Ухвала від 12.01.2026 по справі 910/15040/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про закриття підготовчого провадження та

призначення справи до судового розгляду по суті

м. Київ

12.01.2026справа № 910/15040/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні

справу № 910/15040/25

за позовом Заступника генерального прокурора Крима Максима Юрійовича Офіс Генерального прокурора (бульвар Лесі Українки 27/2, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 00034051) в інтересах держави в особі Київської міської ради (вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044; ідентифікаційний код 22883141)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніон девелопмент груп» (Набережно-Рибальська дорога, 3, прим. 9.1, м. Київ, 04176; ідентифікаційний код 40097823)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 04633423),

про стягнення 6 199 189,71 грн,

за участю представників:

прокуратури - Спори Г.І. (посвідчення від 12.08.2025 № 081768);

позивача - Шевченко І.Є. (довіреність від 17.10.2025 №225-КМГ-3615) ;

відповідача - Ковдій М.С. (ордер від 19.12.2025 серія АІ №2081206);

третьої особи-1 - Шевченко І.Є. (довіреність від 22.07.2025 №б/н),

ВСТАНОВИВ:

Заступник генерального прокурора Крим Максим Юрійович Офіс Генерального прокурора (далі - Прокуратура) в інтересах держави в особі Київської міської ради (далі - Рада) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юніон девелопмент груп» (далі - Товариство): 5 061 849,16 грн безпідставно збережених грошових коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту; 241 393,25 грн 3 % річних та 895 947,30 грн втрат від інфляції, а всього 6 199 189,71 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що:

- із відомостей, що містяться на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (вебсайт «e-construction.gov.ua»), встановлено, що 06.06.2017 замовнику будівництва (Товариству) видано дозвіл №КВ083171570787 на початок будівельних робіт житлово-офісної будівлі з паркінгом на вул. Володимирській, 86 (літ. А), у Голосіївському районі м. Києва;

- такий дозвіл наданий на будівництво на земельну ділянку з кадастровим номером: 8000000000:72:147:0023 загальною площею 0,1289 га, яка перебувала у користуванні відповідача під час здійснення будівництва; цільове призначення зазначеної земельної ділянки визначено - землі житлової та громадської забудови;

- Товариству видано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів від 18.03.2024 №КВ122240312244 із зазначенням терміну будівництва з 06.06.2017 по 10.02.2024;

- згідно з сертифікатом №КВ122240312244 прийнято в експлуатацію об'єкт будівництва «Нове будівництво житлово-офісної будівлі з паркінгом на вул. Володимирській, 86 (літ. А) у Голосіївському районі м. Києва»;

- відповідно до техніко-економічних показників такого будівництва об'єкт належить до житлової забудови, оскільки відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд зазначений код ДК 1122.1 - «Будинки багатоквартирні масової забудови», із загальною площею будівлі 10171,3 кв.м та належить до категорії нового будівництва;

- у сертифікаті про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів від 18.03.2024 №КВ122240312244 містяться відомості про проведення під час будівництва експертизи, у межах якої досліджувалися питання експлуатаційної безпеки, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, а також інженерного забезпечення;

- у зазначеному сертифікаті наявна інформація про звільнення замовника будівництва від обов'язку сплати коштів пайової участі на підставі пункт 13 розділу I Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 29.09.2019 № 132-ІХ (далі - Закон № 132-ІХ);

- проте відсутні підстави для звільнення Товариства як замовника будівництва від сплати коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Києва;

- як вбачається з листа Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації; далі - Департамент) від 21.10.2025 №050/08-4227, відповідач не уклав договір про пайову участь і не сплатив відповідні кошти до бюджету позивача, у тому числі на виконання вимог Закону №132-IX, що свідчить про порушення встановленого обов'язку;

- оскільки Товариство не виконало передбачені законодавством зобов'язання щодо звернення до органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі, укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та сплати пайової участі, то Прокуратура змушена звернутися до суду з даним позовом про стягнення з Товариства 5 061 849,16 грн безпідставно збережених грошових коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, 241 393,25 грн 3 % річних та 895 947,30 грн втрат від інфляції.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 12.01.2026; залучено до участі у справі Департамент як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

22.12.2025 Товариство подало суду відзив на позовну заяву, в якому заперечило проти задоволення позову, оскільки:

- у відповідача наявні підстави для звільнення як замовника будівництва від сплати коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста Києва;

- між позивачем та відповідачем відсутній договір про сплату пайової участі;

- за змістом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20.09.2019 №132-IX (далі - Закон №132-IX) та прикінцевих та перехідних положень до нього, з 01.01.2020 у замовників будівництва відсутній обов'язок укладати з органом місцевого самоврядування відповідний договір про пайову участь в розвитку інфраструктури населеного пункту;

- будівництво розпочалося раніше 2020 року, а саме до 01.01.2020 відповідачем та позивачем договору про сплату пайової участі укладено не було, а отже, правова підстава для сплати пайової участі відсутня;

- у справі № 910/15040/25 належним відповідачем є Департамент.

23.12.2025 представник Департаменту та Ради Шевченко Ірина Євгенівна подала суду письмові пояснення щодо відзиву на позов та відповідь на відзив, в яких зазначила, що: враховуючи, що будівництво житлового будинку розпочалось у 2017 році, станом на 01.01.2020 вказаний об'єкт не було введено в експлуатацію та договір про сплату пайової участі не було укладено, на відповідача розповсюджуються «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №132-IX, а тому, на відповідача було покладено обов'язок звернутись до Департаменту із заявою про визначення розміру пайової участі протягом 10 днів після 01.01.2020 та сплатити пайовий внесок до введення об'єкта будівництва в експлуатацію, тобто до 18.03.2024; проте як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, останній не звертався до Департаменту в встановленому законодавством порядку та не сплатив кошти до дати введення об'єкта будівництва в експлуатацію.

24.12.2025 представник Департаменту Шевченко І.Є. подала суду письмові пояснення щодо позову, в яких зазначила, що: на Товариство було покладено обов'язок сплатити пайовий внесок до дати видачі сертифіката, проте, відповідач ввів об'єкти будівництва в експлуатацію без сплати пайової участі, що свідчить про порушенням ним підпункту 4 абзацу 2 пункту 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №132-IX, а тому Товариство має сплатити 5 061 849,16 грн пайового внесоку, 241 393,25 грн 3 % річних та 895 947,30 грн втрат від інфляції.

Прокуратурою 25.12.2025 подано суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що: відповідач розпочав будівництво об'єкта у 2017 році та ввів його в експлуатацію у 2024 році, що свідчить про поширення на нього обов'язку зі сплати грошових коштів за пайову участь; не укладення Товариством договору про пайову участь не звільняє його від обов'язку зі сплати відповідних коштів; станом на момент виникнення у відповідача обов'язку зі сплати пайової участі рішення Ради від 19.12.2019 №460/8033 було чинним, обов'язковим до виконання та таким, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин; нарахування грошових коштів, які необхідно сплатити за пайову участь, здійснено правомірно, відповідно до норм чинного законодавства України; доводи відповідача про зворотну дію рішення Ради та безпідставність розрахунків є необґрунтованими; Рада є органом, уповноваженим на захист порушених інтересів територіальної громади міста Києва у спірних правовідносинах, а визначення її позивачем у справі відповідає нормам законодавства та висновкам Верховного Суду.

У підготовче засідання 12.01.2026 з'явилися представники учасників справи.

Суд у підготовчому засіданні 12.01.2026 ставить на обговорення питання щодо можливості закриття підготовчого провадження та призначення справи №910/15040/25 до судового розгляду по суті.

представники учасників справи у підготовчому засіданні 12.01.2026 повідомили суд про те, що заяв і клопотань не мають, ними вчинені всі дії, передбачені у підготовчому провадженні, в зв'язку з чим просили суд розглянути справу по суті.

Відповідно до частини другої статті 177 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті (пункт 18 частини другої статті 182 ГПК України).

За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті (пункт 3 частини другої статті 182 ГПК України).

Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, Господарський суд міста Києва дійшов висновку про необхідність закриття підготовчого провадження і призначення розгляду справи по суті на 16.02.2026.

Керуючись статтями 177 - 185, 194, 196, 234 та 235 ГПК України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Закрити підготовче провадження та призначити справу № 910/15040/25 до судового розгляду по суті на 16.02.26 о 12:45 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал №12.

2. Копію даної ухвали надіслати позивачу та третій особі-2.

Ухвала набрала законної сили 12.01.2026 та оскарженню не підлягає.

Суддя Оксана Марченко