Рішення від 14.01.2026 по справі 489/276/26

справа № 489/276/26 провадження №2-о/489/58/26

РІШЕННЯ

Іменем України

14 січня 2026 року м. Миколаїв

Інгульський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді Коваленка І.В.,

за участю секретаря судового засідання Лупової Є.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Миколаєва в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Купенко Ольга Леонідівна, заінтересована особа - Інгульський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території,

встановив:

У січні 2026 року представник заявників - адвокат Купенко О.Л. звернулася до суду з заявою в якій просить встановити факт народження дитини жіночої статті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у місті Севастополі, Україна, батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, а матір'ю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.

В обґрунтування вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополі громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка села Широке Скадовського району Херсонської області, народила дитину жіночої статі. ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Отримати свідоцтво про народження доньки у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявники не можуть, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення державної реєстрації народження відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту народження дитини необхідне заявникам для державної реєстрації її народження, проведеної уповноваженим органом України, та одержання свідоцтва про народження встановленого зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України. Наявні у заявників документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію народження органом державної реєстрації актів цивільного стану. За таких обставин заявники новонародженої змушені звернутися до суду за визнанням вказаного факту.

Ухвалою Інгульського районного суду міста Миколаєва від 13.01.2026 відкрито провадження в порядку окремого провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання, призначене на 14.01.2026, заявники та представник заінтересованої особи не з'явилися.

Представник заявників надала до суду заяву в якій просить розгляд справи провести за її відсутності та відсутності заявників та задовольнити заяву.

Представник заінтересованої особи надала до суду письмову заяву в якій просила розгляд справи провести за її відсутності.

Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з вимог частини п'ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.

Суд, дослідивши матеріали справи та встановивши фактичні обставини, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, місце її народження: Херсонська область, Скадовський район, с. Широке, що підтверджується копією паспорту громадянина України № НОМЕР_1 .

Відповідно до паспорту серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Гостроподолянськ Скадовського району Херсонської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

17.11.2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, який зареєстрований Скадовським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , актовий запис №131.

Відповідно до медичного свідоцтва про народження серії 67 №2025197409 від 26.09.2025, виданого Державною установою охорони здоров'я Севастополя «Міська лікарня №5 - «Центр охорони здоров'я матері та дитини», ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 народилась дівчинка вагою 3150 грамів.

Крім того, до матеріалів справи додано копію свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 від 29.09.2025 виданого окупаційною владою в Автономній Республіці Крим.

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 29.09.2025, виданого 99200003 Відділом реєстрації актів цивільного стану Нахимовського району міста Севастополя Управління РАЦС міста Севастополя (незаконним органом, що діє на тимчасово окупованій території України), « ОСОБА_3 » (російською) народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 Севастополь Автономної Республіки Крим, про що 29.09.2025 складено актовий запис про народження №110259920000300684004. Батьком дитини зазначено « ОСОБА_5 » (російською), матір'ю дитини зазначено « ОСОБА_6 » (російською). Вказані відомості також містяться в довідці про народження №Р-01703 від 29.09.2025.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження (пункт 7 частини першої статті 315 ЦПК України).

Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20.02.2014.

Відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

За загальними правилами частини першої статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для державної реєстрації народження дитини.

В частинах другій та четвертій статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» зазначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до частини другої, третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно частини першої статті 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Як вже зазначалось, відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у визначених Законом випадках підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Статтею 133 СК України визначено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік батьком дитини.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.

Згідно з листом-роз'ясненнями Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду № 985/0/208-21 від 22.04.2021 при зверненні до суду осіб із заявами про встановлення факту смерті або народження на тимчасово окупованій території України не вимагається подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

Суд вважає, що народження дитини є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, а саме, встановлення факту народження дитини має для заявників юридичне значення, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану в України та отримання відповідного документу, а саме свідоцтва про народження згідно з вимогами чинного законодавства України, а в подальшому для отримання паспорту громадянина України, свідоцтво про народження є основним документом, що засвідчує його особу.

Враховуючи вище викладене та надані представником заявників докази на підтвердження народження дитини, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України підлягає задоволенню та необхідно встановити факт народження дитини жіночої статті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Севастополь Автономної Республіки Крим, Україна (є тимчасово окупованою територією України) від батьків: батько дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України; мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України

На підставі пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» заявники звільнені від сплати судового збору.

Керуючись статтями 259, 263-265, 315, 317, 319 ЦПК України,

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Купенко Ольга Леонідівна, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Севастополь Автономної Республіки Крим, Україна (є тимчасово окупованою територією України) від батьків: батько дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України; мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.

Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

заявники: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

заінтересована особа: Інгульський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), місцезнаходження: м. Миколаїв, просп. Миру, 46/1.

Повний текст судового рішення складено 14.01.2026.

Суддя І.В.Коваленко