15 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/8943/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо незарахування періоду роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля») у грудні 2010 року та з березня 2020 року по червень 2025 року до страхового стажу роботи для призначення пенсії відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV); зобов'язання зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії за віком періоди роботи з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 березня 2020 року по 30 червня 2025 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок пенсії за віком з 07 липня 2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV та 07 липня 2025 року звернулася до відповідача із заявою про зарахування страхового стажу та здійснення перерахунку пенсії. Однак листом від 04 серпня 2025 року відповідач повідомив, що періоди роботи з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2025 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не можуть бути зараховані до страхового стажу, так як підприємством не сплачено страхові внески до Пенсійного фонду.
Позивач вказану відмову вважає протиправною, оскільки із її заробітної плати утримувалися суми страхових внесків та позивач не може нести відповідальності за неналежне виконання підприємством своїх обов'язків по сплаті обов'язкових платежів.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що інформація про сплату страхових внесків за спірні періоди в індивідуальних відомостях про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відсутня, тому підстав для проведення перерахунку пенсії позивача немає (а.с. 27-29).
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 02 липня 2024 року перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, що не є спірним.
07 липня 2025 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій вказала, що при призначенні їй пенсії до страхового стажу не було враховано період роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01 березня 2020 року по даний час та просила зарахувати вказаний період до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії (а.с. 30).
У відповідь на звернення позивача від 07 липня 2025 року щодо перерахунку пенсії ГУ ПФУ у Волинській області листом від 04 серпня 2025 року №10167-8749/О-02/8-0300/25 повідомило, що станом на дату призначення пенсії страховий стаж враховано по 29 лютого 2020 року, який склав 29 років 10 місяців 9 днів. Враховуючи вимоги пункту 4.3 порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25 листопада 2005 року №22-1 (зі змінами), проведено перерахунок пенсії з врахуванням даних про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (до страхового стажу та пільгового стажу зараховано період з 01 липня 2020 року по 30 червня 2021 року).
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу із системи персоніфікованого обліку форми ОК-5 за період роботи в «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за грудень 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2024 року відсутні відомості про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому зарахування згаданого періоду можливе за умови сплати страхових внесків.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон №1058-IV.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового чи пільгового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року (справа №208/6680/16-а), від 20 березня 2019 року (справа №688/947/17), від 30 вересня 2019 року (справа №316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
У листі 04 серпня 2025 року №10167-8749/О-02/8-0300/25 та відзиві відповідач зазначив, що періоди роботи позивача у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за грудень 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2024 року не зараховані до страхового стажу у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків за вказаний період.
З індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5, станом на 13 січня 2026 року) видно, що спірні періоди роботи позивача за грудень 2020 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2025 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (ідентифікаційний код 00176259) дійсно не зараховано до страхового стажу позивача (а.с. 45-46).
Між тим у вказаних відомостях (довідка форми ОК-5) відображена інформація про нарахування Остапюк О.В. ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» заробітної плати за вказаний період. Нарахування позивачу заробітної плати за період роботи березень 2020 року - червень 2025 року підтверджується також довідкою ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 10 липня 2025 року №1013/9.3/01-19 про доходи (а.с.14-15). Зі змісту цієї довідки слідує, що з нарахованої позивачу заробітної плати страхувальником (роботодавцем) нараховано та сплачено страхові внески (єдиний соціальний внесок) у розмірі, не менше мінімального страхового внеску. Крім того, спірні періоди роботи підтверджуються записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (а.с.17-19).
Отже, на думку суду, оскільки наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що за період роботи грудень 2010 року та з липня 2021 року по червень 2025 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди роботи. Суд наголошує, що позивач не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства зі страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів її роботи на такому підприємстві.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача вказаних періодів роботи, та про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо не зарахування позивачу до її страхового стажу періодів роботи з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2025 року з та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити позивачу перерахунок та виплату призначеної пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 07 липня 2025 року, зарахувавши до страхового стажу позивача період роботи у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2025 року, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог (про зарахування періоду з 01 березня 2020 року по 30 червня 2021 року, оскільки за відомостями довідки форми ОК-5 вказаний період зараховано до страхового стажу).
Згідно з частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 07 серпня 2025 року №1519898570, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.4, 22).
У зв'язку із частковим задоволенням позову на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 807,47 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періодів роботи з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2025 року для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 07 липня 2025 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум), зарахувавши до страхового стажу період роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 липня 2021 року по 30 червня 2025 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 807,47 грн (вісімсот сім грн 47 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Л. Шепелюк