ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" січня 2026 р. справа № 300/943/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить суд:
- визнати дії відповідача № 2 протиправними у відмові позивачу зарахувати період роботи до страхового стажу, з 29.04,1984р. по 04,10.1988 р., що складає 4 роки 5 місяців 6 днів, згідно записів у трудової книжки серія НОМЕР_1 від 20.08.1980р. - робота в Івано-Франківської механізованої колони № 20 тресту «Львівсільелектромережбуд», що підтверджено архівною довідкою від 21.08.2023р. та робота у Воєнторг № 218 м. Івано-Франківськ - період роботи з 05.10.1988р. по 03.10.1997р., що підтверджено записами вищезазначеної трудової книжки та Архівними довідками про суми заробітку виданими архівом Львівської області від 14.03.2023р. за № Л478(07-12)(1) та за № Л478(07-12)(2), що складає 8 років 11 місяців 29 днів, та не враховано, ще додатково Людино-днів 294 згідно Архівної довідки від 08.06.2023р. за № Л-807/04-01 виданої Івано-Франківською районної державної адміністрації період роботи в колгоспі ім. Мічуріна.
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 091630016946 від 27.11.2024 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20. 11.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків суду і зарахувати до стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоди роботи ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з часу набуття необхідного страхового стажу, згідно записів трудової книжки відповідно до абзацу 2 пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням висновків суду та повторного розгляду Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області заяви позивача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
12.05.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
06.03.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
20.11.2024 р. позивач з письмовою заявою звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якій просив призначити пенсію за вислугу років на пільгових умовах по Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Рішенням Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 27.11.2024 за № 091630016946 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з підстав відсутності пільгового стажу.
В вищезазначеному рішенні Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області вказано, згідно з наданими документами страховий стаж позивача станом на 30.09.2024р. складає 29 років 11 місяців 25 днів, не зараховано жовтень 2024р. до страхового стажу , оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, що підтверджують сплату страхових внесків за вищезазначений період.
За Списком №2 пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці має
становити 12 років 6 місяців, згідно п. 2 частини другої ст. 114 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В рішенні відповідача №2 також зазначено, що до пільгового стажу не зарахований період роботи з 29.04.1984р. по 04.10.1988р. згідно архівної довідки № Л-28/06-07 від 21.08.2023р. виданої державним архівом Івано-Франківської області, оскільки довідка не відповідає додатку 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, а також підприємство у якому працював заявник , на дату подачі заяви - ліквідоване.
В разі ліквідації підприємства (організації) документи на підтвердження періодів роботи до пільгового стажу роботи мають бути подані на комісію при ГУ ПФУ з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що зараховуються до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в призначенні пенсії, позивач звернувся з відповідним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Нормами ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на
соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058- IV від 09.07.2003 (далі - Закон України № 1058- IV).
Відповідно до н. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закон України №1058- IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з
окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України №1058- IV, передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за ( писком №2 виробництв, робіт, професій, показників, затвердженим Кабінетом Міністрів та за результатами атестації робочих місць, досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Аналогічні норми містить ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №І788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).
Статтею 62 Закону № 1788-ХПІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з п. З Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з п. 10 Наказу № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та. у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 .
Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, позивачем при зверненні до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії, подано трудову книжку та інші документи на підтвердження стажу роботи на посадах, передбачених Списком №2.
Однак, у рішенні про відмову відповідачем не зазначено, недоліків трудової книжки, оформлення записів, щодо роботи у період 05.10.1988 року по 03.10.1977 року, а також щодо атестації робочого місця.
Згідно оскаржуваного рішення, Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області, зазначено, що підставою для відмови у призначенні пенсії є відсутність рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що зараховуються до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Також суд зауважує, що відсутність можливості здійснення органом Пенсійного фонду України перевірки документів, виданих підприємством, яке ліквідоване, не є підставою для не врахування зазначених у цих документів відомостей за відсутності обґрунтованих сумнівів в їх достовірності.
Щодо позовної вимоги, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з часу набуття необхідного страхового стажу, згідно записів трудової книжки відповідно до абзацу 2 пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням висновків суду та повторного розгляду Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області заяви позивача, суд зазначає наступне.
Вказана вимога є передчасною. У суду відсутні обґрунтовані підстави вважати, що після виконання рішення суду, відповідачем при повторному розгляді заяви не буде призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з часу набуття необхідного страхового стажу, згідно записів трудової книжки відповідно до абзацу 2 пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням висновків суду.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з урахування часткового задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у судовий збір у розмірі 908,40 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати дії відповідача № 2 протиправними у відмові позивачу зарахувати період роботи до страхового стажу, з 29.04,1984р. по 04,10.1988 р., що складає 4 роки 5 місяців 6 днів, згідно записів у трудової книжки серія НОМЕР_1 від 20.08.1980р. - робота в Івано-Франківської механізованої колони № 20 тресту «Львівсільелектромережбуд», що підтверджено архівною довідкою від 21.08.2023р. та робота у Воєнторг № 218 м. Івано-Франківськ - період роботи з 05.10.1988р. по 03.10.1997р., що підтверджено записами вищезазначеної трудової книжки та Архівними довідками про суми заробітку виданими архівом Львівської області від 14.03.2023р. за № Л478(07-12)(1) та за № Л478(07-12)(2), що складає 8 років 11 місяців 29 днів, та не враховано, ще додатково Людино-днів 294 згідно Архівної довідки від 08.06.2023р. за № Л-807/04-01 виданої Івано-Франківською районної державної адміністрації період роботи в колгоспі ім. Мічуріна.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 091630016946 від 27.11.2024 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20. 11.2024 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків суду і зарахувати до стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періоди роботи ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,40 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.