Постанова від 13.01.2026 по справі 520/23195/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2026 р. Справа № 520/23195/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Жигилія С.П. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., м. Харків, повний текст складено 23.10.25 по справі № 520/23195/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (далі - ГУ ДФС в Харківській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області щодо не зазначення ОСОБА_1 у Довідці від 08.07.2025 № 11/с/20-97 про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 релевантних розмірів надбавки за специфічні умови проходження служби та премії;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 (з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/27352/24), в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір надбавки за специфічні умови проходження служби - 45% від суми оновлених посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також вказати розмір премії - 102,314% від оновленого посадового окладу.

В обґрунтування позовних вимог зазначив про протиправність дій відповідача щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із зазначенням недостовірних відомостей про розмір надбавки за специфічні умови проходження служби та премії - 0%, замість фактично встановлених та виплачених за січень 2023 року за прирівняною посадою 45% та 102,314% відповідно, що призвело до визначення грошового забезпечення позивача для обрахунку пенсії у значно меншому розмірі.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 по справі №520/23195/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області щодо внесення у довідку від 08.07.2025 №11/с/20-97 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.01.2023, відомостей про надбавку за особливості проходження служби та премію в розмірі 0%.

Зобов'язано Головне управління ДФС у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, з урахуванням пункту 4 розділу VI Прикінцеві та Перехідні положення Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" від 28.01.2021 № 1150-IX, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин у справі та порушення норм процесуального права, просив суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 по справі № 520/23195/25 - змінити.

Абзац 3 резолютивної частини рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 у справі № 520/23195/25 викласти у наступній редакції:

- «Зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області (код 39599198, місцезнаходження: 61057, м. Харків, вул. Сковороди, 46) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ), станом на 01.01.2023 (з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/27352/24), в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням пункту 4 розділу VI Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 № 1150-ІХ вказати розмір надбавки за специфічні умови проходження служби - 45% від суми оновлених посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також вказати розмір премії - 102,314% від оновленого посадового окладу».

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що дійшовши вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відсоткових показників надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, суд першої інстанції, без належного мотивування, відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов'язання ГУ ДФС в Харківській області зазначити конкретні відсотки спірних додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких станом на 01.01.2023 підтверджено належними доказами, які наявні у матеріалах справи.

Враховуючи вищевикладене, вважав, що судом першої інстанції обрано неефективний спосіб захисту порушених прав позивача, у зв'язку з чим, оскаржуване судове рішення знову не буде остаточним для повного вирішення спору.

Відповідач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/27352/24 Головним управлінням ДФС у Харківській області виготовлено довідку від 08.07.2025 №11/с/20-97 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

В оновленій довідці містяться наступні складові грошового забезпечення за посадою старший слідчий третього відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Харківській області:

- посадовий оклад - 8160,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2250,00 грн;

- надбавка за вислугу років (50%) - 5205,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби - 0,00 грн;

- премія - 0,00 грн.

Всього: 15615,00 грн.

Позивач частково не погоджується зі змістом оновленої довідки, оскільки вважає, що надбавка за особливості проходження служби повинна становити 45% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премія повинна становити 102,314% посадового окладу, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнати протиправними дій Головного управління ДФС у Харківській області щодо внесення у довідку від 08.07.2025 №11/с/20-97 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.01.2023, відомостей про надбавку за особливості проходження служби та премію в розмірі 0%, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки такі щомісячні виплати відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі по тексту - Порядок № 45), мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, однак вказаний відповідачем у довідці від 08.07.2025 №11/с/20-97 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.01.2023, розмір надбавки за особливості проходження служби 0% та премії 0% належним чином не обґрунтований відповідачем як такий, що можливо застосувати для розрахунку середніх розмірів, а тому не може вважатися середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою.

Вищенаведене слугувало підставою для зобов'язання ГУ ДФС у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, з урахуванням пункту 4 розділу VI Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 №1150-IX (далі - Закон № 1150-ІХ), для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням розміру надбавки за специфічні умови проходження служби - 45% від суми оновлених посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також премії - 102,314% від оновленого посадового окладу, суд першої інстанції наголосив на дискреційності повноважень ГУ ДФС у Харківській області в цій частині, оскільки обов'язок розрахунку середніх розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною або аналогічною посадою, покладається на відповідача.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, враховуючи не подання відповідачем відзиву на позов та апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що ГУ ДФС у Харківській області не спростовується право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 (з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/27352/24), згідно з якою розмір надбавки за специфічні умови проходження служби становить 45% від суми оновлених посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а розмір премії - 102,314% від оновленого посадового окладу, оскільки неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин з огляду на частину 4 статті 159 КАС України може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Положеннями частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Водночас, колегія суддів зауважує, що відповідно до пункту 1 Порядку № 45 зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відтак, з 05 березня 2019 року (дата набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18) діє редакція пункту 5 і додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах С, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром Байконур, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналізуючи указаний пункт Порядку № 45, колегія суддів дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких позивач просила вказати з урахуванням тих, що встановлені на 2023 рік) належить вказувати їх середній розмір, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а та від 23.05.2024 по справі № 380/19324/23.

Колегія суддів зазначає, що приписами пункту 5 Порядку № 45 врегульовані питання врахування для перерахунку пенсій грошового забезпечення в розмірах, встановлених за відповідною посадою (посадами), з урахуванням певних його видів, зокрема, інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Беручи до уваги, що надбавка за особливості проходження служби та премія є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які виплачуються на підставі наказу командира, при складенні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, підлягають застосуванню саме приписи абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45.

Отже, з огляду на те, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, як щомісячних виплат визначаються відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 та мають бути вказані у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Колегією суддів встановлено та не заперечується учасниками справи, що позивача було звільнено з посади старшого слідчого третього відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Харківській області.

Правове регулювання діяльності підрозділів податкової міліції здійснювалось розділом ХVIII-2 Податкового кодексу України, який виключено з 25.09.20214 на підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 № 1797-VIII.

25 березня 2021 року набув чинності Закон № 1150-ІХ пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень якого визначено, що за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України "Про Національну поліцію".

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок № 260).

Абзацом 1 пункту 4 Порядку № 260 визначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Відповідно до абзаців 3, 6 Порядку № 260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).

З наявної у матеріалах справи Інформації про відсотки надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії особам, які займали посаду старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Харківській області за січень 2023 року (а.с. 13-16) вбачається, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби за січень 2023 року становить - 45%, а середній розмір премії за січень 2023 року - 102,314%, які мали бути зазначені відповідачем в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Разом з цим, суд першої інстанції, дійшовши вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відсоткових показників надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, внаслідок неповного з'ясування обставин у справі не визначив відсоткові розміри надбавку за специфічні умови проходження служби - 45% та щомісячної премії - 102,314%, що свідчить про обґрунтованість вимог апеляційної скарги та наявності підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнійший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

За вищенаведених обставин, колегія суддів вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача, є зобов'язання Головного управління ДФС у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 (з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/27352/24), в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір надбавки за специфічні умови проходження служби - 45% від суми оновлених посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також розмір премії - 102,314% від оновленого посадового окладу.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з частиною 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність у позивача права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, проте не встановив середній розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, що були фактично виплачені за відповідною посадою за січень 2023 року, колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду 23.10.2025 по справі № 520/23195/25 в частині відмови у задоволенні позовних вимог та обраного судом першої інстанції способу захисту порушених прав позивача слід скасувати з прийняттям в цій частині постанови про задоволення позовних вимог.

При цьому, колегія суддів зауважує, що позовних вимог про зобов'язання Головного управління ДФС у Харківській області вчинити відповідні дії саме з урахуванням пункту 4 розділу VI Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 № 1150-ІХ заявлено не було, а тому вимоги апеляційної скарги в цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 6 статті 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (частина 7 статті 139 КАС України).

З наявної в матеріалах справи квитанцій № 0018-5703-101-5981 від 02.11.2025 вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1816,80 грн.

Отже, враховуючи висновки суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог, відповідно до частини 6 статті 139 КАС України, слід стягнути на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1816,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, як суб'єкта владних повноважень.

З огляду на стягнення судом першої інстанції на користь позивача судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви, колегія суддів не вбачає підстав для зміни рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 по справі № 520/23195/25 у цій частині.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 по справі № 520/23195/25 в частині відмови у задоволенні позовних вимог та обраного судом першої інстанції способу захисту порушених прав позивача - скасувати.

Прийняти в цій частині постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 01.01.2023 (з урахуванням висновків Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 520/27352/24) в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», вказати розмір надбавки за специфічні умови проходження служби - 45% від суми оновлених посадового окладу, окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також розмір премії - 102,314% від оновленого посадового окладу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн 80 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді Я.М. Макаренко С.П. Жигилій