Ухвала від 13.01.2026 по справі 559/75/26

Справа № 559/75/26

Провадження № 2-а/559/7/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 року місто Дубно

Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Томілін О.М., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи за позовною заявою адвоката Хашко Олени Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Національної поліції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Хашко О.М. звернулася до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області в інтересах ОСОБА_1 з позовом про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення серії ЕНА №6450902 від 02.01.2026.

Перевіривши адміністративний позов з доданими до нього матеріалами, судом встановлено наступне.

Кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, у передбачений частиною 1 статті 5 КАС України, або в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективних захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, згідно з положеннями частини 2 вказаної статті Кодексу.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, якою визначається розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, у тому числі, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

За загальним правилом підсудності, визначеним ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

У відповідності ч. 4 ст. 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Згідно матеріалів справи встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відтак, даний спір відноситься до територіальної юрисдикції Солом'янського районного суду м.Києва, при цьому Дубенський міськрайонний суд Рівненської області є неналежним для розгляду даної справи судом.

Місцем знаходження відповідача - Головного управління Національної поліції у Рівненській області є м. Рівне, вул. С. Бандери, 14 а, що відноситься до юрисдикції Рівненського міського суду Рівненської області.

Таким чином, дана справа підсудна як Солом'янському районному суду м.Києва, так і Рівненському міському суду Рівненської області, а тому не може бути розглянута Дубенським міськрайонний судом Рівненської області через її непідсудність вказаному суду.

Разом з тим, передбачене право позивача вибору суду, який розглядатиме його адміністративний позов, яке ґрунтується на підставах чинного КАС України, не може бути обмежене, в зв'язку з чим, таке право зберігається за позивачем до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Оскільки позов пред'явлено з приводу оскарження індивідуального акту, питання про визначення підсудності має бути вирішено позивачем у справі на власний розсуд.

Аналізуючи викладене, зважаючи, що позов уже поданий до суду, а відтак дискреція позивача щодо визначення підсудності позову реалізована, однак позивач помилково визначив даний суд для розгляду спору, а тому суддя дійшов висновку, що справу необхідно передати на розгляд до Рівненського міського суду Рівненської області за місцем знаходження відповідача.

Відповідно до частин 6 та 8ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю. Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Враховуючи викладені обставини, керуючись ст.ст. 25, 29, 30, 171 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

передати матеріали адміністративного позову адвоката Хашко Олени Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Національної поліції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення на розгляд за підсудністю до Рівненського міського суду Рівненської області (вул. Шкільна, 1, м. Рівне, 33028).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя О.М.Томілін