Постанова від 15.01.2026 по справі 916/121/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року

м. Київ

cправа № 916/121/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Мамалуй О.О. - головуючий, Баранець О.М., Кролевець О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Федорової О.В.,

за участю представників:

позивача: не з?явилися;

відповідача-1: Дзиговська С.М.;

відповідача-2: не з?явилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни

на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.11.2025

у складі колегії суддів: Поліщук Л.В. - головуючий, Богатир К.В., Таран С.В.

та на додаткову постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 10.12.2025

у складі колегії суддів: Поліщук Л.В. - головуючий, Богатир К.В., Таран С.В.

у справі № 916/121/25

за позовом фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни

до 1. Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі»,

2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник»

про визнання дій неправомірними, відновлення становища, яке існувало до порушення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи

1. Фізична особа-підприємець Друзенко Ірина Борисівна (далі - Друзенко І.Б., позивач) звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» (далі - АТ «ДТЕК Одеські електромережі», відповідача-1) та товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» (далі - ТОВ «Енергопостачальник», відповідача-2), в якому просила:

1) визнати дії акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» по проведенню донарахування фізичній особі-підприємцю Друзенко Ірині Борисівні обсягів за розподіл електричної енергії в обсязі 207942 кВт/год., нарахованих за період 02.04.2024 по 01.10.2024, неправомірними;

2) зобов'язати акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни, шляхом проведення зняття (коригування, скасування, заміни) обсягів (сертифікованих даних) комерційного обліку щодо обсягів розподіленої електричної енергії за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 026400-4 від 20.11.2018 в обсязі 207942 кВт/год., нарахованих за період 02.04.2024 по 01.10.2024 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі «Marketmanagementsystem» (MMS) в реєстрі споживачів товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник»;

3) зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» вчинити дії, а саме: на підставі оновлених сертифікованих даних від акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» комерційного обліку по точці комерційного обліку фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни (ЕІС код: 62Z2996969094086, за адресою: м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 126) щодо перерахунку розміру плати за спожиту електричну енергію за період з 02.04.2024 по 01.10.2024.

2. Позов мотивовано тим, що акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі», виявивши непрацюючу фазу чи дефект фази «С» в ході здійснення технічної перевірки приладу обліку позивача, не передало інформацію учасникам ринку, не розслідувало спільно із заінтересованими сторонами обставини, не повідомило про фактичний стан вузла обліку, не усунуло такий недолік у роботі протягом мінімально можливого часу, не здійснило перевірку даних згідно з п. 9.6.1, 9.6.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, з огляду на що в силу приписів п. 9.8.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії обсяги донарахованої електричної енергії є недійсними.

3. Позивач зазначає, що фактично 10 календарних місяців акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі», володіючи інформацією про непрацюючу одну фазу «С» трансформатору напруги, не усунуло вказаний недолік та не вчинило жодних дій, спрямованих на його заміну чи перевірку, в той час як відповідальним за трансформатор напруги є саме акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі», що, на переконання позивача, свідчить про некваліфіковані дії представників оператора системи розподілу, внаслідок яких були порушені законні права та інтереси позивача через незаконні донарахування.

Водночас позивач звернув увагу на те, що прилад обліку фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни працював у спірний період, за який здійснились донарахування акціонерним товариством «ДТЕК Одеські електромережі» (з 02.04.2024 по 01.10.2024), а тому, на думку позивача, відсутність документального підтвердження дефекту обладнання (паспорту-протоколу), що трансформатор напруги фази «С» не працював чи вийшов із ладу, відсутність повідомлення зі сторони оператора системи розподілу про виявлення такого дефекту свідчить про незаконність здійснених донарахувань у розмірі 207942 кВт/год. Крім того, позивач зазначав, що після встановлення у справі некоректності та незаконності здійснених донарахувань у вказаній сумі за період з 02.04.2024 по 01.10.2024, ці оновлені дані будуть передані постачальнику електричної енергії та мають бути скориговані товариством з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник», в результаті чого буде здійснений перерахунок плати за спожиту електричну енергію.

Короткий зміст рішення та постанови судів попередніх інстанцій

4. Рішенням господарського суду Одеської області від 10.07.2025 у справі № 916/121/25 позов фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни до акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі», товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» про визнання дій неправомірними, відновлення становища, яке існувало до порушення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Зобов'язано акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни, шляхом проведення зняття (коригування, скасування, заміни) обсягів (сертифікованих даних) комерційного обліку щодо обсягів розподіленої електричної енергії за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №026400-4 від 20.11.2018 в обсязі 207942 кВт/год., нарахованих за період 02.04.2024 по 01.10.2024, з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі «Marketmanagementsystem» (MMS) в реєстрі споживачів товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник».

Зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» вчинити дії щодо перерахунку розміру плати за спожиту електричну енергію за період з 02.04.2024 по 01.10.2024 на підставі оновлених сертифікованих даних комерційного обліку від акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» по точці комерційного обліку фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни.

У задоволенні решти позову відмовлено.

Стягнуто з акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» на користь фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни 4 844,80 грн витрат зі сплати судового збору.

5. Рішення мотивовано тим, що:

- відповідачем-1 безпідставно застосовано до позивача пункт 2.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії та пункт 8.6.18 Кодексу комерційного обліку електричної енергії щодо розрахунку спожитої електроенергії за середньодобовим обсягом;

- у спірних правовідносинах саме АТ «ДТЕК Одеські електромережі» є стороною, відповідальною за збереження і цілісність засобів обліку, у т.ч засобу обліку типу GAMA 300 заводський №02598814 та всіх його складових, зважаючи на узгоджене між позивачем та відповідачем-1 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін;

- відсутністю у матеріалах справи акта про порушення, складання якого з боку відповідача-1 передбачено п. 6.5.7, 6.5.13 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, п. 8.2.5 гл. 8.2 розд. VIII Правил роздрібного ринку електроенергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018;

- наявністю лише акта технічної перевірки та/або пломбування вузла обліку електричної енергії (ВОЕ) понад 1000В № 1100318 від 02.10.2024, який призначений виключно для встановлення факту відповідності вузла обліку та схем його підключення проєктним рішенням та не може бути розцінений як доказ виявленого та зафіксованого відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії та вказаних Правил порушення;

- не дотриманням відповідачем-1 п. 2.5.4 гл. 2.5 та п. 12.1.3 гл. 12.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії та, відповідно, не було усунуто виявлену ним несправність приладу обліку протягом одного календарного місяця з дня її виявлення;

- відсутністю у матеріалах справи належних та допустимих доказів некоректної роботи фази «С» приладу обліку в період з 08.11.2023 по 01.10.2024 включно.

6. Місцевий господарський суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, який передбачає зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» вчинити дії щодо перерахунку розміру плати за спожиту електричну енергію за період з 02.04.2024 по 01.10.2024 на підставі оновлених сертифікованих даних комерційного обліку від АТ «ДТЕК Одеські електромережі» по точці комерційного обліку ФОП Друзенко І.Б. є ефективним та таким, що підлягає задоволенню, оскільки відповідає змісту порушеного права позивача та доповнює собою попередню задоволену судом позовну вимогу щодо зобов'язання відповідача-1 провести зняття (коригування, скасування, заміни) обсягів розподіленої електричної енергії у розмірі 207 942 кВт/год., нарахованих за період 02.04.2024 по 01.10.2024.

7. Судом першої інстанції встановлено, що вимоги позивача у частині визнання неправомірними дій АТ «ДТЕК Одеські електромережі» по проведенню донарахування 207942 кВт/год. електроенергії за період 02.04.2024 по 01.10.2024 неспроможні призвести до реального та ефективного захисту і відновлення порушеного права позивача, з огляду на що в задоволенні такої вимоги судом відмовлено.

8. Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.11.2025 у справі № 916/121/25 скасовано рішення господарського суду Одеської області від 10.07.2025 у справі № 916/121/25 в частині задоволення позовних вимог та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Здійснено розподіл судового збору.

9. Постанова мотивована тим, що донарахування необлікованої електричної енергії здійснено відповідно до вимог п. 2.3.16 Правил роздрібного ринку електроенергії та п. 8.6.11, 8.6.18, 8.6.20 та 8.6.21 Кодексу комерційного обліку електричної енергії - тимчасове порушення роботи вузла обліку не з вини споживача, тобто застосовано окремий порядок визначення обсягу електричної енергії, спожитої споживачем у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку, якщо вина споживача відсутня, за допомогою визначеного середньодобового обсягу споживання електричної енергії після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника, враховуючи, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів; період нарахування - з 02.04.2024 по 01.10.2024, що узгоджується з вимогами п. 8.6.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (6 місяців).

10. Суд апеляційної інстанції зазначає, що складено акт технічної перевірки, а не акт про порушення, оскільки ознак вчинення порушень позивачем не встановлено, з огляду на те, що лічильник позивача, супутнє електричне обладнання, зокрема й трансформатор напруги, встановлені у розподільному пункті «Агаровий» (перебуває поза межами відповідальності позивача).

11. Також апеляційний господарський суд вказує на те, що саме на позивача як споживача законодавцем покладається обов'язок з перевірки показів засобів обліку або обсягів спожитої електричної енергії. Втім позивач на виконання пункту 2.3.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії не звертався до оператора системи розподілу щодо сумнівів у правильності показів засобів вимірювальної техніки, незважаючи на те, що на рідкокристалічному екрані лічильника позивача відображалося тільки дві фази у вигляді «L1», «L2», інформація про третю фазу «L3» була відсутня, що вбачається із наявних у матеріалах справи фото лічильника позивача.

12. Судом взято до уваги роздруківки з програмного комплексу АСКОЕ, з яких вбачається ідентифікація даних за назвою ОСР, місця встановлення лічильника (РП «Агаровий» 6 кВт, ТП-5280), споживача (ФО Друзенко І.Б.), номер лічильника (02598814), тип лічильника (GAMA 300), встановлені трансформатори напруги (KU 6000/100), трансформатори струму (KI 50/5) та інформація по фазам А, В,С, де 07.11.2023 - це початкова дата отримання інформації, 02.10.2024 - кінцева дата отримання інформації.

13. Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не висловлено жодних зауважень до роботи первинної системи збору даних АСКОЕ, як в цілому до роботи системи, так і відносно комерційного обліку електричної енергії фізичної особи - підприємця Друзенко Ірини Борисовни.

14. Додатковою постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 10.12.2025 у справі № 916/121/25 задоволено заяву акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу. Стягнуто з фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни на користь акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» 30 000,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених у суді апеляційної інстанції.

15. Додаткова постанова мотивована тим, що зазначена сума витрат документально підтверджена, є розумною та не є надмірною.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

16. Фізична особа-підприємець Друзенко Ірина Борисівна звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.11.2025 та на додаткову постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 10.12.2025 у справі № 916/121/25, в якій просить Суд скасувати постанову та додаткову постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення місцевого господарського суду.

17. Підставою касаційного оскарження позивач вказує п. 3, 4 ч. 2 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.

18. Скаржник зазначає, що при розгляді цієї справи вирішується питання щодо правомірності здійсненого зі сторони ОСР донарахування обсягів розподіленої електричної енергії за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 026400-4 від 20.11.2018 в обсязі 207942 кВт/год., нарахованих за період 02.04.2024 по 01.10.2024, а також наявності належних та допустимих доказів у ОСР, якими б підтверджувалась відсутність напруги по фазі «С» вимірювального трансформатора напруги та недообліку електричної енергії у період з 08.11.2023 по дату відновлення схеми обліку 02.10.2024 у ФОП Друзенко І.Б. для застосування п. 8.6.11, 8.6.18, 8.6.20 та 8.6.21 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.

Станом на даний час, господарськими судами не сформована судова практика з аналогічних спорів.

19. Позивач наголошує на тому, що у справі наявні дані АСКОЕ, які подаються ОСР як докази, у вигляді графічних зображень у формі роздруківок. При цьому, такі роздруківки не містять пояснень спеціаліста, не супроводжуються технічним тлумаченням, не містять покадрового журналу подій, не відображають алгоритму роботи трансформатора напруги. Відповідно, на підставі лише цих роздруківок визначити: була відсутність напруги по фазі «С», чи це похибка, чи збій АСКОЕ, чи це порушення, чи дисбаланс у системі, чи некоректна робота трансформатора може лише експерт у сфері електротехніки / метрології, а не суд.

20. Крім того, скаржник зазначив, що ОСР як ППКО відповідає за комерційний облік (п. 1.1.2 ПРРЕЕ), ОСР виконує функції ППКО, оскільки вузол обліку розташований на його балансі (п. 2.1.1 ПРРЕЕ), а тому і обов'язок щодо зняття показів та технічної коректності приладу покладається на ППКО / ОСР (п. 2.3.3, п. 8.4.4 ПРРЕЕ). Відповідачем-1 не виконано вимог п.12.1.3 гл. 12.1 розд. ХІІ ККОЕЕ, за приписами якого пошкоджені або несправні ЗКО підлягають заміні на ЗКО з не гіршими технічними характеристиками протягом одного календарного місяця з дня виявлення порушення. Однак, ОСР не вчинило таких дій, ані з 08.11.2023 по 09.11.2023 (як зазначає представник відповідача-1, що дані з АСКОЕ підтверджують відсутність зв?язку); ані з 15.01.2024 по 15.02.2024 (15.01.2024 дата коли було подано заявку диспетчеру про виявлене порушення); ані з 02.09.2024 по 02.10.2024 (02.09.2024 позивач отримав відповідь від ОСР № 19/31-284, згідно з якою АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» повідомило, що фахівцями товариства було проведено обстеження вузла комерційного обліку, який встановлений у комірці № 3 РП-Агаровий, та виявлено несправності трансформатору напруги та автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії, а інформацію щодо необхідності проведення випробування трансформатору напруги чи його заміни передано до центру з ремонту та експлуатації розподільчих мереж).

З цього виникає правове питання, щодо якого також немає висновку Верховного Суду: чи звільняє Оператора системи розподілу від відповідальності та чи знімає з нього обов?язок здійснювати технічне обслуговування власного електричного обладнання той факт, що споживач не звернувся згідно п. 2.3.5 ПРРЕЕ до ОСР оскільки у нього не було сумнівів з об?єктивних причин щодо обсягів розподіленої електричної енергії.

21. Позивач у касаційній скарзі звертає увагу на те, що у разі виявлення порушення має складатись акт про порушення, тоді як акт технічної перевірки призначений лише для фіксації технічного стану. Представники ОСР склали акт технічної перевірки лічильника (який складається, коли порушення відсутні), а правові наслідки застосовано до споживача саме ті, які передбачено в разі складання акта про порушення на об'єкті споживача, у вигляді донарахування обсягів розподіленої електричної енергії. Акт технічної перевірки не може вважатися належним і допустимим доказом порушення, і не може бути підставою для донарахування.

22. Скаржник зазначає, що Верховний Суд не сформував правового висновку щодо таких питань:

1. Чи може акт технічної перевірки вважатися належним та допустимим доказом порушення ПРРЕЕ у разі відсутності акта про порушення?

2. Чи допускається застосування до споживача донарахувань (коригувань) обсягів електричної енергії виключно на підставі акта технічної перевірки або даних АСКОЕ?

3. Які правові наслідки має відсутність акта про порушення у випадку виявлення технічної несправності засобу обліку?

4. Чи може суд визнавати правомірними дії ОСР за відсутності документа, прямо передбаченого ПРРЕЕ для фіксації порушення?

23. Крім того, судом апеляційної інстанції помилково не враховано стандарт доказування при оцінці доказів та необґрунтовано зроблено висновок, що відсутність акта про порушення допускає застосовування до споживача донарахувань (коригувань) обсягів електричної енергії виключно на підставі акта технічної перевірки або даних АСКОЕ.

24. Позивач у касаційній скарзі просить суд скасувати додаткову постанову суду апеляційної інстанції.

25. У касаційній скарзі вказує на те, що відповідач, маючи компенсацію через тариф - витрати на утримання штатних правників, які є адвокатами, а також організацію роботи такого структурного підрозділу як департамент правового забезпечення, не має додаткових витрат на власний правовий захист у судових органах на представництво у судових справах.

Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

26. У відзиві на касаційну скаргу відповідач-1 просить касаційну скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Інші заяви та клопотання

27. Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке протокольною ухвалою, постановленою у судовому засіданні, що відбулося 15.01.2026 за участі представника відповідача-1, Верховним Судом залишено без задоволення.

Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій

28. Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» є ліцензіатом з розподілу електричної енергії споживачам (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2018 № 1345) та надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам, об'єкти енергоспоживання яких розташовані у Одеській області та місті Одесі.

29. Фізична особа-підприємець Друзенко Ірина Борисівна приєдналася до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті Оператора системи розподілу - акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі», на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 026400-4 за технічними даними паспорту точки розподілу за адресою об'єкта споживача: м. Одеса, Миколаївська дорога, 126, ЕІС-код точок розподілу 62Z2996969094086, що підтверджується заявою-приєднання від 20.11.2018.

30. Відповідно до паспорту точки розподілу електричної енергії щодо об'єкта споживача зазначена наступна інформація: вид об'єкта - виробнича база (склади), адреса об'єкта: м. Одеса, Миколаївська дорога, 126.

31. 09 листопада 2021 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» (постачальник) та фізичною особою - підприємцем Друзенко Іриною Борисівною (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 135-21, відповідно до п. 2.1 якого споживач зобов'язується купувати електричну енергію та оплачувати постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії, здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.

32. За умовами укладеного договору для здійснення розрахунків за цим договором використовуються дані постачальника послуг комерційного обліку, Оператора системи розподілу, у разі виконання ним функцій постачальника комерційного обліку (п. 5.8).

33. Згідно з актом № 4169 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 07.08.2023, що є додатком № 6 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 026400-4, на балансі позивача знаходяться: КТПГС - 5280 з трансформатором 400 кВА, 6/0,4 кВ; кабельна лінія 6 кВ від РП «Агаровий» до КТПГС-5280, 3САХЕТ-10 (1*70/35), довжиною - 150 м; внутрішні мережі та електрообладнання споживача. У оператора системи розподілу - розподільний пункт «Агаровий» (РП «Агаровий»). Межа балансової належності електромережі та експлуатаційної відповідальності сторін встановлюється на болтовому з'єднанні наконечників кабельних вводів 6 кВ в РП «Агаровий» в напрямку КТП-5280.

34. Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські Електромережі» є відповідальним за РП «Агаровий».

35. Актом встановлення, заміни, технічної перевірки, контрольного огляду, збереження пломб розрахункового технічного вимірювального комплексу електричної енергії понад 1000В №1005414 від 12.07.2022, складеним представниками ОСР, було встановлено, що трансформатор напруги знаходиться на балансі Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі».

36. Додатком № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 026400-4 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії та порядок обліку обсягу розподілу електричної енергії ФОП Друзенко І.Б.» від 07.08.2023 визначено, що стороною, відповідальною за збереження і цілісність засобів обліку та пломб, є акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі».

37. Водночас передбачено, що обсяги спожитої електроенергії фізичної особи - підприємця Друзенко Ірини Борисівни визначаються за даними приладу обліку типу GAMA 300 заводський №02598814, встановленому у РП «Агаровий».

38. 15 серпня 2024 року фізична особа-підприємець Друзенко Ірина Борисівна направила звернення до акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» з документами щодо узгодження питання відносно встановлення генеруючої установки на об'єкті позивача.

39. 02 вересня 2024 року позивач отримала відповідь від ОСР №19/31-284, згідно з якою акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» повідомило, що його фахівцями було проведено обстеження комерційного обліку, який встановлений у комірці № 3 РП «Агаровий», та виявлено несправність трансформатора напруги та АСКОЕ. Інформація щодо необхідності проведення випробування трансформатора напруги чи його заміни передана до центру з ремонту та експлуатації розподільчих мереж.

40. Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» зазначає, що його працівниками було зафіксовано, що по даним Автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (далі - АСКОЕ) прилад обліку електричної енергії GAMA 300 заводський № 02598814 фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни, встановлений за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 126, не виходить на зв'язок з 08.11.2023.

41. Також акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» стверджує, що збій у роботі по фазі «С» виник з 08.11.2023 по 02.10.2024, що підтверджується даними з програмного комплексу АСКОЕ.

42. 02 жовтня 2024 року представниками акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» було здійснено технічну перевірку приладу обліку фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни GAMА 300 № 025598814 за адресою споживання електричної енергії та складено акт №1100318 технічної перевірки та/або пломбування вузла обліку електричної енергії (ВОЕ) понад 1000В.

43. Актом № 1100318 від 02.10.2024 встановлено, що засіб обліку придатний до експлуатації в якості розрахункового, а в примітці до акта зазначено: «з 08.11.2023 відсутня напруга по фазі «С» вимірювального трансформатора напруги. З 02.10.2024 схема обліку відновлена. Лічильник працює у своєму технічному стані».

44. Після складання 02.10.2024 акта № 1100318 фізична особа-підприємець Друзенко Ірина Борисівна звернулась до акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» з електронним зверненням з метою отримання інформації щодо переданих обсягів у частині розподілу електричної енергії.

45. У відповідь ОСР повідомив позивачу, що згідно з п. 8.6.11, 8.6.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії було донараховано обсяг електричної енергії з 08.11.2023 по 02.10.2024, що складає 428629 кВт./год.

46. Після цього на адресу позивача надійшла досудова вимога від товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» щодо сплати донарахування за електричну енергію та компенсацію витрат за розподіл електричної енергії за період з 08.11.2023 по 02.10.2024 у сумі 4 407 029, 84 грн.

47. Не погоджуючись із донарахуванням та враховуючи відсутність у акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» доказів, які б підтверджували непрацюючу фазу «С» з 08.11.2023, позивач звернувся до ОСР із запитом щодо отримання інформації у частині погодинних графіків навантаження з приладу обліку електричної енергії фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни за період з листопада 2023 року по вересень 2024 року.

48. У листі № 101/26/03-9422 від 30.12.2024 акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» повідомило, що розрахунок обсягів спожитої електричної енергії споживачу фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни у листопаді 2024 року проведений за період з 02.04.2024 по 01.10.2024. Цим же листом було повідомлено, що надати належним чином засвідчені копії погодинних графіків навантаження з приладу обліку електричної енергії споживача за період з листопада 2023 року по вересень 2024 року не уявляється можливим, оскільки протягом запитуваного періоду прилад обліку не враховував електричну енергію у зв'язку з пошкодженням трансформатора напруги в РП «Агаровий», також не працювала АСКОЕ. Крім того, акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» повідомило позивача, що розрахунок обсягів спожитої електричної енергії за адресою: Миколаївська дорога, 126, м. Одеса, здійснений за період з 08.11.2023 по 02.10.2024, скасовано, та виконано розрахунок за період з 02.04.2024 по 01.10.2024 в обсязі 207942 кВт/год. за 6 місяців.

Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» пояснило, що розрахунок обсягів спожитої електроенергії було виконано за середньодобовим обсягом, визначеним після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів, при умові, що період між датами не менше ніж 28 днів, згідно з пунктом 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії за період з 02.04.2024 по 01.10.2024 в обсязі 207942 кВт/год.

Позиція Верховного Суду

49. Норми Закону України «Про ринок електричної енергії» визначають правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюють відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

50. Відповідно до ч. 6 ст. 56 «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

51. Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу та про постачання електричної енергії споживачу.

52. За приписами ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу (ОСР) - це юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності; електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

53. Судами встановлено, що відповідач-1 - акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі» є ліцензіатом з розподілу електричної енергії споживачам (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2018 № 1345) та надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам, об'єкти енергоспоживання яких розташовані у Одеській області в межах розташування системи розподілу електричної енергії.

Відповідач-2 - товариство з обмеженою відповідальністю «Енергопостачальник» є постачальником електричної енергії на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.11.2018 № 1344.

Фізична особа-підприємець Друзенко Ірина Борисівна є споживачем послуг з розподілу електричної енергії та послуг комерційного обліку у спірних правовідносинах.

54. Згідно з положеннями пункту 10 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2013 № 312, до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу.

55. Акціонерне товариство «ДТЕК Одеські електромережі», як оператор системи розподілу, здійснює комерційний облік електроенергії, спожитої позивачем та щомісячний розрахунок обсягів спожитої позивачем електричної енергії.

56. У пункті 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії зазначено, що необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

57. Кодекс комерційного обліку електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716) визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії, договори про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії та про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.

58. За приписами пункту 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) - узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу; -вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою; лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання; сторона, відповідальна за точку комерційного обліку (ВТКО) - юридична або фізична особа (зокрема фізична особа-підприємець), яка відповідає за організацію комерційного обліку електричної енергії в конкретній точці комерційного обліку відповідно до цього Кодексу; точка комерційного обліку (ТКО) - фізична або умовна (віртуальна) точка (як елемент інформаційної моделі ринку), ідентифікована відповідним ЕІС-кодом, якої стосуються дані комерційного обліку електричної енергії, які використовуються для розрахунків між учасниками ринку електричної енергії та/або для формування звітності.

59. Відповідно до п. 2.7.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії ВТКО для ТКО, які забезпечені вузлами обліку, є оператор мережі або сторона, приєднана до мережі, що на законних підставах володіє чи користується лічильником у складі вузла обліку для цієї ТКО, якщо інше не встановлено цим Кодексом або договором.

60. Пунктом 2.7.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що ОСР є ВТКО для всіх ТКО: де встановлені належні йому лічильники; де облік електричної енергії здійснюється без улаштування вузла обліку; в індивідуальних побутових споживачів для вузлів обліку, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію (незалежно від того хто є власником лічильника електричної енергії).

61. У пункті 2.7.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії зазначено, що ВТКО відповідальна за експлуатацію та технічний стан належних їй ЗКО та вузлів обліку в ТКО.

62. ВТКО відповідальна за безперервність процесів вимірювання, формування та передачі даних комерційного обліку для відповідних ТКО згідно з регламентами та протоколами інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку, що забезпечується за власний кошт та власними силами або шляхом укладення договору з ППКО відповідно до вимог цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом (п. 2.7.5 Кодексу комерційного обліку електричної енергії).

63. Відповідно до п. 2.7.8 Кодексу комерційного обліку електричної енергії ВТКО для кожної ТКО в межах відповідальності зобов'язана, зокрема:

1) забезпечити експлуатацію та технічний стан належних їй ЗКО та вузлів обліку, а також безперервність процесів вимірювання, формування та передачі даних комерційного обліку згідно з регламентами та протоколами інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку;

2) забезпечити для визначеного ППКО можливість періодичного та позапланового зчитування результатів вимірювання та даних про стан з належних їй лічильників відповідно до вимог цього Кодексу;

3) забезпечити заміну ППКО у випадку анулювання реєстрації цього ППКО;

4) надати уповноваженим ППКО (у ролі ОЗД та ОДКО) в електронному вигляді протягом трьох робочих днів з дня призначення такого ППКО таку інформацію щодо ЗКО та способу обміну даними:

параметри програмування лічильника та доступу до комунікаційного обладнання лічильників;

основні та ідентифікаційні дані щодо ТКО та лічильника, необхідні для отримання даних з лічильника;

спосіб обміну даними ППКО з оператором мережі/АКО;

5) забезпечувати допуск представників оператора мережі до вузлів обліку для зчитування та контролю показів належних їй лічильників, виконання контрольного огляду вузлів обліку, технічної перевірки, проведення інших перевірок вузлів обліку та/або ЗВТ відповідно до вимог цього Кодексу;

6) інформувати визначених ППКО про невідповідність належних їм вузлів обліку вимогам цього Кодексу;

7) забезпечити за рекомендаціями ППКО приведення вузлів обліку у відповідність до вимог цього Кодексу самостійно або із залученням ППКО;

8) гарантувати своєчасний і недискримінаційний доступ уповноважених осіб заінтересованих сторін до вузлів обліку, а також до даних вимірювань;

9) дотримуватись вимог цього Кодексу, Правил ринку, Правил роздрібного ринку та вимог законодавства щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії.

64. Згідно з п. 5.5.1, 5.5.6 Кодексу комерційного обліку електричної енергії власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів). Відповідальність за експлуатацію та технічний стан ЗКО (засобів комерційного обліку) та іншого обладнання ВОЕ (вузла обліку електроенергії) покладається на їх власників, якщо інше не встановлено законом.

65. Пунктом 8.1.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що ППКО (у ролі ОЗД) повинен у межах регламентів, встановлених АКО, провести збір (або забезпечити прийом) результатів вимірювання та даних про стан з лічильників для всіх ТКО, за які він несе відповідальність, та передати їх ППКО (у ролі ОДКО).

66. Якщо неможливо отримати результати вимірювання для ТКО в автоматичному режимі, ППКО (у ролі ОЗД) повинен негайно вжити всіх можливих заходів для отримання цих даних в установлені строки та в повному обсязі, зокрема для виявлення і, якщо це можливо, усунення причини відсутності даних (п. 8.3.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії).

67. Пунктом 8.5.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що ППКО (у ролі ОЗД) проводить візуальне або за допомогою електронних засобів зчитування лічильників на місці в будь-якій ТКО, за яку він несе відповідальність, у всіх випадках, коли з якоїсь причини зчитати дані дистанційно через систему автоматичного зчитування результатів вимірювання неможливо. Таке локальне зчитування лічильника проводиться протягом п'яти робочих днів після дати виявлення проблеми і має бути зроблено, зазвичай, шляхом локального зчитування лічильника за допомогою електронних засобів. ППКО (у ролі ОЗД) інформує ВТКО про ситуацію щодо усунення проблеми, що унеможливила автоматичне зчитування результатів вимірювання.

68. Відповідно до п. 8.6.1, 8.6.9 Кодексу комерційного обліку електричної енергії зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору. У разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

69. У пункті 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії зазначено, що середньодобовий обсяг споживання електричної енергії електроустановками споживача для цілей розрахунків визначається у кВт·год з округленням до чотирьох цифр після коми на основі фактичного споживання в аналогічному періоді попереднього року, розрахованого з урахуванням знятих фактичних або (у разі їх відсутності) оціночних показів лічильника та коефіцієнта приросту/зниження споживання (для індивідуальних побутових споживачів).

У разі відсутності відповідних історичних даних середньодобовий обсяг споживання розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів, кількості днів між цими зчитуваннями при умові, що між датами зчитування цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).

Для непрацюючих лічильників визначення середньодобового обсягу споживання електричної енергії проводиться після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника при умові, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).

Коефіцієнт приросту/зниження споживання розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми як співвідношення приросту/зниження величини усередненого середньодобового обсягу споживання всіх індивідуальних побутових споживачів, для яких в ОСР наявні фактичні (отримані з лічильників) дані на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, щодо їх споживання у розрахунковому місяці, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

У разі сумніву споживача у правильності розрахунку величини середньодобового обсягу споживання електричної енергії він може звернутися до оператора системи або відповідного ППКО для здійснення контрольного зчитування та звірки показів або надання детальних пояснень щодо здійсненого розрахунку та/або ініціювати розгляд та вирішення суперечки згідно з цим Кодексом.

70. Відповідно до п. 8.6.18 Кодексу комерційного обліку електричної енергії у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку не з вини споживача обсяг спожитої електричної енергії від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається на підставі показів верифікаційних лічильників, а у разі їх відсутності розраховується відповідним оператором системи/ППКО за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії таким споживачем.

У разі виявлення систематичної похибки вимірювання та/або отриманих із ЗКО даних обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань (але не більше шести місяців), визначається за показами цього ЗКО скоригованими на величину систематичної похибки, встановленої експертизою.

Розрахований обсяг спожитої електричної енергії в період порушення обліку електричної енергії надається оператору системи, електропостачальнику та споживачу.

71. Пунктом 8.6.19 Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що розрахований оператором системи/ППКО обсяг електричної енергії включається до корисного відпуску електричної енергії споживачу та враховується сторонами шляхом перерахунку відповідного фізичного балансу електричної енергії за період порушення роботи вузла обліку.

72. Згідно з п. 8.6.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії датою початку періоду порушення роботи вузла обліку, за відсутності звернення споживача, вважається дата попереднього контрольного огляду або зняття показів, але не більше шести місяців, або час та день, зафіксовані ЗКО чи АСКОЕ (зокрема за результатами проведеної експертизи ЗКО). У випадку звернення споживача датою початку періоду порушення роботи вузла обліку вважається перший день поточного розрахункового місяця, у якому звернувся споживач (у разі відсутності даних, зафіксованих ЗКО чи АСКОЕ).

73. Згідно з п. 8.6.21 Кодексу комерційного обліку електричної енергії за день відновлення роботи вузла обліку приймається день підписання оператором системи, ППКО та споживачем акта технічної перевірки та пломбування вузла обліку після завершення ремонтних та налагоджувальних робіт, підключення ЗКО та їх налаштування (за необхідності).

74. Відповідно до п. 2.3.16 зазначених Правил у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку (у частині вимірювання обсягу електричної енергії та/або параметрів) не з вини споживача обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії.

75. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02.10.2024 представниками АТ «ДТЕК Одеські електромережі» було здійснено технічну перевірку приладу обліку ФОП Друзенко І.Б. GAMА 300 № 025598814 за адресою споживання електричної енергії та складено Акт № 1100318 технічної перевірки та/або пломбування вузла обліку електричної енергії (ВОЕ) понад 1000В.

Актом № 1100318 від 02.10.2024 встановлено, що засіб обліку придатний до експлуатації в якості розрахункового, а в примітці до Акта зазначено: «з 08.11.2023 відсутня напруга по фазі «С» вимірювального трансформатора напруги. З 02.10.2024 схема обліку відновлена. Лічильник працює в своєму тех.стані».

76. Згідно з п. 6.5.5 Кодексу комерційного обліку електричної енергії під час здійснення технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт щодо визначення відповідності стану та схем підключення ЗКО та іншого обладнання вузлів обліку відповідним проєктним рішенням (проєкту), виявлення їх пошкодження, пошкодження або зриву встановлених пломб та індикаторів, порушення схеми підключення, перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення наявності пристроїв впливу або інших ознак втручання в роботу ЗКО, зчитування показів та інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії, перевірка та, у разі потреби, синхронізація або установлення часу годинника інтервальних лічильників електричної енергії, а також перевірка (з використанням спеціальних технічних засобів та, за необхідності, частковим демонтажем будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів) стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання для виявлення позаоблікових підключень або підключень, що можуть призвести до спотворення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії.

77. Пунктом 6.5.7 Кодексу комерційного обліку електричної енергії встановлено, що результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.

78. Згідно з п. 6.5.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії факт проведення контрольного огляду/технічної перевірки та пломбування/розпломбування має бути зафіксований актом контрольного огляду/технічної перевірки та актом пломбування/розпломбування із зазначенням результатів контрольного огляду/технічної перевірки/ пломбування/розпломбування, прізвищ та номерів службових посвідчень уповноважених представників оператора системи, які проводили контрольний огляд/технічну перевірку/пломбування/розпломбування, та інформації про інших осіб, які були присутні під час проведення контрольного огляду/технічної перевірки/ пломбування/розпломбування.

79. У пункті 6.5.12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії у випадку установлення в результаті контрольного огляду або технічної перевірки порушень стану комерційного обліку електричної енергії представник оператора системи повинен ознайомити споживача з правовими наслідками, що виникають у результаті зафіксованих порушень.

80. Відповідно до п. 6.5.13 Кодексу комерційного обліку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб, пломбувального матеріалу та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, або пошкодження відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження ЗКО, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до Правил роздрібного ринку.

81. Згідно з п. 8.2.4, 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

82. Відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

83. Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ встановлено, що акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил.

84. Тобто в акті технічної перевірки зазначаються результати контрольного огляду/технічної перевірки, зокрема: відповідність схеми підключення та самого вузла проєкту та вимогам нормативних документів, стан пломб (цілісність, дата встановлення), візуальний огляд на ознаки втручання, пошкоджень чи позаоблікових підключень, зчитування даних із лічильника (обсяги споживання, журнал подій, дата останньої перевірки), виявлені недоліки та порушення (якщо є), опис виявлених невідповідностей проєкту чи правилам, тощо.

Акт про порушення складається оператором системи, мережами якого передається/розподіляється електрична енергія споживачу, у разі порушень Кодексу комерційного обліку електричної енергії або Правил роздрібного ринку електричної енергії споживачем електричної енергії, виявлених під час контрольного огляду або технічної перевірки.

85. У розділі 8.4 ПРРЕЕ регламентовано визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил.

86. Тобто, якщо під час технічної перевірки вузла обліку електроенергії виявляється факт безоблікового споживання (наприклад, самовільне підключення споживачем, пошкодження лічильника, тощо) та інші порушення ПРРЕЕ, то складається акт про порушення, який є підставою для подальших дій, включаючи перерахунок обсягу спожитої електроенергії на підставі розд. 8.4 ПРРЕЕ.

87. Оскільки, як встановлено судом апеляційної інстанції лічильник позивача, супутнє електричне обладнання, зокрема й трансформатор напруги, встановлені в розподільному пункті «Агаровий» (перебуває поза межами відповідальності позивача), жодних ознак вчинення порушень позивачем, як і відповідачем-1 не виявлено, акт про порушення не складався.

88. Судами попередніх інстанцій встановлено, що у зв?язку з відсутністю напруги по фазі «С» вимірювального трансформатора напруги, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» здійснило нарахування вартості спожитої електричної енергії.

89. Суд апеляційної інстанції, відмовляючи позивачеві в задоволенні позову вказав на те, що донарахування необлікованої електричної енергії здійснено відповідно до вимог п. 2.3.16 Правил роздрібного ринку електроенергії та п. 8.6.11, 8.6.18, 8.6.20 та 8.6.21 Кодексу комерційного обліку електричної енергії - тимчасове порушення роботи вузла обліку не з вини споживача, тобто застосовано окремий порядок визначення обсягу електричної енергії, спожитої споживачем у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку, якщо вина споживача відсутня, за допомогою визначеного середньодобового обсягу споживання електричної енергії, після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника, враховуючи, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів; період нарахування - з 02.04.2024 по 01.10.2024, що узгоджується з вимогами п. 8.6.20 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (6 місяців).

90. За приписами пункту 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання

91. Як зазначалося вище, відповідно до п. 8.6.18 Кодексу комерційного обліку електричної енергії у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку не з вини споживача обсяг спожитої електричної енергії від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається на підставі показів верифікаційних лічильників, а у разі їх відсутності розраховується відповідним оператором системи/ППКО за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії таким споживачем.

Розрахований обсяг спожитої електричної енергії в період порушення обліку електричної енергії надається оператору системи, електропостачальнику та споживачу.

92. Однак, зазначений пункт Кодексу комерційного обліку електричної енергії підлягає застосуванню при одночасному тимчасовому порушенні роботи вузла обліку не з вини споживача та при наявності порушення вимірювань електричної енергії.

93. Тобто, для застосування зазначеного пункту до правовідносин, що склалися між сторонами у цій справі, та донарахування необлікованої електричної енергії визначальним є встановлення обставин порушення обліку електричної енергії.

94. Відповідно до п. 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії автоматизована система комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ) - різновид автоматизованої системи, що складається із засобів вимірювальної техніки, а також з устаткування, що забезпечує збір, обробку, збереження та відображення інформації, засобів зв'язку та синхронізації часу, функціонально об'єднаних для забезпечення комерційного обліку електричної енергії.

95. Використання АСКОЕ дозволяє зробити зчитування і збереження поточних і архівних даних з пам'яті приладів обліку електроенергії.

96. Відповідач-1 у відзиві на позовну заяву та у відзиві на касаційну скаргу зазначає, що представниками АТ «ДТЕК Одеські електромережі» було зафіксовано, що по даним Автоматизованої системи автоматизованого обліку електроенергії (АСКОЕ) прилад обліку електричної енергії GAMA 300 заводський № 02598814 ФОП Друзенко І.Б., встановлений за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 126, не виходить на зв'язок з 08.11.2023.

При фактичному обстеженні комерційного обліку в РП «Агаровий» 02.10.2024 працівниками АТ «ДТЕК Одеські електромережі» було виявлено несправність трансформатора напруги. Відновлення схеми обліку було виконано, що підтверджується актом технічної перевірки та/або опломбування вузла обліку електричної енергії (ВОЕ) понад 1000 В № 1100318 від 02.10.2024.

97. У листах до позивача відповідач-1 зазначає, що в період з листопада 2023 року прилад обліку не враховував електричну енергію та не працювала АСКОЕ.

98. Судом апеляційної інстанції не досліджено питання чи є наслідком несправності трансформатора напруги (відсутність напруги по фазі «С»): порушення нормального режиму роботи приладу обліку (недоврахування розподіленої електричної енергії); припинення роботи приладу обліку; систематична похибка вимірювання (при відсутності фіксації виходу із ладу засобу вимірювальної техніки).

99. Водночас від встановлення зазначених обставин залежить порядок нарахування обсягу спожитої електричної енергії: при порушенні вимірювань - розраховується за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії таким споживачем; у разі виявлення систематичної похибки вимірювання та/або отриманих із ЗКО даних обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань (але не більше шести місяців) - визначається за показами цього ЗКО скоригованими на величину систематичної похибки, встановленої експертизою.

100. Судами не досліджено питання зчитування відповідачем-1 даних лічильника фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни GAMА 300 заводський № 02598814, який знаходиться на балансі АТ «ДТЕК Одеські електромережі», що зберігалися в пам'яті приладу обліку електричної енергії, (показники за різні періоди, дані про події та стан мережі, тощо). Також не досліджено встановлення представниками АТ «ДТЕК Одеські електромережі» при технічній перевірці від 02.10.2024 стан роботи приладу обліку електричної енергії.

101. Крім того, судом апеляційної інстанції не досліджувалося питання наслідків непрацюючої АСКОЕ чи призводить це до припинення роботи приладу обліку чи лише унеможливлює АСКОЕ зчитування і збереження та передачу поточних і архівних даних з пам'яті працюючих приладів обліку електроенергії.

102. З огляду на зазначене, суд апеляційної інстанції, встановивши відсутність напруги по фазі «С» вимірювального трансформатора напруги, дійшов передчасних висновків про наявність підстав для нарахування обсягу спожитої електричної енергії за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії, з огляду на не встановлення судом апеляційної інстанції ключової обставини, що потребує з'ясування, а саме порушення вимірювань засобом комерційного обліку електричної енергії.

103. Верховний Суд звертає увагу на те, що обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів. Усебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів, що запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

104. З огляду на зазначене, судом апеляційної інстанції допущено порушення норм процесуального права, щодо розгляду справи на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, враховуючи передбачені ч. 2 ст. 300 ГПК України межі розгляду справи судом касаційної інстанції, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

105. Позивач у касаційній скарзі також просить Суд скасувати додаткову постанову суду апеляційної інстанції.

106. Додаткове рішення є невід'ємною частиною рішення у справі. У разі скасування рішення у справі ухвалене додаткове рішення втрачає силу (подібні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 20.12.2019 у справі № 240/6150/18, у постановах Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 923/631/15, від 23.01.2020 у справі № 927/229/19, від 23.12.2021 у справі № 925/81/21).

107. Оскільки постанова суду апеляційної інстанції по суті спору у цій справі підлягає скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, то за правилами Господарського процесуального кодексу України розподіл судових витрат, зокрема і витрат на професійну правничу допомогу, має бути здійснений судом, який приймає рішення за результатами нового розгляду справи, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат. Додаткова постанова, як невід'ємна частина постанови, підлягає скасуванню незалежно від наведених скаржником у касаційній скарзі підстав.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

108. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 300 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

109. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду.

110. Частиною 4 ст. 310 ГПК України визначено, що справа направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, якщо порушення норм процесуального права допущені тільки цим судом. У всіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.

111. З огляду на те, що суд апеляційної інстанції не встановив обставин, що є визначальними у цій справі, а саме порушення вимірювань засобом комерційного обліку електричної енергії, що є вагомими при прийнятті рішення у цій справі, враховуючи, що межі розгляду справи судом касаційної інстанції, імперативно визначені ст. 300 ГПК України, які обмежують повноваження суду касаційної інстанції в частині здійснення оцінки доказів та встановлення обставин у справі, постанова суду апеляційної інстанції у справі підлягає скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, додаткова постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню.

Розподіл судових витрат

112. Оскільки суд касаційної інстанції не змінює та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат відповідно до ч. 14 ст. 129 ГПК України судом касаційної інстанції не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 310, 314, 315, 316, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця Друзенко Ірини Борисівни задовольнити частково.

2. Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 25.11.2025 та додаткову постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 10.12.2025 у справі № 916/121/25 скасувати.

3. Справу № 916/121/25 передати на новий розгляд до Південно-західного апеляційного господарського суду.

Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. О. Мамалуй

Судді О. М. Баранець

О. А. Кролевець