Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
15 січня 2026 року Справа № 520/31422/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.05.2025р. №20001-53637038-2025-3 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні соціальної допомоги у вигляді житлової субсидії на неопалювальний період з 01.05.2025р. по 31.10.2025р.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити соціальну допомогу ОСОБА_1 у вигляді житлової субсидії на неопалювальний період з 01.05.2025р. по 31.10.2025р.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
08.05.2025р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення соціальної допомоги у вигляді субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з 01.05.2025 р. по 31.10.2025 р.
При зверненні до Відповідача із заявою про призначення субсидії, при заповненні Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії Позивач подав Відповідачу Акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 16.04.2025р., в якому зазначено, що за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 проживає один.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 13.05.2025р. №20001-53637038-2025-3 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні субсидії. Підставою відмови вказано - наявна заборгованість за комунальні послуги, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Пунктом 5 ч. 2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» закріплений обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені відповідними договорами.
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі по тексту - Положення №848; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Положення №848 визначено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Відповідно до п.4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 9 Положення №848 встановлено, що призначення житлових субсидій здійснюється: до 30 листопада 2022 включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення); починаючи з 1 грудня 2022 - органами Пенсійного фонду України.
Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також у разі, коли заборгованість виникла через те, що об'єднання, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, та виконавці комунальних послуг не надали уповноваженим органам інформацію, необхідну для призначення та розрахунку розміру житлової субсидії, про співвласників багатоквартирного будинку/споживачів комунальних послуг) (пп.5 п.14 Порядку №848).
Відповідно до п.22 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства: які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку); які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги; які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.
ОСОБА_1 відмовлено в призначенні субсидії на житлово - комунальні послуги по зверненню № 15545 від 08.05.2025 через наявність заборгованості з оплати житлово - комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно п. 50 для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб, надання комунальних послуг, розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги, суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг та інше.
Під час обміну даними з організаціями-надавачами послуг отримано інформацію: 101 житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, витрати на управління багатоквартирним будинком, у якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку/житлово-будівельний кооператив - підтверджена надавачем заборгованість - 3853,83 грн.
102 послуга з постачання природного газу - підтверджена надавачем заборгованість - 1934,87 грн.
103 послуга з розподілу природного газу підтверджена надавачем заборгованість - 67,5186 грн.
104 послуга з централізованого водопостачання підтверджена надавачем, заборгованість - 595,62 грн.
105 послуга з постачання гарячої води підтверджена надавачем заборгованість - 6657,83 грн.
106 послуга з централізованого водовідведення підтверджена надавачем, заборгованість - 369,88 грн.
107 послуга централізоване теплопостачання підтверджена надавачем заборгованість - 2838,1 грн.
108 послуга з постачання електричної енергії підтверджена надавачем заборгованість - 2958,32 грн.
110 послуга з поводження з побутовими відходами (твердими, великогабаритними, ремонтними) централізоване теплопостачання підтверджена надавачем заборгованість - 1634,52 грн.
112 плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водопостачання підтверджена надавачем, заборгованість - 17,56 грн.
113 плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водовідведення підтверджена надавачем, заборгованість - 11,66 грн.
114 плата за абонентське обслуговування за послугою з постачання гарячої води підтверджена надавачем заборгованість - 391,92 грн.
115 плата за абонентське обслуговування за послугою з постачання теплової енергії підтверджена надавачем заборгованість - 264,60 грн.
Загальна сума заборгованості складає 21713,8286 грн., що перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто перевищує 40 х 17,00 грн = 680,00 грн).
До звернення були долучені документи:
1) Заява про призначення житлової субсидії;
2) Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії;
3) Скан - копія Акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства / фактичного місця проживання особи від 16.04.2025 № 33 (підтвердження не проживання за даною адресою ОСОБА_2 ).
4) Скан - копія Довіреності, що уповноважує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , представляти інтереси ОСОБА_1 .
Жоден із зазначених документів не відповідає нормам пп 5 п. 14 Положення: не підтверджує сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) та не сприяли отриманню ОСОБА_1 права для призначення житлової субсидії.
Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно з п. 58 Положення у разі коли заявник не згоден з рішенням уповноваженого органу про відмову у призначенні житлової субсидії або визначений розмір субсидії, що прийнято на підставі інформації, отриманої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, державними реєстрами чи ресурсами, яку заявник вважає некоректною, заявник самостійно вживає заходів до уточнення такої інформації у відповідних першоджерелах.
З огляду на зазначене, встановлено, що заявником не вживались заходи щодо врегулювання питання призначення житлової субсидії за наявності заборгованості за використані житлово- комунальні послуги попередніх років та у поточному році
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.