Рішення від 16.01.2026 по справі 916/4805/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/4805/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ТЕТА"

про стягнення 5626 грн 06 коп

До суду надійшла позовна заява Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ТЕТА" про стягнення 5626 грн 06 коп коштів, які були виплачені як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску.

Ухвалою від 03.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено Відповідачу строк, відповідно до ст. 251, 252 ГПК України, протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання суду (з доказами надіслання іншим учасникам справи): відзив на позов з документальним обґрунтуванням викладених обставин, заяви з процесуальних питань (за наявності), належним чином засвідчені копій статутних та реєстраційних документів, заперечень - протягом п'яти днів з отримання відповіді на відзив.

Крім того, суд звернув увагу відповідача на необхідність зареєструвати електронний кабінет відповідно до ст. 6 ГПК України.

Позивач отримав ухвалу в електронному кабінеті 03.12.2025.

04.12.2025 суд направив ухвалу про відкриття провадження на офіційну електронну пошту відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до електронної скриньки.

Відповідно до п. 2) ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

У постанові від 07.07.2022 у справі № 120/4298/21-а Верховний Суд зазначив, що відповідно до п. 5.8 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затв. рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, офіційна електронна адреса - сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань електронна пошта відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2, і відповідно є його офіційною електронною адресою.

Отже, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи 04.12.2025.

До того ж, відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" офіційні електронні адреси, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, вважаються електронними кабінетами і використовуються судом, учасниками справи за правилами та в порядку, що діють після введення в дію цього Закону.

Відповідач відзиву не надав, тому справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, суд

встановив:

Згідно з ч.2 ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.

Наказом Міністерства економіки України від 24 жовтня 2022 року № 4132 «Про реорганізацію державних органів Державної служби зайнятості» прийнято рішення реорганізувати Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості (61068, Харківська область, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1А, код згідно з ЄДРПОУ 03491277), та установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.

У розумінні ч.1 ст. 104 Цивільного кодексу України в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відповідно до Положення про Харківський обласний центр зайнятості (нова редакція), затвердженого наказом Державного центру зайнятості від 02.11.2023 №180, Харківський обласний центр зайнятості є неприбутковою державною установою в централізованій системі державних установ Державної служби зайнятості; забезпечує виконання завдань і функцій у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту населення від безробіття на території Харківської області; а також забезпечує виконання функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначені Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення».

Наказом Харківського обласного центру зайнятості від 25.12.2022 № 863, створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.

Відповідні відомості про перебування Харківського міського центру зайнятості у стані припинення та про створення Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань.

Відповідно до Положення про Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості, затвердженого наказом Харківського обласного центру зайнятості від 27.03.2023 №292, Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості є відокремленим структурним підрозділом Харківського обласного центру зайнятості, та виконує функції покладені на неї Харківським обласним центром зайнятості. Межами обслуговування Філії є Харківський район Харківської області.

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на'соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення».

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем, у порушення: частини 2 статті 27 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції Закону від 19.12.2017 № 2249- VIII) та вимог Порядку компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 15.04.2013 № 347 (у редакції до втрати чинності 21.04.2023), ТОВ «Компанія ТЕТА» (код 39402594) отримано компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 626 грн. 06 коп.

Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про зайнятість населення», суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних строком не менше ніж на два роки за направленням територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на нові робочі місця пріоритетних видах економічної діяльності,

11 ю м і с яця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску 11 а загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених на такі цілі у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального захисту інвалідів (у разі працевлаштування особи з інвалідністю з числа зареєстрованих безробітних, але якій відповідно до законодавства допомога по безробіттю не призначається), протягом одного року з дня працевлаштування безробітного у порядку та за переліком пріоритетних видів економічіюї діяльності, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядком компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2013 року № 347 (в редакції чинній при прийнятті рішень по юридичній особі, далі - Порядок №347), визначено механізм виплати компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за працевлаштування осіб, яким надано статус безробітного, на нові робочі місця.

Відповідно до п.3 Порядку № 347, право на компенсацію має роботодавець, який є суб'єктом малого підприємництва та працевлаштовує зареєстрованих безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на дв а роки за направленням центру зайнятості.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 347, компенсація виплачується протягом одного року з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного.

Згідно з п. 8 Порядку № 347 роботодавець, який працевлаштував зареєстрованого безробітного па нове робоче місце, для отримання компенсації подає протягом двох місяців з дня працевлаштування центру зайнятості заяву довільної форми, до якої додає довідку за формою згідно з додатком до Порядку. На підставі поданої роботодавцем заяви та довідки, персональних даних про особу, якими володіє центр зайнятості, даних органів доходів і зборів щодо відсутності у роботодавця заборгованості із сплати єдиного внеску, інформації органів Пенсійного фонду України про працевлаштування особи на нове робоче місце та відсутність у роботодавця заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо порушеної справи про банкрутство або визнання роботодавця банкротом центр зайнятості приймає протягом п'яти робочих днів рішення про виплату компенсації роботодавцю. Обмін зазначеними даними здійснюється в порядку взаємного обміну інформацією.

Відповідно до Порядку № 347, ТОВ «Компанія ТЕТА», яке є суб'єктом малого підприємництва та працевлаштувало зареєстрованого безробітного на нове робоче місце в пріоритетному виді економічної діяльності (49.41 Вантажний автомобільний транспорт, згідно Переліку пріоритетних видів економічної діяльності для створення нових робочих місць суб'єктами малого підприємництва до Порядку №347), подавало до Харківського міського центру зайнятості заяву для отримання компенсацій витрат на виплату єдиного внеску за працевлаштування зареєстрованої безробітного на нове робоче місце строком не менше ніжна два роки ОСОБА_1 .

Так, на підставі поданої заяви ТОВ «Компанія ТЕТА» від 13.04.2020 за вх.№898/03, та довідки від 13 квітня 2020 року, директором Харківського міського центр) зайнятості наказом від 14 травня 2020 року № НТ200514, керуючись ч.2 ст. 27 Закон) України «Про зайнятість населення» та п.8 Порядку № 347 прийнято рішення про компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску ТОВ «Компанія ТЕТА», щомісячно протягом одного року за ОСОБА_1 (РНОКПІІ НОМЕР_1 ), дата працевлаштування - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до п.9 Порядку № 347, центр зайнятості перераховує кошти на рахунок роботодавця до 30 числа місяця, наступного за місяцем подання звітності до органів доходів і зборів, передбаченої статтею 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - звіт), за умови підтвердження даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо суми нарахованого єдиного внеску. Розмір компенсації визначається на підставі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про суму єдиного внеску, сплаченого роботодавцем за працівника.

У відповідності до п. 9 Порядку № 347, на рахунок роботодавця ТОВ «Компанія ТЕТА» НОМЕР_2 центром зайнятості перераховано компенсацію витрат єдиного внеску за прийнятого ОСОБА_1 на загальну суму 5 626 грн. 06 коп. наступними платіжними дорученнями:

-від 22.12.2020 № 25401 - за березень 2020 року у сумі 198,00 гри.;

-від 22.12.2020 № 25526 - за квітень 2020 року у сумі 1045,00 гри.;

-від 22.12.2020 № 25603 - за травень 2020 року у сумі 1 111,00 гри.;

-від 22.12.2020 № 25687 - за червень 2020 року у сумі 1111,00 гри.;

-від 23.12.2020 № 25893 - за липень 2020 року у сумі 1122,00 гри.;

- від 23.12.2020 № 25994 - за серпень 2020 року у сумі 1039,06 гри.; (заробітна плата за вересень 2020 року не нараховувалась).

Відповідно до п.7 та 14 Порядку №347, у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального захисту інвалідів залежно від джерел компенсації або на його робоче місце за направленням центру зайнятості працевлаштовується інший зареєстрований безробітний з числа громадян, визначених п.3 цього Порядку залежно від джерел компенсації. Тривалість виплати компенсації та строк працевлаштування обчислюється сумарно. Роботодавець інформує протягом п'яти робочих днів центр зайнятості про звільнення працівника.

Згідно з обміном інформацією з ПФУ, роботодавець звільнив ОСОБА_1 01 вересня 2020 року за власною ініціативою (ст.40 п. 7 КЗпП України; поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння) до закінчення дворічного періоду. Згідно з обміном інформацією з ПФУ, дата та стаття звільнення працівників відображається в довіднику ПОУ «ЄДРС». Роботодавець листом від 02.10.2020 вх. № 4648/03 проінформував центр зайнятості про звільнення ОСОБА_1 з 01.09.2020 але з порушенням термінів передбачених п. 7 Порядку № 347 (роботодавець інформує протягом п'яти робочих днів центр зайнятості про звільнення працівника).

Згідно з п. 14 Порядку № 347, у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду або Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю залежно від джерела компенсації або на його робоче місце за направленням центру зайнятості у межах дворічного строку працевлаштовується інший безробітний.

У зв'язку з тим, що роботодавець ТОВ «Компанія ТЕТА» не працевлаштувала іншого зареєстрованого безробітного на місце звільненого працівника до закінчення дворічного періоду, компенсація єдиного внеску, яка була виплачена роботодавцю за працевлаштованого безробітного ОСОБА_1 на суму 5626 грн. 06 коп., у відповідності до п.7 та 14 Порядку № 347 підлягає поверненню у зв'язку зі звільненням працівника відповідно до п. 7 ст. 40 КЗпП України (розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця) до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування.

Про працевлаштування іншого зареєстрованого безробітного замість звільненого працівника роботодавцем не повідомлялось. Заява довільної форми та довідка за формою згідно з додатком до Порядку №347, до Харківського міського центру зайнятості не надавалась.

У межах дворічного періоду з дня працевлаштування ОСОБА_1 , на новостворене робоче місце із числа безробітних за направленням центру зайнятості не працевлаштовано жодної особи.

Харківським міським центром зайнятості та Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості неодноразово надсилалися на адресу ТОВ «Компанія ТЕТА» листи з повідомленням (від 29.10.2020 № ХМЦЗ-12-10999, від 19.11.2020 № ХМЦЗ-12- 11603, від 07.12.2021 № ХМЦЗ-12-13836, від 17.01.2022 №ХМЦЗ-12-438, від 11.02.2022 № ХМЦЗ-12-1217 та № ХМЦЗ-12-1218) щодо необхідності працевлаштування іншого зареєстрованого безробітного на нове робоче місце, яке звільнилося у межах дворічного періоду, або повернення отриманих фактичних витрат на компенсацію єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначені листи залишені без реагування і відповіді.

Враховуючи вищевикладені обставини наказом Харківського міського центру зайнятості від 12.01.2023 № 17 прийнято рішення «Про повернення коштів, виплачених як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ГОВ «Компанія ТЕТА» на суму 5 626 грн. 06 коп. за працевлаштованого безробітного ОСОБА_1 у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи роботодавця, відповідно до п. 7 ст. 40 КЗпП України до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування.

З метою врегулювання спору в досудовому порядку, до ТОВ «Компанія ТЕТА» направлено лист-претензію від 16 січня 2023 року вих. №ХМЦЗ-02-206, який повернувся па адресу позивача у зв'язку з закінченням терміну зберігання.

Відповідно до п. 7, 14 Порядку компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 15.04.2013 № 347 (зі змінами) у разі звільнення працівника, за якого виплачувалась компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, або на його робоче місце за направленням територіального органу працевлаштовується інший зареєстрований безробітний.

Звільнення ТОВ «Компанія ТЕТА» працевлаштованого ОСОБА_1 з ініціативи роботодавця згідно з п. 7 ст.40 КЗпП України до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування, та те, що відповідачем не працевлаштовано на звільнене робоче місце іншого безробітного за направленням центру зайнятості, призвело до безпідставного отримання відповідачем компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованого. ОСОБА_1 за період з 26 березня 2020 року по 01 вересня 2020 року сумі 5 626 грн. 06 коп.

Підсумовуючи вищевикладене, позивач свої позовні вимоги обгрунтовує порушенням відповідачем вимог п.7 Порядку компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ № 347 від 15.04.2013, і ч. 2 ст, 27 Закону України «Про зайнятість населення», оскільки у межах дворічного строку з дня працевлаштування ОСОБА_1 та у зв'язку зі звільненням його за ініціативою роботодавця на підставі п.7 ст.40 КЗпП України, відповідачем не було працевлаштовано інших осіб із числа безробітних та не повернута сума виплачених ТОВ «Компанія ТЕТА» коштів, що призвело до безпідставного отримання компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 5626 грн. 06 коп.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Харківський обласний центр зайнятості є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби зайнятості, яка виконує завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту населення від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкової о державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначені Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення».

Відповідно до частини 2 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зобов'язаний, зокрема: виплачувати забезпечення та надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду встановлені ст. 1166 ЦК України, згідно з частин 1,2,4 якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку задовольнити позовні вимоги.

Згідно з ст. 129 ГПК України судові витрати в розмірі сплаченого судового збору покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ТЕТА" (код 39402594, м. Білгород-Дністровський Одеської області, вул. Перемоги, 28) на користь Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ ВП 45149645, м. Харків, вул. Шевченка, 137А) 5626,06 грн коштів, які були виплачені як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску, та 3028грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16 січня 2026 р.

Суддя В.В. Литвинова