пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
13 січня 2026 року Справа № 903/25/25
за заявою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про грошові вимоги до боржника
у справі №903/25/25
за заявою Акціонерного товариства «Райффайзен Банк», м.Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК», м.Луцьк
про банкрутство Суддя Шум М. С.
Секретар с/з Сосновська Ю. П.
Учасники справи:
від заявника: Золотопупов О. В.
встановив: постановою Господарського суду Волинської області від 30.09.2025 визнано банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857). Відкрито ліквідаційну процедуру Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857). Ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857) ) призначено арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича.
02.10.2025 оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України оголошення (повідомлення) про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857) банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури боржника (номер публікації 77314).
13.11.2025 до суду надійшла заява Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання кредиторських вимог, в якій податкова служба просить суд включити до реєстру вимог кредиторів грошові вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у сумі 10 212,31 грн ; включити до реєстру вимог кредиторів витрати понесені на сплату судового збору за подання заяви про визнання кредиторських вимог Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків по справі № 903/25/25 у сумі 6 056,00 гривень; зобов'язати ліквідатора Демчана Олександра Івановича внести відповідні зміни до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 17.11.2025 заяву Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання кредиторських вимог (вх.№01-87/5216/25) прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні на 09.12.2025 на 11:40 год. Зобов'язано ліквідатора банкрута повідомити заявника та суд про результати розгляду відповідної заяви з грошовими вимогами до боржника.
В повідомленні про розгляд заяви кредитора про визнання грошових вимог до боржника ліквідатор банкрута зазначає про те, що ліквідатором ТОВ «Волиньтабак» визнаються грошові вимоги (штрафні санкції) Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків нарахованих за неподання звітності за листопад 2024 та грудень 2024 у сумі 2040 грн, інші вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків не визнаються ліквідатором ТОВ «Волиньтабак» у зв'язку із тим, що контролюючий орган здійснив нарахування штрафних санкцій у період введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (після відкриття провадження у справі про банкрутство №903/25/25), а щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2025 після відкриття ліквідаційної процедури.
Також до заяви з грошовими вимогами не додано підтверджень щодо розрахунку пені з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства в сумі 12,31 грн.
У зв'язку із наведеним грошові вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з позиції ліквідатора підлягають частковому визнанню у розмірі 8096 грн та підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів у такому порядку: 6 056,00 грн, як вимоги, які включаються у першу чергу реєстру вимог кредиторів (судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника); 2 040,00 грн, як вимоги, які включаються у шосту чергу реєстру вимог кредиторів (штрафні санкції за неподання податкової звітності).
Ухвалою суду від 09.12.2025 розгляд заяви Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання кредиторських вимог (вх.№01-87/5216/25) відкладено на 13 січня 2026 року на 11:00 год. Запропоновано Північному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків подати суду: пояснення по суті грошових вимог з врахуванням повідомлення ліквідатора банкрута про часткове визнання грошових вимог.
07.01.2026 від Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до суду надійшла заява, в якій податкова служба просить суд задовольнити заяву Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання кредиторських вимог; включити до реєстру вимог кредиторів грошові вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у сумі 1 020,00 грн.
Суд приймає відповідну заяву та розглядає поточні вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до боржника в розмірі 11 232, 31 грн та 6 056,00 грн судового збору.
В письмових поясненнях від 09.01.2026 про кредиторські вимоги до боржника на суму 1 020, 00 грн ліквідатор банкрута зазначає про те, що відповідно до документів наданих Північним міжрегіональним управлінням ДПС но роботі з великими платниками податків вбачається, що штрафні санкції контролюючий орган застосував на підставі податкового повідомлення-рішення від 19.11.2025 №587/35-00-04-03-36 на суму 1020, 00 грн. Ліквідатор банкрута не визнає грошові вимоги у розмірі 1 020 грн за неподання звітності за вересень 2025 року.
Звертає увагу суду, що відповідно до ч. 1 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкритій ліквідаційної процедури:
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
У відповіді на повідомлення про розгляд заяви з грошовими вимогами податкового органу Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків зазначає, що не погоджується з арбітражним керуючим.
За період з жовтня 2024 року по вересень 2025 року підприємство не подавало декларації з ПДВ, при цьому має об'єкти оподаткування.
Відповідно пп. 16.1.2, пп. 16.1.3, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 49.2 ст. 49 Кодексу передбачено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Пунктом 9 р. III Порядку N 21 від 28.01.2016 "Про затвердження форми та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" передбачено, що податкова декларація з ПДВ подається платником за звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу.
За не подання декларацій ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» було складено Акти камеральних перевірок:
- акт від 30.06.2025 № 282/35-00-04-03-14/21736857 за період травень 2025 року; ППР № 370/35-00-04-03-36 від 23.07.2025 , штрафна санкція 1020 грн.
- акт від 05.06.2025 № 242/35-00-04-03-14/21736857 за період квітень 2025 року; ППР № 350/35-00-04-03-36 від 08.07.2025 , штрафна санкція 1020 грн.
- акт від 02.05.2025 №194/35-00-04-03-14/21736857 за період березень 2025 року; ППР № 214/35-00-04-03-36 від 16.05.2025 , штрафна санкція 1020 грн.
- акт від 14.08.2025 № 341/35-00-04-03-14/21736857 за період червень 2025 року; ППР № 486/35-00-04-03-36 від 18.09.2025 , штрафна санкція 1020 грн.
- акт від 26.09.2025 № 402/35-00-04-03-14/21736857 за період липень - серпень 2025 року; ППР № 565/35-00-04-03-36 від 30.10.2025 , штрафна санкція 2040 грн.
-акт від 18.04.2025 № 172/35-00-04-03-14/21736857 за період листопад 2024 року, грудень 2024 року, січень 2025 року та лютий 2025 року; ППР № 207/35-00-04-03-36 від 12.05.2025 , штрафна санкція 4080 грн.
Звертає увагу суду, що арбітражний керуючий зобов'язаний подавати звітність протягом усієї процедури банкрутства. Його обов'язки поділяються на звітність перед судом/кредиторами та державними органами.
З моменту призначення арбітражний керуючий/ліквідатор перебирає на себе повноваження керівника боржника.
Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.
З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.
За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, які забезпечують належне виконання основного і є похідними від нього.
Таким чином, боржник, стосовно якого порушено провадження про визнання банкрутом і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, звільняється від відповідальності лише за невиконання зобов'язань, щодо яких запроваджено мораторій.
За поточними зобов'язаннями боржник відповідає на загальних підставах до прийняття господарським судом постанови про визнання його банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Постановою Господарського суду Волинської області від 30.09.2025 ТОВ «Волиньтабак» визнано банкрутом та введено ліквідаційну процедуру.
Оскільки податковий борг по вищенаведеним ППР виник після відкриття провадження у справі № 903/25/25 про банкрутство ТЗОВ «ВОЛИНЬТАБАК», він є поточним зобов'язанням,
Податковий орган звертає увагу, що проведені Кредитором камеральні перевірки з донарахуванням ШС за не подання декларацій відбувались за період листопад 2024 - травень 2025 року, тобто до запровадження процедури ліквідації.
Згідно п. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Північне МУ ДПС по роботі з ВПП просить суд звернути увагу на те, що як зазначила Палата Верховного Суду у справі № 5023/10655/11 (провадження 12-161гс18), заяви поточних кредиторів з вимогами до боржника що ґрунтуються на зобов'язаннях, які виникли після порушення провадження у справі, підлягають розгляду у порядку позовного провадження.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів у відповідності з абзацом 24 статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом являє собою зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових) платежів, термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і не поширюється на поточну заборгованість.
Таким чином, у Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платникам податків були всі законні підстави для звернення до суду із заявою про визнання поточних кредиторських вимог.
В судовому засіданні представник заявника просив суд визнати заявлені грошові вимоги повністю.
Ліквідатор ТОВ «Волиньтабак» Демчан О. І. в заяві від 12.01.2026 просить суд судове засідання у справі №903/25/25 призначене на 13.01.2026 розглядати без участі ліквідатора ТОВ «Волиньтабак».
Суд розглянувши заяву з грошовими вимогами, вивчивши позицію заявника та ліквідатора банкрута, дійшов висновку про задоволення заяви Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання грошових вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» в заявленому розмірі 11 232, 31 грн штрафних санкцій та 6 056,00 грн судового збору за подання відповідної грошової вимоги.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 20.1.19 п 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків-сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пп.16.1.2, пп.16.1.3, пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 46.1 ст.46 ПК України передбачено, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Відповідно до п.49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.2 ст.49 Кодексу передбачено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно п. 49.4 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Підпунктом 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПК України передбачено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпунктом 203.1 ст.203 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності передбачено ст. 120 ПК України.
Згідно з пп.14.1.157 п.14.1 ст.14 Кодексу податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Північним управлінням проведені камеральні перевірки щодо неподання податкової звітності ТЗОВ «ВОЛИНЬТАБАК» з податку на додану вартість, за результатами яких до платника податків застосовані штрафні санкції на суму 10 2000 грн, а саме:
- ППР з ПДВ (форма «ПС») від 12.05.2025 №207/35-00-04-03-36 на суму 4080,00 грн. за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 18.04.2025 № 172/35-00-04- 03-14/21736857. Дата відображення в ІКП - 29.05.2025.
- ППР з ПДВ (форма «ПС» ) від 08.07.2025 №214/35-00-04-03-36 на суму 1020,00 грн. за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 02.05.2025 № 94/35-00-04-03- 14/21736857. Дата відображення в ІКП - 16.06.2025.
- ППР з ПДВ (форма «ПС» ) від 08.07.2025 № 350/35-00-04-03-46 на суму 1020,00 грн. за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 05.06.2025 № 242/35-00-04- 03-14/21736857. Дата відображення в ІКП - 05.08.2025.
- ППР з ПДВ (форма «ПС» ) від 23.07.2025 № 370/35-00-04-03-36 на суму 1020,00 грн. за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 30.06.2025 № 282/35-00-04- 03-14/21736857. Дата відображення в ІКП - 18.08.2025.
- ППР з ПДВ (форма «ПС» ) від 18.09.2025 № 486/35-00-04-03-36 на суму 1020,00 грн. за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 14.08.2025 № 341/35-00-04- 03-14/21736857. Дата відображення в ІКП - 14.10.2025.
- ППР з ПДВ (форма «ПС» ) від 30.10.2025 № 565/35-00-04-03-36 на суму 2040,00 грн. за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 26.09.2025 № 402/35-00-04-03-14/21736857.
В подальшому, за результатами проведеної контрольно-перевірочної роботи в ІКП ТОВ «Волиньтабак» за платежем ККДБ 14010100 (податок на додану вартість iз вироблених в Україні товарів (робiт, послуг)) додатково проведено нарахування штрафної санкції на суму 1020,00 грн згідно податкового повідомлення-рішення від 19.11.2025 №587/35-00-04-03-36 за результатами камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ (про несвоєчасне подання, порушення податкового законодавства), акт від 23.10.2025 №450/35-00-04-03-14/21736857.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Таким чином, враховуючи, що сума податкового зобов'язання не була оскаржена та не була сплачена, вона набула статусу податкового боргу.
Крім того, після відкриття в ІКС ДПС справи про банкрутство в ІКП ТОВ «Волиньтабак» проведено відповідні розрахунки пені відповідно до норм ПКУ.
Нараховано пені з 12.12.2024 по 30.01.2025 на Податкове повiдомлення-рiшення (N573/36-00-04-03-36 від 14.11.2024 2 30.01.2025
Нараховано пені з 21.01.2025 по 31.01.2025 на Податкове повiдомлення-рiшення (N672/35-00-04-03-36 від 30.12.2024
Всього: пеня з податку на прибуток, нарахована у відповідності до п.п. 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 ПКУ в сумі 12,31 гривень.
Передумовою нарахування пені з підстав, передбачених п.п. 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 ПКУ є несплата платником податків у встановлені законом строки суми узгодженого податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатам податкової перевірки.
Пунктом 129.3 ст.129 встановлено, що нарахування пені, передбаченої пп.129.1.1. п. 129.1 ст. 129 ПКУ, закінчується у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство).
Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5.
Відповідно до пункту 1 підрозділу 5 розділу VI «Відображення в ІКС ДПС сум заборгованостей боржників, що перебувають у процедурах банкрутства, та їх погашення» Порядку № 5, облік податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати платежів до бюджетів) боржників, що перебувають у процедурах банкрутства, а також погашення таких сум здійснюється з урахуванням особливостей, визначених законодавством з питань банкрутства.
Згідно пункту 2 підрозділу 5 розділу VI Порядку № 5 після надходження до територіального органу ДПС рішення суду в межах провадження у справі про банкрутство або отримання інформації про офіційне оприлюднення відомостей про справу про банкрутство відповідно до закону (про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, про відкриття провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, про закриття провадження у справі про банкрутство, про введення процедури санації, про затвердження мирової угоди та закриття провадження у справі про банкрутство, про визнання мирової угоди недійсною та/або поновлення провадження у справі про банкрутство, про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури тощо) дані судового рішення реєструються підрозділом судового оскарження в ІКС ДПС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, датою отримання від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції територіального органу ДПС, або відповідальної особи, визначеної керівником(заступником керівника) територіального органу ДПС або особою, що виконує його обов'язки, для виконання таких функцій (датою отримання інформації про офіційне оприлюднення) із занесенням дати відповідного рішення суду.
Після отримання засобами ІКС ДПС від підрозділу судового оскарження відповідного рішення суду щодо відкриття провадження у справі про банкрутство (інформації про офіційне оприлюднення відомостей про справу про банкрутство відповідно до закону) підрозділ, до компетенції якого належить робота з податковим боргом, забезпечує відкриття в ІКС ДПС справи банкрута.
Згідно пункту 3 підрозділу 5 розділу VI Порядку № 5, станом на дату постановлення ухвали суду про відкриття провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в ІКП банкрута здійснюється остаточний розрахунок податкового боргу (сум заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, на які поширюється дія мораторію) та відображаються первинні показники оперативного обліку, що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що : боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав;
кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно п. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Таким чином, заявлені вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у сумі 11 232, 31 грн штрафних санкцій підлягають включенню в реєстр вимог кредиторів у 6 чергу, судовий збір сплачений за подачу заяви у розмірі 6 056, 00 грн до 1 черги.
Щодо заперечень ліквідатора банкрута про часткове невизнання грошових вимог податкового органу, суд зазначає про те, що положеннями податкового законодавства визначено обов'язок платника податків подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, за кожний встановлений Податковим кодексом України звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню та обов'язок самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.
Отже, для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних, моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації за відповідним податком.
В даному випадку проведені Кредитором камеральні перевірки з донарахуванням штрафних санкцій за не подання декларацій відбувались за період до запровадження процедури ліквідації.
Суд дійшов висновку про задоволення заяви Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання грошових вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» в розмірі:
11 232, 31 грн (штрафні санкції) - шоста черга,
6 056, 00 грн (судовий збір) - перша черга.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 45, 46, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 ГПК України,
1. Заяву Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання грошових вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньтабак» в заявленому розмірі 11 232, 31 грн штрафних санкцій та 6 056,00 грн судового збору задоволити повністю.
2. Визнати грошові вимоги Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» в розмірі
11 232, 31 грн (штрафні санкції) - шоста черга,
6 056, 00 грн (судовий збір) - перша черга.
3. Ліквідатору банкрута Демчану О. І. за результатами розгляду грошових вимог внести до реєстру вимог кредиторів відомості про кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов'язаннями, черговість задоволення.
Ухвала господарського суду набирає законної негайно з моменту її прийняття відповідно до ч.4 ст. 9 КУзПБ.
Ухвала суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст.9 КУзПБ, ст. ст. 255, 256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України
Ухвала суду підписана 14.01.2026
Суддя Микола ШУМ