Справа № 304/2895/25 Провадження № 3/304/172/2026
15 січня 2026 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Гевці В.М.,
за участі секретаря судового засідання Гарайдич Р.А.,
розглянувши матеріали, які надійшли з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
17 грудня 2025 року до Перечинського районного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 013242Е від 15 грудня 2025 року за частиною першою статті 204-1 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 , в якому зазначено, що 15 грудня 2025 року близько 20.40 год на околиці населеного пункту Дубриничі (Ужгородський район Закарпатська область), в межах контрольованого прикордонного району, на відстані близько 8 500 метрів до державного кордону України, на напрямку 189 прикордонного знаку, уповноваженою посадовою особою ДПСУ ОСОБА_2 , був виявлений та затриманий ОСОБА_1 за здійснення спроби незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, чим порушив вимоги ст. 9, 12 Закону України «Про Державний кордон України» від 04 листопада 1991 року, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, проте його представник адвокат Тарчанин Р.С. подав письмове клопотання, в якому вказав, що 15 грудня 2025 року ОСОБА_1 повертався додому загальним (громадським) транспортом в с. Чорноголова Ужгородського району, де проживає разом з сім'єю. На околиці населеного пункту Дубриничі Ужгородського району транспортний засіб, в якому рухався ОСОБА_1 зупинили працівники прикордонного загону Державної прикордонної служби України, де його затримали та доставили на заставу в с-ще Великий Березний Ужгородського району. Там вказаними посадовими особами був складений протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП. ОСОБА_1 жодних намірів незаконно перетинати державний кордон не мав, а також відсутні відомості про наявність знаряддя для перетину державного кордону або наявність будь-яких речей для незаконного перетинання державного кордону. Під час його затримання фактично не було в паперовому вигляді ні паспортів, ні коштів, що додатково підтверджує відсутність умислу в перетинанні державного кордону. Крім цього, матеріали справи не містять посилання або інші відомості, які б вказували на те, що громадянам України заборонено перебувати у даному районі, що в свою чергу спростовує наявність наміру перетину ОСОБА_1 державного кордону поза встановленими пунктами пропуску. За вказаних обставин, адвокат Тарчанин Р.С. просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення. Розгляд справи проводити у його відсутності та за відсутністю ОСОБА_1 .
На підтвердження вини ОСОБА_1 в якості доказів до протоколу про адміністративне правопорушення додано протоколи про адміністративне затримання та особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 15 грудня 2025 року, копію документу, що посвідчує особу, рапорт начальника відділення - начальника зв'язку відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ст. лейтенанта ОСОБА_2 від 15 грудня 2025 року, а також схему місця затримання правопорушника на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 15 грудня 2025 року.
Оцінюючи зазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя враховує таке.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Отже, в силу принципу презумпції невинуватості, який слід застосовувати при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Згідно з ч. 1 ст. 204-1 КУпАП передбачено відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Виходячи з положень частини 1 статті 204-1 КУпАП встановлено, що об'єктивну сторону цього правопорушення складає перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади (формальний склад).
Суб'єктивна сторона - характеризується наявністю прямого умислу.
Так, ОСОБА_1 був затриманий на околиці населеного пункту Дубриничі за намір незаконно перетнути державний кордон з України в Словацьку Республіку в районі 189 прикордонного знаку на відстані 8 500 м до лінії державного кордону України.
У той же час із надісланого до суду клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Тарчанин Р.С. встановлено, що 15 грудня 2025 року ОСОБА_1 повертався додому загальним (громадським) транспортом в с. Чорноголова Ужгородського району, де проживає разом з сім'єю. На околиці населеного пункту Дубриничі Ужгородського району транспортний засіб, в якому рухався ОСОБА_1 зупинили працівники прикордонного загону Державної прикордонної служби України, де його затримали та доставили на заставу в с-ще Великий Березний Ужгородського району. Там вказаними посадовими особами був складений протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП. ОСОБА_1 жодних намірів незаконно перетинати державний кордон не мав, а також відсутні відомості про наявність знаряддя для перетину державного кордону або наявність будь-яких речей для незаконного перетинання державного кордону. Під час його затримання фактично не було в паперовому вигляді ні паспортів, ні коштів, що додатково підтверджує відсутність умислу в перетинанні державного кордону.
Крім цього, у межах прикордонного району прикордонна смуга становить завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону, де встановлюється прикордонний режим, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд (п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року №1147). І саме в цих межах діє спеціальний прикордонний режим щодо заборони вільного в'їзду, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов'язаних з обороною чи охороною державного кордону України (ст. 22 Закону України «Про державний кордон»).
Так, суддя приймає до уваги, що тільки перебування особи на певній відстані біля державного кордону саме по собі, без інших доказів, не може свідчити про намір особи незаконно перетнути Державний кордон. У цьому випадку ОСОБА_1 був затриманий на відстані 8 500 м від лінії державного кордону, що у зв'язку з відсутністю інших доказів, викликає обґрунтовані сумніви в його намірі незаконно перетнути Державний кордон України.
З огляду на викладене суддя вважає, що доказів того, що дії ОСОБА_1 яким-небудь чином були спрямовані на спробу незаконного перетину Державного кордону України матеріали справи не містять.
Будь-яких інших доказів (у розумінні до положень ст. 251 КУпАП), наприклад, пояснень свідків, із яких суддя могла би встановити факт спроби незаконного перетину ОСОБА_1 державного кордону України, до матеріалів справи також не додано.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. theUnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Наведені факти відповідно до статті 62 Конституції України повинні тлумачитись судом на користь ОСОБА_1 і вони не дають змоги судді однозначно оцінити дії останнього, як такі, що містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 204-1 КУпАП.
Згідно з положеннями статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суддя дійшла висновку, що наявні всі підстави для закриття провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
З цих підстав, керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 123, 276-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення № 304/2895/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 цього Кодексу за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова в справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя:Гевці В. М.