Справа № 420/35263/25
(додаткове)
12 січня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі № 420/35263/25,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Одеської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
24.12.2025 року від представника ОСОБА_1 надійшла заява про ухвалення додаткового рішення в частині визнання протиправною бездіяльність Іванівської селищної ради Одеської області щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025; зобов'язання Іванівську селищну раду Одеської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткове рішення чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з ч.3 ст.252 КАС України, суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому ж складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність прийняття додаткового рішення по справі № 420/35263/25.
Так, під час розгляду справи судом встановлено, що 13.02.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області із клопотання про прийняття рішення щодо виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3231 га кадастровий номер 5121881200:01:003:0164 та надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
15.04.2025 року Іванівською селищною радою Одеської області LIV сесії VIII скликання прийнято рішення № 1195-VIII «Про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою (місце розташування): Одеська область, Березівський район, Іванівська селищна рад (за межами населеного пункту)», яким відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,3231 га кадастровий номер 5121881200:01:003:0164 за адресою (місце розташування): Одеська область, Березівський район, Іванівська селищна рад (за межами населеного пункту) на підставі п.п. 5 п. 27 Перехідних Земельного кодексу України, в зв'язку з забороною передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану.
05.08.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області із клопотання про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,3271га, із кадастровим номером №5121881200:01:003:0164, із земель сільськогосподарського призначення на території Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (за межами населених пунктів) на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 у справі №2-665/11, що набрало законної сили 17.09.2011 та Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Проте, як зазначає представник позивача, Іванівською селищною радою за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025 року не було прийнято належним чином оформленого рішення, що свідчить про протиправну бездіяльність.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 року № 899-IV (далі- Закон № 899-IV), право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Також, право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Статтею 2 Закону № 899-IV передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:
свідоцтво про право на спадщину;
посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 року у справі №2-665/11 визнано за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно , яке складається із права на земельної частку (пай) розміром 8,89 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що належало померлому на підставі сертифікату серії ОД №0145483.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
У відповідності до підпунктів 9, 10 пункту «б» частини 1 статті 33 Закону № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Відповідно до пунктів «а» - «в» частини 1 статті 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 122 ЗК України визначено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Згідно з частиною 1 та 4 вищезазначеної статті сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частиною 5 статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності не рідше ніж один раз на місяць.
Системний аналіз наведених вище правових норм надає суду підстави для висновку, що відповідач наділений виключною компетенцією щодо передачі земельних ділянок територіальних громад у власність чи користування громадян та юридичних осіб, вказані питання вирішуються на сесіях ради, які скликаються не рідше ніж один раз на місяць.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не прийняв жодного рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,3271га, із кадастровим номером №5121881200:01:003:0164, із земель сільськогосподарського призначення на території Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (за межами населених пунктів) на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 у справі №2-665/11, що набрало законної сили 17.09.2011 та Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки матеріали справи свідчать, що Іванівська селищна рада Березівського району Одеської області за результатами розгляду клопотання позивача від 05.08.2025 року не прийняла рішення ані про надання такого дозволу, ані про відмову у його наданні, та відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження протилежного, суд вважає, що в діях Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області наявна протиправна бездіяльність.
У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025 року про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,3271га, із кадастровим номером №5121881200:01:003:0164, із земель сільськогосподарського призначення на території Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (за межами населених пунктів) на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 у справі №2-665/11, що набрало законної сили 17.09.2011 та Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та зобов'язати відповідача на найближчому пленарному засіданні сесії Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025 року про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,3271га, із кадастровим номером №5121881200:01:003:0164, із земель сільськогосподарського призначення на території Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (за межами населених пунктів) на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 у справі №2-665/11, що набрало законної сили 17.09.2011 та Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 241-243, 252 КАС України, суд
1. Заяву представника ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі № 420/35263/25 - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025 року про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,3271га, із кадастровим номером №5121881200:01:003:0164, із земель сільськогосподарського призначення на території Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (за межами населених пунктів) на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 у справі №2-665/11, що набрало законної сили 17.09.2011 та Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
5. Зобов'язати Іванівську селищну раду Березівського району Одеської області на найближчому пленарному засіданні сесії Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.08.2025 року про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,3271га, із кадастровим номером №5121881200:01:003:0164, із земель сільськогосподарського призначення на території Іванівської селищної ради Березівського району Одеської області (за межами населених пунктів) на виконання рішення Іванівського районного суду Одеської області від 06.09.2011 у справі №2-665/11, що набрало законної сили 17.09.2011 та Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Додаткове рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Суддя А.В. Бутенко