вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
16 січня 2026 рокуСправа № 912/2910/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.,
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу №912/2910/25 від 19.11.2025
за позовом: Кропивницької міської ради, код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "МІФАЛЬ ОІЛ" (далі - ТОВ "МІФАЛЬ ОІЛ"), код ЄДР 39680440, вул. Перша Виставкова, 37В, смт Нове (з), Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., 25491
про стягнення 153 596,28 грн.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради до ТОВ "МІФАЛЬ ОІЛ" з вимогами:
1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МІФАЛЬ ОІЛ" (код ЄДРПОУ: 39680440) на користь Кропивницької міської ради (Код ЄДРПОУ: 26241020) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510166900:22:173:0027 згідно договору оренди землі від 19.06.2015 року № 10 у розмірі 153 596, 28 грн.;
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МІФАЛЬ ОІЛ" (код ЄДРПОУ: 39680440) на користь Кропивницької міської ради (Код ЄДРПОУ: 26241020) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди землі №10 від 19.06.2015 в частині здійснення оплат.
Ухвалою від 19.11.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/2910/25, ухвалив справу №912/2910/25 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи здійснювати в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами, у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відповідач має право подати до суду клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Органом поштового зв'язку повернуто конверт з вкладенням (ухвала від 19.11.2025) з відміткою "адресат відсутній" (відмітка органу поштового зв'язку - 25.11.2025), який направлявся на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Ураховуючи викладене, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи судом.
Крім того, господарський суд повідомляв відповідача про відкриття провадження у справі №912/2910/25 телефонограмою №358 від 01.12.2025, відповідно до якої відповідачу (завідуючому виробництва) передано зміст ухвали від 19.11.2025 про відкриття провадження у справі №912/2910/25.
Відповідач не скористалась своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень щодо заявлених позовних вимог.
Згідно з положеннями ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
За ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Позивач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив такі обставини, які є предметом доказування у справі.
19.06.2015 між Новенською селищною радою (Орендодавець) та ТОВ "Міфаль Оіл" (Орендар) укладено Договір оренди землі № 10 (далі - Договір, а.с. 23-31) з додатками, за умовами розділу І. якого Орендодавець на підставі рішення Новенської селищної ради №1864 від 16.06.2015 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 3510166900:22:173:0027, яка знаходиться за адресою м. Кіровоград, смт Нове, вул. Мурманська, 37 В, для розміщення виробничої бази. Загальна площа земельної ділянки 2,1377 га - землі промисловості, за рахунок земель промисловості, транспорту та зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що перебували у запасі.
Відповідно до розділу ІІ. Договору в оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер 3510166900:22:173:0027, загальною площею 2,1377 га, в тому числі площа по видах угідь: 2,1377 га - землі промисловості, за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що перебувають у запасі Новенської селищної ради. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна - комплекс будівель згідно Витягу з Державного реєстру прав та обтяжень на нерухоме майно №35152840 від 19.03.2015, а також інші об'єкти інфраструктури: немає. Земельна ділянка передається в оренду разом з: об'єктом нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №0720/04-24-15 від 19.06.2015 становить 2 851 352,08 грн. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її використанню: відсутні. Інших особливостей земельної ділянки, які можуть вплинути на орендні відносини: не має.
Розділом ІІІ. Договору передбачено, що його укладено на 25 років.
Згідно розділу ІУ. Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 7 128,38 грн на місяць згідно розрахунку, що додається. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Обчислення розміру орендної плати переглядається протягом січня-лютого кожного року з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або змін умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Розділами ІХ. Договору передбачено права та обов'язки Орендодавця/Орендаря, зокрема, Орендодавець, з поміж іншого має право вимагати своєчасного внесення орендної плати, а Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №419505192 від 25.03.2025 (а.с. 34-35), право власності територіальної громади Новенської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3510166900:22:173:0027 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер відомостей про речове право 9980147, дата державної реєстрації 09.06.2015). Право оренди відповідача на земельну ділянку з кадастровим номером 3510166900:22:173:0027 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право 10127125, дата державної реєстрації є 19.06.2015, строк дії до 19.06.2040).
Відповідно до відповіді з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №2245633 від 16.01.2026, право приватної власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: м. Кропивницький, смт Нове, вул. Мурманська, 37 В, загальною площею 4353 кв.м зареєстрований за відповідачем (реєстраційний номер 600463335101, дата реєстрації 19.03.2015).
Рішенням Кіровоградської міської ради №1236 від 27.11.2017 "Про перейменування" вирішено у зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є Міською радою міста Кропивницького.
Рішенням Кропивницької міської ради №3 від 04.12.2020 "Про перейменування" вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду.
Вулиця Мурманська в м. Кропивницькому перейменована на вулицю Першу Виставкову відповідно до рішення Кропивницької міської ради №2763 від 27.08.2019 "Про перейменування вулиці міста Кропивницького", а відповідно до Закону України "Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України" (п. 4) смт. Нове (селище міського типу) вважається селищем.
Відповідно до ч. 3 ст. 8-3 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", рішенням Новенської селищної ради міста Кропивницького №1318 від 28.01.2020 "Про добровільне приєднання до територіальної громади міста обласного значення" вирішено добровільно приєднатися Новенській селищній територіальні громаді міста Кропивницького (смт Нове) до Кропивницької міської територіальної громади Кіровоградської області. Дане рішення набрало чинності 01.03.2020.
Таким чином Кропивницька міська рада стала правонаступником прав та обов'язків Новенської селищної ради за Договором.
За твердженням позивача, заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за 2022-2023 роки становить 153 596,28 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника належного виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, визначених ст. 11 цього кодексу (зокрема договорів).
Згідно зі ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що ставляться.
За ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.
Крім того, за ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 ЦК України, визначено, що боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до висновків Великої палати Верховного суду, викладених в постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом. (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель") Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (далі - ПК України) нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. (підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України)
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. (підп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України у вказаній редакції)
12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення №1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яким вирішено, з поміж іншого затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області, яка була виконана Командитним товариством науково-впроваджувальною формою "Нові технології".
Дане рішення Міської ради міста Кропивницького оприлюднено у "Вечірній газеті" 13.07.2018.
За інформацією Держгеокадастру, розміщеної за посиланням https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2024-rik/, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік становить 1,15, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 ст. 289 ПК України).
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 1996 рік - 1,703; 1997 рік - 1,059; 1998 рік - 1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік - 1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення).
Індексація нормативної грошової оцінки земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не здійснювалася.
Згідно із Витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-3500486722025 від 25.03.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510166900:22:173:0027 становить 9 731 883,84 грн (а.с. 33).
Відповідно до висновку Великої палати Верховного суду, який викладений в постанові від 09.11.2021 по справі №905/1680/20, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оцінку земель", дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Згідно із 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
З 01.01.2019 по сьогоднішній день Кропивницька міська рада не змінювала нормативну грошову оцінку земель міста та нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького не затверджувала.
Разом з тим, відповідно до ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кі = 1:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
у разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Верховний Суду постанові від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зазначив, що чинне земельне законодавство, в тому числі ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
У постанові від 07.12.2020 у справі №817/1795/17 та від 12.07.2021 у справі №640/9862/20 Верховний Суд зазначав, що видача витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не передбачає можливість вибору суб'єктом владних повноважень на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, оскільки є єдиним законодавчо закріпленим варіантом поведінки суб'єкта при оформленні даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Визначення у витязі коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) є обов'язковим і розмір цього коефіцієнту має відповідати Порядку №489.
Враховуючи наведене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01 січня 2019 року становила 6 535 602,83 грн, а розраховувалась наступним чином:
НГО(2019) = Індексація НГО2024/Індексація НГО2023/Індексація НГО2022/Індексація НГО2021/Індексація НГО2020.
В числовому виразі: 6 535 602,83 грн = 9 731 883,84 грн/1,12/1,051/1,15/1,1/1/1).
Частиною 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За змістом п. 289.2 ст. 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. (ч. 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі")
Хоча природа як індексації нормативної грошової оцінки, так і індексації орендної плати базується на індексі споживчих цін, обрахованих Державною службою статистики України, проте механізми їх застосування є різними як за правовим змістом, так і за суб'єктами застосування. Зокрема, індексація нормативної грошової оцінки здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із застосуванням певної методики. (ст. 289 ПК України)
Отже, за загальним правилом, індексувати необхідно лише орендну плату, якщо інше не передбачено у договорі оренди. Індексація ж нормативної грошової оцінки має використовуватися, як правило, для визначення розміру земельного податку за відсутності договору оренди земельної ділянки. Якщо обов'язкова індексація нормативної грошової оцінки не визначена у договорі, то обчислення орендної плати відбувається відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (індексується лише орендна плата).
За загальним правилом, індексація орендної плати здійснюється шляхом корегування суми орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
Зазначені висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Великої палати Верховного суду від 05.02.2025 у справі №925/457/23.
За даними Державної служби статистики України (https://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2010/ct/is_c/arh_isc/arh_iscm10_u.html) в період з січня 2022 до червня 2025 року індекси інфляції за кожен місяць становили:
у 2022 році: - січень - 101,3, лютий -101,6, березень - 104,5, квітень - 103,1, травень -102,7, червень - 103,1, липень - 100,7, серпень - 101,1, вересень - 101,9, жовтень - 102,5, листопад - 100,7, грудень - 100,7;
у 2023 році: - січень - 100,8, лютий - 100,7, березень - 101,5, квітень - 100,2, травень - 100,5, червень - 100,8, липень - 99,4, серпень - 98,6, вересень - 100,5, жовтень - 100,8, листопад - 100,5, грудень - 100,7;
у 2024 році: - січень -100,4, лютий 100,3, березень - 100,5, квітень - 100,2, травень - 100,6, червень - 102,2, липень - 100,0, серпень - 100,6, вересень - 101,5, жовтень - 101,8, листопад - 101,9, грудень -101,4;
у 2025 році: - січень - 101,2, лютий - 100,8, березень - 101,5, квітень - 100,7, травень -101,3, червень - 100,8.
Таким чином, враховуючи розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510166900:22:173:0027 станом на 01.01.2019, індекси інфляції, відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та беручи до уваги висновки Великої палати Верховного суду від 05.02.2025 у справі №925/457/23 розмір орендної плати згідно Договору становить:
- за січень 2022: 19 637,85 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,20190024;
- за лютий 2022: 19 893,14 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,21752494;
- за березень 2022: 20 211,43 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,23700534;
- за квітень 2022: 21 120,94 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,29267058;
- за травень 2022: 21 775,69 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,33274337;
- за червень 2022: 22 363,64 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,36872744;
- за липень 2022: 23 056,91 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,41115799;
- за серпень 2022: 23 218,31 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,42103609;
- за вересень 2022: 23 473,71 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,43666749;
- за жовтень 2022: 23 919,71 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,46396417;
- за листопад 2022: 24 517,70 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,50056328;
- за грудень 2022: 24 689,33 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,51106722;
- за січень 2023: 24 862,15 грн = (6 535 602,83грн*3%/12)* 1,52164469;
- за лютий 2023: 25 061,05 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)* 1,53381785;
- за березень 2023: 25 236,48 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,54455457;
- за квітень 2023: 25 615,02 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,56772289;
- за травень 2023: 25 666,25 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,57085834;
- за червень 2023: 25 794,59 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,57871263;
- за липень 2023: 26 000,94 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)* 1,59134233;
- за серпень 2023: 25 844,94 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,58179428;
- за вересень 2023: 25 483,11 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,55964916;
- за жовтень 2023: 25 610,52 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,56744740;
- за листопад 2023: 25 815,41 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,57998698;
- за грудень 2023: 25 944,48 грн = (6 535 602,83 грн*3%/12)*1,58788692.
Враховуючи наведене вище, розмір орендної плати згідно Договору, з огляду на повідомлення позивачем сум оплат здійснених відповідачем у 2022 (142 928,76 грн) та у 2023 (164 368,08 грн) роках та з урахуванням індексів інфляції, заборгованість з орендної плати становить: за 2022 рік - 124 949,60 грн та за 2023 рік - 142 566,86 грн.
Загальна сума заборгованості зі сплати орендної плати за 2022 і 2023 роки становить 267 516,46 грн.
Однак за розрахунком позивача, наведеним у позовній заяві, заборгованість відповідача з орендної плати, заявлена до стягнення, становить: за 2022 рік - 69 938,20 грн та за 2023 рік - 83 658,08 грн, разом 153 596,28 грн.
Господарський суд урахував, що за повідомленням позивача, заборгованість зі сплати орендної плати за Договором у відповідача протягом 2024 та шести місяців 2025 року відсутня.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 14 ГПК України одним із принципів господарського судочинства є диспозитивність, який полягає в тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Нормативне визначення принципу диспозитивності надає право учаснику справи вільно розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд ч. 2 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України.
З врахуванням вищенаведеного, а також принципу диспозитивності господарського судочинства, з огляду на відсутність в матеріалах справи заперечень відповідача щодо позовних вимог, доказів сплати орендної плати у розмірі 153 596,28 грн, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог в цій частині та вважає їх такими, що підлягають задоволенню (в межах заявлених позивачем вимог).
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МІФАЛЬ ОІЛ" (код ЄДР 39680440, вул. Перша Виставкова, 37В, смт Нове (з), Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., 25491) на користь Кропивницької міської ради (код ЄДР 26241020, вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3510166900:22:173:0027 згідно договору оренди землі від 19.06.2015 №10 у розмірі 153 596, 28 грн, а також судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити сторонам.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.