Справа № 560/19212/25
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
14 січня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,
позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просило скасувати постанову від 22.10.2025 ВП № 77941017 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн.
Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 21.11.2025 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що посилання позивачем на постанову Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 по справі № 400/6254/24, як на підставу для невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі 52000,0 грн за період з 01.07.2021 по 31.08.2023, нарахованої на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 по справі №560/5579/23 суд вважає безпідставним, оскільки відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Аргументами скарги зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 по справі №560/5579/23 управління перерахувало з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.07.2021 склав 11083,40 грн. Сума доплати за період з 01.07.2021 по 31.08.2023 становить 52000,00 грн. зазначена доплата не виплачена, враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 по справі № 400/6254/24.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням від 22.05.2023 у справі №560/5579/23 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум.
24.04.2025 за заявою ОСОБА_1 виданий виконавчий лист у справі №560/5579/23.
01.05.2025 головний державний виконавець відкрив виконавче провадження ВП №77941017.
На постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження ВП №77941017 від 01.05.2025 пенсійний орган листом від 18.07.2025 повідомив, що 10.08.2023 перерахував з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії після перерахунку станом на 01.07.2021 склав 11083,40 грн, сума доплати за період з 01.07.2021 по 31.08.2023 становить 52000,00 грн.
У зв'язку з невиконанням зазначеного рішення суду головний державний виконавець 03.07.2025 прийняв постанову ВП№77941017 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням від 11.08.2025 у справі №560/12683/25 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови від 03.07.2025 ВП№77941017.
Постановою від 29.10.2025 Сьомий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишив без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2025 - без змін
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 22.10.2025 виніс постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 10200,00 грн.
Вважаючи постанову про накладення штрафу від 22.10.2025 ВП №77941017 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Так, відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Стаття 63 Закону № 1404-VIIІ встановлює порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
За змістом частин 1 та 2 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, підставою для застосування до боржника відповідальності за невиконання рішення суду, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії, передбаченої статтею 75 Закону №1404-VIII, у вигляді штрафу є невиконання рішення без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення.
Як встановлено судом першої інстанції, факт невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі №560/5579/23 в частині виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн ОСОБА_1 встановлений рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №560/12683/25, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2025, та актом державного виконавця.
Під час судового розгляду цієї справи позивач не надав докази виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі №560/5579/23 в частині виплати нарахованої щомісячної доплати.
Разом з тим, з Єдиного реєстру судових рішень встановлено, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 (залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року) у справі №560/9072/25 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №385 (станом на 01.01.2023) від 12.05.2025 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року, на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 12.05.2025 №385 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум.
Однак, під час розгляду справи судом першої інстанції не враховано висновок, викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 у справі № 400/6254/24 за результатами перегляду зразкової справ, згідно якого: перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.
Наявність зазначеної постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 у справі № 400/6254/24 та рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі №560/9072/25 свідчить про наявність поважних причин для невиконання рішення суду у справі №560/5579/23, та накладення на позивача штрафу у розмірі 10200,00 грн за повторне невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі №560/5579/23.
Причини поважності невиконання боржником рішення суду судом першої інстанції не враховано.
Враховуючи вищевикладене, висновок суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про скасування постанови від 22.10.2025 ВП № 77941017 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн., є передчасним.
Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 22.10.2025 ВП № 77941017 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст. 328, 329 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.