Справа № 296/418/26
3/296/364/26
"15" січня 2026 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Аксьонов В.Є., отримавши матеріали, які надійшли з Житомирського районного управління поліції №2 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №466640 від 05.01.2026 року - 17 грудня 2025 року о 10 год. 31 хв. ОСОБА_1 , , перебуваючи за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , ображав словами брутальної лайки , на зауваження не реагував.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, вирішує питання щодо правильності складання протоколу та доданих до нього матеріалів, а також чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Суд не в змозі розглянути дані матеріали, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення додаються пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, письмові пояснення свідків та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до змін, внесених до ст. 173-2 КУпАП Законом України від 22.05.2024 №3733-ІХ, який набрав чинності 19.12.2024.
Відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Фабула ж правопорушення, що викладена в протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідає диспозиції вказаної статті, оскільки взагалі не вказано чи було завдано шкоди потерпілій.
З урахуванням викладеного, а також невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП України, суддя позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для доопрацювання, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності для того законних підстав, направити до суду.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу
Суд у справах про адміністративні правопорушення здійснює провадження на основі суворого додержання законності.
Отже, враховуючи допущені порушення при складанні вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення суд дійшов висновку, що матеріали необхідно повернути до Житомирського районного управління поліції №2 ГУНП в Житомирській області на доопрацювання для усунення недоліків, викладених в описовій частині цієї постанови.
Керуючись ст.ст. 173-2, 256, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернути до Житомирського районного управління поліції № 2 ГУНП в Житомирській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Cуддя В. Є. Аксьонов