Справа №521/19792/25
Номер провадження 3/521/149/26
15 січня 2026 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді Тихонової О.А.,
з секретарем Петринчук О.В.,
за участю: представника митниці Крікунової С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі матеріали справи про порушення митних правил за протоколом № 0710/UA500000/2025 від 31.10.2025 року, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України, відносно:
громадянки Молдови, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , місце проживання - НОМЕР_2 , МОЛДОВА ШТЕФАН ВОДЕ КАЛЯ ВЕРДЕ 17 ( АДРЕСА_1 ),
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України, суд
З протоколу про порушення митних правил № 0710/UA500000/2025 від 31.10.2025 року та доданих до нього документів судом встановлено, що 23.05.2024 о 23:14:00, в зоні діяльності пункту пропуску ВМО №3 м/п "Дністровський" (Старокозаче -Тудора, UA500160) Одеської митниці в напрямку «В?їзд на митну територію України» смугою руху «Зелений коридор», в'їхав транспортний засіб особистого користування KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 у режим «Тимчасове ввезення до 1 року», під керуванням громадянки Молдови ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 ( ОСОБА_2 ), дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Станом на 30.10.2025 інформація в ЄАС ДМСУ стосовно вивезення за межі митної території у країни транспортного засобу KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 , який був ввезений у режимі - «Тимчасове ввезення до 1 року» гр. ОСОБА_1 - відсутня.
Документи, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку гр. ОСОБА_1 не надавались.
OCRAINEAN ALEXANDRA, паспорт НОМЕР_1 (Молдова) в митні органи з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 - не зверталась. Документи, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку гр. ОСОБА_1 не надавала.
Листом Одеської митниці від 07.10.2025 № 7.10-5/20-04/10/15236 надіслано запрошення громадянки ОСОБА_1 з метою надання пояснень щодо обставин ввезення транспортного засобу. На виклик гр. ОСОБА_1 - не прибула, пояснень не надсилала.
Громадянка Молдови ОСОБА_1 повинна була вивезти з митної території України транспортний засіб особистого користування KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 до 23.05.2025 року.
Таким чином, громадянка Молдови ОСОБА_1 перевищила встановлений Митним кодексом України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб.
На підставі вищевказаних обставин, відносно ОСОБА_1 , було складено протокол про порушення митних правил № 0710/UA500000/2025 від 31.10.2025 року за ч. 6 ст. 481 МК України.
Згідно з довідкою про ціну ТОВ «Експоцентр Одеса» від 06.11.2025 року №0464-inf, вартість автомобіля марки KIA SORENTO, VIN-код - НОМЕР_4 , станом на жовтень 2025 року становить близько 285 000 - 290 000 гривень за одиницю виробу.
Відповідно до положень ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Також, згідно з ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до практики Європейського суду, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності OCRAINEAN ALEXANDRA.
Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді заявила, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, тому просив визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього стягнення, передбачене санкцією цієї статті.
Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил та вислухавши думку представника митниці, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ч. 6 ст. 481 МК України за кваліфікуючими ознаками: перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Стаття 103 МК України закріплює, що тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно з п.п. «в» п. 33 ст. 4 МК України, нерезиденти це фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Згідно ч. 6 ст. 380 МК України, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Отже, судом встановлено, що 23.05.2024 о 23:14:00, в зоні діяльності пункту пропуску ВМО №3 м/п "Дністровський" (Старокозаче -Тудора, UA500160) Одеської митниці в напрямку «В?їзд на митну територію України» смугою руху «Зелений коридор», в?їхав транспортний засіб особистого користування KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 у режим «Тимчасове ввезення до 1 року», під керуванням громадянки Молдови ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 (Молдова), дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Станом на 30.10.2025 інформація в ЄАС ДМСУ стосовно вивезення за межі митної території у країни транспортного засобу KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 , який був ввезений у режимі - «Тимчасове ввезення до 1 року» гр. ОСОБА_1 - відсутня
Тобто починаючи з 23.05.2025 року, ОСОБА_1 , перевищила строк тимчасового ввезення автомобіля марки KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 , який встановлений МК України для громадян нерезидентів.
Відповідно до ч. 7 ст. 380 МК України, у разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.
Документів, підтверджуючих аварію, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб матеріали справи не містять.
Вина ОСОБА_1 підтверджується наданими до суду доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0710/UA500000/2025 від 31.10.2025 рокукопією витягу з АСМО «Інспектор», копією довідки ТОВ «Експоцентр Одеса» від 10.11.2025 року №0464-inf та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Відповідальність за порушення ч. 6 ст. 481 МК України перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від восьми до дванадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів. Тобто, законом передбачена альтернатива накладення стягнення на правопорушника, яке визначається судом за результатом розгляду справи.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно з ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу безпосереднього предмету правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 , пільг щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Керуючись ст. ст. 379-380, 481, 519, 520, 522, 524-529 МК України, ст. ст. 283-285, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді конфіскації автомобіля KIA SORENTO, реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія (RO), VIN-код - НОМЕР_4 , безпосереднього предмету правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.А. Тихонова