Справа №:755/24076/25
Провадження №: 1-в/755/6/26
"14" січня 2026 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві подання начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_5 подав до суду подання про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 .
Подання мотивовано тим, що 27.12.2024 року Уманським міськрайонним судом Черкаської області під час відбування покарання громадянину ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1(один) рік. Під час перебування під адміністративним наглядом громадянин ОСОБА_4 два рази порушував встановлені судом обмеження адміністративного нагляду, у зв'язку із чим відносно останнього були складені адміністративні протоколи за ч. 1 ст. 187, ч. 2 ст. 187 КУпАП. Заявник просить продовжити адміністративний нагляд ОСОБА_4 на 6 місяців із застосуванням обмежень.
Представник Дніпровського УП ГУНП в м. Києві у судове засідання не з'явився, подала до суду заяву про розгляд подання без її участі.
ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд подання без його участі. Проти задоволення подання не заперечує. Вивчивши матеріали подання та долучені до нього матеріали, суд прийшов до наступного. Згідно зі ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Згідно зі ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них. Відповідно до п. в ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Згідно з абз. 2 ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. Згідно з ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами,звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення постанови судді про встановлення адміністративного нагляду. Відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції: у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного. Як зазначено в п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління. Отже, Законом визначено, що в даному випадку встановлення адміністративного нагляду можливо лише у разі вчинення особою систематичного порушення громадського порядку і прав інших громадян, або інших правопорушень, чому має передувати попередження органів Національної поліції. З матеріалів подання вбачається, що ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 27.12.2024 року ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд терміном на 1 рік. Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 09.09.2025 року ОСОБА_4 було один раз притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП. Доказів того, що ОСОБА_4 систематично порушував обмеження адміністративного нагляду винесеного останнього під підпис, матеріли справи не містять. Таким чином, судом не встановлено обставин, викладених у поданні, які б свідчили про необхідність продовження ОСОБА_4 адміністративного нагляду та не встановлено, що він є небезпечною для суспільства особою. З огляду на зазначене вище, у задоволенні подання про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 слід відмовити. На підставі наведеного та, керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст.369-372 КПК України, суд -
У задоволенні подання начальника Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити. Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1