Рішення від 15.01.2026 по справі 300/7625/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" січня 2026 р. справа № 300/7625/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Романків Ігор Михайлович, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка), в інтересах якої діє представник Романків Ігор Михайлович (далі - представник позивачки), звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі- відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії в розмірі 154 875,85 гривень, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та рішення Івано Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 154 875,85 гривень, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є вдовою ОСОБА_2 . На виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та від 17.05.2023 у справі №300/1974/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 та нарахована доплату пенсії (заборгованість) за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 у сумі 128875,85 грн та з 01.09.2022 по 30.09.2023 у сумі 26000 грн. Зазначену заборгованість в загальному розмірі 154875,85 грн ГУ ПФУ в Івано-Франківській області ОСОБА_2 виплачено не було. 27.08.2025 позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення виплати нарахованої її чоловіку- ОСОБА_2 пенсії у сумі 154875,85 грн, що залишилась недоодержаною у зв'язку з його смертю. Однак, відповідач листом повідомив про відсутність підстав для здійснення такої виплати. Позивачка вважає дії відповідача щодо невиплати їй нарахованої її чоловіку- ОСОБА_2 пенсії протиправними, а тому звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представниця відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечила з наступних підстав. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 облікується борг у сумі 128875,85 грн, обчислений за період з 01.12.2019 по 31.08.2022. Також на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23 облікується борг у сумі 26000 грн, обчислений за період з 01.09.2022 по 30.09.2023. Представниця зауважує, що при зверненні у встановленому порядку осіб (членів сім'ї) визначених у ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», недоодержані суми підлягають виплаті належному заявнику, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера за рахунок коштів та у порядку черговості, визначених відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2.

Вказано, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В даному випадку шестимісячний строк на звернення членів сім'ї померлого до органу Пенсійного фонду України про отримання сум пенсій померлого і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю розпочався з 14.04.2025. Представниця зауважує, що подання громадянином заяви довільної форми не виключає ймовірності вирішення територіальним органом ПФУ порушених у зверненні питань у порядку Закону України «Про звернення громадян» у спосіб надання відповіді у формі листа без прийняття відповідного рішення. Позивачка звернулася із заявою не встановленої форми та не долучила відповідні підтверджуючі документи. Отже, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не вирішувало питання щодо наявності умов для виплати спірної суми коштів.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області та отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі № 300/1997/22, яке набрало законної сили 26.07.2022, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, згідно довідки від 19.07.2021 №1446 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області", з урахуванням проведених платежів.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі № 300/1997/22 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 , розмір доплати з 01.12.2019 по 31.08.2022 становить 128875,85 грн (а.с.48).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі № 300/1974/23, яке набрало законної сили 08.09.2023, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату у розмір 2000,00 грн до призначеної пенсії ОСОБА_2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.09.2022.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі № 300/1974/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 , розмір доплати з 01.09.2022 по 30.09.2023 становить 26000 грн (а.с.48).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що внесено 15.04.2025 відповідний актовий запис за №134 (а.с.19).

ОСОБА_1 , яка є вдовою ОСОБА_2 (а.с.15), звернулася із заявою від 27.08.2025 до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про здійснення їй виплати неотриманих сум пенсії ОСОБА_2 , які нараховано на виконання рішень суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та від 17.05.2023 у справі №300/1974/23 (а.с.45).

13.10.2025 представник позивачки звернувся до Головного управління Пенсйного фонду України в Івано-Франківській області із адвокатським запитом, в якому він просив надати відповідь на звернення позивачки від 27.08.2025 (а.с.46).

На адвокатський запит від 13.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надало копію відповіді за №7981-7268/М-02/8-0900/25 від 24.09.2025 на звернення ОСОБА_1 від 27.08.2025 (а.с.47).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 24.09.2025 №7981-7268/М-02/8-0900/25 роз'яснило позивачці порядок звернення із заявою про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку із смертю ОСОБА_2 (а.с.48-50).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом №2262-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 61 Закону №2262-ХІІ встановлено, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (ч. 3 ст. 61 Закону №2262-ХІІ).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 3 розділу І Порядку №3-1 передбачено, що заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Відповідно до пункту 9 розділу II Порядку №3-1 до заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подаються такі документи:

1) свідоцтво про смерть пенсіонера;

2) документи, що підтверджують належність членів сім'ї до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, які передбачені пунктом 3 цього розділу;

3) документи, що засвідчують родинні відносини з померлим пенсіонером, які передбачені пунктом 12 цього розділу, та відомості про проживання з пенсіонером на день його смерті (у разі неможливості надати такі документи факт проживання з пенсіонером встановлюється у судовому порядку) (для виплати членам сім'ї, що не належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника).

Таким чином, суми недоодержаної пенсії, призначеної на підставі Закону України №2262-XII, виплачуються членам сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника, або члена сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Разом з тим, у постанові Верховного Суду від 30.01.2020 по справі №200/10269/19-а сформульований висновок про те, що у разі переходу до членів сім'ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв'язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад. Фактично законом встановлено переважне право членів сім'ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 09.06.2022 у справі №200/12094/18-а, такий висновок Верховного Суду стосується випадків, коли члени сім'ї пенсіонера або особа, якій забезпечується пенсією у разі втрати годувальника, реалізувала своє право на неодержану пенсію, в порядку, встановленому частиною першою статті 52 Закону №1058-IV та частиною першою статті 61 Закону №2262-XII, шляхом звернення до територіального органу Пенсійного фонду не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, проте не отримала таку виплату й оскаржує прийняте суб'єктом владних повноважень рішення з цього питання.

Таким чином, суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини, а виплачуються виключно за процедурою, визначеною частиною першою статті 61 Закону №2262-XII.

Із матеріалів справи вбачається, що пенсійним органом за життя пенсіонера ОСОБА_2 було нараховано останньому доплату пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження виплати ОСОБА_3 заборгованості з виплати пенсії, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення суду.

Отже, пенсійний орган має заборгованість з виплати пенсії перед пенсіонером ОСОБА_2 .

Як встановлено судом, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та відповідними документами позивачка, як дружина померлого, звернулася до відповідача 27.08.2025, тобто до закінчення 6 місяців після смерті померлого чоловіка.

Відповідачем не доведено і не поставлено під сумнів, що позивачка не проживала разом із пенсіонером ОСОБА_2 на день його смерті.

З огляду на викладене та враховуючи те, що позивачка, як дружина померлого пенсіонера звернулася до пенсійного органу за відповідними виплатами не пізніше шести місяців після смерті пенсіонера, вона має право на одержання суми пенсії, яка підлягала виплаті померлому пенсіонерові з числа військовослужбовців, але не була виплачена пенсійним органом останньому у зв'язку з його смертю.

Судом встановлено, що єдиною підставою для невиплати позивачці недоотриманої пенсії було те, що подана ОСОБА_1 заява не відповідає встановленій формі.

Верховний Суд у постанові від 23.09.2024 у справі №620/2027/23 навів правовий висновок, згідно якого доступ до соціальних прав, зокрема права на призначення пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.

Також, Верховний Суд у постанові від 27.11.2019 у справі №748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є також долучення позивачем до заяви документів. На цій підставі Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).

Як вбачається із матеріалів справи, позивачка дійсно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою не встановленої Порядком №3-1 форми.

Водночас суд зазначає, що зміст поданої заяви є зрозумілим і дає можливість оцінити намір заявника отримати виплату недоотриманої за життя пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 .

Отже, суд вважає, що звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про виплату їй недоотриманої за життя пенсії померлого чоловіка не встановленої форми не може бути підставою для відмови у вчиненні дій по суті заявлено нею прохання.

Щодо способу захисту порушеного права, то суд вважає за необхідне вказати, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 40 рішення Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» Суд зазначив, що «право на суд» було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду».

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивачки буде визнання протиправними дій Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії в розмірі 154 875,85 гривень, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та рішення Івано Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 154 875,85 гривень, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, до стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 , належать судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн, понесення яких підтверджується квитанцією від 21.10.2025, яка міститься серед матеріалів справи.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії в розмірі 154 875,85 гривень, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та рішення Івано Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсію в розмірі 154 875,85 гривень, що підлягала виплаті ОСОБА_2 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2022 у справі №300/1997/22 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 у справі №300/1974/23, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Гомельчук С.В.