Постанова від 15.01.2026 по справі 420/13767/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/13767/25

Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М. Дата і місце ухвалення: 13.10.2025р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон» до Головного управління ДПС в Одеській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Міжнародного гуманітарного університету, товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон Плюс», про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

В травні 2025 року товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Міжнародного гуманітарного університету та ТОВ «Одеський Пантеон Плюс», про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.04.2025р. №16608/15-32-07-05-24, №16593/15-32-07-05-24, №16598/15-32-07-05-24 та №16607/15-32-07-05-24.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірні податкові повідомлення-рішення прийнято Головним управлінням ДПС в Одеській області за наслідками позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Одеський Пантеон» щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018р. по 31.12.2024р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування період за період діяльності із 05.05.2015р. по 31.12.2024р. При перевірці повноти визначення задекларованих позивачем показників у рядку 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» за період з 01.01.2018р. по 31.12.2024р. податковий орган дійшов необґрунтованого висновку про їх заниження за 2024 рік на загальну суму 9 000 300 грн., у зв'язку з неврахуванням товариством суми поворотної фінансової допомоги, яка залишилася неповернутою позикодавцям Міжнародному гуманітарному університету та ОСОБА_1 станом на 31.12.2024р. Позивач зазначав, що під час перевірки посадовим особам Головного управління ДПС в Одеській області надавався розподільчий баланс ТОВ «Одеський Пантеон», що реорганізується шляхом виділення ТОВ «Одеський Пантеон Плюс», затверджений протоколом №19/01/2022 загальних зборів учасників ТОВ «Одеський Пантеон» від 19 січня 2022 року. Згідно вказаного розподільчого балансу, у відповідності до ст.47, ч.5 ст.55 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», відповідна заборгованість в результаті розподілу була передана до ТОВ «Одеський Пантеон Плюс». Таким чином, вказані зобов'язання після поділу було передано до ТОВ «Одеський Пантеон Плюс»; відповідне зобов'язання у ТОВ «Одеський Пантеон» за результатами поділу відсутнє і може бути пред'явлене лише у субсидіарному порядку. Відповідна заборгованість не знаходиться в бухгалтерському обліку позивача з 2022 року, а тому Головним управлінням безпідставно визначено строк виникнення у 2024 році зобов'язань.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №16593/15-32-07-05-24, №16598/15-32-07-05-24, №16607/15-32-07-05-24 від 14.04.2025р.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ «Одеський Пантеон» судовий збір у розмірі 30280 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині задоволення позову Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення від 13.10.2025р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ТОВ «Одеський Пантеон».

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що поворотна фінансова допомога, отримана ТОВ «Одеський Пантеон» у сумі 9 000 000 грн. від Міжнародного гуманітарного університету за договором від 02.01.2019р., була належним чином передана іншій юридичній особі та не підлягає оподаткуванню. Судом не враховано, що на дату закінчення перевірки документи, які підтверджують повернення фінансової допомоги Міжнародному гуманітарному університету або інші операції по договору про надання поворотної фінансової допомоги від 02.01.2019р., до перевірки не надано, про що складено акт від 05.03.2025р. №1583/15-32-07-05- 21/39778150. Під час перевірки було встановлено, що ТОВ «Одеський Пантеон» отримало зазначені кошти на розрахунковий рахунок, однак документів, що підтверджують їх фактичне повернення або погашення, не надано. Дані бухгалтерського обліку, якими позивач підтверджує «нульове сальдо», не можуть вважатися належним доказом виконання зобов'язання без підтвердження руху коштів первинними документами відповідно до ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні». Оскільки сума фінансової допомоги не була повернута у встановлений строк, тому, відповідно до вимог до п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14 та п.п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, підлягає включенню до складу доходів позивача.

Апелянт стверджує про необґрунтованість висновку суду першої інстанції, що боргові зобов'язання за договором фінансової допомоги були передані новоствореному ТОВ «Одеський Пантеон Плюс» на підставі розподільчого балансу від 19.01.2022р. Зазначає, що розподільчий баланс сам по собі не є правочином і не підтверджує правомірність переведення зобов'язання без належного волевиявлення кредитора. Матеріали справи не містять жодного первинного документа, який підтверджував би зарахування зустрічних однорідних вимог між трьома сторонами або внесення боргу як майнового вкладу у статутний капітал ТОВ «Одеський Пантеон Плюс». До того ж, відповідно до пункту 66.1 статті 66 Податкового кодексу України будь-які зміни у складі або структурі платника податків у результаті реорганізації набирають чинності для податкових органів лише після подання повідомлення за формою №1-ОПП. Однак, такого повідомлення позивач до контролюючого органу не подавав, тому обов'язки платника податків не припинилися, і саме ТОВ «Одеський Пантеон» несе відповідальність за зобов'язання, що виникли до моменту реорганізації.

Посилається апелянт і на помилковість висновку суду першої інстанції, що перебіг позовної давності зупинявся у зв'язку з дією карантину та воєнного стану, отже строк повернення фінансової допомоги не сплив. ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми Цивільного кодексу України, ототожнивши цивільно-правові строки позовної давності зі строками, які регулюють виникнення або припинення податкових обов'язків. Позовна давність не застосовується до податкових правовідносин. Строки для визначення податкових зобов'язань визначаються виключно Податковим кодексом України, положення якого не містять жодної норми про зупинення або продовження цього строку у зв'язку з карантином чи воєнним станом.

Також, апелянт стверджує, що судом неправомірно скасовано податкове повідомлення-рішення №16607/15-32-07-05-24 від 14.04.2025р. На порушення п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України, п.8.1, п.8.4 розділу VІІІ наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» від 09.12.2011р. №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014р. №462), зареєстрованого Міністерством юстиції України 29.12.2011р. за №1562/20300, ТОВ «Одеський Пантеон» не подало 3 повідомлення про об'єкти оподаткування (приміщення, нежитлова будівля, земельна ділянка), пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП. Відсутність у Податковому кодексі конкретного строку подання такого повідомлення не звільняє платника від відповідальності.

ТОВ «Одеський Пантеон» подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Позивач зазначає, що відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Одеський Пантеон» від 16.07.2021р. №16/07/21 було прийнято рішення розпочати процедуру реорганізації ТОВ «Одеський Пантеон» шляхом виділу нової юридичної особи. Також, прийнято рішення відповідно до приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» скласти розподільчі баланси, в яких буде визначено перелік активів та пасивів ТОВ «Одеський Пантеон», що будуть передані створені шляхом виділу юридичній особі. Згідно затвердженого протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Одеський Пантеон» від 19.01.2022р. №19/01/22 розподільчого балансу заборгованість товариства, яка первісно виникла перед Міжнародним гуманітарним університетом на підставі договору від 02.01.2019р. про надання поворотної фінансової допомоги, передана до новоствореного ТОВ «Одеський Пантеон Плюс». За таких обставин, відповідна заборгованість не знаходиться в бухгалтерському обліку ТОВ «Одеський Пантеон» з 2022 року. Подальші правовідносини стосовно заборгованості, що виникла на підставі договору про надання поворотної фінансової допомоги від 02.01.2019р., продовжились між Міжнародним гуманітарним університетом та ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Одеський Пантеон» зареєстроване юридичним департаментом Одеської міської ради за №15561360000055145 від 05.05.2015р.

На підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 07.02.2025р. №1306-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одеський Пантеон», код ЄДРПОУ 39778150», відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, у період з 27.02.2025р. по 05.03.2025р. державними інспекторами Головного управління ДПС в Одеській області проведена позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ «Одеський Пантеон» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018р. по 31.12.2024р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування період за період діяльності з 05.05.2015р. по 31.12.2024р.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 12 березня 2025 року №10810/15-32-07-05-19, у висновках якого зафіксовано наступні порушення ТОВ «Одеський Пантеон»:

п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.140.4.2 п.140.4 ст.140 Податкового кодексу України, п. 5,7,15 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999р. №290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.1999р. за №860/4153, п.5 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000р. №20 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.02.2000р. за №85/4306, в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток на загальну суму 1 482 011 грн. (у т.ч. 2024 рік - 1482011 грн.) та заниження податку на прибуток у сумі 1 353 292 грн. (у т.ч. 2024 рік - 1353292 грн.);

п.63.3 ст. 63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України, п.8.1, п.8.4 розділу VIII наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» від 09.12.2011р. №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014р. №462), зареєстрованого Міністерством юстиції України 29.12.2011р. за №1562/20300 (із змінами та доповненнями), в частині неподання (несвоєчасного подання) 3 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП;

п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.46.1 ст.46, п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України - підприємством не своєчасно подано до податкового органу за місцем обліку платника податків податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік та додаток 1. Розрахунок у частині об'єктів житлової нерухомості до Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік.

Зокрема, в акті перевірки зазначено, що перевіркою повноти визначення задекларованих ТОВ «Одеський Пантеон» показників у рядку 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» за період з 01.01.2018р. по 31.12.2024р. встановлено їх заниження на загальну суму 9 000 300 грн., в тому числі за 2024 рік - 9 000 300 грн.

Проведеною перевіркою встановлено, що при визначенні «Доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку», що відображено у рядку 01 Декларації за період з 01.01.2018р. по 31.12.2024р. підприємством ТОВ «Одеський Пантеон» не враховано суми поворотної фінансової допомоги, яка залишилася неповернутою позикодавцям станом на 31.12.2024р., а саме:

Міжнародному гуманітарному університету (позикодавець, код за ЄДРПОУ 26249278) за договором №б/н від 02.01.2019р. в сумі 9 000 000 грн.;

ОСОБА_1 (позикодавець, код НОМЕР_1 ) за договором №б/н від 02.01.2019п. в сумі 300 грн.

За перевіряємий період з 01.01.2018р. по 31.12.2024р. підприємством ТОВ «Одеський Пантеон» (позичальник) перерахування коштів в погашення суми фінансової допомоги Міжнародному гуманітарному університету та ОСОБА_1 не здійснювалось.

Відповідно наданих до перевірки оборотно-сальдової відомості, карточки рахунку 3771, карточки рахунку НОМЕР_2 за період 01.01.2018р. по 31.12.2024р.:

- станом на 31.12.2024р. сальдо взаєморозрахунків (Кт та Дт) ТОВ «Одеський Пантеон» з Міжнародним гуманітарним університетом складає 0,0 грн., по бухгалтерському обліку заборгованості щодо фінансової допомоги перед Університетом немає;

- станом на 31.12.2024р. сальдо взаєморозрахунків (Кт та Дт) ТОВ «Одеський Пантеон» з ОСОБА_1 складає 0,0 грн., по бухгалтерському обліку заборгованості щодо фінансової допомоги перед ОСОБА_1 немає.

У ході проведення перевірки, підприємству ТОВ «Одеський Пантеон» було надано запит від 03.03.2025р., який отримала представник за довіреністю ОСОБА_2 , щодо надання до перевірки у повному обсязі всіх документів та пояснень щодо отриманої фінансової допомоги та повернення її, або інше.

03.03.2025р. ТОВ «Одеський Пантеон» надало відповідь з документами: копія договору №б/н від 01.01.2019р., картка рахунку 3771, картка рахунку 6851.

На момент закінчення перевірки інші документи, які підтверджують повернення фінансової допомоги Міжнародному гуманітарному університету та ОСОБА_1 або інші операції по договором №б/н про надання поворотної фінансової допомоги від 02.01.2019р., до перевірки не надано, про що складено акт від 05.03.2025р. №1583/15-32-07-05-21/39778150.

Таким чином, перевіркою встановлено заниження доходу щодо не віднесення до складу доходу безповоротної фінансової допомоги отриманої від Міжнародного гуманітарного університету та ОСОБА_1 на загальну суму 9 000 300 грн., у тому числі за 2024 рік - 9 000 300 грн.

За період з 01.01.2018р. по 31.12.2024р. ТОВ «Одеський Пантеон» задекларовано податок на прибуток у загальній сумі 0 грн. Перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 01.01.2018р. по 31.12.2024р. року встановлено завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток на загальну суму 1 482 011 грн., у тому числі: 2024 рік - 1482011 грн., та заниження податку на прибуток у сумі 1 353 292 грн., у тому числі: 2024 рік - 1353292 грн.

Перевіркою, також, встановлено, що в порушення п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.46.1, п.46.2 ст.46 та п.49.2, п.п.49.18.6 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, ТОВ «Одеський Пантеон» не своєчасно подало до податкового органу за місцем обліку платника податків податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік та додаток 1. Розрахунок у частині об'єктів житлової нерухомості до Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, а саме:

податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік від 19.03.2019р., реєстраційний номер 59821, граничний термін подання якої - 19.02.2018р.;

додаток 1. Розрахунок у частині об'єктів житлової нерухомості до Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік від 19.03.2019р., реєстраційний номер 59822, граничний термін подання якої - 19.02.2018р.

При проведенні перевірки, також, встановлено, що ТОВ «Одеський Пантеон» здійснювало діяльність протягом 2018-2024 року за наступними адресами: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 23/1 (податкова адреса підприємства); м. Одеса, пр. Бісквітний, буд. 16а (власність згідно договору купівлі-продажу 01.02.2019р., об'єкт нежитлової нерухомості); земельна ділянка, місце розтушування - м. Одеса, пр. Бісквітний, 16a.

На порушення п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України, п.8.1, п.8.4 розділу VIII наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» від 09.12.2011р. №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014р. №462), зареєстрованого Міністерством юстиції України 29 грудня 2011 р. за №1562/20300, ТОВ «Одеський Пантеон» не подано 3 повідомлення про об'єкт оподаткування (приміщення, нежитлова будівля, земельна ділянка), пов'язане з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП.

14.04.2025р., на підставі акту перевірки від 12 березня 2025 року №10810/15-32-07-05-19, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення:

№16608/15-32-07-05-24, про застосування до товариства штрафних санкцій в сумі 340,00 грн. за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

№16593/15-32-07-05-24, про збільшення ТОВ «Одеський Пантеон» суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на 1 488 621,00 грн. (в т.ч. за податковим зобов'язанням 1 353 292,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 135 329,00 грн.);

№16598/15-32-07-05-24 про зменшення ТОВ «Одеський Пантеон» суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток по податковій декларації за 2024р. (№9426234883 від 19.02.2025р.) на 1 482 011 грн.;

№16607/15-32-07-05-24 про застосування до товариства штрафних санкцій в сумі 3060,00 грн. за неподання до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанні з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність, за формою №20-ОПП.

Не погоджуючись з правомірністю зазначених податкових повідомлень-рішень ТОВ «Одеський Пантеон» оскаржило їх в судовому порядку.

Задовольняючи частково позов товариства та скасовуючи податкові повідомлення-рішення №16593/15-32-07-05-24, №16598/15-32-07-05-24 та №16607/15-32-07-05-24 від 14.04.2025р., суд першої інстанції дійшов висновку, що Головним управлінням ДПС в Одеській області не доведено правомірності вказаних рішень.

Зокрема, суд прийняв до уваги посилання позивача на те, що заборгованість ТОВ «Одеський Пантеон» перед Міжнародним гуманітарним університетом, що виникла на підставі договору №б/н про надання поворотної фінансової допомоги від 02.01.2019р., була внесена до статутного капіталу ТОВ «Одеський Пантеон Плюс». Станом на 2024 рік заборгованість обліковувалась не за позивачем, а за третьою особою, тому, за висновками суду, у будь-якому випадку у 2024 році здійснювати коригування саме показників ТОВ «Одеський Пантеон» підстави відсутні. Крім того, суд звернув увагу, що з урахуванням зупинення перебігу строків позовної давності (з 02.04.2020р. по 30.06.2023р. на підставі п.12 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України, з 17.03.2022р. по 29.01.2024р. та з 30.01.2024р. по 03.09.2025р. на підставі п.19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України) відсутні правові підстави вважати поворотну допомогу такою, що стала безповоротною згідно п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14 ПК України. За вказаних обставин суд дійшов висновку про протиправність податкових повідомлень-рішень відповідача від 14.04.2025р. №16593/15-32-07-05-24 та №16598/15-32-07-05-24.

Скасовуючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №16607/15-32-07-05-24 про застосування до товариства штрафних санкцій в сумі 3060,00 грн., суд зазначив, що норми Податкового кодексу України не встановлюють строки подання повідомлення за формою №20-ОПП, що виключає одну з необхідних складових для притягнення особи до відповідальності згідно пунктом 117.1 статті 117 ПК України.

На підставі ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги Головного управління ДПС в Одеській області, тобто в частині задоволення позову ТОВ «Одеський Пантеон».

Надаючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції у відповідній частині колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000р. №20 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання» (П(С)БО 11, зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.

Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженим наказом Міністерства фінансів України 29.11.1999р. №290 визначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Пунктом 15 вказаного П(С)БО 15 встановлено, що доходом визнається сума зобов'язання, яке не підлягає погашенню.

Відповідно до пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Кодексу, об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу. Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Пунктом 135.1 статті 135 Кодексу передбачено, що базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Згідно п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14 ПК України поворотна фінансова допомога сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Безповоротна фінансова допомога - це:

сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що безнадійна заборгованість це, зокрема, заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Таким чином, у разі якщо строк повернення минув, а кошти не повернуті, вони набувають статусу безповоротної фінансової допомоги та включаються до складу доходу платника податку.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Одеський Пантеон» (Позичальник) отримав на розрахунковий рахунок поворотну фінансову допомогу по договору №б/н від 02.01.2019р. від Міжнародного гуманітарного університету (Позикодавець) у сумі 9 000 000 грн.

За умовами договору №б/н від 02.01.2019р. Позикодавець надає Позичальнику поворотну фінансову допомогу з метою участі Позичальника в аукціоні об'єкта малої приватизації - окремого майна « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: м, Одеса, пров. Бісквітний, 16-А (двоповерхова будівля з підвалом - літ. А загальною площею 1111,4 кв.м; огорожа, вимощення) та не заперечує щодо придбання Позичальником вищевказаного майна у разі, коли такого учасника буде обрано переможцем аукціону, а Позичальник зобов'язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених цим Договором.

Згідно п.2.1, п.2.2 відповідного Договору Поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в межах суми 9 000 000 (дев'ять мільйонів) гривень. Поворотна фінансова допомога в розмірі 9 000 000 (дев'ять мільйонів) надається Позикодавцем не пізніше ніж через 10 календарних днів з дати підписання цього Договору у разі якщо вона не надається частинами відповідно до п.2.3 цього Договору.

Поворотна фінансова допомога надається Позичальнику без нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.

За умовами п.3.1, п.3.2 Договору поворотна фінансова допомога підлягає поверненню за вимогою Позикодавця протягом 30 (тридцять) календарних днів, починаючи з дня вимоги.

Повернення поворотної фінансової допомоги проводиться шляхом внесення грошових коштів Позичальника в касу Позикодавцю або шляхом перерахування грошових коштів на особовий рахунок Позикодавця відкритий в установі банку.

Сторонами у справі не заперечується, що перерахування коштів в погашення суми фінансової допомоги Міжнародному гуманітарному університету не здійснювалось.

При цьому, згідно наданих до перевірки оборотно-сальдової відомості, карточки рахунку 3771, карточки рахунку 6851 за період 01.01.2018р. по 31.12.2024р. станом на 31.12.2024р. сальдо взаєморозрахунків (Кт та Дт) ТОВ «Одеський Пантеон» з Міжнародним гуманітарним університетом складає 0,0 грн., по бухгалтерському обліку заборгованості щодо фінансової допомоги перед Міжнародним гуманітарним університетом немає.

З вказаного слідує, що позивачем отримано кошти у якості поворотної фінансової допомоги у сумі 9 000 000 грн., однак станом на 31.12.2024р. вказаний борг не обліковується.

За висновками Головного управління ДПС в Одеській області на виконання п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14 ПК України позивачем поворотна фінансова допомога не переведена у безповоротну та її не обліковано у встановленому порядку в бухгалтерському обліку ТОВ «Одеський Пантеон» і, відповідно, не оподатковано.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість таких доводів відповідача з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Одеський Пантеон» від 16.07.2021р. №16/07/21 було прийнято рішення розпочати процедуру реорганізації ТОВ «Одеський Пантеон» шляхом виділу нової юридичної особи з наступною організаційно-правовою формою: ТОВ.

Також, було прийнято рішення відповідно до приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» скласти розподільчі баланси, в яких буде визначено перелік активів та пасивів ТОВ «Одеський Пантеон», що будуть передані створені шляхом виділу юридичній особі (пункт 2 Протоколу).

18.01.2022р. комісією з реорганізації було складено Розподільчий баланс, а Протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Одеський Пантеон» від 19.01.2022р. №19/01/22 було затверджено Розподільчий баланс.

Згідно розподільчого балансу ТОВ «Одеський Пантеон» реорганізується шляхом виділення ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

Відповідно до коду рядка 1690 частини №2 розподільчого балансу заборгованість ТОВ «Одеський Пантеон» перед Міжнародним гуманітарним університетом по договору №б/н від 02.01.2019р. (поворотна фінансова допомога в сумі 9 000 000,00 грн.) в результаті розподілу була передана до ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

Відповідна заборгованість не знаходиться в бухгалтерському обліку ТОВ «Одеський Пантеон» з 2022 року, а тому, за твердженнями позивача, не може вважатись доходом, який підлягає оподаткуванню.

Апелянт, заперечуючи такі доводи позивача, з якими погодився суд першої інстанції, посилається на те, що розподільчий баланс сам по собі не є правочином і не підтверджує правомірність переведення зобов'язання без належного волевиявлення кредитора. Матеріали справи не містять жодного первинного документа, який підтверджував би зарахування зустрічних однорідних вимог між трьома сторонами або внесення боргу як майнового вкладу у статутний капітал ТОВ «Одеський Пантеон Плюс». А відтак, за висновками контролюючого органу, оскільки сума фінансової допомоги не була повернута у встановлений строк, тому, відповідно до вимог до п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14 та п.п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, підлягає включенню до складу доходів позивача.

Процедура виділу регламентована Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України та Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Згідно з частиною першою статті 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.

Відповідно до частини першої статті 109 Цивільного кодексу України виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

Згідно з частиною другою статті 109 ЦК України, після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.

За змістом статті 47 Закону України «Про товариства з обмеженою да додатковою відповідальністю» виділом є створення одного або більше товариств із переданням йому (їм) згідно з розподільним балансом частини майна, прав та обов'язків товариства, з якого здійснюється виділ, без припинення останнього.

Частиною п'ятою статті 55 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» встановлено, що товариство, з якого здійснено виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями, які згідно з розподільним балансом перейшли до товариства, створеного внаслідок виділу. Якщо внаслідок виділу створено декілька товариств, вони несуть субсидіарну відповідальність спільно з товариством, з якого здійснено виділ, солідарно. Якщо після виділу неможливо точно встановити обов'язки товариства, з якого здійснено виділ, за окремим зобов'язанням, що існувало у нього до виділу, товариство, з якого здійснено виділ, та створені внаслідок виділу товариства несуть солідарну відповідальність перед кредитором за таким зобов'язанням.

Тобто, розподільчий баланс у разі виділу - це документ, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, котрий прийняв рішення про виділ, містить положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи у зв'язку з виділом з неї нової юридичної особи.

За змістом підпункту 98.1.4. пункту 98.1 статті 98 ПК України під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання: виділення з платника податків інших платників податків, а саме передача частини майна платника податків, що реорганізується, до статутних фондів інших платників податків, які створюються власниками корпоративних прав платника податків, що реорганізується, та внаслідок якого не відбувається ліквідація платника податків, що реорганізується.

Під час виділу юридична особа, з якої було здійснено виділ (юридична особа, яке реорганізується), продовжує свою діяльність за зменшеного обсягу активів і пасивів.

За розподільчим балансом частину майна, прав та обов'язків юридичної особи передають саме новій юридичній особі, а не власникам (засновникам) підприємства. Тому таку операцію не можна розглядати як внесок до статутного капіталу, оскільки новому підприємству за розподільчим балансом поряд із майном і зобов'язаннями передають уже сформований статутний капітал підприємства, яке реорганізується. В бухгалтерському обліку нове підприємство формує вступний баланс, у якому на підставі розподільчого балансу одночасно відображають активи й пасиви, включаючи статутний капітал.

У разі створення юридичної особи-правонаступника внаслідок виділу, визначення майна, прав і обов'язків, які перейшли до неї від юридичної особи, що реорганізовується, визначається на підставі його статуту та розподільчого балансу. В статуті юридичної особи-правонаступника зазначаються положення про правонаступництво щодо прав та обов'язків юридичної особи, що реорганізовується, які визначені в розподільчому балансі.

Відповідно до вимог п.12 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для держаної реєстрації створення юридичної особи в результаті виділу подають, окрім іншого, примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) розподільчого балансу.

Отже, саме розподільчий баланс є тим документом, який передбачає перехід права власності на майно від юридичної особи, з якої здійснено виділ, до юридичної особи - правонаступника, і саме на підставі розподільчого балансу (тобто документу, який містить положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи у зв'язку з виділом з неї нової юридичної особи) відбувається передача майна до юридичної особи-правонаступника.

З аналізу вказаних норм у їх сукупності слідує, що зобов'язання ТОВ «Одеський Пантеон» перед Міжнародним гуманітарним університетом після виділу було передано до ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

Відповідне зобов'язання у ТОВ «Одеський Пантеон» за результатами поділу відсутнє і може бути пред'явлене лише у субсидіарному порядку.

Подальші правовідносини стосовно заборгованості, що виникла на підставі договору №б/н про надання поворотної фінансової допомоги від 02.01.2019р., продовжились між Міжнародним гуманітарним університетом та ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

На переконання суду, кредитор позивача, який був повідомлений про реорганізацію ТОВ «Одеський Пантеон», фактично погодився на правонаступництво утвореного в результаті виділу суб'єкта господарювання щодо виконання зобов'язань по погашенню ним переданої заборгованості.

В свою чергу, припинення обліку такої заборгованості в бухгалтерському обліку позивача не свідчить про те, що ця заборгованість набула статусу безповоротної. Матеріалами справи підтверджується, що заборгованість за поворотною фінансовою допомогою передана позивачем новоутвореному в результаті виділу товариству за розподільчим балансом.

Колегія суддів зазначає, що термін «розподільчий баланс підприємства» визначений, зокрема, у Методиці оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15.08.1996р. №961, як баланс, що складається під час відокремлення (виділення) об'єктів із цілісного майнового комплексу.

Розподільчий баланс у правовідносинах, що розглядаються, не є дією, спрямованою на набуття, зміну чи припинення певних прав чи обов'язків, а є документом, у якому відображені активи та пасиви (майно, права та обов'язки), які в процесі виділу переходять від однієї юридичної особи до іншої, створеної під час виділу. При цьому, перехід прав і обов'язків до новоствореної юридичної особи відбувається в порядку правонаступництва, а не внаслідок вчинення правочину.

Така позиція суду узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 07.03.2024р. у справі №908/702/22.

До того ж, як вбачається з матеріалів справи, в подальшому заборгованість ТОВ «Одеський Пантеон Плюс» перед Міжнародним гуманітарним університетом, що виникла на підставі договору №б/н про надання поворотної фінансової допомоги від 02.01.2019р., була внесена до статутного капіталу ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

У відповідності до цього вклади ТОВ «Одеський Пантеон Плюс» були розподілені наступним чином: Міжнародний гуманітарний університет внесок 9 000 000,00 грн., що відповідає 78,96% частки статутного капіталу ТОВ «Одеський Пантеон Плюс»; ОСОБА_3 внесок 2 279 057,60 грн., що відповідає 20,00% частки статутного капіталу ТОВ «Одеський Пантеон Плюс»; ОСОБА_1 внесок 119 950,40 грн., що відповідає 1,04% частки статутного капіталу ТОВ «Одеський Пантеон Плюс».

Колегія суддів зазначає, що питання щодо дотримання процедури формування статутного капіталу ТОВ «Одеський Пантеон Плюс» виходить за межі предмету спору у даній справі.

На підставі викладеного у сукупності колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність спірних податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС в Одеській області від 14.04.2025р. №16593/15-32-07-05-24 і №16598/15-32-07-05-24 та їх скасування.

Податковим повідомленням-рішенням №16607/15-32-07-05-24 до ТОВ «Одеський Пантеон» застосовано штрафні санкції в сумі 3060,00 грн. за неподання до контролюючого органу повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язанні з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність, за формою №20-ОПП.

Зокрема, як вже зазначалося, перевіркою встановлено, що ТОВ «Одеський Пантеон» здійснювало діяльність протягом 2018-2024 року за наступними адресами:

м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 23/1 (податкова адреса підприємства);

м. Одеса, пр. Бісквітний, буд. 16а (власність згідно договору купівлі-продажу 01.02.2019р., об'єкт нежитлової нерухомості);

земельна ділянка, місце розтушування - м. Одеса, пр. Бісквітний, 16a.

На порушення п.63.3 ст.63, п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України, п.8.1, п.8.4 розділу VIII наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» від 09.12.2011р. №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014р. №462), ТОВ «Одеський Пантеон» не подало 3 повідомлення про об'єкт оподаткування (приміщення, нежитлова будівля, земельна ділянка), пов'язане з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП.

Скасовуючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №16607/15-32-07-05-24 суд першої інстанції виходив з того, що норми Податкового кодексу України не встановлюють строки подання повідомлення за формою №20-ОПП, що виключає одну з необхідних складових для притягнення особи до відповідальності згідно пунктом 117.1 статті 117 ПК України.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до положень пункту 63.3 статті 63 ПК України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Заява про взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку подається у відповідний контролюючий орган протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню.

Для здійснення податкового контролю застосовується Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011р. №1588 (далі - Порядок №1588).

У відповідності до пункту 8.1 Порядку №1588 платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.

Згідно пункту 8.2. Порядку №1588 об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 8.4. Порядку №1588 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Згідно з положеннями пункту 8.5. Порядку №1588 у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування.

Відповідно до пункту 8.7. Порядку №1588 рекомендований довідник типів об'єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центрального контролюючого органу та розміщується на інформаційних стендах у контролюючих органах.

Отже, повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається до контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом оподаткування. Вказаний обов'язок передбачено також у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування.

У постанові Верховного суду від 10.11.2022р. у справі №640/23530/21 зроблено висновок, що відповідно до наведених вище норм Порядку №1588 платник податків зобов'язаний подавати повідомлення за формою №20-ОПП, зокрема, про об'єкти оподаткування або об'єкти, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.

На переконання суду, повідомлення за формою №20-ОПП повинні подавати всі платники податків - як юридичні, так і фізичні особи-підприємці в разі наявності, виникнення, зміни типу об'єкта оподаткування.

Основною метою запровадження форми №20-ОПП є отримання від платників податків інформації про всі наявні в них об'єкти майна, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають (використовуються, тимчасово не використовуються, не використовуються тощо). Відтак, позивач мав обов'язок подати повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення чи відкриття нових об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.

Сторонами у справі не заперечується, що повідомлення за формою №20-ОПП не подавались ТОВ «Одеський Пантеон» по трьох об'єктах за адресами:

м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 23/1;

м. Одеса, пр. Бісквітний, буд. 16а;

м. Одеса, пр. Бісквітний, 16a.

Нормами п.117.1 ст.117 ПК України передбачено, що неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.

У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 680 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 2040 гривень.

Застосовуючи наведені норми права, Верховний Суд у постановах від 21.07.2020р. по справі №826/14197/17, від 11.04.2023р. по справі №260/2584/21 дійшов висновку, що платник податків зобов'язаний подавати повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою 20-ОПП кожного разу після реєстрації, створення чи відкриття нових об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.

При цьому, у постанові від 25.09.2025р. по справі №560/17705/24 Верховний Суд зазначив, що порушення в частині неподання (несвоєчасного подання) інформації за формою №20-ОПП є триваючим, відтак, невиконання платником податків такого обов'язку станом на час проведення перевірки (незалежно від періоду виникнення об'єкта) є підставою для притягнення відповідальності згідно з пунктом 117.1 статті 117 Податкового кодексу України.

Верховний Суд у постанові від 03.06.2025р. по справі №200/14601/21 також зазначив, що відповідальність за неподання у строки та у випадках, передбачених ПК України, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, зокрема, за неподання повідомлення за формою № 20-ОПП передбачена пунктом 117.1 статті 117 ПК України.

Враховуючи наведене колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що норми Податкового кодексу України не встановлюють строки подання повідомлення за формою №20-ОПП, що виключає одну з необхідних складових для притягнення особи до відповідальності згідно пунктом 117.1 статті 117 ПК України.

У постанові Верховного Суду від 10 травня 2023 року по справі №140/4362/21, на яку здійснив посилання суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні, відсутні відповідні висновки суду касаційної інстанції.

Отже, за наведеного вище правового регулювання та встановлених обставин справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.04.2025р. №16607/15-32-07-05-24.

Висновки суду першої інстанції про задоволення позову в цій частині ґрунтуються на не правильному застосуванні норм матеріального права.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

На підставі викладеного, керуючись п.4 ч.1 ст.317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги Головного управління ДПС в Одеській області на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції частково задовольняє таку скаргу, скасовує рішення суду від 13.10.2025р. в частині задоволення позову ТОВ «Одеський Пантеон» про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 14.04.2025р. №16607/15-32-07-05-24, з ухваленням в цій частині по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову товариства.

В іншій частині оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року скасувати в частині визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 14.04.2025р. №16607/15-32-07-05-24.

Ухвалити в цій частині по справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський Пантеон».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 січня 2026 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук