом пункту 5 розділу І Наказу Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620 «Про затвердження Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти» власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава.
Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Суд вказує, що заявлене представником відповідача клопотання про залучення Державного підприємства «Інфоресурс» в якості третьої особи стосується питання виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог, а обов'язок внесення інформації до Електронної бази у такому випадку виникає на підставі вимог законодавства.
Оскільки спірні правовідносини виникли між позивачем та Міністерством освіти і науки України як розпорядником ЄДЕБО та володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО, який також є суб'єктом ведення Електронної бази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення по справі Державного підприємства «Інфоресурс» у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.
Отже, відповідна заява Міністерства освіти і науки України задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 49, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні заяви Міністерства освіти і науки України про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у справі №160/36616/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Н.Є. Калугіна