Рішення від 16.01.2026 по справі 918/1074/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/1074/24

Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бережнюк В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль"

про стягнення 2 315 157,28 грн

Секретар судового засідання Мамчур А.Ю.

Представники:

від позивача Янкевич Л.Д.

від відповідача не з'явився.

Суть спору.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" про стягнення 2 315 157,28 грн заборгованості з оплати вартості необлікованого об'єму природного газу.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведення обстеження вузла обліку природного газу на об'єктах відповідача, представниками Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено акт про порушення №0189, в якому вказано про пропущення строку періодичної повірки лічильника GMSG100 №040587; відсутність напруги на обчислювачі "Універсал-02" №7807 (працює на акумуляторній батереї); несанкціонований газопровід після лічильника газу "Октава G 6" до приміщення де встановлена коптильна камера; перевищення діапазону лічильника газу "Октава G 6" внаслідок несанкціонованого підключення коптильної камери "BASTRA- МАТ".

За результатами розгляду акту про порушення №0189 від 20.06.2024, Комісією (протокол засідання комісії №0189 від 11.07.2024) було прийнято рішення про його часткове задоволення, а саме: в частині визначених п.п.5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - несанкціоноване підключення газових приладів; пп.4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим та пп.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі.

Згідно з актом-розрахунком №0189-1 від 11.07.2024 за пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMSG100 №040587 донарахований об'єм газу становить 146 133,18 м3 вартістю 2 315 157,28 грн.

Згідно з актом-розрахунком №0189-2 від 11.07.2024 за несанкціоноване підключення коптильної камери "BASTRA- МАТ", що призвело до перевищення діапазону лічильника газу Октава G 6 №606114, перерахований об'єм газу становить 81 396,83 м3 вартістю 1 293 718,77 грн.

Щодо виявленого порушення - пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMSG100 №040587 (пп.4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ) позивач зазначає, що матеріалами справи підтверджено факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки.

Щодо виявленого порушення - несанкціоноване підключення коптильної камери "BASTRA-МАТ", що призвело до перевищення діапазону лічильника газу Октава G 6 №606114 (п.п.5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, пп.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ), зазначає, що серед комерційних вузлів обліку на об'єкті споживача обліковується газові лічильники, газовий котел, розподільчі та газопроводи-вводи. Самовільне встановлення коптильної камери "BASTRA- МАТ" підтверджено актом про порушення.

Тому позивач нарахував відповідачу заборгованість з оплати вартості необлікованого об'єму природного газу всього 3 608 876,05 грн., а саме по рахунках на оплату №5836 від 05.08.2024 в розмірі 2 315 157,28 грн та по рахунку на оплату №5837 від 05.08.2024 в розмірі 1 293 718,77 грн.

Відповідач ТОВ "Рибацька артіль" надав відзив на позов, у якому вимоги позивача не визнає.

Посилається на недопустимість Акту про порушення №0189, як доказу у спірних правовідносинах, оскільки акт за змістом не відповідає формі, яка визначена додатком 21 до КГС, а саме: пункти 3, 8 Акту про порушення; представники позивача не пред'являли відповідних службових посвідчень (порушення абз.1 п.2 глави 5 розділу ХІ КГС); посадові особи Позивача, які проводили позаплановий захід, не вручили представнику Відповідача Акту про порушення із додатками (порушення абз.1 п.2 глави 5 розділу ХІ КГС); представник Відповідача не відмовлявся від підписання Акту про порушення, про що свідчать його додані письмові заперечення, у Позивача не було підстав не надавати Акт про порушення у день його складання, а надсилання копії такого Акту через поштовий зв'язок свідчить про порушення процедури встановлення порушень КГС (абз.5 п.4 глави 5 розділу ХІ КГС); до Акту про порушення не додані ані фото, ані відеофіксація порушень (п.5 глави 5 розділу ХІ КГС); позивач письмово не повідомляв відповідача про позапланових захід (порушення пункту 9 Глави 2 Розділу IX КГС).

Щодо відсутності пропущення строку періодичної повірки лічильника газу посилається на Постанову КМУ від 07.04.2023 р. №440 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану", згідно п.3 якої передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом 3-х місяців після закінчення опалювального періоду.

Наступна чергова повірка GMS G100 №040587, без урахування Постанови КМУ від 07.04.2023 р. №440 мала б бути проведена - 27.01.2024 , опалювальний період сезону 2023 - 2024 році закінчено - 10.04.2024 , тому, з урахуванням Постанови КМУ від 07.04.2023 р. №440, дійсною датою повірки Лічильника газу, мала б бути - 10.07.2024.

Щодо придатності використання газового лічильника GMS G100 №040587 та обчислювача об'єму газу "Універсал-02" №7867, зазначає, що після зняття лічильника газу та обчислювача об'єму газу, відповідачем було направлено такі на повірку:

- за результатами повірки Лічильника GMS G -100 №040587 Державним підприємством "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" відповідачу надано Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки" №581 П-10/24 від 19.08.2024;

- за результатами повірки Обчислювача "Універсал-02" Відокремленим підрозділом "Повірочна лабораторія ТОВ "ТЕСТМЕТРСТАНДАРТ" відповідачу надано Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки" №П/07/0594/24 від 27.08.2024;

Після проведених відповідачем повірок працівниками Позивача було здійснено встановлення лічильник і обчислювач на ВОГ ТОВ "Рибацька Артіль".

У розрізі цього питання відповідач посилається на висновки, викладені у постанові ОП КГС ВС у справі №906/962/18 від 02.12. 2020, згідно з аналізу абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х, пункту 3 глави 2 та пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС палата доходить висновку, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Вважає, оскільки пропущення строку періодичної повірки лічильника газу не було, та водночас, за наявності обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, процедура щодо нарахування штрафних санкцій не повинна застосовуватися.

Таким чином, Позивачем безпідставно встановлено порушення вимог пп.4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ, пп.1 п.4 Глави 4 Розділу ХІ КГС, а також нараховано 2 315 157,28 грн. з ПДВ.

Щодо некоректного розрахунку об'єму необлікованого природного газу, зазначає, що у разі визнання судом як допустимий доказ Акту про порушення №0189, то підставним буде задоволення позову лише в частині 8 982,80 грн.

Відповідно до п.3 глави 4 розділу ХІ КГС У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення комерційного ВОГ (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку), розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

18.06.2024 працівниками Рівненської філії ТОВ "Газорозподільчі мережі України" було проведено позаплановий огляд перевірку вузла обліку природного газу ТОВ "Рибацька Артіль", про що було складено Акт про порушення №0185. Відповідно до вказаного Акту працівниками Позивача були зняті показник лічильника газу, обчислювача (коректора) об'єму газу, а саме: 1) фактичні показники лічильника GMSG100 - 272043,8 м3; 2) фактичні показники обчислювача "Універсал-02" №7867 - Р.У.272043 Р.С.18594; 3) фактичні показники лічильника газу Октава G 6 - 555,58 м3.

Проте, в Акті-розрахунку №0189-2 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 11.07.2024 позивач зазначає, що "інших перевірок вузла обліку природного газу на об'єкті споживача у 2024 році не відбувалось", що спростовується Актом про порушення №0185 від 18.06.2024.

Тобто, 18.06.2024 був днем останнього контрольного зняття показань лічильників. Тому коректний період розрахунку, у разі встановлення судом підстав для розрахунку, мав бути період з 07:00 год. 18.08.2024 до 12:00 год. 20.06.2024 - загалом 53 год., а вартість необлікованого об'єму та обсягу природного газу становить 8 982,80 грн (10,71 м3/год х 53 год.) - 2,46 м3) х 15,89397 грн. з ПДВ.

Крім того, у відзиві ТОВ "Рибацька артіль" просить стягнути на його користь 50 000,00 грн - витрат на професійну правничу допомогу.

Позивач Рівненська філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" надав відповідь на відзив. Серед іншого вказує, що в акті про порушення №0189 від 20.06.2024 представником відповідача Косар М.С. зроблено запис про те, що до акта про порушення ним подані заперечення та він не погоджується з підписанням акта про порушення, а відтак спростовуються викладені у відзиві пояснення відповідача про те, що акт про порушення не вручений представнику. 18.06.2024 працівниками Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" проведено перевірку вузла обліку природного газу, однак вони не були допущені до газоспоживаючого обладнання та не мали можливості виявити несанкціоноване підключення газових приладів, відтак даний акт перевірки не може бути врахований при визначенні періоду розрахунку. Обставини, зокрема, викладені у протоколі засідання комісії №0185 від 11.07.2024, де розглядався акт про порушення від 18.06.2024 №0185. 20.06.2024 споживачем було надано доступ до об'єкта в повному обсязі, в тому числі до газоспоживаючого обладнання, що дало можливість зафіксувати всі фактичні обставини виявлених порушень, у зв'язку з чим було складено акт про порушення №0189 від 20.06.2024. Посилання відповідача на те, що акт не відповідає Додатку №21 до Кодексу ГРМ - безпідставні, так як на момент складання акта про порушення діяв Додаток №20 (зміни внесені постановою НКРЕКП від 05.11.2024 №1879. Нормою п.3 постанови КМУ №440 передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022-2023 рр. Дане твердження підтверджує висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 08.10.2024 №912/2326/23. Тому періодична повірка лічильника газу GMSG100 №040587 з врахуванням строку міжповірочного інтервалу мала бути проведена до 27.01.2024. Порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв'язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об'єму розподіленого природного газу, що підтверджується судовою практикою, зокрема постановою Центрального апеляційного господарського суду від 17.07.2024 справі №912/2326/23 (залишена без змін постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08.10.2024).

ТОВ "Рибацька артіль" надало заперечення, у яких зазначає, що не відповідає дійсності твердження позивача про недопуск його працівників 18.06.2024 до газоспоживчого обладнання, лічильників, а також про те, що працівники Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" не мали можливості виявити несанкціоноване підключення газових приладів.

На спростування даного твердження додатково долучає до матеріалів справи заяву свідка ОСОБА_1 (бухгалтера ТОВ "Рибацька артіль") від 10.01.2025, згідно якої остання повідомила, що 18.06.2024 при проведенні перевірки 3 працівники позивача були допущені на територію товариства, зокрема, до приміщення котельні, де знаходились лічильники газу та обчислювач. Також вказані особи були допущені до перевірки газопроводу, газового обладнання. Під час перевірки працівники газової служби повідомили, що газопровід після лічильника газу "Октава в 6" до приміщення, де встановлена коптильна камера, мабуть, є незаконним. Оглядаючи лічильник GMS G100 №040587 та обчислювач газу "Універсал-02" №7867, працівники зазначили, що їх необхідно зняти для повірки, проте зроблять це за декілька днів.

Безпідставним є твердження, що нормою п.3 постанови КМУ №440 передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України… забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду (2022-2023).

У п.3 постанови КМУ №440 відсутнє уточнення опалювального періоду, а саме 2022-2023, як це зазначає Позивач. Відтак, станом на 18.06.2024 та 20.06.2024 строку періодичної повірки ЗВТ пропущено не було відповідно до вимог Постанови КМУ №440 від 07.04.2023.

Покликання Позивача на постанову ВС у справі №912/2326/23 є некоректним, оскільки спірні правовідносини у вказаній справі стосувалися періоду 01.05.2023 до 31.07.2023.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 позов задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивача 3 608 876 грн 05 коп. - вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу. Рішення мотивоване тим, що порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу. Судом перевірено механізм розрахунку і встановлено його відповідність нормам Кодексу ГРС та правильність визначення донарахованого об'єму газу. Також суд першої інстанції зазначив, що самовільне встановлення коптильної камери "BASTRA-МАТ" підтверджується актом про порушення №0189 від 20.06.2024. Судом перевірено механізм розрахунку і встановлено його відповідність нормам Кодексу ГРС та правильність визначення донарахованого об'єму газу.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.07.2025 у справі №918/1074/24 рішення господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 скасовано, прийнято нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову.

29 липня 2025 року Господарський суд Рівненської області видав наказ про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (вул. Івана Вишенського, 4, м. Рівне, Рівненський район, Рівненська область, 33027; код ЄДРПОУ 45182059) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" (вул. Нова, 8, с. Межиріч, Рівненський район, Рівненська область, 35808; код ЄДРПОУ 43180091) 60 000 грн судових витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Постановою Верховного Суду від 02.10.2025 постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.07.2025 у справі № 918/1074/24 скасовано. Рішення господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 в частині стягнення з відповідача 1293 718,77 грн. - залишено в силі. Рішення господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 в частині стягнення 2 315 157,28 грн скасовано, а справу в цій частині направлено на новий розгляд до господарського суду Рівненської області. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 31 049,25 грн. судових витрат зі сплати судового збору за подання касаційної скарги.

Під час нового розгляду справи 30 жовтня 2025 року від позивача надійшли додаткові пояснення по справі з урахуванням постанови Верховного Суду від 02.10.2025, у яких вказує, що періодична повірка лічильника газу GMSG100 №040587 встановленого на об'єкті ТОВ "Рибацька артіль" з врахуванням строку міжповірочного інтервалу мала бути проведена до 27.01.2024. Кодексом ГРМ встановлено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу. На переконання позивача, факт вчинення відповідачем правопорушення у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно не здійснив організацію проведення їх періодичної повірки. Крім того позивач додатково зазначає, що Мінекономіки листом № 3421-06/63335-03 від 18.09.2025 надало роз'яснення щодо постанови КМУ від 07.04.2023 № 440. Зокрема в даному роз'ясненні вказано, що лічильники, термін повірки яких закінчився у період воєнного стану (період дії Постанови № 412) повинні бути подані на повірку відповідно до пункту 3 постанови № 440, тобто протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022-2023 років. Водночас якщо термін чинності повірки лічильників закінчився у строки поза опалювальними періодами, у період воєнного і надзвичайного стану, починаючи з 2023 року, їх повірка проводиться з урахуванням Наказу № 1747. Статтею 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що законодавчо регульовані ЗВТ, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Перелік категорій законодавчо регульованих ЗВТ, що підлягають періодичній повірці, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 374. Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, за категоріями затверджено наказом Мінекономрозвитку від 13.10.2016 № 1747, зареєстрованим у Мін'юсті 01.11.2016 за № 1417/29547. Тому позивач вважає, що з врахуванням судової практики, яка склалась при розгляді аналогічної категорії спорів та роз'яснення Мінекономіки та того, що періодична повірка лічильника газу GMSG100 №040587 з врахуванням строку міжповірочного інтервалу мала бути проведена до 27.01.2024, акт про пропущення строку періодичної повірки складений правомірно та відповідно проведено нарахування за дане порушення з урахуванням вимого Кодексу ГРМ. Тому просить суд стягнути з відповідача 2 315 157,28 грн.

Процесуальні дії у справі під час нового розгляду справи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 жовтня 2025, матеріали справи № 918/1074/24 передано на новий розгляд судді Бережнюк В.В.

Ухвалою від 22.10.2025 прийнято справу № 918/1074/24 до свого провадження та розпочато новий розгляд справи. Підготовче засідання у справі призначено на 20 листопада 2025 р. на 10:45 год.

30 жовтня 2025 року від позивача надійшли додаткові пояснення по справі з урахуванням постанови Верховного Суду від 02.10.2025.

Ухвалою від 20.11.2025 підготовче засідання відкладено на 03 грудня 2025 р. на 12:50 год.

Ухвалою від 03.12.2025 закрито підготовче провадження у справі № 918/1074/24. Призначено справу до судового розгляду по суті на 14 січня 2026 р. на 10:30 год.

Представник відповідача у засідання 14.01.2026 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч.1 ст.202 ГПК України). Тому суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача за наявними у справі доказами.

14 січня 2026 року відбувся розгляд справи по суті. Представник позивача підтримав позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 2 315 157,28 грн. Просив позов задовольнити.

Суд дослідив докази, які містяться у справі.

Представник позивача виступив у судових дебатах.

14.01.2026 оголошено перерву для прийняття рішення до 16 січня 2026 року на 11:30 год.

16 січня 2026 року суд проголосив скорочене рішення.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Під час нового розгляду позов розглядається у частині вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" - 2 315 157,28 грн за донарахований об'єм газу за порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

У зв'язку з прийняттям 27.12.2023 постанов НКРЕКП №2511 "Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ "Рівнегаз" та №2509 "Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 №1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ "Газорозподільні мережі України" діяльності з розподілу природного газу", з 01.01.2024 ліцензію АТ "Рівнегаз" зупинено, а послуги розподілу природного газу споживачам Рівненської області надаються Рівненською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України".

Згідно укладеного Договору між ТОВ "Рибацька Артіль" (Споживач, що не є побутовим) та Рівненською філією ТОВ "Газорозподільчі мережі України" №РЕ-1552 від 01.01.2024 (Заява-приєднання №РЕ-1552 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим), останнє надає послуги відповідачу у сфері розподілу природного газу по об'єкту: ТОВ "Рибацька Артіль" за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Межиріч, вул. Нова, б.8 (далі - Договір).

Договір є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача (ТОВ "Рибацька Артіль") до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ (Рівненською філією ТОВ "Газорозподільчі мережі України") обсягів природного газу до об'єкту споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

18.06.2024 працівниками Рівненської філії ТОВ "Газорозподільчі мережі України" було проведено перевірку вузла обліку природного газу ТОВ "Рибацька Артіль" за адресою: вул. Нова, 8, с. Межиріч, Рівненська область, про що було складено Акт перевірки вузла обліку природного газу. Доступ на територію об'єкта газоспоживання Споживача надала ОСОБА_1 , яка представилася бухгалтером Споживача.

Під час перевірки ВОГ представниками Рівненської філії виявлено, зокрема, факт пропущення строку періодичної повірки лічильника газу GMS G100, заводський №040587 (дата останньої повірки 27.01.2022, міжповірочний інтервал становить 2 роки, наступна періодична повірка мала бути проведена до 27.01.2024) з вини споживача, що не є побутовим.

Також, у Акті зафіксовано, що представники оператора ГРМ не допущені до газоспоживаюче обладнання.

У Акті зафіксовано, що від підпису ОСОБА_1 відмовилась.

У зв'язку з проведеною перевіркою, Оператором ГРМ було складено акт про порушення від 18.06.2024 №0185, в якому зафіксовані вищенаведені обставини та встановлено порушення Кодексу ГРС:

- п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - наявність несанкціонованого газопроводу;

- п.п. 2 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - відмова в доступі до об'єкта споживач внаслідок чого представник оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки;

- пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Відповідно до вказаного Акту працівниками позивача були зняті показники лічильника газу, обчислювача (коректора) об'єму газу, а саме: 1) фактичні показники лічильника GMSG100 - 272043,8 м3; 2) фактичні показники обчислювача "Універсал-02" №7867 - Р.У.272043 Р.С. показник об'єму 18594 м3; 3) фактичні показники лічильника газу Октава G 6 - 555,58 м3.

Акт про порушення від 18.06.2024 №0185 було підписано трьома представниками Рівненської філії та однією незаінтересованою особою - головним спеціалістом відділу з питань містобудування Острозької міської ради Бойком А. В. (посвідчення №121).

У Акті про порушення від 18.06.2024 №0185 здійснено відмітку, що Споживач відмовився від підпису, один примірник акта про порушення від 18.06.2024 №0185 надіслано Споживачу рекомендованим поштовим відправленням 25.06.2024.

20.06.2024 представники Оператора ГРМ здійснили повторний виїзд на об'єкт Споживача за адресою: вул. Нова, 8, с. Межиріч, Рівненська область, про що було складено Акт перевірки вузла обліку природного газу. Доступ на територію об'єкта газоспоживання Споживача надав директор з виробництва Косар М. С.

За результатами перевірки було складено Акт про порушення №0189 від 20.06.2024, згідно п.2 якого позивачем встановлені порушення Кодексу ГРС:

- п.п.1 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - наявність несанкціонованого газопроводу;

- п.п.5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

- пп.4 п2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим;

- пп.1п.3 глави2 розділу ХІ Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно

Також, в Акті про порушення зафіксовано, що під час перевірки виявлено: 1) несанкціонований газопровід після лічильника газу "Октава G 6" до приміщення, де встановлена коптильна камера; 2) несанкціоноване підключення коптильної камери "Bastra-MAT" внаслідок чого призвело до перевищення діапазону обчислення лічильника газу "Октава G 6" 3) пропущення строку періодичної повірки лічильника GMSG100 №040587; 4) відсутність напруги на обчислювачі "Універсал-02" №7807 (працює на акумуляторній батареї).

Відповідно до вказаного Акту працівниками позивача були зняті показники лічильника газу, обчислювача (коректора) об'єму газу, а саме: 1) фактичні показники лічильнка GMSG100 - 272193,5 м3; 2) фактичні показники обчислювача "Універсал-02" №7867 - Р.У.272193 Р.С. 18738 м3; 3) фактичні показники лічильника газу Октава G 6 - 564,27 м3.

Представник Споживача від підписання акта про порушення від 20.06.2024 №0189 відмовився (про що зроблено відповідну відмітку в акті) та надав письмові заперечення. Акт про порушення від 20.06.2024 №0189 підписаний чотирма представниками Оператора ГРМ, а відмова споживача від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою.

Один примірник акта про порушення від 20.06.2024 №0189 надіслано Споживачу рекомендованим поштовим відправленням 25.06.2024 №РвФ/100/10.2-2672.

Представниками Позивача до акта про порушення №0189 було складено:

- акт про розпломбування та зняття лічильника газу від 20.06.2024 №0189 про зняття лічильника GMSG100 №040587 (на чергову повірку) та обчислювача "Універсал-02" (на позачергову повірку). Лічильник об'єму газу GMSG100 №040587 (дата попередньої повірки 27.01.2022), коректор (обчислювач) об'єму газу Універсал-02 №7867 (дата попередньої повірки 25.07.2023);

- акт перевірки вузла обліку природного газу від 20.06.2024 №0189, згідно якого на лічильнику газу GMSG100 №040587, коректорі (обчислювачі) об'єму газу Універсал-02 №7867, перетворювачі температури ПВТ-01 №18163 наявні відповідні пломби;

- Акт встановлення та пломбування засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу від 20.06.2024, відповідно до якого були встановлені підмінні лічильник та обчислювач;

- протокол №№0189 від 20.06.2024 направлення ЗВТ на позачергову повірку та акт встановлення та пломбування засобів вимірювальної техніки на комерційному вузлі обліку газу від 20.06.2024.

За результатами проведення позачергової повірки, 25.06.2024 Державним підприємством "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" видана довідка №5л/45 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Відповідно до вказаної довідки обчислювач "Універсал-02" №7867 не відповідає вимогам ДСТУ 9039:2020 Обчислювачі для лічильників газу електронні.

За результатами проведення позачергової повірки, 04.07.2024 Державним підприємством "Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" видана довідка №5л/49 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Відповідно до вказаної довідки лічильник газу GMS G 100 №040587 не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 Лічильники газу роторні. Методика повірки у зв'язку з тим, що похибка ЗВТ перевищує допустимі границі; похибка на витраті Qmin=-2,87%.

В подальшому, акти про порушення №0185 від 18.06.2024 №0189 від 20.06.2024 було передано на розгляд комісії Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія).

За результатами розгляду акта про порушення від 18.06.2024 №0185, 11.07.2024 комісія Оператора ГРМ вирішила задовільнити його частково (протокол №0185), а питання щодо проведення нарахувань, передбачених главою 4 розділу ХІ Кодексу, вирішити в межах розгляду акта про порушення від 20.06.2024 №0189.

11.07.2024 Комісією було розглянуто акт про порушення №0189 від 20.06.2024, складено протокол №0189.

За результатами розгляду акта про порушення було прийнято рішення про його часткове задоволення, а саме в частині визначених:

- п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - визнано відсутність несанкціонованого газопроводу, оскільки виявлений газопровід знаходиться після лічильника газу, витрата природного газу , який проходить через даний газопровід, обліковується комерційним вузлом облікунесанкціоноване підключення газових приладів;

- п.п. 5 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - підтверджено наявність несанкціонованого підключення газових приладів, зокрема коптильної камери "Bastra-MAT", що призвело до перевищення діапазону обчислення лічильника газу "Октава G 6";

- пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - підтверджено наявність порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, який не є побутовим;

- пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі.

Так, протоколом №0189 засідання комісії вирішено Акт про порушення задовольнити частково, провести нарахування, передбачені п. п. 3, 4 Глави 4 Розділу ХІ Кодексу.

Відповідно до Акту-розрахунку №0189-1 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 11.07.2024 ТОВ "Рибацька артіль" було донараховано об'єм газу у розмірі 146 133,18 м3 на суму 2 315 157,28 грн. з ПДВ.

Відповідно до Акту-розрахунку №0189-2 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 11.07.2024 ТОВ "Рибацька артіль" було донараховано об'єм газу у розмірі 81 399,29 м3 на суму 1 293 718,77 грн. з ПДВ.

08.08.2024 листом №Рвф/100/10.2-3094 доведено до відома ТОВ "Рибацька артіль" про рішення Комісії від 11.07.2024 та надано акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу №0189-1 від 11.07.2024 та рахунок на оплату №5836 від 05.08.2024, акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу №0189-2 від 11.07.2024 та рахунок на оплату №5837 від 05.08.2024.

19.08.2024 Державне підприємство "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" видало Свідоцтво №581 П-10/24 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки щодо лічильнику газу роторного GMS G 100 №040587.

За результатами повірки встановлено, що вказаний ЗВТ відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020.

Відповідно до Протоколу №581 повірки лічильника газу від 19.08.2024 встановлено, що зовнішній вигляд лічильника відповідає нормі та є роботоздатним; лічильник визнаний придатним.

27.08.2024 відокремленим підрозділом "Повірочна лабораторія ТОВ "Тестметрстандарт" видано Свідоцтво №П/07/0594/24 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки щодо обчислювача "Універсал-02" №7867.

Несплата ТОВ "Рибацька артіль" 3 608 876,05 грн - вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу стала підставою для звернення Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" до суду.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 позов задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивача 3 608 876 грн 05 коп. - вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.07.2025 у справі №918/1074/24 рішення господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 скасовано, прийнято нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позову.

Постановою Верховного Суду від 02.10.2025 постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.07.2025 у справі № 918/1074/24 скасовано. Рішення господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 в частині стягнення з відповідача 1293 718,77 грн. - залишено в силі. Рішення господарського суду Рівненської області від 01.04.2025 у справі №918/1074/24 в частині стягнення 2 315 157,28 грн скасовано, а справу в цій частині направлено на новий розгляд до господарського суду Рівненської області.

Тож, під час нового розгляду спір по суті розглядається у межах вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" про стягнення 2 315 157,28 грн.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін.

Правовідносини між позивачем та відповідачем склались на підставі Типового договору розподілу природного газу, який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, шляхом підписання заяви-приєднання №РЕ-1552 від 01.01.2024 (Договір), згідно якого ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України"" є оператором ГРМ, а ТОВ "Рибацька артіль" - споживачем.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (частина 1, пункт 2 частини 2 стаття 11 Цивільного кодексу України).

Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами (частина 1 стаття 40 Закону України "Про ринок природного газу").

Договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу (пункт 4 Глава 1 Розділ І Кодексу газорозподільних систем).

Згідно пунктів 3, 4, 7 Глави 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем:

- договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу;

- договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору;

- фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ) порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

Згідно частин 1, 2, 3 статті 18 Закону України "Про ринок природного газу" приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу. Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проєктом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу (пункт 2 Глава 5 Розділ Х Кодексу газорозподільних систем).

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку (пункт 5 частина 2 стаття 59 Закону України "Про ринок природного газу").

Відповідно до п. 2 гл. 1 розд. І Кодексу ГРС цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу.

Власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу (п. 1, п. 5 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ).

У пункті 1 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими, відповідно до якого власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Пунктом 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;

3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

Відповідно до пунктів 17, 18 частини 1 статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (далі - Закон №1314), у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- періодична повірка засобів вимірювальної техніки - це повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал);

- повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Відповідно до статті 17 Закону №1314, законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Таким чином, суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Відповідно до п. 7 гл. 9 р. Х Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Відповідно до п. п. 1, 4 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали, або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Відповідно до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Згідно із п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Судом встановлено, що 20.06.2024 працівниками Оператора ГРМ було здійснено виїзд на об'єкт Споживача за адресою: вул. Нова, 8, с. Межиріч, Рівненська область, про що було складено Акт перевірки вузла обліку природного газу. За результатами перевірки було складено Акт про порушення №0189 від 20.06.2024, згідно п.2 якого позивачем встановлені порушення Кодексу ГРС: - п.п.1 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - наявність несанкціонованого газопроводу; - п.п.5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); - пп.4 п2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим; - пп.1п.3 глави2 розділу ХІ Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Представник відповідача Косар М.С. від підпису акта про порушення №0189 від 20.06.2024 відмовився, долучивши свої заперечення. Акт про порушення, у відповідності абз.5 п.4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, був направлений відповідачу. В подальшому, у відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, акт про порушення № 0189 від 20.06.2024 було передано на розгляд комісії Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем (далі - Комісія).

Як встановлено, Комісією (протокол засідання комісії №0189 від 11.07.2024), було розглянуто акт про порушення №0189 від 20.06.2024 і за результатами розгляду прийнято рішення про його часткове задоволення, а саме: в частині визначених п.п.5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - несанкціоноване підключення газових приладів; пп.4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим та пп.1п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі та вирішено провести нарахування згідно з пунктами 3 і 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Відповідно до Акту-розрахунку №0189-1 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 11.07.2024 ТОВ "Рибацька артіль" було донараховано об'єм газу у розмірі 146 133,18 м3 на суму 2 315 157,28 грн. з ПДВ.

Відповідно до Акту-розрахунку №0189-2 необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 11.07.2024 ТОВ "Рибацька артіль" було донараховано об'єм газу у розмірі 81 399,29 м3 на суму 1 293 718,77 грн. з ПДВ.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу. У разі відмови споживача від підпису акта про порушення він вважається дійсним, зокрема, якщо його підписали більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою.

Позовна заява подана позивачем через систему Електронний суд, в додатку до якої додано відеофіксацію відмови споживача від підпису. Вказаний додаток міститься в автоматизованій системі документообігу суду комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду".

Суд встановив, що за результатами розгляду акта про порушення №0189 від 20.06.2024 та його часткового задоволення вирішено провести нарахування за два порушення:

- несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку) - пп.5 п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, нарахування проведено на підставі п. 3 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС;

- порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим - пп.4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, нарахування проведено на підставі п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Як встановлено судом, під час перевірки ВОГ 18.06.2024 у акті про порушення від №0185 представниками позивача зафіксовано факт недопущення до приміщень, де знаходиться газоспоживаюче обладнання і викладено про відмову споживача від підписання, про що зроблено відповідну відмітку. Акт про порушення від 18.06.2024 № 0185 було підписано трьома представниками Рівненської філії та однією незаінтересованою особою - головним спеціалістом відділу з питань містобудування Острозької міської ради Бойком А. В. (посвідчення № 121), один примірник акта про порушення від 18.06.2024 № 0185 надіслано Споживачу рекомендованим поштовим відправленням 25.06.2024.

Також встановлено, що інформація щодо посвідчення незаінтересованої особи представника органу місцевого самоврядування зазначена у пункті 1 акта про порушення від 18.06.2024 № 0185, що свідчить про дотримання Оператором ГРМ вимог пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу.

Тож суд констатує, що докази, подані позивачем на підтвердження обставин щодо недопуску 18.06.2024 праціників до ГСО відповідача більш вірогідні ніж докази подані відповідачем на спростування таких обставин - заява свідка ОСОБА_1 .

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно з пунктами 1 глави 7 розділу Х Кодексу ГРС власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Відповідно до пп.4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ КГС, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Пунктом 4 глави 4 розділу XІ Кодексу визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого, зокрема при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Пунктом 41 Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1747 13.10.2016, визначено, що для лічильників газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) передбачено міжповірочний інтервал тривалістю 2 і 8 років. При цьому, згідно примітки 7 даного нормативного акту для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" з 24 лютого 2022 року на всій території України було введено воєнний стан внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

У відповідності до положень статті 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади (...) здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Відповідно до пунктів 1, 2 постанови КМУ № 440, яка набрала чинності з 04.06.2023, установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні: на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку.

Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується: на тимчасово окупованих російською федерацією територіях протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного і надзвичайного стану на відповідних територіях, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду.

Згідно з пунктом 5 постанови КМУ № 440 ця постанова набирає чинності через 30 календарних днів з дня її опублікування.

Нормою пункту 3 постанови КМУ № 440 передбачено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Кожен суб'єкт цивільного права повинен виконувати свої обов'язки, якщо вони випливають з закону або звичаю (стаття 7 ЦК України). Для цього воля такого суб'єкта має формуватися таким чином, щоб його дії були правомірними. Якщо ж суб'єкт цивільного права не виконує свій обов'язок добровільно, хоча має юридичну та фактичну можливість його виконати, то це свідчить про дефект його волі. Зокрема, якщо суб'єкт цивільного права зобов'язаний виконати вимоги підзаконного нормативно-правового акту (в цьому випадку - постанови КМУ № 440), який не визнано неконституційним, але протиправно не робить цього, то це свідчить про дефект волі такого суб'єкта.

Враховуючи, що територія Рівненського району Рівненської області та с. Межиріч, де знаходиться відповідач, на момент проведення перевірки та нарахування спірної суми не належала до переліку територій, тимчасово окупованих російською федерацією або територій активних і можливих бойових дій,до відповідача застосовується пункт 3 зазначеної постанови, на виконання якого споживач повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

При цьому, вказана постанова не визначає після завершення якого саме опалювального сезону (2022- 2023 рр. чи 2023- 2024 рр.) повинні бути здійсненні вказані дії.

У даному випадку строк дії позитивних результатів періодичної повірки Лічильника газу GMS G100 закінчився 27.01.2024 (під час опалювального сезону 2023- 2024).

Постанова КМУ № 440 чинна і надає право відповідачу подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Пунктом 4 Глави 1 Розділу 1 Кодексу ГРМ визначено, зокрема, що опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно.

Враховуючи строк опалювального сезону (з 01 жовтня по 30 квітня) та встановлене постановою КМУ № 440 право відповідачу подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, суд дійшов висновку, що строк на подачу відповідачем лічильника на повірку закінчувався 31.07.2024.

При цьому, позивачем здійснено донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 00:00 год 28.01.2024 по 13:00 год 20.06.2024.

Отже, враховуючи положення п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 440, споживачем строки проведення повірки на момент проведення перевірки позивачем та нарахування спірної суми - пропущені не були.

А тому, суд дійшов висновку про:

- відсутність у даному випадку факту доведення зафіксованого в акті від 18.06.2024 такого порушення як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (п.п. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ ГРС),

- та відповідно відсутність підстав для донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу.

Оскільки на час проведення позивачем перевірки відповідачем не було пропущено строку повірки засобів вимірювальної техніки, у зв'язку із чим у позивача були відсутні підстави для складання акту про порушення від 18.06.2024 у цій частині, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" - 2 315 157,28 грн за порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. (ч.1 та 4 ст. 11 ГПК України).

Відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. (ч.4 ст. 236 ГПК України).

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що п.1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Отже, враховуючи сукупний аналіз наведених вище норм права, досліджених доказів, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч.1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 та п.1 ч.4 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються, у разі задоволення позову - на відповідача, у разі відмови у позові - на позивача.

Позивачем при зверненні до Господарського суду Рівненської області сплачено судовий збір 43 306,51 грн. згідно платіжної інструкції №5555 від 08.11.2024. (3 608 876,05 грн Х 1,5% Х коефіцієнт 0,8 = 43 306,51 грн.)

Оскільки суд відмовив у задоволенні позову про стягнення 2 315 157,28 грн за порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, тому судові витрати понесені позивачем у вигляді сплаченого судового збору за подання позову до суду першої інстанції в сумі 27 781,89 грн. (2 315 157,28 грн Х 1,5% Х коефіцієнт 0,8 = 27 781,89 грн.) залишаються за ним.

Керуючись ст. ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" про стягнення 2 315 157,28 грн за порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 16 січня 2026 року.

Суддя Бережнюк В.В.