Номер провадження 1-кс/754/131/26
Справа № 754/85/26
Іменем України
15 січня 2026 року місто Київ
Слідчий суддя Деснянського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні в місті Києві в приміщенні суду клопотання прокурора Деснянської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42026102030000002 від 06.01.2026 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
до слідчого судді Деснянського районного суду м. Києва 14.01.2026 надійшло клопотання прокурора Деснянської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання подане прокурором в рамках кримінального провадження №42026102030000002 від 06.01.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 ч. 1 КК України, де досудове розслідування здійснюється щодо можливого неналежного виконання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїх службових обов'язків у сфері захисту прав та законних інтересів дитини, що могло призвести до істотної шкоди правам неповнолітнього, а також охоронюваним законом інтересам держави.
Так, на виконання рішення засідання міжвідомчої групи з питань реалізації пілотного проекту щодо імплементації у практичну діяльність міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, керівником Деснянської окружної прокуратури м. Києва, 02.01.2026 здійснено спільний виїзд разом із представниками ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час відвідування вказаного закладу встановлено, що у ньому перебуває неповнолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який має стійкі порушення здоров'я та особливі освітні потреби. Вказану дитину було виявлено та вилучено у батьків працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 , після чого її влаштовано до Центру.
У ході спілкування з працівниками Центру, огляду умов перебування дитини та аналізу наданої інформації встановлено обставини, які можуть свідчити про неналежне виконання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїх службових обов'язків, якими не вжито належних заходів, спрямованих на забезпечення проходження дитиною повного та комплексного медичного обстеження, у тому числі із залученням лікаря-психіатра, з метою встановлення або спростування наявності у дитини стійких порушень здоров'я.
Відсутність документального підтвердження встановлення дитині відповідного діагнозу, не забезпечення оформлення статусу дитини з інвалідністю у встановленому законом порядку, а також не отримання офіційних медичних висновків та рекомендацій, необхідних для визначення умов її проживання, лікування, реабілітації та навчання унеможливлює належну реалізацію її прав на медичну допомогу, соціальний захист, реабілітацію та інклюзивне навчання, гарантованих законодавством України.
При цьому відповідно до Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», саме служби у справах дітей є спеціально уповноваженими органами, на які покладено повноваження щодо реалізації державної політики у сфері захисту прав та законних інтересів дітей, у тому числі дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. На служби у справах дітей покладається обов'язок здійснювати заходи щодо соціального захисту дітей, організовувати їх облік, контролювати умови утримання та виховання дітей, а також забезпечувати дотримання їхніх прав у разі вилучення з сім'ї.
З метою перевірки належного виконання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїх службових обов'язків та недопущення порушення прав неповнолітніх, прокурором було направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) щодо надання відомостей про дітей, які перебувають на обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема із зазначенням місця їх проживання (перебування), підстав взяття на облік та вжитих заходів захисту.
Однак Службою відмовлено у наданні повної інформації з посиланням на конфіденційність персональних даних та відсутність згоди батьків, при цьому надано лише узагальнену статистичну інформацію, що унеможливлює встановлення фактичних умов проживання і перебування дітей, повноти вжитих заходів соціального та медичного захисту, а також законності й обґрунтованості рішень щодо їх тимчасового влаштування.
У зв'язку з чим, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- особових справ дітей, які перебувають на обліку Служби як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах (батьки ухилились від виконання батьківських обов'язків, постраждали від домашнього насильства, перебувають у конфлікті із законом. Постраждали від найгірших форм праці), у тому числі анкетні дані дітей, відомості про місце проживання або перебування, підстави взяття на облік;
- актів обстеження умов проживання дітей та їх батьків (законних представників);
- рішень, наказів, висновків, подань, листування щодо тимчасового влаштування дітей до закладів або сімей;
- документів, що підтверджують вжиті заходи щодо забезпечення медичного обстеження дітей, у тому числі направлення до лікарів-спеціалістів, отримані медичні висновки та рекомендації;
- матеріалів щодо оформлення або відмови в оформленні статусу дитини з інвалідністю;
- документів, що підтверджують здійснення контролю Службою за умовами перебування дітей та реалізацією їх прав;
- посадових інструкцій, функціональних обов'язків, наказів (розпоряджень) про призначення на посади, а також наказів про покладення повноважень та визначення відповідальних службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які у відповідний період були відповідальними за вилучення, влаштування, медичний супровід та контроль за умовами перебування дітей, оскільки іншим шляхом здобути зазначені відомості та перевірити обставини кримінального правопорушення неможливо.
Беручи до уваги вищевикладене, вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, які містять інформацію щодо умов проживання, перебування, стану здоров'я, особливостей психічного та фізичного розвитку дітей, обставин їх вилучення з сімей, вжитих заходів соціального, медичного та реабілітаційного характеру, мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки після отримання вказаних документальних матеріалів, буде здійснено їх аналіз та виїзди за адресами фактичного проживання (перебування) дітей з метою перевірки умов їх утримання, виховання та забезпечення реалізації їх прав, а також вирішуватиметься питання призначення та проведення судових психолого-психіатричних експертиз стосовно дітей.
Прокурор в судове засідання не з'явився, до суду подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Відповідно до ст. 163 ч. 2 КПК України клопотання розглянуте без виклику осіб, у володінні яких знаходяться речі і документи - ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки є підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів.
Положеннями ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 160 ч. 1 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Клопотання прокурора відповідає вимогам ст. 160 ч. 2 КПК України.
Відповідно до ст. 162 ч. 1 п. 4 КПК України до охоронюваної законом таємниці, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Згідно до вимог ст. 163 ч. 6 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Прокурор в клопотанні довів наявність достатніх підстав вважати, що документи, про доступ до яких він клопоче, перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 та самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, які містяться в цих документах, можуть бути використані як докази, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
клопотання прокурора - задовольнити.
Надати прокурором Деснянської окружної прокуратури м. Києва: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та слідчим СВ Деснянського УП ГУНП у м. Києві, які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні №42026102030000002 від 06.01.2026, дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів з можливістю вилучення належним чином завірених копій, у тому числі в електронному вигляді, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_2 , а саме:
-особових справ дітей, які перебувають на обліку Служби як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах (батьки ухилились від виконання батьківських обов'язків, постраждали від домашнього насильства, перебувають у конфлікті із законом. Постраждали від найгірших форм праці), у тому числі анкетні дані дітей, відомості про місце проживання або перебування, підстави взяття на облік;
-актів обстеження умов проживання дітей та їх батьків (законних представників);
-рішень, наказів, висновків, подань, листування щодо тимчасового влаштування дітей до закладів або сімей;
-документів, що підтверджують вжиті заходи щодо забезпечення медичного обстеження дітей, у тому числі направлення до лікарів-спеціалістів, отримані медичні висновки та рекомендації;
-матеріалів щодо оформлення або відмови в оформленні статусу дитини з інвалідністю;
-документів, що підтверджують здійснення контролю Службою за умовами перебування дітей та реалізацією їх прав;
-посадових інструкцій, функціональних обов'язків, наказів (розпоряджень) про призначення на посади, а також наказів про покладення повноважень та визначення відповідальних службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які у відповідний період були відповідальними за вилучення, влаштування, медичний супровід та контроль за умовами перебування дітей.
Оригінал та копію ухвали надати слідчому та/або прокурору.
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.
Відповідно до ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1