Рішення від 16.01.2026 по справі 140/10330/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/10330/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.08.2025 №032150006926 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) та зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV періоди роботи з 20 червня 2002 року по 27 серпня 2007 року, з 08 вересня 2007 року по 25 січня 2010 року, з 26 січня 201 5 року по 26 серпня 2016 року водієм вантажного автомобіля ДП Шахта «Бужанська», яка в послідуючому реорганізована у ВСП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та призначити пільгову пенсію згідно пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 12.08.2025; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплачувати пільгову пенсію згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 12.08.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 , маючи загальний стаж роботи 37 років 07 місяців 01 день та пільговий стаж роботи - 14 років 01 місяць 27 дні, 08.08.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пільгової пенсії на підставі підпункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV.

Листом від 18.08.2025 №0300-0204-8/53495 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.08.2025 №032150006926 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

Позивач вважає таке рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним з огляду на те, що наявний пільговий стаж позивача є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2. Позивач має належним чином оформлену трудову книжку, в якій містяться записи про відповідні періоди трудового стажу із відомостями, які відповідають вимогам законодавства на підтвердження права на пенсію на пільгових умовах за Списком №2, та надав первинні документи, які підтверджують стаж роботи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача-1 заперечує проти даного позову та просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, що позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №2. Розглянувши вказану заяву з доданими до неї документами, рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області позивачу відмовлено в призначення пенсії з наступних підстав. Відповідно до наданих до заяви документів, страховий стаж позивача становить 33 роки 05 місяців 23 дні, пільговий стаж становить 04 роки 11 місяців 16 днів, що є недостатньо для призначення такої пенсії, водночас, до пільгового стажу зараховано всі періоди; до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.07.2021 по 30.06.2025 згідно даних персоніфікованого обліку, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача-2 підтримав позицію відповідача-1, погодився з викладеними у відзиві доводами та запереченнями проти позову, вважаючи їх обґрунтованими і такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. У зв'язку з цим відповідач-2 також просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 08.08.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області (за місцем свого проживання) із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Вказана заява позивача відповідно до екстериторіального принципу надійшла для розгляду до ГУ ПФУ в Закарпатській області та рішенням якого від 15.08.2025 №032150006926 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-ІV. При цьому, у вказаному рішенні зазначено, страховий стаж позивача складає 33 роки 05 місяців 23 дні; пільговий стаж за Списком № 2 складає 04 роки 11 місяців 16 днів; до пільгового стажу зараховано всі періоди; до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.07.2021 по 30.06.2025 згідно даних персоніфікованого обліку, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків.

Листом від 18.08.2025 №0300-0204-8/53495 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про прийняте рішення.

Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон №1058-ІV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 114 Закону №1058-IVврегульовано питання призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

За приписами частини першої статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27та з урахуванням норм статті 28цього Закону.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Аналогічні умови призначення пенсії вказаній категорії осіб визначені у пункті «б» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ.

Таким чином, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV є досягнення громадянином відповідного віку, наявність відповідного страхового та пільгового стажу, зайнятість на роботах та посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, протягом повного робочого дня.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

За змістом пункту 2 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 №1451/11731; далі - Порядок №383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з пунктом 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1; далі Порядок №22-1).

Підпунктом 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 установлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV Прикінцеві положення Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (далі - Порядок 18-1). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії; документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (набула чинності з 21.08.1992; далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Основним документом, що підтверджує трудову діяльність, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тобто, законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах. Надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 16.05.2019 у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17, від 10.12.2020 у справі №195/840/17, від 18.05.2021 у справі №229/2330/17.

За записами №№7-11 трудової книжки серії НОМЕР_1 (була надана до пенсійного органу) судом встановлено, що ОСОБА_1 20.06.2002 прийнятий у ДП шахта «Бужанська» водієм вантажного автомобіля (наказ від 21.06.2002 №53), де працював до 27.08.2007; 08.09.2007 переведений водієм вантажного автомобіля (наказ від 28.08.2007 №105), а з 27.08.2016 переведений контролером контроль-пропускного пункту (наказ вівд 26.08.2016 №143/к).

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно якого у розділі І «Гірничі роботи» підрозділом 1 пунктом 1.1а передбачені роботи на поверхні шахт водіїв автотранспортних засобів.

Отже, трудова книжка позивача підтверджує роботу позивача з 20.06.2002 по 27.08.2007, з 08.09.2007 по 26.08.2016 на посаді водія вантажного автомобіля, яка відноситься до категорії посад за Списком №2.

При цьому в оскаржуваному рішенні ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.08.2025 №032150006926 не надано оцінки записам №№7-11 трудової книжки позивача, водночас у відзиві на позовну заяву зазначено лише те, що для зарахування пільгового стажу необхідно залучити документи про проведення атестації робочого місця.

З цього проводу суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше приведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

При вирішенні спору суд відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а, які полягають у такому.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам, і правилам, установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Так згідно зі статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб'єктів господарювання за порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення.

У разі якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров'ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, норма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо. При цьому особа, яка працює на посаді, робоче місце по якій підлягає атестації відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць. Роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Велика Палата Верховного Суду виснувала, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

За правою позицією Великої Палати Верховного Суду непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

У контексті спірних правовідносин суд, застосовуючи наведені вище висновки Великої Палати Верховного Суду, зазначає, що відсутність документів про проведення атестації робочого місця не є підставою для відмови в зарахуванні вказаних періодів роботи позивача до страхового стажу за Списком №2 (за наявності інших доказів, які підтверджують умови та характер виконуваної роботи та інше).

Окрім того, суд зазначає, що згідно записів №№7-11 трудової книжки серії НОМЕР_1 (була надана до пенсійного органу) судом встановлено, що ОСОБА_1 20.06.2002 прийнятий у ДП шахта «Бужанська» водієм вантажного автомобіля (наказ від 21.06.2002 №53), де працював до 27.08.2007; 08.09.2007 переведений водієм вантажного автомобіля (наказ від 28.08.2007 №105), а з 27.08.2016 переведений контролером контроль-пропускного пункту (наказ від 26.08.2016 №143/к). До заяви про призначення пенсії від 08.08.2025 позивач також долучив копії таких документів: витяг з наказу «Про результати проведення атестації робочих місць», довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.05.2025 №55, довідку від 09.09.2025 №1382/5.1/01-19, видану ДП «Волиньвугілля» ВП «Шахта «Бужанська», яким ГУ ПФУ в Закарпатській області в рішенні від 15.08.2025 №032150006926 взагалі не надано оцінку.

Таким чином, зазначені документи, які були надані ГУ ПФУ у Волинській області разом із заявою про призначення пенсії, підтверджують наявність у позивача пільгового страхового стажу за Списком № 2 тривалістю 14 років 01 місяць 27 днів (за умови зарахування періодів з 20.06.2002 по 27.08.2007 та з 08.09.2007 по 26.08.2016).

Відтак, суд погоджується із доводами позивача про те, що він має право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки досягнув необхідного віку, у нього наявний достатній страховий та пільговий стаж, та до заяви про призначення пенсії позивач додав усі необхідні документи, тому у відповідача ГУ ПФУ в Закарпатській області були відсутні правові та фактичні підстави для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Тобто, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії рішенням № 104650016061 від 30.11.2023, яке було прийняте ГУ ПФУ в Закарпатській області відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, за принципом екстериторіальності.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 15.08.2025 №032150006926 позивачу безпідставно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки досягнув необхідного віку, у нього наявний достатній страховий та пільговий стаж, тому на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги необхідно задовольнити повністю у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.08.2025 №032150006926 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV та зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-ХІІ та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV періоди роботи з 20 червня 2002 року по 27 серпня 2007 року, з 08 вересня 2007 року по 25 січня 2010 року, з 26 січня 201 5 року по 26 серпня 2016 року водієм вантажного автомобіля ДП Шахта «Бужанська», яка в послідуючому реорганізована у ВСП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та, з урахуванням вказаних періодів, призначити пільгову пенсію з 12.08.2025 (наступного за днем досягнення пенсійного віку); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплачувати пільгову пенсію згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-ІV з 12.08.20253.

Згідно з частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки права позивача були порушені саме рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.08.2025 №032150006926, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань вказаного відповідача судовий збір у сумі 1211,20 грн, сплата якого підтверджується квитанцією від 09.09.2025.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 15.08.2025 №032150006926 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи з 20 червня 2002 року по 27 серпня 2007 року, з 08 вересня 2007 року по 25 січня 2010 року, з 26 січня 201 5 року по 26 серпня 2016 року водієм вантажного автомобіля ДП Шахта «Бужанська», яка в послідуючому реорганізована у ВСП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та, з урахуванням вказаних періодів, призначити пільгову пенсію, з 12.08.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплачувати ОСОБА_1 пільгову пенсію згідно пункту «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 12.08.20253

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, місто Ужгород, площа Народна, 4, ідентифікаційний код 20453063).

Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, ідентифікаційний код 13358826).

Суддя О. О. Андрусенко