13 січня 2026 року м. Дніпросправа № 280/7017/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.,
суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року (суддя Сіпака А.В., повне судове рішення складено 30 вересня 2025 року) в справі № 280/7017/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ) про:
визнання протиправними дій щодо відмову у перерахунку розміру пенсії за вислугу років відповідно до частини третьої статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із врахуванням додаткової вислуги років, яка виникла у зв'язку із призовом на військову службу, під час якої він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України;
зобов'язання врахувати додаткову вислугу років, яка виникла від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному (03 роки 01 місяць 22 дня) та в пільговому обчисленні (3 роки 10 місяців 00 днів), що становить, з урахуванням попередньої вислуги (20 років 03 місяці), загальну вислугу - 27 років 02 місяці, згідно з довідкою Командування Сухопутних Військ ЗС України «Розрахунок № 943 вислуги років на пенсію майстер-сержанта ОСОБА_1 » та з 12 червня 2024 року перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років, обрахувавши її у розмірі 76% грошового забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку його пенсії із врахуванням додаткової вислуги років.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також розділом IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, заяву ОСОБА_1 від 09.06.2025 про перерахунок та виплату позивачу пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, прийнявши відповідне рішення, з урахуванням мотивів суду, вказаних у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин справи, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Апелянт вважає, що позивач не набув права на перерахунок пенсії, адже згідно з документами ІНФОРМАЦІЯ_1 12 червня 2024 року позивача звільнено за наявності календарної вислуги років 23 роки 06 місяців.
У відзиві позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Крім того, просив зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області врахувати додаткову вислугу років, яка виникла від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення в календарному (03 роки 01 місяць 22 дня) та в пільговому обчисленні (3 роки 10 місяців 00 днів), що становить, з урахуванням попередньої вислуги (20 років 03 місяці), загальну вислугу - 27 років 02 місяці, згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 «Розрахунок № 943 вислуги років на пенсію майстер-сержанта ОСОБА_1 » та з 12.06.2024 р. перерахувати та призначити пенсію за вислугу років, обрахувавши її у розмірі 76% грошового забезпечення за останнім місцем військової служби в військовій частині НОМЕР_1 та згідно наданим «ГРОШОВИМ АТЕСТАТОМ № 101 від 12.06.2024 р.» та довідками: - «Довідка про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (зі змінами)» № 3305 від 12.06.2024 р.; - «Довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 12.06.2024 р. № 3314; зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області виплатити заборгованість з 12.06.2024 р. з урахуванням раніше виплачених сум.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 03.01.2003 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.03.2020 у справі №280/736/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення з 03.12.2019.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі №280/1202/25, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.08.2025, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії у 64% відповідних сум грошового забезпечення з 12.06.2024.
Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 12.06.2024 № 148 у зв'язку зі звільненням у відставку майстер-сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 з військової служби його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_1 з 12.06.2024, вислуга років у Збройних Силах України станом на 12.06.2024 у календарному обчисленні становила 23 роки 03 місяці 16 днів.
Листом від 15.05.2025 №0800-0203-8/47601 відповідач проінформував позивача про те, що відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби після 1 жовтня 2020 року та мають вислугу 25 календарних років і більше. Згідно документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.06.2024 позивача звільнено за наявності календарної вислуги років 23 роки 06 місяців. Враховуючи зазначене, права на пенсію відповідно до Закону № 2262, з урахуванням 23 років 06 місяців календарної вислуги позивач не набув.
Відповідно до розрахунку від 16.05.2025 № 943 вислуги років військовослужбовцю на пенсію календарна вислуга років позивача становила 23 роки 03 місяці 16 днів, загальна вислуга 27 років 02 місяці 00 днів, а кількість повних років вислуги на пенсію 27 років.
ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 18.06.2025 №4077/с просив Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати обґрунтовану відповідь щодо відмови у призначені пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по лінії Міністерства оборони України, з урахуванням 23 років 06 місяців календарної вислуги років, а також надіслав копію розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію №943, копію розрахунку вислуги років на пенсію МВС.
Позивач заявою від 09.06.2025 просив Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок розміру пенсії у зв'язку з отримання оновленого розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію №943.
Листом від 02.07.2025 №0800-0309-5/65932 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби після 1 жовтня 2020 року та мають вислугу 25 календарних років і більше. Згідно документів, наданих ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.06.2024 ОСОБА_1 звільнено за наявності календарної вислуги років 23 роки 06 місяців. Враховуючи зазначене, права на пенсію відповідно до Закону № 2262, з урахуванням 23 рокі 06 місяців календарної вислуги ОСОБА_1 не набув.
Листом від 03.07.2025 №11319-10248/Ч-02/8-080/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача про те, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1), документи для перерахунку пенсії подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи міністерств (відомств), з яких звільнені військовослужбовці. На ці установи покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. Надані ІНФОРМАЦІЯ_1 документи щодо перерахунку позивача пенсії за вислугу років після повторного звільнення зі служби у червні 2024 року були опрацьовані Головним управлінням та встановлено, що право на її перерахунок відповідно до поданих матеріалів у позивача відсутнє. Інші матеріали та зазначений у зверненні розрахунок для перерахунку позивача пенсії, в установленому порядку до Головного управління від уповноваженого органу не надходили.
Суд першої інстанції вважав, що оскільки на день звернення позивача до відповідача про перерахунок йому пенсії за вислугу років у зв'язку зі збільшенням його вислуги років у відповідача був в наявності як розрахунок від 16.05.2025 №943 вислуги років військовослужбовцю на пенсію, так і інші необхідні документи видані уповноваженим органом, які необхідні для перегляду розміру пенсії, проте відповідач не розглядав подані ІНФОРМАЦІЯ_1 та позивачем? ?документи стосовно позивача, і вони, відповідно, не були ним опрацьовані, будь-якого рішення за результатами розгляду цих документів у порядку, встановленому Законом України “Про адміністративну процедуру» відповідач не прийняв, суд першої дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09.06.2025 про перерахунок та виплату позивачу пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, прийнявши відповідне рішення, з урахуванням мотивів суду, вказаних у цьому рішенні.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області, з 03 січня 2003 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі грошового забезпечення.
Після призначення пенсії позивач проходив військову службу під час мобілізації на час дії воєнного стану.
Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 12 червня 2024 року № 148 у зв'язку зі звільненням у відставку майстер-сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 з військової служби його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_1 з 12 червня 2024 року, вислуга років у Збройних Силах України станом на 12 червня 2024 року у календарному обчисленні становила 23 роки 03 місяці 16 днів.
ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 18 червня 2025 року №4077/с направив відповідачу оновлений розрахунок вислуги років від 16 травня 2025 року №943.
Крім того, позивачем 09 червня 2025 року подано відповідачу заяву про врахування оновленого розрахунку вислуги років від 16 травня 2025 року №943, а також перерахунку та виплати пенсії за вислугу років.
Відповідачем повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закону № 2262-ХІІ).
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугою строків служби збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
В подальшому редакція статті 13 Закону № 2262-ХІІ змінювалась, зокрема, щодо максимального розміру пенсії - 90 процентів.
08 липня 2011 року прийнято Закон № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Частиною другою статті 2 Закону № 2262-ХІІ установлено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період (частина третя статті 2 Закону (2262-ХІІ).
Відтак, позивач має право на здійснення перерахунку йому з 2003 року пенсії на вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років у зв'язку з перебуванням на військовій службі в особливий період.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до?Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, (далі - Порядок №3-1) уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
Відповідачем не заперечується, що уповноваженим органом направлено відповідачу відповідні документи (розрахунок вислуги років від 16.05.2025 № 943) для перерахунку пенсії позивача.
Разом з тим, підставою, за якою відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача, є відсутність у позивача календарної вислуги років 25 років, необхідної за пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, а також про відсутність розрахунку вислуги років та інших матеріалів, що спростовано фактом направлення відповідачу відповідного розрахунку ІНФОРМАЦІЯ_3 та особисто позивачем.
Суд зазначає, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Приведене нормативне регулювання свідчить на користь висновку суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з набуттям додаткової вислуги років.
Оскільки відповідачем не розглядались подані ІНФОРМАЦІЯ_1 та позивачем?документи, відповідачем не ухвалювалось рішення за результатами розгляду таких документів, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про протиправність дій відповідача з відмови позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, а також зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09.06.2025 про перерахунок та виплату позивачу пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, прийнявши відповідне рішення, з урахуванням мотивів суду, вказаних у цьому рішенні.
Наведені висновки суду спростовують доводи апелянта стосовно правомірності дій з відмови у перерахунку пенсії позивача.
Підсумовуючи викладене, суд погоджує висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
Вимоги, заявлені позивачем у відзивах на апеляційну скаргу, не можуть бути задоволені, адже позивачем не оскаржено рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, зокрема, в частині обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права позивача, тому враховуючи межі апеляційного перегляду справи, установлені статтею 308 КАС України, суд позбавлений можливості надавати оцінку рішенню суду першої в контексті наявності підстав для задоволення вимог позивача, у задоволенні яких судом першої інстанції відмовлено.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року в справі № 280/7017/25 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2025 року в справі № 280/7017/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 13 січня 2026 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 13 січня 2026 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов